Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim - Forum Prawne

 

Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Moja pracownica jest od ponad 40 dni na zwolnieniu lekarskim, w tym 16 dni na zwolneniu od lekarza rodzinnego i 24 dni na zwolnieniu od ginekologa. Ona jest takze w 7 miesiacu ciazy. Czy przy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § umowa szkoleniowa wcześniejsze...
    dzień dobry z dniem 6.03.17 zawarłam umowę stażową na której było napisane,że muszę zwrócić koszty szkolenia...
  • § Urząd Pracy
    Witam , mam parę pytań o urząd pracy. dostałem 3 oferty za najniższą krajową(pierwsze 3 oferty na raz ,...
  • § Prawo do odprawy po zwolnieniu
    Witam Otrzymałem zwolnienie z pracy z powodu likwidacji mojego stanowiska pracy zwolnienie jest oczywiście z...

Odpowiedz
 
18-03-2007, 11:40  
michalc11
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Moja pracownica jest od ponad 40 dni na zwolnieniu lekarskim, w tym 16 dni na zwolneniu od lekarza rodzinnego i 24 dni na zwolnieniu od ginekologa. Ona jest takze w 7 miesiacu ciazy. Czy przy powrocie do pracy musi przyniesc oswiadczenie lekarskie o zdolnosci do pracy?
michalc11 jest off-line  
18-03-2007, 11:49  
MSzcz
Przyjaciel forum
 
Posty: 381
Domyślnie

Tak...powinna zrobić badania kontrolne.
MSzcz jest off-line  
18-03-2007, 12:01  
michalc11
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Czyli nie może wrócić do pracy bez zaświadczenia? Powinna czy musi?
michalc11 jest off-line  
18-03-2007, 12:31  
MSzcz
Przyjaciel forum
 
Posty: 381
Domyślnie

Kodeks pracy art 229 § 2. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
MSzcz jest off-line  
08-02-2011, 16:53  
marcinradom
Użytkownik
 
Posty: 67
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

odgrzeję, ale nie chcę pisać nowego tematu.
załóżmy, że 10 lutego kończy mi się ponad 30 dniowe zwolnienie lekarskie. 11 lutego idę do pracy, pracodawca jednak żąda ode mnie zaświadczenia o zdolności do pracy. wiadomo, że zanim uzyskam takie zaświadczenie, minie jeden - dwa dni. czy w tym czasie mam nieobecność usprawiedliwioną płatną? może pracodawca powinien wcześniej przysłać mi informację, że będzie żądał ode mnie takiego zaświadczenia z chwilą zakończenia zwolnienia lekarskiego?
pozdrawiam
marcinradom jest off-line  
13-02-2011, 21:32  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.751
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Pracodawca nie powinien żądać od Ciebie takiego zaświadczenia, jeśli Cię nie skierował na takie badania. Mógł Ci wysłać skierowanie na adres domowy jeszcze zanim skonczylo sie zwolnienie, ale badania profilaktyczne robisz pierwszego dnia pracy po zakonczonym zwolnieniu lekarskim.
To pracodawca musi Tobie wręczyc rano skierowanie na badania profilaktyczne a Ty masz obowiązek je wykonać.
Resztę doczytasz tu: http://forumprawne.org/prawo-pracy/1...ien-wolny.html
Ewania jest off-line  
13-03-2011, 19:18  
Iwanaja
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Witam,
bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie, gdyż nie wiem już co mam zrobić
W 19 lipca 2010 uległam poważnej kontuzji stawu skokowego. Dopiero od 28 lipca mam zwolnienie lekarskie, gdyż dopiero wtedy dostałam się do ortopedy. Do dnia 25 stycznia mogłam zgodnie z przepisami być na L4 (w dniu 25 stycznia 2011 minął 182 dnień mojego zwolnienia lekarskiego). Złożyłam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne i 25 stycznia byłam na komisji w ZUS, gdzie orzeczono: "nie jest Pani niezdolna do pracy" i nie przyznano mi świadczenia rehabilitacyjnego. Od tej decyzji złożyłam odwołanie. W porozumieniu z kadrami w dalszym ciągu dostarczałam zwolnienia i zaświadczenia lekarskie (dzięki L4 miałam nieobecność usprawiedliwioną niepłatną). W dniu 17.02.2011 miałam kolejną komisję lekarska z ZUS. Po przeprowadzeniu badania otrzymałam informację, że decyzja zostanie do mnie wysłana w przeciągu 2 tygodni. Po otrzymaniu decyzji z ZUS (decyzja była taka sama, jak na 1 komisji) zwróciłam się do kadr z prośbą o wystawienie zaświadczenia na badania kontrolne do lekarza Medycyny Pracy. Dostałam również informację, że do dnia badań przez lek.Medycyny Pracy mam dostarczać kolejne L4 (w celu usprawiedliwienia nieobecności w dalszym ciągu niepłatnej). W dniu 9 marca byłam na badaniach i otrzymałam zaświadczenie lekarskie, że jestem zdolna do powrotu do pracy, w uwagach lekarz dodał jedynie adnotację "wskazana praca wyłącznie siedząca". Ja zajmuje stanowisko kasjera w banku. Do dnia 9 marca również miałam L4. Zatem powinnam stawić się w pracy dnia 10 marca. Niestety nie dopuszczono mnie do pracy. Na Kopii zaświadczenia lekarskiego dostałąm pisemna adnotację o następującej treści: "W związku z niejasnymi wskazaniami lekarza Pani XXX nie zostaje dopuszczona do pracy. Proszę o uzupełnienie dokumentacji przez lekarza. Podpis z-cy Dyrektora i data 9 marca 2011" W związku z tym wróciłam do lekarza Med.Pracy z prośbą o uzupełnienie dokumentacji. Lekarz w dniu 11 marca dopisał na zaświadczeniu "Praca siedząca przez 8 godz. z niezbędnymi krótkimi przerwami (ustawowymi)". Nawet lekarka dzwoniła do z-cy Dyr. i pytała czy taka adnotacja będzie wystarczająca. Uzyskała odpowiedź, że ma taką nadzieję, ale i tak muszą skonsultować to z kadrami. Ja telefonicznie zostałam poproszona o to abym wróciła do domu i zeskanowała to zaświadczenie i wysłała mejlowo. Pod koniec dnia po kilkukrotnych próbach kontaktu otrzymałam w końcu informację, że w dalszym ciągu nie mogę stawić się do pracy. Niestety z kadrami już nie udało mi się skontaktować. Nie wiem co teraz mam zrobić w takiej sytuacji, że jestem dopuszczona do pracy, a pracodawca mnie nie dopuszcza. Boję się, żebym zaraz nie otrzymała dyscyplinarnego zwolnienia z pracy z powodu, że się do niej nie stawiłam. Proszę o pomoc
Iwanaja jest off-line  
13-03-2011, 19:44  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.751
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Moim zdaniem - praca kasjera w banku JEST pracą siedzącą i zaswiadczenie, ktore otrzymalas jak najbardziej oznacza DOPUSZCZENIE CIE przez lekarza do pracy na zajmowanym przez Ciebie stanowisku pracy.
Tym samym - pracodawca NIE MA PODSTAW do rozwiazania z Toba umowy o prace, co mogłoby miec miejsce gdybys nie otrzymala "zdolnosci lekarskiej".
Gdyby pracodawca jednak to zrobil - odwołaj sie do sądu.
A swoją drogą - gratuluję pracodawcy pracowników kadr....
Ewania jest off-line  
14-03-2011, 00:09  
Iwanaja
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Dodam jeszcze, że na skierowaniu z zakładu pracy byłą jedynie informacja o zajmowanym stanowisku, a w opisie pracy była jedynie informacja mniej więcej takiej treści: praca przed komputerem min. 7 h. W związku z tym skierowaniem lek.Med.Pracy mógł się odnieś jedynie do informacji w nim zawartych. I tak lekarka zrobiła. Nie rozumiem zatem dlaczego pracodawca robi problem...
Iwanaja jest off-line  
14-03-2011, 07:07  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.976
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Jeśli pracodawca nie zgadza się z opinią lekarza medycyny pracy, winien od niej się odwołać (zgodnie z przepisami). W opisanej sytuacji, pracodawca nie dopuszczając pracownicy do pracy wbrew opinii lekarza medycyny pracy popełnia wykroczenie.
Proszę się zgłosić do PIP.
Janusz.C.M. jest off-line  
14-03-2011, 08:08  
Iwanaja
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Witam,
w dniu dzisiejszym otrzymałam informację z kadr, że nie mogę mieć zaświadczenia lekarskiego, na którym jest zaznaczona opcja "brak przeciwwskazań zdrowotnych - zdolny(a) do wykonywania pracy na ww. stanowisku" i jednocześnie wpisane w uwagach wskazana praca wyłącznie siedząca (potem jeszcze dopisano "praca siedząca przez 8 h. z krótkimi niezbędnymi przerwami (ustawowymi)" ), bo jak usłyszałam: albo jestem zdolna do pracy, albo nie. Kazano mi również wyjaśnić tą sprawę we własnym zakresie i w dalszym ciągu mam nieobecność usprawiedliwioną niepłatną. Lekarz będzie dopiero w środę, więc nie pozostaje mi nic innego, jak udać się do PIP, co zaraz uczynię. Dziękuję za pomoc, mam nadzieję, że szybko uda mi się tą sprawę jakoś wyjaśnić...
Iwanaja jest off-line  
17-03-2011, 23:55  
Iwanaja
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Witam,
14-go w poniedziałek z samego rana zadzwoniłam do działu kadr i "przemiła" Pani w kadrach podczas rozmowy powiedziała mi, że to w moim interesie jest, aby rozwiązać tą sprawę z zaświadczeniem lek., a dopisek pani doktor (ten o pracy siedzącej przez 8 h z przerwami ustawowymi) jeszcze pogorszył moja sytuację i że dopuszczalne są jedynie takie formy takiego zaświadczenia: "albo jest pani zdolna do pracy, albo nie, a w uwagach może być jedynie adnotacja o szkłach korekcyjnych". Zgodnie z poradą byłam w PIP i doradzono mi, abym złożyła u pracodawcy pismo. Tak więc zrobiłam. W piśmie zawarłam następujące informacje (w skrócie):
- w związku z otrzymaniem zaświadczenia lekarskiego od lek. med. pracy dopuszczającego mnie do pracy wyrażam chęć świadczenia pracy i proszę o wskazanie miejsca świadczenia pracy
- w przypadku nie dopuszczenia mnie do pracy proszę o pisemne zwolnienie mnie z obowiązku świadczenia pracy
- informacja przypominająca, że zgodnie z pouczeniem zawartym ma ośw. lek. pracodawcy przysługuje prawo odwołania i prośba, że w związku z inform. tel. jaką otrzymałam z kadr proszę o złożenie wniosku (odwołania).

W środę za pośrednictwem lek. med. pracy złożyłam wniosek/odwołanie, ale na podaniu zawarłam informację, że w związku z faktem niedopuszczenia mnie do pracy przez pracodawcę proszę o wyznaczenie terminu badań i dołączyłam ksero zaświadczenia i zaświadczenia z adnotacją, że nie zostałam dopuszczona do pracy. Musiałam to zrobić, gdyż na odwołanie jest tylko 7 dni, a to był ostatni dzień, a w wojewódzkim ośrodku med. pracy powiedziano mi, że pracodawca nie musi sie odwoływać i może mnie zwolnić, więc lepiej żebym ja się odwołała.

Próbowałam się później kontaktować telefonicznie z oddziałem i działem kadr, niestety nie odbierają ode mnie tel, a na mejle też nie odpowiadają. Jedynie po wysłaniu przeze mnie mejla z zapytaniem o moją sprawę zadzwoniła sekretarka i zapytała o nazwisko lekarza, który wypisał zaświadczenie, po czy się rozłączyła.
Mam zatem pytanie, co dalej mogę zrobić? Czy pracodawca ma prawo tak przeciągać sprawę i trzymać mnie na nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej?? Czy może mnie zwolnić w związku z faktem, że nie akceptuje zaświadczenia lekarskiego??
Iwanaja jest off-line  
16-05-2012, 10:35  
Piotr001
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Czy lekarz medycyny pracy ma prawo bez dodatkowych badan wpisać w kartotekę że ktoś jest chory ?
Byłem na zwolnieniu , miałem depresję .Chodziłem do psychologa i miałem zwolnienie od lekarza psychiatry. Wiem że ponad miesięcznym zwolnieniu trzeba przejść badania u lekarza medycyny pracy. Lekarz prowadzący wystawił mi zaświadczenie o zakończeniu leczenia i że jestem gotowy do pracy .
Lekarz zakładowy nie zaakceptował tego zaświadczenia i zawołał BHP-owca i mojego mistrza i stwierdził że dalej jestem chory Że przyjmuje leki psychotropowe ( chociaż nie wiem jakie , bo żadnych nie brałem ) . Nie dopuścił mnie na moje byłe stanowisko. Po pól roku podpisał mi zgodę na byłe moje stanowisko , ale na każdym badaniu okresowym ciągle twierdzi że dalej jestem chory. Podpisuje mi na rok czasu , wiem że ma takie prawo , ale nie rozumiem dla czego mam w karcie swojej zapisane że jestem chory . Czy jest na to jakaś rada ?
Piotr001 jest off-line  
16-05-2012, 11:00  
fakuś
Stały bywalec
 
Posty: 685
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Cytat:
Napisał/a Piotr001 Zobacz post
Lekarz zakładowy nie zaakceptował tego zaświadczenia i zawołał BHP-owca i mojego mistrza i stwierdził że dalej jestem chory
A co to za "konsylium"?
Może jakieś kółko wzajemnej adoracji?
Jakim prawem lekarz na forum publicznym (majster, pracownik działu BHP) omawia Twoje zdrowie???
Dżizas....
Bareja by tego nawet nie wymyślił!!

Cytat:
Napisał/a Piotr001 Zobacz post
Że przyjmuje leki psychotropowe ( chociaż nie wiem jakie , bo żadnych nie brałem ) .
Posiadacz magicznej kuli z tego lekarza?

Cytat:
Napisał/a Piotr001 Zobacz post
Nie dopuścił mnie na moje byłe stanowisko. Po pól roku podpisał mi zgodę na byłe moje stanowisko
Yyy...to jest opowieść rozciągnięta w czasie?

Cytat:
Napisał/a Piotr001 Zobacz post
ale na każdym badaniu okresowym ciągle twierdzi że dalej jestem chory.
Zmień lekarza.
Bo z tego co napisałeś, to raczej ta osoba kwalifikuje się na leczenie, a już na pewno na kilka pism przeciwko niemu (naruszenie tajemnicy lekarskiej itp itd).

Cytat:
Napisał/a Piotr001 Zobacz post
nie rozumiem dla czego mam w karcie swojej zapisane że jestem chory.
Karty lekarskie mają to do siebie że to ... archiwum i historia chorób pacjenta.
Więc nie bardzo Cię rozumiem o co Ci z tym chodzi.

Cytat:
Napisał/a Piotr001 Zobacz post
Czy jest na to jakaś rada ?
Zmienić lekarza/przychodnię.
fakuś jest off-line  
16-05-2012, 13:01  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.976
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

fakuś - co Pan za rewelacje wypisuje?
Cytat:
Zmienić lekarza/przychodnię.
Toż to lekarz medycyny pracy. Ma podpisaną umowę z zakładem pracy.
Jak ktoś kwestionuje orzeczenia lekarza medycyny pracy, to w ciągu 7 dni od daty otrzymania orzeczenia lekarskiego może wystąpić z wnioskiem o ponowne badanie lekarskie w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy i wydanie orzeczenia lekarza medycyny pracy.
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Powrót do pracy po dłuższym zwolnieniu lekarskim (odpowiedzi: 2) Proszę o informację o ile wcześniej muszę poinformować pracodawcę, że wracam do pracy po dłuższej nieobecności spowodowanej chorobą trwającą ponad...
§ Na zwolnieniu lekarskim, ale w pracy (odpowiedzi: 2) Witam, Chcę zwolnić pracownika. On kombinuje ze zolnieniami lekarskimi. Ogólnie nie jestem z niego zadowolony. Pracownik ten do 13 września...
§ Powrót pracownika po długim zwolnieniu lekarskim (odpowiedzi: 5) Witam mam pracownika powracającego po długim zwolnieni ponad 3 miesiące nie mam pewności co do jego stanie zdrowia na stanowisku pracy Moje pytanie...
§ Zwolnienie z pracy na zwolnieniu lekarskim (odpowiedzi: 1) Witam. Jestem właśnie na zwolnieniu lekarskim, mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Właśnie telefonicznie poinformowano mnie o zwolnieniach...
§ zdolność do pracy po zwolnieniu lekarskim (odpowiedzi: 6) Witam forumowiczów! To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość:) Otóż z powodu bólu kolana byłem na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni....
§ Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim (odpowiedzi: 4) Witam, Przez okres 5 m-cy przebywania na zwolnieniu lekarskim, chcę wrócić do pracy - umowa na czas nieokreślony. Czy pracodawca ma prawo mnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:04.