ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ ORAZ MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 12 października 1993 r.
w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.
§ 6. 1. Zakład pracy zawiera z pracownikiem, o którym mowa w § 4 ust. 1, umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron.
2.
Pracownik, który otrzymał od zakładu pracy świadczenia, o których mowa w § 4, i w trakcie nauki lub po jej ukończeniu
w terminie określonym w umowie,
nie dłuższym niż 3 lata: 1) rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem,
2) z którym zakład rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy,
3) którego stosunek pracy wygaśnie wskutek porzucenia pracy
jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez zakład pracy na jego naukę w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy po ukończeniu nauki lub czasu pracy w czasie nauki, chyba że zakład pracy odstąpi od żądania zwrotu kosztów w części lub w całości.
3. Pracownik, który otrzymał od zakładu pracy świadczenia, o których mowa w § 4, jest obowiązany, na wniosek zakładu pracy, do zwrotu kosztów tych świadczeń w części lub całości, jeżeli bez uzasadnionych przyczyn przerwie naukę w szkole lub jej nie podejmie.
4.
Pracownik nie ma obowiązku zwrotu kosztów, o których mowa w ust. 2,
mimo rozwiązania stosunku pracy, jeżeli zostało ono spowodowane: 1) szkodliwym wpływem wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, stwierdzonym orzeczeniem lekarskim wydanym w trybie odrębnych przepisów, w razie gdy zakład pracy nie przeniósł go do innej pracy odpowiedniej ze względu na stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim,
2) brakiem możliwości dalszego zatrudnienia ze względu na inwalidztwo lub utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy,
3) przeprowadzeniem się pracownika do innej miejscowości w związku ze zmianą miejsca zatrudnienia małżonka,
4) przeprowadzeniem się pracownika do innej miejscowości ze względu na zawarcie związku małżeńskiego z osobą zamieszkałą w tej miejscowości.
Na 99% pracodawca przedłuży z Tobą umowę na co najmniej okres "lojalki". Jeśli nie przedłuży Ci umowy nie ma mowy o konieczności poniesienia przez Ciebie kosztów - chyba, że zwolni Cię z Twojej winy ale koniec umowy zawartej na czas określony nie wchodzi tutaj w grę oczywiście.
Inną sprawą jest konstrukcja umowy - pełna naciągnięć. Pewnie pracodawca ściągnął jakiś wzór z netu i nie ma o błędach pojęcia. Jeżeli umowa ma błędy celowo poczynione (z premedytacją) to już inna sprawa.
W każdym razie nie powinieneś się obawiać niczego jeśli pracodawca jest normalny - a skoro wysyła Cię na szkolenie - widać, że taki jest i ma względem Ciebie plany.
Chyba, że na szkolenie musiał wysłać kogoś w celach poniesienia kosztów (koniec roku niekiedy zmusza do tego).