dodatkowe zatrudnienie - urzędnik - Forum Prawne

 

dodatkowe zatrudnienie - urzędnik

Jak wyglada sprawa dodatkowego zatrudnia dla urzednika?? dokladnie chodzi o prowadzenie jednoosobowej dzialanosci gospodarczej. Ustawa o pracownikach sądów i prokuratury z dnia 1998-12-18 (Dz.U. 1998 Nr 162, poz. 1125) mowi w Art. 11. [Dodatkowe zatrudnienie] ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
20-11-2008, 08:28  
kajarepka
Użytkownik
 
Posty: 28
Domyślnie dodatkowe zatrudnienie - urzędnik

Jak wyglada sprawa dodatkowego zatrudnia dla urzednika?? dokladnie chodzi o prowadzenie jednoosobowej dzialanosci gospodarczej.

Ustawa o pracownikach sądów i prokuratury
z dnia 1998-12-18 (Dz.U. 1998 Nr 162, poz. 1125)
mowi w Art. 11. [Dodatkowe zatrudnienie] 1. Urzędnik nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia bez zgody przełożonego.
2. Urzędnik nie może wykonywać zajęć sprzecznych z obowiązkami urzędnika i podważających zaufanie do sądu lub prokuratury.


czy dodatkowe zatrudnienie to tez dzialnosc gospodarcza??


znalazlem jeszcze wypowiedz taka: Urzędnik państwowy nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia bez uzyskania uprzedniej zgody kierownika urzędu, w którym jest zatrudniony. Zgoda taka dotyczy jednak zatrudnienia w ramach stosunku pracy, a nie każdego zajęcia zarobkowego - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Według kierownictwa PIP należy przez nie rozumieć wykonywanie pracy w ramach stosunku pracy, a także na podstawie umów cywilnoprawnych. Kwestionujący taką interpretację uważają, że powyższa zgoda powinna dotyczyć jedynie zatrudnienia w ramach stosunku pracy.
Zdaniem Rzecznika „dodatkowe zatrudnienie” dotyczy wyłącznie zarobkowania w ramach stosunku pracy, a zatem stosunku powstałego na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Za takim rozumieniem przemawiają regulacje prawne przyjęte w innych pragmatykach pracowniczych, jak np. w art. 72 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej (Dz. U. 1999 r. Nr 49 poz. 483). Zgodnie z nim urzędnik służby cywilnej nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia oraz zajęć zarobkowych bez zgody dyrektora generalnego urzędu ani wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy lub podważających zaufanie
do służby cywilnej. Przepis ten wyraĽnie rozgranicza zatrudnienie - pracę świadczoną w ramach stosunku pracy od innych zajęć zarobkowych, w tym pracy świadczonej w ramach umów cywilnoprawnych czy podejmowania działalności gospodarczej na własny rachunek.


bardzo prosze o pomoc

z gory serdecznie dziekuje
kajarepka jest off-line  
20-11-2008, 16:20  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.625
Domyślnie

Ciekawy temat.

Przykładowo.
Czy podważającym zaufanie do sądu będzie sprzedaż pietruszki i marchewki w soboty i niedziele na straganie przez asystentkę sędziego? Oczywiście w ramach działalności gospodarczej.
Uważam, że nie
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Który urzędnik i za co był karany w Urzędzie Gminy ? (odpowiedzi: 5) W trybie dostępu do informacji publicznej zwróciłem się do Burmistrza z następującym pytaniem: 1. Czy w ciągu ostatnich 5 lat toczyły się...
§ Czy urzędnik może? (odpowiedzi: 4) Mam pytanie czy urzędnik może mnie się zapytać po co mi karta parkingowa inwalidzka jak i tak nie chodzę.W tamtym roku właśnie się mojej siostry...
§ Urzędnik państwowy (odpowiedzi: 4) Witam. Czy skoro nauczyciel pełni funkcję urzędnika państwowego, to mogę nagrywać z nim rozmowę(sam dźwięk)?
§ Urzędnik czy przestępca? (odpowiedzi: 19) Witam. W zeszłym roku zostałem zatrzymany na granicy podczas próby wwiezienia do polski 58 kartonów papierosów. Oczywiście odebrano mi je a także...
§ Czy urzędnik prowadzacy działlność może sprzedawać swoje usługi w swoim Urzędzie (odpowiedzi: 2) Witam , mam pytanie czy zatrudniony o umowe o pracę urzędnik miasta prowadzacy dzialalność usługową, może sprzedawać swoje usługi w Urzędzie miasta w...
§ Obrażany urzędnik (odpowiedzi: 1) Jakie są narzędzia prawne do obrony przed bezpodstawnym obrażaniem i poniżaniem urzędnika przez beneficjenta?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:45.