czy pracodawca może odmówić urlopu przy wyp? - Forum Prawne

 

czy pracodawca może odmówić urlopu przy wyp?

Witam, mam pytanie, ponieważ otrzymałam miesięczne wypowiedzenie od pracodawcy zostałomi do końca okresu wypowiedzenia 8 dni roboczych przy czym za ten rok należy mi się 6 dni urlopu wypoczynkowego +2 dni na poszukiwanie pracy. Czy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § delegacje
    witam , czy godzinowe rozliczanie delegacji jest zgodne z prawem...
  • § Urlop na żądanie w
    Witam, mam pytanie czy mogę poprosić o urlop na żądanie w pierwszym miesiącu pracy? Prace zaczęłam 1 września,...
  • § Urlop na żądanie po miesiącu p...
    Witam, w tym roku pracowalam dwa miesiace umowe o prace styczeń i luty w pracy, w ktorej przepracowalam dwa lata....

Odpowiedz
 
19-03-2007, 13:56  
kkaarroo
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie czy pracodawca może odmówić urlopu przy wyp?

Witam,
mam pytanie, ponieważ otrzymałam miesięczne wypowiedzenie od pracodawcy zostałomi do końca okresu wypowiedzenia 8 dni roboczych przy czym za ten rok należy mi się 6 dni urlopu wypoczynkowego +2 dni na poszukiwanie pracy. Czy mam prawo wykorzystać ten urlop? czy pracodawca ma prawo mi odmówić urlopu +tych 2 dni na szukanie pracy?Jeśli załóżmy, że nie wykorzystam tego urlopu to przejdzie mi on do następnego miejsca pracy? czy przepadnie a obecny pracodawca zapłaci mi za nieudzielony urlop?
1. Czy to prawda, że od stycznia br trzeba wykorzystać urlop za dane miesiące u danego pracodawcy, że nie można go przenieść do innej pracy?
2. Czy faktycznie za niewykorzystany urlop pracodawca musi zapłacić? Czy teraz jest tak że musi dać urlop a nie może za niego zapłacić?
3. czy składając pismo o urlop 6dni +2 dni na szukanie pracy muszę mieć jakieś potwierdzenie od pracodawcy że się zgadza, czy poprostu mogę nie pójść do pracy po złożeniu takiego pisma?
Będę wdzięczna za pomoc.
pozdrawiam
kkaarroo jest off-line  
19-03-2007, 14:20  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie

Pracodawca musi udzielić dnia na poszukiwanie pracy - nie musi udzielać urlopu wypoczynkowego (wówczas za niewykorzystany urlop musi zapłacić ekwiwalent).
Bezpieczniej jest posiadanie pewności, że pracodawca się zgodził na urlop. Nieprawidłowe jest złożenie wniosku i nie przyjście do pracy (chyba, że urlop wynika z zatwierdzonego planu urlopowego).
Dariusz! jest off-line  
19-03-2007, 14:40  
kkaarroo
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Czyli jesli nie wykorzystam tego urlopu teraz to nie przejdzie mi on do następnego zakładu pracy czyli poprostu przepadnie i dostanę za niego ekwiwalent tak?
Czy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy jest = 100% wynagrodzenia?
W jaki sposób rozliczone zostaną te 2 dni na poszukiwanie pracy jeśli ich nie wykorzystam?
Czy zostawiając sobie te dwa dni na koniec miesiąca muszę pisać pismo na udzielenie tych 2 dni na poszukiwanie pracy i czekać za jego potwierdzeniem?
kkaarroo jest off-line  
26-07-2009, 11:00  
irishh272
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie RE: czy pracodawca może odmówić urlopu przy wyp?

Witam. O tym, ze pracodawca MUSI udzielić urlopu na szukanie pracy, już wiem . Mam natomiast pytanie, czy musi udzielić go w wybranym przeze mnie terminie, czy też on go ustala? Zależy mi na szybkiej odpowiedzi, jestem w okresie wypowiedzenia i umówiłam się już na rozmowę kwalifikacyjną w innej firmie. Pozdrawiam i z góry dzięki
irishh272 jest off-line  
26-07-2009, 17:45  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie RE: czy pracodawca może odmówić urlopu przy wyp?

KKaarroo:
Jak nie wykorzystasz dni na szukanie pracy to przepadają, nie ma za nie ekwiwalentu.
drzemik jest off-line  
27-07-2009, 07:42  
irishh272
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie RE: czy pracodawca może odmówić urlopu przy wyp?

Ale mi nie chodzi o ekwiwalent tylko o termin. Czy może mi go narzucić, czy sama go wybieram. Zaznaczam, chodzi o dodatkowy urlop na poszukiwanie pracy, nie o "zwykły" wypoczynkowy.
irishh272 jest off-line  
27-07-2009, 08:07  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.457
Domyślnie RE: czy pracodawca może odmówić urlopu przy wyp?

Dni wolne na poszukiwanie pracy to nie urlop.
Niestety nie ma jasnego stanowiska w tej sprawie. Należy więc przyjąć zasadę iż strony umawiają się co do wykorzystania tych dni uwzględniając potrzeby pracownika i możliwości pracodawcy. Jeśli pomimo Pani starań pracodawca nie udzieli dnia wolnego na poszukiwanie pracy w dniu przez Panią szczególnie preferowanym zawsze pozostaje instytucja urlopu na żądanie.
Nie potrafię sobie natomiast wyobrazić sytuacji uzasadnienia odmowy udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy w przypadku ostatnich dni pracy, ponieważ byłoby to jednostronne pozbawienie uprawnień pracowniczych bez prawa do roszczeń odszkodowawczych.
AnJay jest off-line  
27-07-2009, 08:07  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.937
Domyślnie RE: czy pracodawca może odmówić urlopu przy wyp?

To nie dodatkowy urlop, tylko dni wolne na poszukiwanie pracy udzielane w terminie podanym przez pracownika.
Janusz.C.M. jest off-line  
27-07-2009, 08:58  
irishh272
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie RE: czy pracodawca może odmówić urlopu przy wyp?

Bardzo dziękuję, o to mi chodziło
irishh272 jest off-line  
30-05-2010, 16:15  
agulaa77
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: czy pracodawca może odmówić urlopu przy wyp?

Mam 15 miesięcznego syna i chciałabym we wrześniu wykorzystać miesiąc z mojego urlopu wychowawczego. Czy pracodawca może mi nie podpisać mojego wniosku. Chcę go złożyć już teraz, w maju, żeby wystarczająco wcześnie się przygotowali.
Dzięki
agulaa77 jest off-line  
30-05-2010, 19:46  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.457
Domyślnie RE: czy pracodawca może odmówić urlopu przy wyp?

Może odmówić udzielenia urlopu powołując się na organizację pracy przedsiębiorstwa, albo nie powołując się na cokolwiek.
AnJay jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego? (odpowiedzi: 7) Witam,obecnie jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony chciałabym zaplanować termin swojego urlopu wypoczynkowego który mi...
§ Czy pracodawca może odmówić urlopu? (odpowiedzi: 6) Witam! Mam pytanie odnośnie urlopu wypoczynkowego. Pracuje w pewnej znanej firmie odzieżowej, której nazwy wole nie wymieniać. Zostałam tam...
§ czy pracodawca może odmówić przyznania urlopu ojcowskiego??? (odpowiedzi: 2) Po złozeniu wniosku o urlop ojcowski pracodawca odmówił jego przyznania, czy to jest zgodne z prawem???
§ pracodawca odmówił urlopu na żądanie (odpowiedzi: 4) witam, zgodnie z obowiązującym kodeksem pracy, wzięłam urlop na żądanie, powiadomiłam pracodawcę w tym samym dniu. mój pracodawca nie chce sie...
§ czy pracodawca może odmówić urlopu szkoleniowego? (odpowiedzi: 1) Na podstawie zawartej umowy szkoleniowej należy mi się urlop szkoleniowy. Jestem na ostatnim roku studiów i 5 lipca mam obronę. Wypisałam wniosek...
§ Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? (odpowiedzi: 1) Witam Mam pytanie dotyczące przyznania bądź nie urlopu na żądanie. Mój pracodawca do regulaminu pracy wprowadził zapis dotyczący urlopów na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:49.