W czym umowa o pracę jest korzystniejsza dla pracodawcy od umowy o dzieło? - Forum Prawne

 

W czym umowa o pracę jest korzystniejsza dla pracodawcy od umowy o dzieło?

Moja sytuacja wygląda chyba dość niecodziennie, ponieważ mój potencjalny pracodawca nie chce zgodzić się na inną formę zatrudnienia niż etat. Kwestia kompetencji, itd. jest pomijalna, gdyż spełniam wymagania i w tym nie ma problemu, dziwi ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
06-10-2012, 09:50  
biedoklep
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie W czym umowa o pracę jest korzystniejsza dla pracodawcy od umowy o dzieło?

Moja sytuacja wygląda chyba dość niecodziennie, ponieważ mój potencjalny pracodawca nie chce zgodzić się na inną formę zatrudnienia niż etat. Kwestia kompetencji, itd. jest pomijalna, gdyż spełniam wymagania i w tym nie ma problemu, dziwi mnie jednak jego niechęć do nawiązania jakiejkolwiek innej formy współpracy. Co udało mi się do tej pory ustalić:

1. W firmie do tej pory była pełna dowolność formy zatrudnienia, większość osób już pracujących jest na umowach o dzieło, kilka na własnej działalności.
2. Umowy o dzieło nie są fikcyjne czy naciągane, praca często wykonywana jest zdalnie, w dowolnych godzinach, kwalifikuje się również do podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.
3. Pracodawca nikogo nie naciskał w celu zmiany formy zatrudnienia, oczywiście nikt dobrowolnie nie wybrał etatu, jednak nie namawiał nikogo do tego.

Moje argumenty "zbija" tym, że przecież mi jako pracownikowi będzie lepiej na etacie, gdyż mam większe prawa, jednak dla mnie wygląda to właśnie odwrotnie, a nie mam już argumentów.

Reasumując, czemu pracodawca chce mnie zatrudnić tylko w tej chyba najgorszej dla niego formie? Czy coś obecnie zmieniło się w przepisach, czy może o czymś nie wiem? Przecież prz UoD nie obowiązuje mnie nawet Kodeks Pracy, nie mam niemal żadnych praw, więc w czym rzecz?

Czy gdybym zgodził się na ten etat, to mogę później w jakiś sposób "wymusić" przejście na UoD, czy też jest ryzyko, że ugrzęznę na etacie?
biedoklep jest off-line  
10-10-2012, 08:27  
biedoklep
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: W czym umowa o pracę jest korzystniejsza dla pracodawcy od umowy o dzieło?

Wczoraj rozmawiałem ponownie w tej sprawie i dowiedziałem się, że ta firma chciałaby korzystać z jakichś dofinansowań czy czegoś podobnego, a do tego potrzebuje pracowników zatrudnionych na etacie, natomiast nikt z załogi nie zgodził się na pogorszenie warunków pracy i przejście na etat. Ja oczywiście też odmówiłem, dlatego nie dowiem się, jak jest naprawdę, bo to usłyszałem od potencjalnego pracodawcy, więc nie wie, czy to prawda, ale piszę, bo może kogoś to interesuje.
biedoklep jest off-line  
10-10-2012, 10:50  
Tomasz - K
Praktyk
 
Tomasz - K na Forum Prawnym
 
Posty: 5.533
Domyślnie RE: W czym umowa o pracę jest korzystniejsza dla pracodawcy od umowy o dzieło?

Na przykład z dofinansowania stanowiska pracy.
Dziwne, że nie chcecie pracować na podstawie umowy o pracę. Wasza wola.
Tomasz - K jest off-line  
10-10-2012, 11:05  
biedoklep
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: W czym umowa o pracę jest korzystniejsza dla pracodawcy od umowy o dzieło?

O ile dobrze wiem, to dofinansowanie do utworzenia stanowiska pracy to kilkanaście tysięcy pln, biorąc pod uwagę przychód, jaki wytwarza przeciętny pracownik w tej branży to jest raczej nic, no ale to jego wola. Branża jest taka, że w większości to ludzie młodzi (nawet właściciel tej firmy ma tak z 40-45 lat) a do tego do ludzie znający dość dobrze matematykę, więc potrafiący wyliczyć, że nie otrzymają niczego w zamian za zusowski podatek. Z ubezpieczeniem medycznym tak samo - i tak każdy ma prywatne, bo przy publicznym i tak trzeba dopłacać porównywalne, jeśli nie jeszcze większe kwoty, aby uzyskać jakąś sensowną opiekę. Gdyby ten podatek to było kilka procent, to jeszcze dobra, łatwiej się zgodzić na ich marnowanie, ale np. w moim przypadku byłaby to nieco ponad 1/3 moich zarobków. Uzyskane uprawnienia w zamian wynikające z objęcia Kodeksem Pracy są również fikcją, gdyż w firmach z tej branży nie ma związków zawodowych, itd., jeśli nie da się dogadać z pracodawcą, tylko trzeba zasłaniać się jakimiś kodeksami, to po prostu nie współpracuje się z danym pracodawcą. Tego zapomniałem w sumie dopisać w pierwszym poście, bo doskonale rozumiem sytuacje, w których stosunki na linii pracownik-pracodawca muszą być standaryzowane przy pomocy takich siłowych rozwiązań, tutaj na szczęście jest inaczej.
biedoklep jest off-line  
10-10-2012, 11:13  
Tomasz - K
Praktyk
 
Tomasz - K na Forum Prawnym
 
Posty: 5.533
Domyślnie RE: W czym umowa o pracę jest korzystniejsza dla pracodawcy od umowy o dzieło?

To, że w firmach nie ma związków zawodowych nie oznacza, że pracownik nie jest objęty prawami Kodeksu Pracy. Każda umowa o pracę podlega pod Kodeks Pracy. Umowy zlecenie, dzieło - cywilnoprawne. Kodeks cywilny.

Czyli pracujecie na umowy zlecenie tak? Piszesz o ubezpieczeniu medycznym. Z umowy zlecenia są odprowadzane składki zdrowotne. I też jest podatek. Jedynie nie ma chorobowego więc w przypadku choroby i pójściu na zwolnienie lekarskie nie dostaniesz nic.
Tomasz - K jest off-line  
10-10-2012, 11:16  
prak1985
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: W czym umowa o pracę jest korzystniejsza dla pracodawcy od umowy o dzieło?

I z tego co się orientuje nie dokłada się nic na emeryturę, a co za tym idzie nie lecą tzw. "lata pracy". Ale to się na x-lat zemści na tych, co kombinują jak zarobić jak najwięcej.
prak1985 jest off-line  
10-10-2012, 11:25  
biedoklep
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: W czym umowa o pracę jest korzystniejsza dla pracodawcy od umowy o dzieło?

To, że związki zawodowe != KP to wiem, po prostu chodziło mi o wykazanie pewnego klimatu panującego w tych firmach. Oczywiście nie jest idealnie, jak wszędzie, ale KC zazwyczaj wystarczy.

Większość osób jest zatrudniona na umowy o dzieło, chociaż słyszałem, że też mają zostać obłożone tymi podatkami, ehh. Ci, którzy już są "wyżej" prowadzą własne działalności, ale wtedy ten marnowany tysiąc złotych nie jest tak odczuwalny, bo zarabiają wielokrotnie więcej, no ale to tylko ci starsi stażem pracownicy.

W takiej sytuacji jakiej jestem ja i wszyscy początkujący (oraz średniozaawansowani), ten mniej więcej tysiąc złotych tracony na te składki to znaczna kwota, zwłaszcza, że w zamian nie uzyskujemy niemal nic. Opieka medyczna i tak jest płatna a emerytury to (w naszym przypadku) czysta fikcja, dlatego musimy dublować te świadczenia we własnym zakresie, więc wydawać np. drugi tysiąc "na przyszłość". W tym momencie nie mam już pieniędzy na mieszkanie, jedzenie, itd., więc muszę rezygnować z odkładania na przyszłość i liczyć na cud.

Podatek dochodowy to inna sprawa, do tej pory przy UoD łącznie traciło się na ten cel 9% (podwyższone koszty uzyskania przychodu), to jest jeszcze akceptowalne, bo nie jest to wymiar kwotowy, a procentowy. Gdyby podatek zusowski był też rozsądnie rozliczany, a nie na dzień dobry tysiąc pln, co nierzadko jest połową wynagrodzenia, to też byśmy nie mieli aż takich obiekcji co do uiszczania go.
biedoklep jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czym się różni Umowa Zlecenie, Od Umowy O Pracę (odpowiedzi: 11) Witam, moje pytanie brzmi, czym różni się Umowa Zlecenie, od Umowy O Pracę po trzech miesiącach ?, pozdrawiam
§ umowa szkolenie z inicjatywy pracodawcy - co po rozwiązaniu umowy o pracę (odpowiedzi: 8) Witam, podpisałem umowę o szkolenie, które rozpoczęło się w maju 2012 i zakończyć we wrześniu 2013. W utym pracodawca rozwiązał ze mną umowę o...
§ Czy jest możliwość odzyskania kasy za pracę bez umowy o dzieło. (odpowiedzi: 1) Witam, Jak w temacie - mam problem z odzyskaniem pieniędzy za wykonaną pracę. Niestety praca ta była wykonana na podstawie umowy ustnej, bez...
§ Czy do umowy o dzieło pracodawcy potrzebny jest NIP? (odpowiedzi: 3) Witam! Zamierzam podpisać umowę o dzieło. Przyszły pracodawca powiedział, iż potrzebny do tej umowy jest mój numer NIP. Jednak w internecie...
§ Umowa o pracę + umowa o dzieło u jednego pracodawcy, a nieopłacane składki w ZUSie (odpowiedzi: 7) Witam, zatrudniając mnie do pracy, pracodawca zaproponował mi wynagrodzenie miesięczne 2500 zł netto. Pracodawca podpisał ze mną umowę o pracę na...
§ umowa o dzieło ZAMIAST umowy o pracę? (odpowiedzi: 1) Witam, przeszłam proces rekrutacyjny w pewnej instytucji i miałam zostać zatrudniona na etat (technik laboratoryjny). praca od 7 do 15,szeroki...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:19.