Witam. We wtorek mam zaliczenie z prawa pracy, gdzie mogą się trafić podchwytliwe pytania dotyczące nie tylko przepisów kodeksu pracy ale i rzeczywistości. W związku z tym mam parę pytań dotyczących różnych sytuacji:
1. Dzień rozwiązania umowy o pracę w wyniku wypowiedzenia
Zgodnie z Art. 30 § 2
1 KP okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący:
1. Wielokrotność tygodni kończy się w sobotę
2. Wielokrotność miesiąca kończy się w ostatnim dniu miesiąca
I problem jest taki: Jeśli mam okres 2 tygodniowego wypowiedzenia a wypowiedzenie dostałem w poniedziałek (1 stycznia), to ten 2 tygodniowy okres liczy się od tego poniedziałku, w którym się dostało orzeczenie (wówczas stosunek pracy rozwiązuje się 13 stycznia) czy od poniedziałku następnego tj. od 8 stycznia (wtedy rozwiązanie następuje 20 stycznia) i czy tak samo jest z 3-miesięcznymi wypowiedzeniami jak się dostało wypowiedzenie 1 stycznia to 3 miesiące lecą od 1 stycznia czy dopiero od 1 lutego? I wreszcie końcowa data 3-miesięcznego wypowiedzenia. Napisane jest, że rozwiązanie następuje w ostatnim dniu 3 miesiąca. Czy to oznacza, że to rozwiązanie nastąpi nawet wtedy, gdy ostatni dzień miesiąca wypada w niedzielę tj. dzień ustawowo wolny od pracy?
2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę
Chodzi o rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z powodu stawienia się pracownika do pracy w stanie nietrzeźwości. Czy zawsze taka sytuacja może prowadzić do ważnego rozwiązania umowy?? Chodzi mi o to, czy jeśli w wyniku stawienia się pracownika w stanie nietrzeźwym może spowodować rozwiązanie umowy, jeśli pracodawca nie potraktuje pracownika alkomatem i nie przedstawi odczytu tegoż alkomatu jako dowód w sprawie przed sądem pracy? Bo jeśli takiego dowodu nie ma to w takim razie rozwiązanie umowy było bezpodstawne tak? A jeśli pracownik wypił jedno małe piwo, to uznaje się to także za ciężkie naruszenie obowiązków?
3. Ujawnienie szczególnie ważnych informacji pracodawcy przez małżonka byłego pracownika
Pracownik i pracodawca mają dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie może przyczynić się do szkody po stronie pracodawcy, wiec pracodawca zawiera z tym pracownikiem umowę o zakazie konkurencji obowiązującą przez określony okres po ustaniu stosunku pracy. Oznacza to, że ten pracownik nie może pracować dla konkurencyjnego pracodawcy ani prowadzić samemu działalności konkurencyjnej itp. Jednakże pracownik zwierzył się z tej tajemnicy swojemu małżonkowi. I tu jest pytanie. Czy w takim przypadku małżonka też zobowiązuje zakaz konkurencji wobec pracodawcy czy tylko pracownika?
To wszystko. Czekam na szybką odpowiedź w tych sprawach. Dziękuję.
Jeśli ktoś nie może zrozumieć tego co napisałem powyżej, to postaram się to bardziej starannie wytłumaczyć