Leniwy stażysta - czy muszę zatrudnić? - Forum Prawne

 

Leniwy stażysta - czy muszę zatrudnić?

Dzień Dobry, Mam u siebie stażystę, który totalnie zaniedbuje swoje obowiązki (ustalone w programie stażu), jest leniwy i nie wykazuje żadnego zainteresowania. Sam przyznaje, że postarał się o staż, żeby dostać pieniądze z UP i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
14-06-2013, 15:59  
RomabBier
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Leniwy stażysta - czy muszę zatrudnić?

Dzień Dobry,
Mam u siebie stażystę, który totalnie zaniedbuje swoje obowiązki (ustalone w programie stażu), jest leniwy i nie wykazuje żadnego zainteresowania. Sam przyznaje, że postarał się o staż, żeby dostać pieniądze z UP i jest mu on do niczego niepotrzebny. Do końca stażu zostały mu raptem 2 dni. Po tym czasie według umowy z Urzędem Pracy muszę go zatrudnić. Moje pytanie jest następujące: czy rzeczywiście muszę go zatrudnić? Czy jeśli porozmawiam z pracownikami UP i przedstawię im zaistniałą sytuację, to gwarantowane zatrudnienie będzie anulowane?
Chciałbym dodać, że pozostałych kilku pracowników mojej firmy może zaświadczyć, że stażysta 'olewa' swoje obowiązki.
Dziękuję
Roman
RomabBier jest off-line  
14-06-2013, 16:41  
anka22639
Stały bywalec
 
anka22639 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.133
Domyślnie RE: Leniwy stażysta - czy muszę zatrudnić?

Nagle jak kończy się staż to stażysta się nie nadaje? Wcześniej się nadawał? Jeśli faktycznie tak było trzeba było interweniować w PUP dużo wcześniej..... Teraz wygląda to mało wiarygodne.

W PUP na naszym terenie jeśli zadeklaruje się zatrudnienie a później nie zatrudni się stażystę to konsekwencją jest to że wszelkie wnioski o pomoc z PUP (staż, interwencyjne, dofinansowanie miejsca pracy) przez dwa lata rozpatrywane są negatywnie.

W Pana przypadku trzeba było wcześniej reagować albo teraz zatrudnić innego bezrobotnego.
anka22639 jest off-line  
14-06-2013, 23:02  
RomabBier
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Leniwy stażysta - czy muszę zatrudnić?

Zgłosił się do mnie człowiek z prośbą o staż. Powiedział, że bardzo długo jest bezrobotny, że ma bardzo ciężką sytuację finansową, że dzięki stażowi chce się poduczyć i będzie miał co wpisać w CV. Chyba faktycznie miał ciężko finansowo z tego, co mówili moi pracownicy po rozmowach z nim. Chciałem mu pomóc. Z biegiem czasu zrozumiałem, że wcale nie chodziło mu o poduczenie się, zdobycie doświadczenia, a tylko o pieniądze od UP! Na początku nie zwracałem uwagi na jego stosunek do pracy (brak wypełniania swoich obowiązków, brak jakiejkolwiek pomocy w firmie, siedzenie całymi dniami na internecie). Niedawno opisałem całą sytuację znajomemu (który również ma stażystę). On uświadomił mnie, że przez kolejne 3 miesiące będę miał w firmie człowieka, któremu będę musiał płacić za siedzenie całymi dniami na Youtube/Facebook'u) !!!
Chciałem pomóc chłopakowi, ale na chwilę obecną średnio pasuje mi płacenie mu za nicnierobienie (zwłaszcza, że mamy teraz bardzo pod górę w firmie). Tak jak wspomniałem moi pracownicy mogą poświadczyć w całej sprawie. Gdyby chłopak wypełniał swoje obowiązki dostałby umowę bez zastanowienia.
Wobec tego proszę o poradę jak ukrócić całą sytuację (?)
Dziękuję

P.S. Jeśli obawia się Pan, że porady jak anulować gwarantowane umowy po stażu trafią do nieuczciwych pracodawców, proszę o poradę na prywatnego maila:****
Ja staram się postępować fair zarówno w życiu jak i biznesie.
Dziękuję
RomabBier jest off-line  
14-06-2013, 23:50  
RomabBier
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Leniwy stażysta - czy muszę zatrudnić?

Naprawdę proszę o jakieś porady.Sytuacja w firmie nie jest za ciekawa.
Przyznaję, ze popełniłem błąd biorąc na staż tego człowieka, ale nie chcę utrzymywać przez 3 miesiące cwaniaka nieroba, kosztem innych pracowników (którzy ciężko i uczciwie pracują).
*****
RomabBier jest off-line  
15-06-2013, 06:07  
anka22639
Stały bywalec
 
anka22639 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.133
Domyślnie RE: Leniwy stażysta - czy muszę zatrudnić?

W tej sytuacji jedynie przejść się, porozmawiać z pracownikami PUPu i albo z własnej strony zaproponować że zatrudni Pan jakiegoś innego bezrobotnego albo że ma Pan w tej chwili trudną sytuację i chciałby Pan zatrudnić osobę np.za miesiąc (okres nie może przekroczyć 3 miesięcy bo tak rozliczana jest efektywność staży w PUP). W niektórych urzędach pomagają np.ludziom którym brakuje np. kilka mies. do zasiłku może chciał by Pan takiej osobie pomóc i zatrudnić ją na okres na który musiałby Pan zatrudnić stażystę też może być to mile widziane w PUP. Ale do tego wszystkiego musiałby Pan przejść się do PUP i zaproponować coś od siebie.

Tak na przyszłość -z własnego doświadczenia - trzeba być twardszym w odmawianiu bo często ludzie chodzą proszą o staże, czy zatrudnianie kobiet w ciąży żeby coś miały i wiele innych a człowiek pomagając może napytać sobie takiej biedy....a stali pracownicy na tym tylko cierpią, spada morale....
anka22639 jest off-line  
15-06-2013, 11:40  
RomabBier
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Leniwy stażysta - czy muszę zatrudnić?

Dziękuję za odpowiedź. Ostatecznie można rozważyć zatrudnienie innej bezrobotnej osoby, której brakuje trochę np. do zasiłku.

Rozmawiałem też z prawnikiem znajomego i dowiedziałem się o opcji podpisania umowy za porozumieniem stron (między UP oraz stażystą), która anuluje zatrudnienie wspomnianego stażysty. Nie wiem ile w tym prawdy. Wolałbym uniknąć pytania się o to w UP, bo kiedy przedstawię im sytuację, to wyjdzie na jaw, że chłopak nie wywiązał się z programu stażu i będzie miał przez to kłopoty. Okazał się cwaniakiem, ale z racji na jego sytuację finansową chciałbym mu uniknąć dodatkowych problemów. Chciałbym jak najbardziej polubownie rozwiązać zaistniałą sytuację, żeby ani on, ani moja firma nie miała przez to żadnych konsekwencji. Po prostu zapomnieć o całej sprawie, wyciągnąć wnioski na przyszłość, bo naprawdę w tej chwili mam dziesiątki innych spraw do załatwiania i nad czym myśleć.
Czy istnieje taka opcja?
Co dokładnie musiałbym napisać w takim piśmie do UP?

Dziękuję.
RomabBier jest off-line  
15-06-2013, 12:18  
anka22639
Stały bywalec
 
anka22639 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.133
Domyślnie RE: Leniwy stażysta - czy muszę zatrudnić?

Zatrudnienie deklaruje się przy składaniu wniosku o stażystę i jest to często integralna część umowy pracodawcy z PUP. Pomiędzy stażystą a PUPem nie ma żadnej umowy (tylko skierowanie z PUP) więc nie wiem o jakim porozumieniu stron mowa.

Pan jako pracodawca podpisał umowę z wszelkimi konsekwencjami w przypadku nie wywiązania się z niej. Może jedynie Pan podjąć negocjacje z PUP co do warunków tak jak pisałam wcześniej - to będzie kompromis.
anka22639 jest off-line  
15-06-2013, 12:58  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Leniwy stażysta - czy muszę zatrudnić?

Zdecyduj czy chcesz pomóc leniwemu kombinatorowi czy sobie.
Jak już wcześniej napisała anka22639 szkoda, że nie zgłaszałeś wcześniej w PUP problemów z realizacją stażu. W tej chwili wygląda to mało wiarygodnie i z pewnością zostanie potraktowanie jako próba wykręcenia się z podjętego wcześniej zobowiązania.

Moja propozycja jest następująca: złóż jak najszybciej pismo do PUP opisując w nim przebieg stażu. Opisz wszystkie swoje uwagi dot. stażysty i powody, dla których wcześniej nie zgłaszałeś uwag. Pamiętaj jednocześnie, że jako organizator stażu masz obowiązek wydac stażyście także opinię, która trafi do PUP, także niech ona się nie różni od treści twojego pisma. Aby całość uwiarygodnić, dołącz pisemne opinie twoich pracowników na temat stażysty.
Pamiętaj jednak, że nie ma pewności, że UP uzna twoje tłumaczenia, ale próbuj. I naprawdę przestań przejmować się trudną sytuacją finansową stażysty (w którą pewnie sam się wpakował) i zacznij myśleć o sobie, przyszłości swojej firmy i swoich pracownikach.
Kosssz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy muszę zatrudnić pilota wycieczek (odpowiedzi: 7) Moja firma nie zajmuje się organizowaniem wycieczek, nie jest biurem podróży, ale będzie organizowała zagraniczną wycieczkę komercyjną. Czy muszę...
§ Stażysta (odpowiedzi: 6) Witam. Otrzymałam staż po kursie na sprzedawcę, pracuję w sklepie monopolowym. Byłam teraz 2 tyg na zwolnieniu lekarskim, ponieważ mam problemy...
§ Stażysta (odpowiedzi: 8) Witam chciałbym się dowiedzieć jakie są konsekwencje gdy pracodawca np mnie zwolni co w tedy?
§ Stażysta co trzeba spełniać żeby mieć stażyste (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie co trzeba spełniać aby mieć stażystę,czy po ukończeniu stażu w mojej firmie muszę taką osobę zatrudnić czy też nie??? jak to...
§ Nauczyciel stażysta (odpowiedzi: 1) Czy nauczyciel stażysta może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem? Czy tylko jedyną ewentualnościa jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
§ stażysta (odpowiedzi: 2) 1. Witam, mam pytanie jestem stażystą należy mi się 2 dni wolnego za przepracowany miesiąc pracy, czy tego wolnego ma mi udzielić prcodawca czy UP...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:31.