10lat pracy, 3miesięczne wypowiedzenie 85dni zaległego urlopu brak wypłat. - Forum Prawne

 

10lat pracy, 3miesięczne wypowiedzenie 85dni zaległego urlopu brak wypłat.

Witam. Postaram się jak najsensowniej konkretnie i zwięźle napisać Pracuje w pewnej firmie od 2003roku, w sumie ponad 10lat. Od 2006roku na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W lutym bieżącego roku pracodawca zaczął ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
08-05-2013, 14:43  
bigmonster
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie 10lat pracy, 3miesięczne wypowiedzenie 85dni zaległego urlopu brak wypłat.

Witam.

Postaram się jak najsensowniej konkretnie i zwięźle napisać

Pracuje w pewnej firmie od 2003roku, w sumie ponad 10lat. Od 2006roku na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

W lutym bieżącego roku pracodawca zaczął spóźniać się z płaceniem wypłaty. Do dnia dzisiejszego nie mam wypłaty za marzec i kwiecień. W połowie kwietnia dano mi wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska pracy. Dano to za wiele powiedziane, bo ani niczego nie podpisałem ani niczego fizycznie mi nie doręczono w żaden sposób.

Kolejna sprawa mam zaległy urlop 85dni.

Jako że obowiązuje ich 3 miesięczne wypowiedzenie jestem do końca lipca tego roku na wypowiedzeniu i jednocześnie na urlopie.

Pytanie jest krótkie, co mogę zrobić. Chciałbym jak najszybciej uwolnić się od tego pseudo pracodawcy.

Ponoć jest przepis gdzie ze względu na brak wypłacania wypłaty mi w terminie mogę zrezygnować wcześniej bez okresu wypowiedzenia, ale wtedy chyba przepada mi kasa za 3 miesięczne wypowiedzenie.

Mam do stracenia tak naprawdę duże pieniądze:
- z 3 miesięcznego wypowiedzenia.
- za marzec i kwiecień
- i za 85 dni urlopu ( plus 10 dni urlopu w marcu i 10 w kwietniu )

W tej firmie mnóstwo ludzi pracuje na czarno. Generalnie niektórzy dostają jakieś pieniądze, czasem całość. Znajomi i krzykacze szybciej dostają z tego co widzę.
bigmonster jest off-line  
08-05-2013, 14:48  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.945
Domyślnie RE: 10lat pracy, 3miesięczne wypowiedzenie 85dni zaległego urlopu brak wypłat.

Cytat:
Napisał/a bigmonster Zobacz post
ale wtedy chyba przepada mi kasa za 3 miesięczne wypowiedzenie.
Nie przepada.
Przepis prawny:
Art. 55.

§1. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

§1(1). Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

§2. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przepis art. 52 § 2 stosuje się odpowiednio.

§3. Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych w § 1 i 11 pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.
Ag_Maz jest off-line  
08-05-2013, 17:03  
bigmonster
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: 10lat pracy, 3miesięczne wypowiedzenie 85dni zaległego urlopu brak wypłat.

Ag_Maz wielkie dzięki dobrze wiedzieć

Pozdrawiam

Już wiem chociaż to, ale na resztę pytań i na najważniejsze chciałbym odpowiedź.
bigmonster jest off-line  
08-05-2013, 17:18  
Tomasz - K
Praktyk
 
Tomasz - K na Forum Prawnym
 
Posty: 5.533
Domyślnie RE: 10lat pracy, 3miesięczne wypowiedzenie 85dni zaległego urlopu brak wypłat.

Cytat:
Napisał/a bigmonster Zobacz post
i na najważniejsze chciałbym odpowiedź.
A co dla Ciebie jest najważniejsze?
Cytat:
Napisał/a bigmonster Zobacz post
ale na resztę pytań
Nie doszukałem się innego pytania oprócz - "co mogę zrobić".
Masz pytania - pytaj. Ponumeruj. Łatwiej się odpowiada.
Tomasz - K jest off-line  
08-05-2013, 22:17  
bigmonster
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: 10lat pracy, 3miesięczne wypowiedzenie 85dni zaległego urlopu brak wypłat.

Dobrze.

Pytania:

1. Czy jest sens Waszym zdaniem czekać "na cud" ( bo w dużej mierze w takich kategoriach na to trzeba patrzeć ) i czekać aż kiedyś mi zapłacą za urlop, za prace, za okres 3 miesięcznego wypowiedzenia?

2. Jeśli mam sprawę kierować do sądu to w jakiej formie ma być to pismo i co ma być w nim zawarte? Jakiś wzór takiego pisma jest dostępny?

3. Do jakiego sądu takie pismo kierować?

4. Jeśli taki wniosek do sądu jest płatny, to jaka to kwota?

5. Ile trzeba czekać na sprawę?

6. Stracenie przeze mnie pracy nastąpiło w trudnym okresie mego życia. Czy w ewentualnym wniosku mogę to uwzględnić i ubiegać się o jakieś odszkodowanie z tego tytułu?
Mówiąc w skrócie nie mam za co żyć i się zadłużam. Gdyż nie wypłacili mi wypłat a wcześniej się opóźniali.

7. Czy gdy dojdzie do sprawy oni muszą mi wypłacić wszystko od razu po wyroku, nawet jeśli to by było przed końcem okresu wypowiedzenia tzn.
-zaległe wypłaty ( za marzec i kwiecień )
-za 3 miesięczne wypowiedzenie
-i za te 85 dni zaległego urlopu?
bigmonster jest off-line  
08-05-2013, 22:26  
Tomasz - K
Praktyk
 
Tomasz - K na Forum Prawnym
 
Posty: 5.533
Domyślnie RE: 10lat pracy, 3miesięczne wypowiedzenie 85dni zaległego urlopu brak wypłat.

1. Nie warto.

2. Nie pismo, a pozew. Jeżeli rozwiążesz umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, jak zauważyłeś przysługuje Ci odszkodowanie.
Składasz pozew o odszkodowanie za okres wypowiedzenia umowy o pracę, wynagrodzenie oraz ekwiwalent za urlop. Wzorów jest dużo w sieci. Można z łatwością odszukać.

3. Do Sądu Rejonowego - Wydział Pracy. Sąd właściwy dla rozpoznania sprawy - w miejscowości gdzie siedzibę ma pracodawca lub w miejscowości gdzie wykonywałeś pracę.

4. Nie wniosek, a pozew. Wszystko zależy od wartości przedmiotu sporu. Poszukaj na Forum - było wiele razy o kosztach.

5. Pytanie do wróżki.

6. Jedynie o ustawowe odsetki. Resztę na drodze cywilnej.

7. Jeżeli już będzie po rozprawie i zapadnie wyrok, składasz do Sądu wniosek o wydanie odpisu wyroku z klauzulą wykonalności. Z tym dokumentem udajesz się do Komornika. U Komornika wypełnisz stosowny wniosek egzekucyjny i czekasz.
Tomasz - K jest off-line  
02-08-2013, 17:18  
bigmonster
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: 10lat pracy, 3miesięczne wypowiedzenie 85dni zaległego urlopu brak wypłat.

Stało sie tak, że złożyłem pozew do sądu na pracodawcę ok. miesiąc temu.
Dziś byłem w sądzie i doznałem szoku, bo Pani w informacji powiedziała mi, że termin rozprawy jest na 19 lutego 2014roku Nie sposób nie wspomnieć, że w komputerze jest iż sprawa odbyła się 19lutego 2013 roku ponoć pomyliło się jakiejś Pani cos masakra.

Teraz pytanie , bo dowiadywałem się w tymże sądzie iż mogę złożyć wniosek o przyśpieszenie terminu rozprawy. Ktoś może podpowiedzieć jak to napisać? Jakiś wzór? Czy własnymi słowami jakoś....?

Chcę przyśpieszyć z przyczyn oczywistych bo już w tej firmie poza prezesem pracuje może kilka osób, cały sprzęt z firmy wywieziony meble itd, praktycznie tylko sekretarka i prezes. Do tego czasu nie zostanie nawet ślad po moim byłym pracodawcy. Dwa wiadomo zalega mi jeszcze ok. 10.000zł.
bigmonster jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ 3miesięczne wyprzedzenie zapłaty za wesele (odpowiedzi: 7) Witam wszystkich. 5 września organizujemy z narzeczonym wesele. podpisując umowę rok wcześniej z właścicielką sali weselnej zapłaciliśmy zadatek w...
§ termin wypłaty zaległego urlopu (odpowiedzi: 2) witam serdecznie,11 lipca skończył mi się urlop macierzyński roczny,zgłosiłąm do ksiegowości miesiac temu ze do pracy nie wracam,poproszono o dane...
§ Wypłata zaległego urlopu oszustwo ? (odpowiedzi: 2) Witam, Dziś rano moja mama przyszła z pracy i zapytała się mnie jak to możliwe że jej brygadzista zaproponował jej " dostanie pani gotówkę za nie...
§ 3miesięczne koszty utrzymania a alimenty (odpowiedzi: 14) Witam, jeszcze w ciąży wniosłam pozew do sądu o uczestniczenie w kosztach wyprawki i mojego utrzymania w ciąży, i zostało przysądzone mi 1500 zł na...
§ Wypowiedzenie w pracy a wypłata urlopu, firma niewypłacalna (odpowiedzi: 4) Witam, zacznę od początku. A więc, pracujemy z dziewczyną w tej samej firmie. Ona z racji przepracowanych 3 lat ma 3miesiące wypowiedzenia, ja mam...
§ brak wypłaty od 3miesięcy (odpowiedzi: 8) witam pisze tu bo nie wim sam co zrobić prosze o rade tylko sensowne w mojej firmie od 3 m-cy nie dostajemy wypłat było tylko 700zł...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:53.