prawo do 26 dni urlopu oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop - Forum Prawne

 

prawo do 26 dni urlopu oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Witam, potrzebuję pomocy w następujących kwestiach: 1.) pierwsze pytanie dotyczy terminu uzyskania prawa do 26 dni urlopu wypoczynkowego: a) w latach 2006-2009 ukończyłam studia licencjackie (więc 8 lat) b)już po ukończeniu studiów odbyłam staż z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
20-08-2013, 23:48  
Sssilver86
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie prawo do 26 dni urlopu oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Witam, potrzebuję pomocy w następujących kwestiach:

1.) pierwsze pytanie dotyczy terminu uzyskania prawa do 26 dni urlopu wypoczynkowego:
a) w latach 2006-2009 ukończyłam studia licencjackie (więc 8 lat)
b)już po ukończeniu studiów odbyłam staż z PUP od 04.02.2010 do 03.08.2013 (więc 6 miesięcy)
c)roboty publiczne umowa na czas określony od 01.12.2010 do 31.12.2010 (1 miesiąc)
d) zatrudnienie na umowę o pracę od 01.02.2012 do 16.08.2013 (17 miesięcy z kawałkiem)
jeśli dobrze rozumiem to po zsumowaniu tych okresów uzyskuję 10 lat z kawałkiem i mój wymiar urlopu powinien wynieść 26 dni , czy w dniu 16.08.2013 gdy nastąpiło rozwiązanie ostatniej umowy o pracę nabyłam już prawo do tych dodatkowych 6 dni ? kwestia ta jest na tyle dla mnie istotna gdyż w obecnym roku wykorzystałam 14 dni urlopu, jeśli przysługiwałby mi urlop w wymiarze 26 dni to za okres od 01.01.2013 do 16.08.2013 za 8 miesięcy przysługiwałoby mi 17,333 dni urlopu co daje 18 dni, jeśli się nie mylę? i tym samym za niewykorzystane 4 dni powinnam otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

2.) kiedy należy wypłacić ekwiwalent za ten urlop? w dniu rozwiązania umowy czy też w terminie w którym otrzymuję wynagrodzenie? pan z PIP stwierdził że w dniu wypłaty ale jak czytam w internecie to spotykałam tylko opinie że w dniu rozwiązania umowy + odsetki za zwłokę

3.) w dniu dzisiejszym otrzymałam świadectwo pracy, w punkcie 4. dot wykorzystania urlopu mam informację:
"wykorzystała urlop wypoczynkowy w wymiarze: 14,00 dni to jest 112:00 godz. w tym: 0,00 dni na podstawie art.167[2] Kodeksu pracy, 0,00 dni to jest 0 godz. ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop"
niema zawartej informacji o ekwiwalencie, nie został mi również wypłacony, nie wiem czy taki zapis jest poprawny jeśli przysługuje mi ekwiwalent? czy po prostu zapis ten świadczy o tym że nie przyznano mi tych dodatkowych 6 dni (chyba że mi się nie należą?), załóżmy że ekwiwalent mi przysługuje a w świadectwie pracy jest błędny zapis który go nie uwzględnia to czy posiadając świadectwo pracy bez tej informacji w sytuacji gdyby ekwiwalent mi się należał a informacja w świadectwie nie została sprostowana, to czy na podstawie samych dokumentów z których wynika jaki jest mój staż wymagany do uzyskania urlopu wypoczynkowego mogę się ubiegać o ten ekwiwalent?

4.) czytałam że na wniosek pracownika pracodawca musi wydać zdaje się w okresie 1 miesiąca druk ZUS Rp-7 - Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, rozumiem że nie może mi odmówić jego wydania? (jak powinien wygląd taki wniosek o wydanie powyższego druku? moje dane, dane pracodawcy , data, prośba o wydanie powyższego zaświadczenia, mój podpis i coś jeszcze?)

będę wdzięczna za pomoc
Sssilver86 jest off-line  
21-08-2013, 15:41  
Sssilver86
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: prawo do 26 dni urlopu oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop

wiem że post jest długi ale czy naprawdę nikt nie wie jak rozwiązać nurtujące mnie kwestie?
Sssilver86 jest off-line  
21-08-2013, 23:46  
Siisii
Moderator globalny
 
Posty: 21.120
Domyślnie RE: prawo do 26 dni urlopu oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop

1/ 29.06.2013 r. nabyłaś prawo do wyższego wymiaru urlopu.
Za 8 m-cy zatrudnienia przysługuje urlop 18 dni -14 wykorzystanych = 4 dni ekwiwalent pieniężny.
2/
Cytat:
Wyrok SN z dnia 12.05.1996 r. (sygn. akt. IPK N34/96, OSNAPiUS z 1997 r. Nr 13 poz. 237) - roszczenie o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop, bez względu na to, czy chodzi o urlop bieżący czy też zaległy, staje się wymagalne w dniu rozwiązania stosunku pracy.
- od 17 sierpnia do dnia wypłaty możesz ubiegać się o odsetki.

3/ Wnioskuj o sprostowanie świadectwa pracy w części dot. wykorzystania urlopu - winno być "wykorzystała urlop wypoczynkowy w wymiarze: 18 dni tj. 144 godz. /dodatkowo może być - w tym ekwiwalent za 4 dni/.

4/ Nie ma ustalonego wzoru co powinien zawierać wniosek o wydanie RP-7 - ale to co napisałaś zupełnie wystarczy.
Siisii jest off-line  
22-08-2013, 00:51  
Sssilver86
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: prawo do 26 dni urlopu oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop

dziękuje bardzo za odpowiedź ale mam jeszcze pytanie odnośnie tego ekwiwalentu:
rozumiem że gdyby nawet w świadectwie pracy został obecny zapis to i tak należy mi się ten ekwiwalent za 4 dni urlopu na podstawie posiadanych dokumentów? z obecnego wynika iż wykorzystałam 14 dni, tym samym skoro przysługiwało mi 18 dni oczywiste jest że za 4 dni należy się ekwiwalent,
dlatego nie bardzo rozumiem dlaczego w świadectwie pracy miałby widnieć zapis iż wykorzystałam 18 dni ? (rozumiem że takie są procedury że wpisuje się że albo wykorzystano te 4 dni jako urlop albo jako ekwiwalent zamiennie- tak czytałam na forach) tylko że faktycznie wykorzystałam 14 dni a pieniędzy za te 4 nie otrzymałam, zapis o urlopie rozumiem że jest istotny głównie dla przyszłego pracodawcy gdyby wykorzystany przeze mnie urlop u poprzedniego pracodawcy był wyższy niż nabyty w okresie pracy u niego, w tym przypadku tak nie jest, więc czy naprawdę konieczne jest sprostowanie świadectwa?-kadry znajdują się w innym mieście dość daleko oddalonym od mojego miejsca zamieszkania a nie wiem czy w sekretariacie byłego już pracodawcy uda mi się jeszcze coś załatwić, stąd te pytania o konieczność sprostowania świadectwa czy rzeczywiście jest to niezbędne czy można ewentualnie odpuścić jeśli niema to wpływu na wypłatę ekwiwalentu)

i jak powinnam się o niego upomnieć, na piśmie że zwracam się z żądaniem/prośbą o wypłatę przysługującego ekwiwalentu za 4 dni ?

tutaj Czy gdy w świadectwie pracy umieszczono informację o wypłacie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy a pracodawca go nie wypłacił pracownik może się domagać jego zapłaty? dodatkowo znalazłam takie info:
"Oznacza to, że niezależnie od treści świadectwa pracy w przedmiocie wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, pracownik może domagać się jego wypłaty od pracodawcy przed Sądem Pracy. Pamiętać należy, iż ciężar udowodnienia faktu wypłaty ekwiwalentu spoczywa na pracodawcy. Wobec tego wystarczy aby pracownik wskazał, iż taka wypłata nie nastąpiła. Sprostowanie świadectwa nie musi więc poprzedzać wystąpienia przez pracownika do sądu w celu dochodzenia należnych świadczeń pieniężnych."

dziękuje za pomoc
Sssilver86 jest off-line  
22-08-2013, 12:23  
Sssilver86
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: prawo do 26 dni urlopu oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop

właśnie zadzwoniłam do kadr i uzyskałam następującą informację że nie doliczono mi tego stażu z PUP do stażu pracy wymaganego do nabycia prawa do 26 dni urlopu i tym samym nie nabyłam prawa do ekwiwalentu gdyż staż ten nie odbył się bezpośrednio przed zatrudnieniem u byłego pracodawcy co jest dla mnie trochę dziwne i niezrozumiałe bo nigdzie nie znalazłam informacji iż musi być spełniony jakiś dodatkowy warunek co do odbycia stażu poza tym że nie może być odbyty w trakcie nauki żeby był wliczony, ale że miał być jakoś powiązany z zatrudnieniem w innym miejscu ???
Sssilver86 jest off-line  
22-08-2013, 12:43  
Siisii
Moderator globalny
 
Posty: 21.120
Domyślnie RE: prawo do 26 dni urlopu oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Okres stażu z PUP nie ma nic wspólnego z bezpośrednim zatrudnieniem. Jest to wymysł kadrowej - niech poda podstawę prawną.

Napisz do pracodawcy pismo o wypłatę należnego ekwiwalentu /wraz z odsetkami/ za 4 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego.
Uzasadnij, że w m-cu czerwcu nabyłaś prawo do wyższego wymiaru urlopu. Podaj termin wypłaty oraz zaznacz, że w razie braku wynagrodzenia, wystąpisz z pozwem do Sądu Pracy.
Przekaż osobiście /jeden egz. potwierdź/ lub wyślij za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Co do świadectwa pracy:
- o ekwiwalent z pracodawcą walczysz oddzielnie, ale musi być spójność, że informacja w świadectwie pracy jest zgodna z prawdą /„wykorzystała 18 dni” /14 dni w naturze + 4 dni ekwiwalent/.
- jeśli nie wystąpisz o sprostowanie świadectwa pracy, więc nie upominaj się o ekwiwalent i pozostaw tak jak jest.
Siisii jest off-line  
22-08-2013, 13:56  
Sssilver86
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: prawo do 26 dni urlopu oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop

po kilku rozmowach telefonicznych z kadrową stanęło na tym że jednak mi ten staż wliczą i sprostują świadectwo pracy, wymagają jednak żebym przedstawiła im decyzję z pup że na czas odbywania stażu zostało mi przyznane stypendium (wymyślają ale już mniejsza z tym) jak na złość w moich dokumentach brakuje mi tej decyzji a mam wszystkie inne :E dzwoniłam już do PUP i tam na pewno mają oryginał tej decyzji i będę mogła otrzymać kopię za zgodność, jutro rano wyślę ją kadrowej, powiedziała że jak dostaną ten dokument to bez problemu poprawią świadectwo pracy oraz wypłacą ekwiwalent
Sssilver86 jest off-line  
22-08-2013, 14:04  
Siisii
Moderator globalny
 
Posty: 21.120
Domyślnie RE: prawo do 26 dni urlopu oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Cytat:
Napisał/a Sssilver86 Zobacz post
...wymagają jednak żebym przedstawiła im decyzję z pup że na czas odbywania stażu zostało mi przyznane stypendium (wymyślają ale już mniejsza z tym)
No niestety, coś musi być podstawą do należnych uprawnień pracowniczych.

Świadectwo pracy i decyzję z PUP wyślij za potwierdzeniem odbioru.
Siisii jest off-line  
22-08-2013, 15:03  
Sssilver86
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: prawo do 26 dni urlopu oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop

ustaliłyśmy telefonicznie że wystarczy że tą decyzję wyślę jej w skanie na mail, a co do świadectwa pracy jak wystawią mi nowe to to stare muszę im odesłać ? bo nic mi o tym nie wspominali
Sssilver86 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ekwiwalent za niewykorzystany urlop (odpowiedzi: 3) Rozwiązanie umowy o pracę z upływem czasu na jaki była zawarta. Wykorzystał urlop wypoczynkowy 9 dni (72h) Urlop wypoczynkowy wykorzystany na...
§ Ekwiwalent za niewykorzystany urlop (odpowiedzi: 3) Witam, rozwiązuję umowę o pracę z moim dotychczasowym pracodawcą za porozumieniem stron z dniem 31 sierpnia 2014r. Byłem zatrudniony od końca...
§ Ekwiwalent za niewykorzystany urlop (odpowiedzi: 3) Dzień dobry, pracowałam na umowę o pracę, na pełen etat na czas określony pierwsza umowa 02-01-2013 do 02-01-2014 (wynagrodzenie 1800zł brutto)...
§ Ekwiwalent za niewykorzystany urlop (odpowiedzi: 4) Czy pracodawca ma prawo wysłać pracownika na przymusowy urlop zamiast wypłacić mu ekwiwalent w sytuacji, gdy pracownik podpisuje nową umowę?
§ Ekwiwalent za niewykorzystany urlop zamiast urlopu w naturze po wypowiedzeniu umowy (odpowiedzi: 4) Witam, jeśli taki temat był już na forum to przepraszam za dublowanie, ale ja nie znalazłem tutaj podobnego zagadnienia. Mam zamiar złożyć w...
§ Nie wypłacony ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop urlop (odpowiedzi: 2) Witam. Byłam zatrudniona na pełny etat w sklepie spożywczym. Po 3 miesiącach pracy poszłam na zwolnienie lekarskie ponieważ byłam w ciąży. 14.07.11...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:05.