Przedłużenie stażu - Forum Prawne

 

Przedłużenie stażu

Witam. Odbywam staż 3-miesięczny, ale dowiedziałem się, że mój staż został przedłużony z 3 na 6 miesięcy ponieważ jakieś pieniądze się znalazły dodatkowe. Problem w tym, że bardziej odpowiada mi staż 3 miesięczny a następnie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
05-11-2012, 16:48  
bosper
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Przedłużenie stażu

Witam. Odbywam staż 3-miesięczny, ale dowiedziałem się, że mój staż został przedłużony z 3 na 6 miesięcy ponieważ jakieś pieniądze się znalazły dodatkowe. Problem w tym, że bardziej odpowiada mi staż 3 miesięczny a następnie zatrudnienie na 3. A nie staż na 6 miesiący. Czy możliwe jest aby mój pracodawca i UP przedłużyli mi staż bez mojej zgody? Tym bardziej, że podpisywałem umowe na staż tylko na 3 miesiące. Wydaje mi się to bezprawne ponieważ odbyło się to za moimi plecami.
bosper jest off-line  
05-11-2012, 22:26  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu

Niestety, nie podpisywałeś żadnej umowy, tylko oświadczenie bezrobotnego skierowanego do odbycia stażu,a to oznacza, że nie jesteś stroną umowy stażowej i masz niewielki wpływa na jej przebieg. Chociaż ja osobiście uważam, że niedopuszczalne jest podejmowanie decyzji o przedłużeniu stażu bez zgody stażysty zwłaszcza, że ma perspektywę na zatrudnienie już po 3 miesiącach, a nie po 6-ciu (chociażby biorąc pod uwagę lepsze warunki finansowe). No chyba, że sytuacja uległa zmianie? Czy tak mogło być? Znasz powód dlaczego nagle nie doszło do zatrudnienia, a do przedłużenia stażu o kolejne 3 miesiące? Pomijam oczywiście sytuację finansową PUP.
Kosssz jest off-line  
06-11-2012, 06:07  
bosper
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu

no dlatego, że pracodawcy nie jest na rękę 3 miesięczny staż. A pracodawca ma to do siebie, że woli brać co rok nowych stażystów bo przeważnie na 9 miesięcy mieli staż inni.
No dobrze, ale na tym dokumencie co podpisywałem widniało, że staż jest na 3 miesiące. A nie podpisywałem nic na 6. Czy to jest umowa, czy nie. Dokument, który podpisywałem to 3 miesiące.
bosper jest off-line  
06-11-2012, 15:30  
bosper
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu

Witam. Więc dla mających podobny problem udzielam odpowiedzi. Po telefonie do UP dowiedziałem się, że staż może zostać przedłużony tylko i wyłącznie za moją prośbą na piśmie. I to, że pracodawca sobie przedłuża staż to niech sam sobie go odbywa bo to jest bezprawne. Jeśli podpisując dokument na którym jest np. 3 miesiące stażu tyle odbywamy, więcej nie musimy. Pozdrawiam.
bosper jest off-line  
06-11-2012, 18:15  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu

W pierwszym poście napisałeś "dowiedziałem się, że mój staż został przedłużony z 3 na 6 miesięcy ponieważ jakieś pieniądze się znalazły dodatkowe", natomiast teraz okazuje się, że żadna decyzja jeszcze nie zapadła, więc skąd się dowiedziełeś, że ten staż został przedłużony?
Cytat:
Jeśli podpisując dokument na którym jest np. 3 miesiące stażu tyle odbywamy, więcej nie musimy.
Z tym się nie zgodzę, gdyż nawet jeśli zgodziłbyś się na przedłużenie stażu, to nie podpisywałbyś nowego oświadczenia bezrobotnego skierowanego do odbycia stażu. Dostałbyś wtedy pismo z PUP o wydłużeniu terminu trwania programu i tyle.

Natmiast przedłużenie stażu nie powinno odbywać się bez zgody i wiedzy osoby bezrobotnej.
Kosssz jest off-line  
06-11-2012, 20:08  
bosper
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu

dowiedziałem się od pracodawcy. Pracodawca przyszedł i poinformował mnie o tym, że staż został przedłużony. Więc teraz gdy wszystko przejrzałem to widzę, że to jest niemożliwe. A pracodawca widocznie coś sobie umamił.
bosper jest off-line  
06-11-2012, 20:12  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu

Albo jest to próba "wykręcenia" się od zatrudnienia po stażu.
Kosssz jest off-line  
30-11-2012, 16:03  
rrradziuuu
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu

Witam, jestem w podobnej sytuacji, mój staż miał się skończyć dzisiaj więc poszedłem do pracodawcy aby podpisał mi listę prac jakie wykonywałem podczas stażu, a on mi na to że staż został przedłużony o o 18 dni, na pytanie kto podjął decyzje o przedłużeniu stażu zamknał drzwi i sobie poszedł nie odpowiadając. Więc poszedłem do UP z pytaniem o co chodzi i odpowiedzieli mi że pracodawca wystąpił o przedłużenie stażu i oni je przyjeli, problem w tym że nikt mnie nie pytał czy będę chciał przedłużyć staż, wolał bym umowę o prace. W UP powiedzieli mi że skoro pracodawca wystawia takie pismo to oni wierzą że on jak i stażysta chcą tego przedłużenia, ale mnie nikt nie pytał o nic ani nic nie podpisywałem. Pani w UP powiedziała że nic się nie da z tym zrobić bo pracodawca może powiedzieć że mnie się o to pytał i wychodzi moje słowo przeciw słowu pracodawcy i wiadomo komu uwierzą bo potwierdzenia na piśmie że się zgadzam na przedłużeniu stażu nie potrzebują, wystarczy że pracodawca tak powie.
rrradziuuu jest off-line  
01-12-2012, 16:52  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu

Decyzja o przedłużeniu stażu absolutnie nie powinna zapaść bez wiedzy i zgody stażysty.
Napisz jednak jasno jakiej pomocy oczekujesz w związku z tą sprawą?
Kosssz jest off-line  
01-12-2012, 21:10  
rrradziuuu
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu

Dziękuje za odpowiedź.
Chciałbym się dowiedzieć czy da się coś z tym zrobić.
W UP dowiedziałem się że już klamka zapadła i pozostaje mi się z tym pogodzić lub rozwiązać staż, wiąże się to jednak z wykreśleniem z UP. Przez te całą sprawe musze odwołać operacje kolana którą powinienem mieć 17 grudnia, a przedłużony staż kończy się 18. Gdyby poinformowano mnie wcześniej o przedłużeniu stażu ustaliłbym z lekarzem inny termin. Jeżeli pójdę na operację w czasie stażu nie dostane umowy, a zależy mi na niej ponieważ bardzo ciężko o pracę w mojej miejscowości.
rrradziuuu jest off-line  
02-12-2012, 11:19  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu

Tak naprawdę, to gdybyś chciał to należałoby napisać do Dyrektora PUP oficjalne pismo (można nawet to nazwać rodzajem skargi) z prośbą o wyjaśnienie dlaczego PUP bez twojej zgody zdecydował o odroczeniu zatrudnienia (na dużo lepszych warunkach i większym wynagrodzeniem niż stypendium stażowe) i przedłużeniu stażu. Moim zdaniem, PUP postąpił wbrew swojej polityce, gdyż ma walczyć z bezrobociem a nie wspierać je (finansowanie w dalszym ciągu stażu z pieniędzy publicznych w przypadku kiedy jesteś już przygotowany do samodzielnej pracy jest nieracjonalne).
Z drugiej strony jeśli jednak chcesz tam dalej pracować, nie wiem czy zaryzykowałabym robienie afery o te kilka dni. Pracodawca może się rozmyślić i cię nie zatrudnić. Zgodnie z zasadą: dopóki nie masz umowy na ręku, nie możesz być niczego pewny.
Co najwyżej mogą mu grozić konsekwencje prawne wynikające z umowy stażowej, ale to ty na tym ucierpisz najbardziej jeśli pracodawca zrezygnuje z zatrudnienia.
Przemyśl sprawę.
Kosssz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przedłużenie stażu a urlop (odpowiedzi: 6) Witam. Jestem na stażu z UP do końca listopada i już mam wypisany urlop za ostatni miesiąc. Jednak dzisiaj mój pracodawca zaoferował mi...
§ Przedłużenie stażu (odpowiedzi: 12) Chciałbym zapytać jak przedłużyć staż ? W jakim terminie złożyć wniosek o jego przedłużenie tzn. ile przed jego zakończeniem , zakończeniem stażu ?...
§ Przedłużenie stażu (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie. Mam kilka pytań odnośnie przedłużenia stażu. Odbywam 3 miesięczny staż, który w połowie lutego mi się kończy. Byłam już u Pań w...
§ przedłużenie stażu (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie odnośnie przedłużenia stażu. W zeszłym roku do połowy grudnia byłam na 6 miesięcznym stażu unijnym. Od nowego roku jestem na...
§ Przedłużenie Stażu (odpowiedzi: 1) Witam jestem na stażu z UP i powoli dobiega końca Chciałam sie dowiedzieć o możliwości przedłużenie go o kolejne 6 miesięcy gdyż wyczytałam że jest...
§ przedłużenie stażu a urlop (odpowiedzi: 1) Mam pytanie i proszę o szybką odpowiedź Mam staż do końca sierpnia chyba dokładnie do 26 i do wykorzystania jeszcze 7 dni przysługujących mi dni...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:12.