Zwolnienie pracownika na urlopie wychowawczym. - Forum Prawne

 

Zwolnienie pracownika na urlopie wychowawczym.

Witam serdecznie. Mój pracodawca zapowiedział mi, że za wszelką cenę będzie starał się mnie zwolnic. Aktualnie jestem na urlopie wychowawczym ( wniosek o urlop wychowawczy złożony w terminie wraz z oświadczeniem ojca dziecka o braku ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
20-10-2008, 20:49  
cynnamonowa
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Zwolnienie pracownika na urlopie wychowawczym.

Witam serdecznie. Mój pracodawca zapowiedział mi, że za wszelką cenę będzie starał się mnie zwolnic. Aktualnie jestem na urlopie wychowawczym ( wniosek o urlop wychowawczy złożony w terminie wraz z oświadczeniem ojca dziecka o braku zamiaru wykorzystania urlopu we wskazanym we wniosku okresie ). Chciałabym zapytać, czy pracodawca może mnie teraz w jakikolwiek sposób zwolnic? ( zatrudnia mniej niż 20 pracowników ). Czy np. może mnie zwolnic dyscyplinarnie, mimo, iż pracowałam w tej firmie jedynie 1,5 mca ( realnej pracy - potem byłam na zwolnieniu) - firma została przejęta przez firmę matkę, więc nie było tak, ze przyszłam do pracy i od razu zaszłam w ciąże, i od tamtego momentu minęło ponad 10 mcy mojej nieobecności w firmie. Czy mogę coś jeszcze zrobić, żeby uchronić się przed wypowiedzeniem, które tak naprawdę ma być kara za ciążę i dziecko? Z góry dziękuje za pomoc.
cynnamonowa jest off-line  
22-10-2008, 12:57  
malvina0
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

witam
Pracownik, który przebywa na urlopie wychowawczym, jest chroniony przed wypowiedzeniem stosunku pracy. Ale ochrona ta, nie obowiązuje w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy, a także, w przypadku pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników.

Czyli, pracownik (u pracodawcy zatrudniającego do 20 pracowników,) na urlopie wychowawczym jest chroniony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę w okresie od dnia złożenia wniosku o udzielenie tego urlopu do dnia jego zakończenia. W tym czasie można go zwolnić jedynie w sytuacjach:
gdy będzie to zwolnienie dyscyplinarne lub gdy ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy.
pozdrawiam
malvina0 jest off-line  
22-10-2008, 14:17  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.464
Domyślnie

Błędna odpowiedź.
Ilość pracowników nie ma żadnego znaczenia.
Czy zatrudnionych jest dwóch, czy dwustu dwóch, to rozwiązanie umowy przez pracodawcę dopuszczalne jest tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (Art. 186[1] kp).
Janusz.C.M. jest off-line  
22-10-2008, 16:01  
malvina0
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

witam
Ok, to dlaczego, odnośnie np. zwolnienia dyscyplinarnego, znalazłam taki oto przykład?
"Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych zawsze może być przyczyną zwolnienia pracownika dyscyplinarnie, a kradzież niewątpliwie jest takim naruszeniem. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownik przebywał akurat w tym czasie na urlopie wychowawczym. Nie zwalnia go to bowiem z obowiązku dbania o dobro zakładu pracy. Jeśli zatem stwierdzisz, że pracownik - nawet przebywający na urlopie wychowawczym - działa na szkodę firmy - możesz pożegnać się z nim, rozwiązując umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Zdaniem Sądu Najwyższego
Przyczyną rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 kp mogą być szczególnego rodzaju, zawinione uchybienia pracownicze, które spowodowały zagrożenie interesów lub istotną szkodę w mieniu pracodawcy.
Wyrok SN z 23 września 1997 r., I PKN 274/97 "

Podaję link
Orzeczenia Sądu Najwyższego

pozdrawiam
malvina0 jest off-line  
22-10-2008, 20:24  
tigrus
Użytkownik
 
tigrus na Forum Prawnym
 
Posty: 244
Domyślnie

Ale jak to się ma do omawianego tu tematu? Przecież wspomniana osoba nie działa na szkodę pracodawcy i nie mówimy tu o ciężkim naruszeniu obowiązków pracowniczych. Nie sądzę też by pracodawca chciał rozwiązać umowę z winy pracownika, bo w tym przypadku z pewnością czekałaby go porażka w sądzie.
tigrus jest off-line  
22-10-2008, 22:05  
malvina0
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

witam

cynnamonowa zadała m.in. pytanie "Czy np. może mnie zwolnic dyscyplinarnie," - w tym konkretnie opisywanym przypadku nie ma ku temu przesłanek. Ale jak widać, globalnie podchodząc do tej kwestii, prawo dopuszcza możliwość zwolnienia w trybie dyscyplinarnym pracownicy na urlopie wychowawczym. Patrz posty wyżej. I ten właśnie szczegół ma się do omawianego tematu... .

pozdrawiam
malvina0 jest off-line  
23-10-2008, 08:32  
tigrus
Użytkownik
 
tigrus na Forum Prawnym
 
Posty: 244
Domyślnie

Zgadza się.
Ale my w odpowiedzi na posty nie podajemy globalnego zdania, tylko odpowiadamy na konkretne pytania, w konkretnej sytuacji. Jeśli chcielibyśmy odpowiadać globalnie, to pewnie należałoby zacytować przepisy Kodeksu Pracy i na tym zaprzestać.
Wielokrotnie odpowiadamy na pytania dotyczące tej samej tematyki, ale różniące się specyfiką sytuacji.
Reasumując, w tej konkretnej sytuacji pracodawca nie może zwolnić pracownika.
tigrus jest off-line  
23-10-2008, 08:48  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.464
Domyślnie

Pani Malwino, napisała Pani: "...Ale ochrona ta, nie obowiązuje w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy, a także, w przypadku pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników."
Czy można wiedzieć, jaką poda Pani podstawę prawną do tego stwierdzenia?
Janusz.C.M. jest off-line  
23-10-2008, 09:43  
malvina0
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

witam.
Zgadzam się - potrzebne są konkretne odpowiedzi. Za dużo chciałam przekazać na raz i wyszło nieporozumienie. Poprawię się na przyszłość.
"...Ale ochrona ta, nie obowiązuje w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy, a także, w przypadku pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników."
Czy można wiedzieć, jaką poda Pani podstawę prawną do tego stwierdzenia?"
N.p., podaję link do strony www
Urlop wychowawczy ochrona stosunku pracy

MAZA DLA CIEBIE - Biuro rachunkowe Poznań i biuro księgowe : Ustawa o VAT Ustawa o pit Ustawa o cit Ulgi podatkowe Intrastat Środki trwałe Odliczenia podatkowe Ustawa o rachunkowości Amortyzacja Kodeks pracy Wzory umów Formularze podatkowe Prog

pozdrawiam
malvina0 jest off-line  
23-10-2008, 10:47  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.464
Domyślnie

Przykro mi, ale SN się myli Nie pierwszy zresztą raz.
Janusz.C.M. jest off-line  
23-10-2008, 11:15  
malvina0
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

witam
Skoro SN może się mylić, to czasem niestety ja także, kierując się jego orzecznictwem.

pozdrawiam
malvina0 jest off-line  
23-10-2008, 11:29  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.464
Domyślnie

Sąd może się mylić, ale gdy ktoś z nas się pomyli, to "wieszają na nas psy" - staropolskie przysłowie mówi: "co wolno Wojewodzie, to nie Tobie ..."
Janusz.C.M. jest off-line  
28-03-2013, 22:15  
beata1975
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Zwolnienie pracownika na urlopie wychowawczym.

witam,,Może ktoś kompetentny odpowie mi na moje pytanie .
8 kwietnia chciałam wrócić do pracy po 2 letnim urlopie wychowawczym,Niestety mój szef óŚwiadczyŁ mi ,że nie stać go na pracownika ,,I chce mnie zwolnić ,,Mam umowę zawartą na czas nieokreślony i jest to mały sklepiE drogeryjny załoga to szef,żona i siostra .więc wezwał mnie na rozmowę i zaproponował , zwolnienie za porozumieniem stron i że zapłaci mi za trzy miesiące do czasu otrzymania zasiłku dla bezrobotnych.
PYTANIE BRZMI,,,ILE POWINIEN MI ZAPŁACIĆ,ZA KAŻDY MIESIĄC,I COŚ NA TYM TRACĘ???
beata1975 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czy przebywanie na urlopie wychowawczym jest korzystne dla pracownika? (odpowiedzi: 2) Witam. Od kilku miesięcy jestem na urlopie wychowawczym na roczne dziecko (bezpłatnym), jednoczesnie podjęłam pracę u innego pracodawcy, początkowo...
§ Zwolnienie po urlopie wychowawczym (odpowiedzi: 5) Od 2 lat jestem na urlopie wychowawczym. Rok temu okreslilam jasno, ze we wrzesniu wracam do pracy - na moje miejsce zatrudnil kogos. Miesiac temu...
§ zwolnienie po urlopie wychowawczym (odpowiedzi: 3) Dzień dobry.Proszę o radę ,jestem zatrudniona w sklepie w drogeryjnym na czas nieokreślony od 6 lat.Obecnie kończy mi się 2 letni urlop...
§ Powrót pracownika po urlopie wychowawczym (odpowiedzi: 5) Witam, jestem zatrudniona na czas określony od 16.10.2008r do 14.01.2014r. 6.03.2009r. zostałam zwolniona z pracy ale z racji tego że byłam w ciąży...
§ Zwolnienie po urlopie wychowawczym (odpowiedzi: 1) W dniu 20- sierpnia 2011r. kończy mi się urlop wychowawczy, który trwał 2 lata .Czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić i czy musi wypłacić mi odprawę...
§ Zwolnienie pracownika będącego zastępstwem za osobę na urlopie wychowawczym (odpowiedzi: 4) Jestem psychologiem, pracuje w ośrodku zajmującym się udzielaniem pomocy psychologicznej. Jestem tam zatrudniona od dwóch lat, odkąd inny pracownik...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:44.