Szkodliwe warunki pracy - jak udowodnić ? - Forum Prawne

 

Szkodliwe warunki pracy - jak udowodnić ?

Pracuję jako kelner. Obsługuję klientów na sali dla palących. W związku z tym mam stały kontakt ze szkodliwym, rakotwórczym dymem nikotynowym. Kontakt z tym szkodliwym dymem mam praktycznie przez 8 godzin dziennie, przez cały tydzień. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

 • § prace interwencyjne
  Witam. Bardzo prosze o pomoc. Zostalam zatrudniona na prace interwencyjne. Przez up od lipca tego roku na 12 miesiecy....
 • § Pracodawca zalega z wypłatami,...
  Ten temat został niesłusznie przeniesiony do innego działu - moja sytuacja dotyczy prawa pracy,...
 • § prawo pracy a zwolnienie się z...
  witam, mam problem ze zwolnieniem się z pracy, według przepisów okres wypowiedzenia wynosi dla mnie 3 miesiące,...

Odpowiedz
 
07-01-2009, 02:15  
Marekk42
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie Szkodliwe warunki pracy - jak udowodnić ?

Pracuję jako kelner. Obsługuję klientów na sali dla palących. W związku z tym mam stały kontakt ze szkodliwym, rakotwórczym dymem nikotynowym. Kontakt z tym szkodliwym dymem mam praktycznie przez 8 godzin dziennie, przez cały tydzień. A pracuję już 4 rok. Ostatnio zauważyłem, że mam problemy z oskrzelami / przewlekłe zapalenie /. Na co dzień miewam łzawienie oczu i często po pracy boli mnie głowa.
Wiem, że szkodliwość dymu tytoniowego / w tym biernego palenia - z jakim mam do czynienia zawodowo / jest udowodniona badaniami naukowymi, nie jest przez nikogo kwestionowana. Istnieje też ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wiem, że problem o jakim piszę nie dotyczy tylko mnie osobiście ale ma szerszy, społeczny charakter gdyż w podobnej sytuacji są tysiące osób zatrudnionych w lokalach gastronomicznych w Polsce.
W związku z powyższym mam następujące pytania:

1. Czy w związku ze stałym narażeniem na szkodliwe / w tym rakotwórcze / substancje w miejscu pracy przysługuje mi dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, jeżeli tak, to w jakiej wysokości?

2. Czy w związku ze stałym narażeniem na szkodliwe / w tym rakotwórcze / substancje w miejscu pracy mogę przejść wcześniej na emeryturę w związku z tym, że pracuje w warunkach szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia?

3. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy zatrudniającym kelnerów w warunkach szkodliwych dla zdrowia ?
Marekk42 jest off-line  
07-01-2009, 07:47  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.974
Domyślnie

Uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 4.12.1987 r. III PZP 85)86, OSNCP z 1988 r. Nr 9, poz. 109 mówi że pracownik, który doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek spowodowanej warunkami pracy choroby, nie będącej chorobą zawodową, może z mocy art. 300 kp dochodzić od zakładu pracy roszczeń odszkodowawczych na podstawie przepisów prawa cywilnego w granicach przewidzianych w ustawie z 12 czerwca 1975 r. o świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (j.t. Dz.U z 1983 r. Nr 30, poz. 144).
....
Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Art. 5. 1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych poza wyraźnie wyodrębnionymi miejscami:

 1. w zakładach opieki zdrowotnej, z zastrzeżeniem ust. 2,
 2. w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych,
 3. w pomieszczeniach zakładów pracy oraz innych obiektów użyteczności publicznej, a w małych, jednoizbowych lokalach gastronomicznych - poza wyraźnie wyodrębnionymi miejscami.
......
Tzw "bierne palenie" nie upoważnia do przejścia na emeryturę pomostową.
......
Egzekwowanie zakazów palenia w miejscach publicznych jest od wielu lat "walką z wiatrakami".
......
Zerwanie z tym nałogiem jest trudne, ale możliwe, wiem to po sobie, jestem niepalący od 4 lat, po 40 latach palenia co najmniej 20 - 30 papierosów dziennie (bez filtrów). Można więc zerwać z tym nałogiem, choć nawet profesorowie medycyny są uzależnieni od nikotyny.
......
Marekk42 poruszył ciekawy, choć trudny temat.
Janusz.C.M. jest off-line  
07-01-2009, 09:48  
misioooo
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie

Przepraszam, że lekko obok tematu papierosów, ale sprawa mnie zaciekawiła.
U mnie w biurze całą zimę mamy temperatury na poziomie 12-16 stopni (ma być 1. Czy jak lekarz wystawi zaświadczenie (medycyny pracy oczywiście), że choroba (choćby przeziębienie czy zapalenie oskrzeli) jest spowodowane długotrwałym przebywaniem w zimnym pomieszczeniu i przeciągu lodowatego powietrza z dworu to można również wystąpić o odszkodowanie? Czy jakieś specjalistyczne badania trzeba robić?
misioooo jest off-line  
07-01-2009, 11:42  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.974
Domyślnie

Dochodzić odszkodowań na drodze sądowej można (w sądzie cywilnym), będzie to trwało bardzo długo, a wygrana niepewna.
Janusz.C.M. jest off-line  
07-01-2009, 18:39  
Marekk42
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Janusz M. Zobacz post
Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Art. 5. 1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych poza wyraźnie wyodrębnionymi miejscami:
 1. w zakładach opieki zdrowotnej, z zastrzeżeniem ust. 2,
 2. w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych,
 3. w pomieszczeniach zakładów pracy oraz innych obiektów użyteczności publicznej, a w małych, jednoizbowych lokalach gastronomicznych - poza wyraźnie wyodrębnionymi miejscami.
Chciałbym zwrócić uwagę na pewną sprzeczność w Art. 5.1 pkt. 3
Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych w pomieszczeniach zakładów pracy ale jednocześnie zezwala na palenie tych wyrobów w jednoizbowych lokalach gastronomicznych.

A co w sytuacji kiedy jednoizbowy lokal gastronomiczny jest jednocześnie pomieszczeniem zakładu pracy ?

Przecież kelnerzy, barmani, inna obsługa lokalów gastronomicznych w Polsce
/ kilkadziesiąt tysięcy (!) osób zatrudnionych w tym fachu / - obsługując palących - nie mają wyboru i są w takich okolicznościach zawsze narażeni na kontakt ze szkodliwymi / w tym rakotwórczymi / substancjami w miejscu pracy.
Czyli zawsze pracują w warunkach szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia.

W większości krajów UE, oraz USA, Australii, Nowej zelandii / ostatnio nawet w Indiach ! / problem ten został rozwiązany poprzez całkowity zakaz palenia w lokalach gastronomicznych - za wyjątkiem hermetycznych palarni. Palarnie te całkowicie fizycznie izolują zarówno pracowników jak i osoby niepalące od palących którzy intoksykują się dobrowolnie. W Polsce takiego prawa nie ma, a w szczególności narażony jest personel lokalu, znacznie bardziej niż np. osoby niepalące.

O ile osoby niepalące / chodzi o klientów /
mogą korzystać z sali dla niepalących / o ile taka istnieje / lub przynajmniej odsunąć się od palących do innej strefy to kelner nie ma takiej szansy.

Poza tym ekspozycja na szkodliwe czynniki u klientów niepalących jest o wiele mniejsza. U kelnera ma ona charakter przewlekły i intensywny - dlatego ryzyko utraty zdrowia jest realne a nawet duże.

Czy nie sądzisz, że istnieje kolizja między Art. 5 USTAWA z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych a prawami pracowniczymi a w szczególnści z Art. 66 Konstytucji który mówi:
"Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki pracodawcy określa ustawa".
Zwracam uwagę na słowo "każdy". Zatem wg. Konstytucji nie powinno być w tej kwestii żadnych wyjątków czy dyskryminacji.

Poza tym, czy nie sądzisz, że Art. 5 Ustawy jest wewnętrznie sprzeczny jeśli przyjmiemy, że jednoizbowy lokal gastronomiczny jest jednocześnie pomieszczeniem zakładu pracy ?

Jak w praktyce mogłaby wyglądać ochrona pracowników lokali gastronomicznych ? Praca w maskach p/gazowych ?

Być może ustawodawcy w Art. 5 Ustawy chodziło o stworzenie pozorów ochrony niepalących klientów przed „biernym paleniem” ale na pewno nie chodziło o takową ochronę personelu tych lokali.

Czytałem, że do podstawowych obowiązków pracodawcy należy m.in.:

1. Przeprowadzanie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w miejscu pracy.
2. Ponadto jest on zobowiązany do przeprowadzania ocen ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą oraz poinformowania pracowników o wynikach tej oceny.

W oparciu o jakie przepisy można uznać pracę w warunkach stałego kontaktu z dymem tytoniowym za pracę w warunkach szkodliwych analogicznie jak pracę przy azbeście, oparach rtęci, promieniowaniu gamma itp. ?

Na czym w powyżej opisanym przypadku polega dopełnianie obowiązków w zakresie BHP przez pracodawcę ?

Czy można np. zwrócić się do PIP lub SANEPIDu od przeprowadzenie pomiarów stężeń szkodliwych substancji na terenie lokalu gastronomicznego ? Czy PIP / sanepid ? / ma prawo wymusić na pracodawcy przeprowadzanie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w lokalu gastronomicznym ?
Marekk42 jest off-line  
07-01-2009, 19:03  
Marekk42
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Janusz M. Zobacz post
Zerwanie z tym nałogiem jest trudne, ale możliwe, wiem to po sobie, jestem niepalący od 4 lat, po 40 latach palenia co najmniej 20 - 30 papierosów dziennie (bez filtrów)...
Tu poruszam problem inny. Palacze trują się świadomie lub nie ale
zawsze dobrowolnie (!). Nikt nie przystawia im pistoletu do głowy
i nie mówi: pal albo rozwalę

Problem pojawia się gdy trzeba chronić tą zdrową część społeczeństwa (66-70%) która dobrowolnie nie wybrała tej formy autodestrukcji.

Przytoczę kilka danych statystycznych:

1. W Polsce z powodu chorób odtytoniowych rocznie umiera 70 tys.
/ słownie: siedemdziesiąt tysięcy / ludzi.
2. W Polsce umiera rocznie wskutek ekspozycji na dym tytoniowy prawie 2000 osób / chodzi o palenie bierne /, tak wynika z raportu Unii” /
Czyli jest to co najmniej 5 / słownie: pięć osób dziennie / - tylko z powodu "biernego palenia".
Dane pochodzą ze źródeł wiarygodnych i oficjalnych, m.in: Biuletyn nr: 1276/VI Komisja Zdrowia /nr 56/ z dnia 08-10-2008 Główną przyczyną zgonów w obu przypadkach jest rak płuc. A śmierć jest dłuuuuga i bolesna...
Ci co będą mieli więcej "szczęścia" mogą liczyć na zawał lub udar. Z mniej przeraźliwych przypadłości - impotencja jak w banku

Cytat:
Napisał/a Janusz M. Zobacz post
Można więc zerwać z tym nałogiem, choć nawet profesorowie medycyny są uzależnieni od nikotyny.
To prawda. Nie będę wymieniać nazwiska ale ostatnio raka dostał jeden z najsłynniejszych profesorów w Polsce / do niedawna minister zdrowia /.
Pomimo, że lekarz - palił do "samego końca"...Teraz jest już na hemioterapii

P.S.

1. Ponad 60% palaczy nie dożyje 65 roku życia
2. Sama nikotyna / jako tako / aż tak niebezpieczna nie jest jak kilkadziesiąt
związków o udowodnionym naukowo działaniu rakotówrczym.
Marekk42 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ początki ciąży a szkodliwe warunki pracy (odpowiedzi: 3) Witam, chciałabym się poradzić w paru sprawach. Otóż jestem w 6 tyg ciąży i kłopot w tym, że pracuję przy mocnych chemikaliach (terpentyna. alkohol...
§ Szkodliwe warunki pracy ? (odpowiedzi: 5) Witam mam ogromny problem w pracy i proszę o pomoc. Otóż. Od około roku pracuję jako operator szlifierki numerycznej (de fakto w umowie o prace...
§ Warunki szkodliwe w pracy. Od kogo to zależy ? (odpowiedzi: 2) Witam Chciałbym na wstępie opisać swoją historię. Jestem ratownikiem wodnym na krytej pływalni. Około 3 lata temu nastąpiła zmiana w...
§ Jak udowodnic warunki szkodliwe pracy? (odpowiedzi: 1) We wrzesniu 1968 zostalem przyjety na staz. Po odbyciu stazu od marca 1969, zostalem przeniesiony na stanowisko pomocnicze slusarza, gdzie...
§ Czy da się udowodnić szkodliwe warunki pracy na podstawie samego swiadectwa pracy? (odpowiedzi: 2) Mam 60 lat pracowałem w warunkach szkodliwych jako operator żurawi dźwigowych, ale mam zaświadczenie z 1 miejsca pracy na 7 lat:!: Czy da się...
§ czy są to szkodliwe warunki pracy? (odpowiedzi: 2) Pracuję w sortowni szkła. Przed podjęciem zapewniano mnie, że jest to sortownia czystego szkła, czysta praca i tak dalej. Rzeczywistość okazała się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:07.