Wypowiedzenie umowy o prace. - Forum Prawne

 

Wypowiedzenie umowy o prace.

Witam. Od 1 kwietnia 2012 roku jestem zatrudniony w firmie na czas nieokreślony. Wcześniej (od 2009) pracowałem w tej samej firmie na umowę zlecenie. Jak zauważyłem w umowie jest błąd ponieważ jest wpisany okres wypowiedzenia ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § zwolnienie z pracy pomocy
    Witam serdecznie pracując od połowy lipca b.r. do dnia dzisiejszego na umowie o pracę, która kończy się...
  • § co zrobić?
    Rozchorowałem się w tym roku. Moje zdrowie nie pozwala na to aby pracować fizycznie jak do tej pory. Szukam lekkiej...
  • § Rozliczenie z pracodawcą
    Witam :) Mam ciekawe pytanie :) Kilka lat temu zatrudniony byłem na 1/10 etatu, oraz na umowę o współpracę...

Odpowiedz
 
08-04-2013, 16:50  
Abbo
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Wypowiedzenie umowy o prace.

Witam.
Od 1 kwietnia 2012 roku jestem zatrudniony w firmie na czas nieokreślony. Wcześniej (od 2009) pracowałem w tej samej firmie na umowę zlecenie.
Jak zauważyłem w umowie jest błąd ponieważ jest wpisany okres wypowiedzenia 2 tygodnie (a wiem że powinien być 1 miesiąc po 6 miesiącach pracy). Wypowiedzenie złożyłem 5.04.2013 roku na dzień 16.04.2013 (2 tygodnie przed końcem miesiąca). Wtedy właśnie dowiedziałem się że jest błąd w umowie i okres wypowiedzenia jest miesięczny. Co w takiej sytuacji? Pracodawca zaproponował mi zerwanie umowy za porozumieniem stron. Chce on jednak abym pracował do końca maja 2013 roku ponieważ okres wypowiedzenia jest miesięczny. Wyczytałem że jeżeli zerwanie umowy jest za porozumieniem stron to można wcześniej zakończyć współprace niż w ciągu miesiąca jak w moim przypadku. Czy to prawda? Kolejnym moim problemem jest to że podpisałem dodatkową umowę dotyczącą szkolenia. Dostałem dofinansowanie 5000 zł na szkołę. W umowie było napisane że jeżeli zerwę umowę wcześniej niż przed trzema laty po zakończeniu szkolenia muszę zwrócić koszty szkolenia. Od pracodawcy dowiedziałem się że muszę zwrócić pieniądze zanim złożę wypowiedzenie. Czy to prawda? Jak zachować się w tej sytuacji by pracować do końca kwietnia br.? Czy jest taka możliwość? Na dodatek mam jeszcze 14 dni urlopu ( 7 dni z poprzedniego miesiąca i 7 przysługuje mi w tym roku) i nie mogę ich wykorzystać w tym miesiącu (teoretycznie mogę ale nie chcę robić problemu kierownikowi). Podpisywałem dokument, w którym było napisane że firma nie wypłaca należności za zaległe urlopy. Czy jest możliwość odliczenia sumy urlopu od sumy szkolenia jaką jestem winien firmie? Skomplikowana sprawa ale chcę złożyć wniosek do 8 maja by dostać dofinansowanie na działalność gospodarczą a jak pracuje to nie mogę zarejestrować się jako bezrobotny (tylko wtedy przysługuje dofinansowanie). Proszę o pomoc.
Pozdrawiam, Szymon.
Abbo jest off-line  
08-04-2013, 18:21  
oshinek
Użytkownik
 
Posty: 50
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o prace.

Cytat:
Napisał/a Abbo Zobacz post
Witam.
Od 1 kwietnia 2012 roku jestem zatrudniony w firmie na czas nieokreślony. Wcześniej (od 2009) pracowałem w tej samej firmie na umowę zlecenie.
Jak zauważyłem w umowie jest błąd ponieważ jest wpisany okres wypowiedzenia 2 tygodnie (a wiem że powinien być 1 miesiąc po 6 miesiącach pracy). Wypowiedzenie złożyłem 5.04.2013 roku na dzień 16.04.2013 (2 tygodnie przed końcem miesiąca).
Nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tymi 2 tygodniami przed końcem miesiąca? Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca, czyli składając wypowiedzenie 05.04.2013 przy miesięcznym okresie wypowiedzenia upływa ono 31.05.2013(ostatni dzień miesiąca).Składając zaś wypowiedzenie 05.04.2013 przy 2tygodniowym okresie wypowiedzenia upływa ono 20.04.2013(sobota).

Cytat:
Napisał/a Abbo Zobacz post
Wtedy właśnie dowiedziałem się że jest błąd w umowie i okres wypowiedzenia jest miesięczny. Co w takiej sytuacji? Pracodawca zaproponował mi zerwanie umowy za porozumieniem stron. Chce on jednak abym pracował do końca maja 2013 roku ponieważ okres wypowiedzenia jest miesięczny. Wyczytałem że jeżeli zerwanie umowy jest za porozumieniem stron to można wcześniej zakończyć współprace niż w ciągu miesiąca jak w moim przypadku. Czy to prawda?
Moim zdaniem pozostaje Ci tylko porozumienie stron. O ile pracodawca wyrazi zgodę możecie nawet zakończyć współpracę jutro. Wszystko to kwestia dogadania się. To co w chwili obecnej pracodawca proponuje nie różni się niczym od złożonego przez Ciebie wypowiedzenia umowy - skoro w obu przypadkach jesteś zobowiązany świadczyć pracę do końca maja.Cytat:
Napisał/a Abbo Zobacz post
Kolejnym moim problemem jest to że podpisałem dodatkową umowę dotyczącą szkolenia. Dostałem dofinansowanie 5000 zł na szkołę. W umowie było napisane że jeżeli zerwę umowę wcześniej niż przed trzema laty po zakończeniu szkolenia muszę zwrócić koszty szkolenia. Od pracodawcy dowiedziałem się że muszę zwrócić pieniądze zanim złożę wypowiedzenie. Czy to prawda?
Skoro podpisywałeś taki dokument to musisz zwrócić pracodawcy koszty szkolenia. Kiedy masz to zrobić to kwestia dogadania się z pracodawcą - nie za bardzo rozumiem czemu miałbyś zwrócić koszty szkolenia zanim wypowiedziałeś umowę? To nielogiczne.

Cytat:
Napisał/a Abbo Zobacz post
Jak zachować się w tej sytuacji by pracować do końca kwietnia br.? Czy jest taka możliwość? Na dodatek mam jeszcze 14 dni urlopu ( 7 dni z poprzedniego miesiąca i 7 przysługuje mi w tym roku) i nie mogę ich wykorzystać w tym miesiącu (teoretycznie mogę ale nie chcę robić problemu kierownikowi). Podpisywałem dokument, w którym było napisane że firma nie wypłaca należności za zaległe urlopy. Czy jest możliwość odliczenia sumy urlopu od sumy szkolenia jaką jestem winien firmie? Skomplikowana sprawa ale chcę złożyć wniosek do 8 maja by dostać dofinansowanie na działalność gospodarczą a jak pracuje to nie mogę zarejestrować się jako bezrobotny (tylko wtedy przysługuje dofinansowanie). Proszę o pomoc.
Pozdrawiam, Szymon.
Najlepsze będzie porozumienie stron: umowa ulega rozwiązaniu z dniem 30.04.2013 - uzgadniasz,że pracujesz do 10.04.2013, a od 11.04.13 do 30.04.13 wykorzystujesz urlop(14 dni) lub pracujesz do 30.04.13, a pracodawca wypłaca Ci ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.
Jeśli firma nie wypłaca należności za zaległe urlopy to prawdopodobnie pracodawca wyśle Cię na urlop.
Nie wiem jak to wygląda w przypadku rozliczeń zobowiązań wobec pracodawcy - być może macie te kwestie omówione w regulaminie pracy/wynagradzania.
oshinek jest off-line  
08-04-2013, 18:36  
Abbo
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o prace.

Dzięki za odpowiedź. Już wiem na czym stoję i co mogę zrobić/
Abbo jest off-line  
08-04-2013, 18:42  
Tomasz - K
Praktyk
 
Tomasz - K na Forum Prawnym
 
Posty: 5.519
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o prace.

Cytat:
Napisał/a oshinek Zobacz post
Moim zdaniem pozostaje Ci tylko porozumienie stron.
A moim nie.

Abbo - obowiązuje Cię miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.
Art. 18.
§ 1. Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.
§ 2. Postanowienia umów i aktów, o których mowa w § 1, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.

Miesięczny okres wypowiedzenia jest bardziej korzystny dla pracownika. Oczywiście możesz zaproponować rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron, jednak jeżeli pracodawca nie wyrazi zgody, będziesz musiał pracować do końca maja 2013 roku.
Tomasz - K jest off-line  
08-04-2013, 18:47  
oshinek
Użytkownik
 
Posty: 50
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o prace.

Cytat:
Napisał/a thomas_k7 Zobacz post
A moim nie.

Abbo - obowiązuje Cię miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.
Art. 18.
§ 1. Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje
stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.
§ 2. Postanowienia umów i aktów, o których mowa w § 1, mniej korzystne dla pracownika
niż przepisy prawa pracy są nieważne; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.

Miesięczny okres wypowiedzenia jest bardziej korzystny dla pracownika. Oczywiście możesz zaproponować rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron, jednak jeżeli pracodawca nie wyrazi zgody, będziesz musiał pracować do końca maja 2013 roku.
A możesz to rozwinąć? Pytam z ciekawości
Bo nie za bardzo rozumiem jaka jest różnica? Miesięczny okres wypowiedzenia złożonego 05.04 upłynie 31.05. Jaka jest alternatywa poza porozumieniem stron, skoro autorowi zależy na możliwie jak najszybszym zakończeniu stosunku pracy?
oshinek jest off-line  
08-04-2013, 18:59  
Abbo
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o prace.

Wiem że mogę zrezygnować nie przychodząc do pracy ale skutkuje to dyscyplinarnym zwolnieniem. Jest to jednak jakaś droga wyjścia.
Abbo jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wypowiedzenie umowy o prace (odpowiedzi: 3) Witam, jestem zatrudniony na czas nieokreślony, od 7 miesięcy więc mój okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, jeżeli złoże wypowiedzenie w dniu...
§ wypowiedzenie umowy o prace. (odpowiedzi: 2) Dzien dobry, Mam umowę o pracę na czas określony -do końca czerwca 2015. 12 grudnia cała załoga sklepu ( tam pracuję) zastała poinformowana o...
§ l4 a wypowiedzenie umowy o prace. (odpowiedzi: 4) Witam, Bardzo proszę o pomoc- moja sprawa wygląda następująco, od miesiąca przebywam na zwolnieniu lekarskim,niestety wszystko wskazuje na to, że...
§ Wypowiedzenie umowy o prace. (odpowiedzi: 1) Witam. Jestem zatrudniony na umowę o prace od 2004r. Niedawno dowiedziałem się że moi koledzy na podobnych stanowiskach mają znacznie wyższe...
§ Wypowiedzenie umowy o prace (cz. nie określ) a wcześniejsze umowy zlecenia.) (odpowiedzi: 9) Witam pracje w jednej firmie od 01.2008 na umowy zlecenie a od 03.2010 na umowe o pracę. Czy w tym wypadku sumują sie wszystkie lata pracy i okres...
§ Wypowiedzenie umowy o prace (odpowiedzi: 13) Czy jezeli szef wypowie mi umowe zawarta na czas okreslony (2 lata) ale ja sie nie zgodze na wypowiedzenie za porozumieniem stron czy wtedy nie moze...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:05.