rozliczenie z pracodawcą. - Forum Prawne

 

rozliczenie z pracodawcą.

mam pytania. Kiedy (dokładnie) pracodawca powinien wystawić świadectwo pracy. Kiedy powinien dokonać rozliczenia nadgodzin, naliczyć ekwiwalent za zaległy urlop oraz dokonać przelewu wynagrodzenia. Stosunek pracy został rozwiązany dnia 17 stycznia. Następna wypłata jest 10 lutego. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
22-01-2009, 23:41  
Poznaniak_1979
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie rozliczenie z pracodawcą.

mam pytania.

Kiedy (dokładnie) pracodawca powinien wystawić świadectwo pracy.

Kiedy powinien dokonać rozliczenia nadgodzin, naliczyć ekwiwalent za zaległy urlop oraz dokonać przelewu wynagrodzenia. Stosunek pracy został rozwiązany dnia 17 stycznia. Następna wypłata jest 10 lutego. Czy bezpośrednio po ustaniu stosunku pracy czy przy kolejnym terminie płatności wynagrodzenia.

Jak wyegzekwować - oprócz drogi sądowej - niesłusznie wstrzymanego dodatku funkcyjnego. Został zabrany bezpodstawnie z wynagrodzenia za miesiąc grudzień.

Kiedy pracodawca powinien rozliczyć się za przepracowane 17 dni stycznia.

Czy umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej została zawarta zgodnie z prawem jeśli w paragrafach jest mowa o PRACOWNIKU a umowa nie jest o pracę tylko umowa zlecenie (jeśli chodzi o pozostałe osoby - ja mam umowę o pracę) Pracownikiem w świetle przepisów prawa pracy nie jest osoba zatrudniona na umowę zlecenie. Czy taka umowa jest wiążąca?

Czy kierownikowi sklepu przysługują nadgodziny w momencie gdy wykaże że wynikają one z wadliwej organizacji pracy leżącej po stronie pracodawcy. Nadgodziny wynikają z konieczności utrzymania funkcjonowania sklepu w określonych godzinach (jest to centrum handlowe)

Umowa została rozwiązana 17 stycznia.
W razie pytań również szczegółowo opiszę sytuację
Z góry dzięki
Poznaniak_1979 jest off-line  
23-01-2009, 08:16  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.928
Domyślnie

1. świadectwo pracy - wystawia się w ostatnim dniu pracy.
2. ekwiwalent za niewykorzystany urlop - ostatni dzień pracy.
3. pozostałe - w dniu wypłat wynagrodzeń.
4. rozliczenie za styczeń - do 10 lutego.
5. przy umowach cywilnoprawnych można zawierać umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Mówi o tym wyrok Sądu Najwyższego - Izby Administracyjnej Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 9 grudnia 1999 r. (I PKN 434/99 OSNAPiUS 2001/9, poz.311) zamieszczony w Monitorze Prawniczym nr.12/2001, s.647. Sąd Najwyższy wypowiada się następująco: „Strony cywilnoprawnej umowy o świadczenie usług w ramach swobody umów mogą ukształtować zakres
odpowiedzialności usługodawcy przez odesłanie do przepisów Kodeksu pracy o odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się (art. 124 k.p.)”.
6. odsyłam do: http://forumprawne.org/prawo-pracy/3...ksu-pracy.html
Janusz.C.M. jest off-line  
23-01-2009, 10:36  
Poznaniak_1979
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie

Jeszcze kilka uściśleń i pytań:

1) Czy dodatek funkcyjny może podlegać wstrzymaniu (dodatek kierownika).
Przez cały okres pracy dostawałem go i nie było żadnej podstawy żeby go teraz wstrzymać. (typu upomnienie, nagana). Nie zostałem poinformowany o wstrzymaniu wypłaty dodatku, dopiero po mojej interwencji dlaczego otrzymałem mniejsze wynagrodzenie okazało się że dodatek funkcyjny jest zabrany.

2) Rozumiem że umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej można zawierać z osobami pracującymi na umowę zlecenie. Ale w umowie podpisanej przez nas są wyszczególnione osoby. Z grona 5 pracowników tylko ja mam umowę o pracę, reszta umowę zlecenie. Mowa u umowie jest o pracownikach np "pracownicy przyjmują do wiadomości, że zgodnie z art 122 i art 124 par. 1-3 Kodeksu Pracy ..... " .... Pracownicy wyszczególnieni poniżej ponoszą odpowiedzialność .... itd."

3) Zatrudniony wykonujący pracę na umowę zlecenie pod kierownictwem, w określonych godzinach i w określonym miejscu wg. Kodeksu Pracy powinien mieć zawartą umowę o pracę, a nie umowę zlecenie. O tym mówi art 281.

4) Dlaczego Kierownik sklepu i personel mają odpowiadać materialnie za braki w sklepie wynikające głównie z kradzieży niezabezpieczonego towaru ( brak odpowiedniej ilości klipsów zabezpieczających). Firma ma kilka sklepów i podobna sytuacja występuje we wszystkich i od lat. Najprostszym argumentem jest obciążenie pracownika. Ale przecież to Pracodawca jest odpowiedzialny za wprowadzenie w całej sieci odpowiedniego systemu bezpieczeństwa towaru. Brak klipsów jest ewidentnym zaniechaniem Pracodawcy a nie Kierownika. ( braki klipsów są we wszystkich jego sklepach). W rozmowach byliśmy instruowani że klipsujemy rzeczy najbardziej wartościowe, pozostałe mają znajdować się pod bacznym okiem pracownika.
Obciążenia dotyczą przede wszystkim niezaklopsowanych rzeczy.

5) Kto odpowiada za podpisywanie umowy zlecenie z zatrudnionym. W moim sklepie to ja musiałem wystawiać i podpisywać takie umowy. Czy to ja odpowiadam czy Pracodawca w imieniu którego i na polecenie którego to robiłem.
Poznaniak_1979 jest off-line  
23-01-2009, 11:05  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.928
Domyślnie

1. Nie odpowiem, nie znam waszego regulaminu wynagradzania.
2. Wyjaśniłem, że jest to dopuszczalne.
3. Aby ustalić, że to faktycznie była umowa o pracę, należy o to wystąpić do sądu pracy. Tylko prawomocny wyrok może uznać umowę zlecenie za umowę o pracę.
4. Niestety, wszelkie spory może rozstrzygnąć sąd.
5. Nie wiem kto u Was jest za co odpowiedzialny, to wewnętrzna sprawa pracodawcy, który może upoważnić każdego pracownika do podpisywania w jego imieniu takich zleceń i podpisywania stwierdzenia wykonania zlecenia.

Dodam, że duże sieci handlowe mają swoich prawników, dobrych specjalistów i trudno, choć można z nimi wygrać.
Nam na forum trudno dać precyzyjną odpowiedź, jeśli nie znamy treści umów zawieranych z sieciami jako z pracodawcami i innych dokumentów. Nie wystarcza cytowanie fragmentów, gdyż w prawie liczy się czasem przecinek postawiony w nieodpowiednim miejscu.
Janusz.C.M. jest off-line  
23-01-2009, 11:25  
Poznaniak_1979
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie

jeszcze tylko jedno pytanie

Czy zna ktoś przepisy mówiące w jaki sposób powinna odbyć się inwentaryzacja.
Chodzi mi o dokładne przepisy prawa.
Poznaniak_1979 jest off-line  
23-01-2009, 22:10  
Poznaniak_1979
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie

Mam następujące pytanie:

Dostałem świadectwo pracy oraz pasek z rozliczeniem wynagrodzenia wraz ze RMUA ZUS.
Na pasku jest zupełnie inna kwota niż dostałem przelew na konto. Różnica jest znacząca i wynika z zatrzymania dodatku funkcyjnego, który to jest uwzględniony na pasku z wynagrodzeniem. Czy mają do tego prawo? Naliczyć, przedstawić do wypłaty ale fizycznie nie wypłacić.

Z góry dziękuję.
Poznaniak_1979 jest off-line  
24-01-2009, 08:01  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.928
Domyślnie

Proszę zażądać wyjaśnień tych różnic, a następnie złożyć skargę do PIP.
Przelew na konto musi być zgodne z listą płac i ewidencją wynagrodzenia.
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozliczenie z byłym pracodawcą (odpowiedzi: 1) Witam, z dniem 18 grudnia 2015 po godzinach pracy ustał mój stosunek pracy w pewnej firmie (umowa o pracę). Miałem umowę podpisaną od początku 2015...
§ Rozliczenie z samochodu z byłym pracodawcą (odpowiedzi: 1) Witam, będąc zatrudnionym na czas określony (2 lata, pierwsza umowa na 3 miesiące) spowodowałem kolizję samochodem służbowym. Jadąc w fatalnych...
§ Rozliczenie z byłym pracodawcą (odpowiedzi: 3) Dzień dobry, Miałam z pracodawcą podpisaną umowę o dzieło. Pracowałam w tym miejscu pracy niecałe trzy miesiące w normalnym trybie (8 godzin, 5...
§ Rozliczenie z byłym pracodawcą (odpowiedzi: 1) Witam, 15 marca tego roku rozwiązałem umowę o współpracy z moim pracodawcą. Byłem na własnej działalności na tzw. kontrakcie. W chwili obecnej...
§ Rozliczenie z pracodawcą po zwolnieniu (odpowiedzi: 4) Witam. Nie wiem czy powinnam mój post umieszczać w tematyce prawa pracy ale spróbuję. Bardzo proszę o pomoc. Do końca miesiąca lipca byłam...
§ Rozliczenie z nieuczciwym pracodawcą (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie, Firma w której pracowałem upadła w maju i zacząłem szukać nowej pracy.Znalazłem wydawało mi się dobrego pracodawcę pod koniec...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:38.