Porzucenie pracy - wynagrodzenie - Forum Prawne

 

Porzucenie pracy - wynagrodzenie

Witam, mam ogromną prośbę o podpowiedź co mogę zrobić w sytuacji w jakiej się znalazłem. Od 01.01.2012 mam zawartą umowę o pracę na pełen etat na czas określony 1 rok do 31.12.2012r. W umowie mam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
19-06-2012, 07:08  
gza
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Porzucenie pracy - wynagrodzenie

Witam,

mam ogromną prośbę o podpowiedź co mogę zrobić w sytuacji w jakiej się znalazłem.

Od 01.01.2012 mam zawartą umowę o pracę na pełen etat na czas określony 1 rok do 31.12.2012r.

W umowie mam określone, że miejscem pracy jest siedziba firmy lub miejsce wskazane przez przełożonego. Od początku przygody z firmą pracuję zdalnie z miejsca zamieszkania - zostało ono wskazane jedynie w sposób ustny.

W firmie tej pracuję od 01.08.2011r. najpierw była to umowa na okres próbny, później umowa na czas określony 2 mce, a od 01.01.2012r. obowiązuje kolejna umowa na czas określony tym razem na rok.

W dniu 14.05.2012r. w rozmowie telefonicznej z przełożonym przyznałem się, że otrzymałem bardzo fajna ofertę pracy i zdecydowałem się z niej skorzystać. W związku z powyższym chciałbym (przez wzgląd na fakt, iż umowa była zawarta na czas oznaczony pow. 6 miesięcy , a w umowie strony nie przewidziały terminu w którym można wypowiedzieć umowę) rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Dyrektor zmartwił się, ale oczywiście powiedział, że nie bedzie problemów, musi przedyskutować to z Prezesem firmy, ale na 99% nie będzie problemu.

Następnego dnia tj. 15.05.2012r. przestała działać moja poczta firmowa i mimo, że otrzymałem informację, że to tylko awaria serwera, szybko można było się domyślić że poczta została zablokowana i przekierowana na skrzynkę dyrektora.

W środę 16.05.2012r. zostałem poinformowany, że jeden z pracowników przebywających w miejscowości gdzie mieszkam - przyjedzie do mnie i zabierze mi samochód służbowy.

Nie zgodziłem się na to, chciałem zwrócić samochód osobiście jak również telefon i komputer przenośny w które zostałem wyposażony gdy zaczynałem pracę.

Podczas pobytu w siedzibie firmy zdałem ww. sprzęt łącznie z samochodem służbowym, sprawdzono ile urlopu mi przysługuje, wypisałem wniosek urlopowy do 30.05.2012r. po czym z prośbą o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron musiałem iść do Prezesa. Ten stwierdził wtedy, że na pewno tego nie podpisze teraz i żebym "łapał go w przyszłym tygodniu".

Cały kolejny tydzień wydzwaniałem do niego, jeśli już zdecydował się odebrać - mówił, że oddzwoni do mnie, po czym rozłączał się.

W tamtym momencie bardzo mi sie śpieszyło bo od 01.06.2012r. miałem rozpocząć nowa pracę.

Niestety, próby "złapania" Prezesa nie powiodły się.

W między czasie otrzymałem od kadrowej informację, że policzyła mi źle urlop i przysługują mi jeszcze 3 dni.

Po tym jak prezes wielokrotnie nie odbierał telefonu, postanowiłem poczekać na rozwój wydarzeń i w tym czasie od 01.06.2012r.podjąłem pracę w innej firmie.

We wcześniejszych miesiącach wynagrodzenie za pracę wpływało 6-10 dnia kolejnego miesiąca. Gdy do 12.06.12 nie otrzymałem wynagrodzenia za poprzedni miesiąc ( który prawie cały spędziłem na urlopie wypoczynkowym) napisałem maila z pytaniem o swoje wynagrodzenie do księgowego, który zajmuje się w firmie przelewaniem wynagrodzeń pracownikom. Tego samego dnia dzwoniłem do Prezesa, który zdecydował się poświęcić mi chwilę i powiedział, że musimy sie spotkać porozmawiać jak te sprawę załatwić. Zapytałem go jak sprawa oficjalnie wygląda ponieważ oprócz prośby o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, którą mu przedłożyłem na piśmie zdając narzędzia ( 21.05.2012r.) , wysłałem jeszcze jedną taką prośbę za zwrotnym poświadczeniem odbioru. (Wysłana 25.05. odebrana 28.05.2012r) - prezes powiedział, że oficjalne chciał nie chciał jestem pracownikiem jego firmy i dopiero jak porozmawiamy osobiście to wyjaśni sie jak sprawa będzie zakończona. Poprosiłem więc o takie spotkanie, prezes powiedział, że postara się znaleźć chwile czasu w tym tygodniu (czyli do 15.06.2012r. - obiecał, że zadzwoni - oczywiście nie zadzwonił. W między czasie otrzymałem odpowiedź od księgowego , który napisał , że moje wynagrodzenie zostanie wypłacone po rozmowie z prezesem, bo on zadecyduje jak ustał stosunek pracy i wtedy będą mogli naliczyć mi wynagrodzenie, ponieważ na dzień dzisiejszy porzuciłem pracę.

Do tej pory nie mam ani wynagrodzenia, ani żadnej odpowiedzi jak sprawa jest załatwiona, na moje pisma nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Pytanie jest bardzo otwarte, co mogę jeszcze zrobić by zakończyć trwającą nadal umowę. Czy jeśli byłem na urlopie do 30.05.2012r. maja prawo nie wypłacić mi wynagrodzenia za maj 2012r. Nie otrzymałem wypowiedzenia umowy, rozwiązania za porozumieniem - nic.

Proszę o radę co mam robić. Boję sie że specjalnie grają na zwłokę, że chcą wykorzystać jakieś przepisy prawa żeby pozbawić mnie wynagrodzenia, albo dochodzić innych roszczeń.

Przepraszam za chaotyczność wiadomości. Liczę, że nie zamęczyłem Państwa lekturą i przekazałem wszystkie istotne informację, które miały miejsce w przeciągu ostatniego miesiąca.

Serdecznie pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

gza
gza jest off-line  
20-06-2012, 09:35  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.459
Domyślnie RE: Porzucenie pracy - wynagrodzenie

Kto pierwszy ten lepszy.
Skoro nie otrzymał pan wynagrodzenia, to będzie przysługiwało panu prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenie z powodu ciężkiego, świadomego i zawinionego naruszenia podstawowego obowiązku pracodawcy jakim jest prawidłowe naliczenie i terminowe wypłacenie wynagrodzenia.
Patrząc ze strony firmy, jest pan nadal pracownikiem, a od 01 czerwca nie stawia się pan do pracy i nie usprawiedliwił swojej nieobecności, może więc otrzymać pan taka samą formę rozwiązania umowy o pracę z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Stąd pierwsza linijka - kto pierwszy ten lepszy.
Aby wyjaśnić zagadnienie porozumienia stron. KP nie wymaga żadnej szczególnej formy rozwiązania umowy za porozumieniem stron oprócz wspólnego działania stron. Takie porozumienie może być zawarte nawet ustnie. Z pana opisu wynika, że nie było woli rozwiązania umowy za porozumieniem ze strony pracodawcy, więc nie może pan nawet domniemać, iż taką zgodę uzyskał.
AnJay jest off-line  
28-02-2013, 13:31  
Ibrahim ibn Jakub
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Porzucenie pracy - wynagrodzenie

Witam!
Mam pytanie, co się dzieje, jeśli nastąpiło porzucenie pracy po dwóch tygodniach (umowa o pracę na okres próbny, na 3 miesiące), natomiast pracodawca nie przysłał pocztą żadnego powiadomienia o rozwiązaniu umowy, za to wypłata przyszła za cały miesiąc? Czy wystarczy, że prześlę im ją z powrotem? Nie zauważyli, że konkretnego człowieka nie ma w pracy?
Ibrahim ibn Jakub jest off-line  
28-02-2013, 13:51  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Porzucenie pracy - wynagrodzenie

Cytat:
Napisał/a Ibrahim ibn Jakub Zobacz post
Witam!
Mam pytanie, co się dzieje, jeśli nastąpiło porzucenie pracy po dwóch tygodniach (umowa o pracę na okres próbny, na 3 miesiące), natomiast pracodawca nie przysłał pocztą żadnego powiadomienia o rozwiązaniu umowy, za to wypłata przyszła za cały miesiąc? Czy wystarczy, że prześlę im ją z powrotem? Nie zauważyli, że konkretnego człowieka nie ma w pracy?
http://forumprawne.org/prawo-pracy/2...nie-pracy.html
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Porzucenie pracy na rzecz... innej pracy. (odpowiedzi: 1) Dzień dobry! Jest to mój pierwszy post i temat tutaj więc przy okazji chciałbym się przywitać! Co do mojego problemu prawnego: Dostałem...
§ porzucenie pracy a wynagrodzenie - brak kary w umowie (odpowiedzi: 3) Witam, od początku lipca pracuję w sklepie w Galerii, na umowę zlecenie. Dziś rano bardzo się rozchorowałam i dwie godziny przed otwarciem sklepu...
§ Porzucenie pracy-zanczy to samo co zmiana pracy.? (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie, Opiszę w skrócie swoją sytuację. Prosiłbym o poradę prawną czy tak można zrobić. Kiedyś podpisałem umowę przedwstępną z...
§ Porzucenie pracy a wynagrodzenie (odpowiedzi: 5) Pracowalem tydzien na stacji benzynowej shell na warunkach pracy umowy-zlecenia na czas nieokreslony. Po tygodniu zrezygnowalem z powodu otrzymania...
§ Zwolnienie z pracy za porozumieniem stron albo porzucenie pracy (odpowiedzi: 1) do 9 października miałem chorobowe. 6 Października byłem na komisji zusowskiej i zostałem przywrócony do pracy jako sprawny Potem byłem u szefa z...
§ Umowa zlecenie - porzucenie pracy a wynagrodzenie (odpowiedzi: 1) chciałbym sie dowiedzieć jak moge odzyskać pieniązki i co moze mi grozić odszedłem z pracy po 7 dniowym wypowiedzenie słownym przy świadku moj...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:53.