Nagana, zwolnienie z pracy. - Forum Prawne

 

Nagana, zwolnienie z pracy.

Witam. Bardzo prosiłabym o rady w kilku sprawach. Sprawa jest taka, że po pewnym incydencie za który nie czuję się winna szef chce mi dać naganę lub zwolnic. Decyzja ma zapaść za jakiś czas. Z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
10-09-2013, 22:57  
Kalia1
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Nagana, zwolnienie z pracy.

Witam.
Bardzo prosiłabym o rady w kilku sprawach. Sprawa jest taka, że po pewnym incydencie za który nie czuję się winna szef chce mi dać naganę lub zwolnic. Decyzja ma zapaść za jakiś czas. Z tego co już wyczytałam na forum nagana zostałaby w aktach u tego pracodawcy i w razie jakbym została w firmie, a potem zwolniła się po jakimś czasie to mój nowy pracodawca absolutnie nie ma na to wglądu. Nie ma tego na świadectwie pracy, nie ma tego nigdzie indziej, tak?
Czy mógłby mi też ktoś łopatologiczne wytłumaczyć co oznacza, że "Kara porządkowa nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego..."? Czyli 2 tygodnie od jakiego momentu? Bo moja sprawa wygląda tak, że to co niby "nabroiłam" wydarzyło się np. dzisiaj, a szef się dowiedział 3 dni później z włączeniem w to weekendu. Od kiedy nalicza się ten czas 2 tygodni? Czy weekendy mają na to wpływ? I jeśli nie pracuję codziennie czy wtedy gdy wypada mi dzień wolny to się to do tego wlicza?
Ostatnią sprawą jest to, że niestety znam politykę szefa i w razie zwolnienia załatwia on sprawę tak, żeby wyszło, że ktoś sam się zwalnia, a nie że on nam daje wypowiedzenie. Jak już w niejednym przypadku było, każdy ze strachu oczywiście się podpisał co wiąże się np. z brakiem bezrobocia czego bym nie chciała. Czy jedynym wyjściem jest wtedy sąd? Albo czy jak odmówię podpisania, że sama się zwalniam to może być tak, że jednak sami mnie zwolnią ale szef ma możliwość zrobić to tak, że będę miała jakoś "nabrudzone w papierach"? Proszę o pomoc bo nie wiem już jak to wszystko najlepiej rozegrać, jakie mam możliwości, a jestem w takich sprawach laikiem. Pozdrawiam.
Kalia1 jest off-line  
11-09-2013, 09:16  
gocha.gov1
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Nagana, zwolnienie z pracy.

Witam
Kara nagany przechowywana jest w aktach osobowych przez okres 1 roku. Po tym czasie zostaje unieważniona. W przypadku zwolnienia z pracy na świadectwie pracy nie ma wzmianki o karze. Nowy pracodawca nie ma takiej informacji.
Jeśli chodzi o te 2 tygodnie to czas liczy się od momentu dotarcia wiadomości do szefa. Czyli narozrabiałaś w poniedziałek, szef dowiaduje się w czwartek to 2 tygodnie liczą się od czwartku. Czas leci ciągiem wliczając w to soboty i niedzielę.

Co do trzeciego twojego pytania. Podpisując porozumienie stron zgadzasz się na rozwiązanie umowy. Nawet jeśli pójdziesz po tym do sądu, będziesz musiała udowodnić, że zostałaś zmuszona do podpisania porozumienia. Pamiętaj, ze koleżanki z pracy będą musiały zeznać na niekorzyść pracodawcy a jeśli dalej tam pracują nie będą narażać się na problemy w pracy.
Jeśli nie podpiszesz porozumienia stron pracodawca bez powodu nie może cię zwolnić. Chyba, że umowa jest okresowa. Jeśli umowa jest na czas określony powyżej 6 miesięcy to pracodawca może zwolnić cię bez podawania przyczyny z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia.
Jeśli masz umowę na czas nieokreślony to pracodawca musi podać przyczynę zwolnienia. Nie wiem co narozrabiałś więc ciężko mi określić czy może zwolnić cię dyscyplinarnie czy nie.
gocha.gov1 jest off-line  
11-09-2013, 12:42  
Kalia1
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Nagana, zwolnienie z pracy.

Dziękuje za odpowiedź. Mam umowę na czas określony (12 miesięcy) z czego do jej końca zostało mi jeszcze 3 miesiące. Czyli z tego co zrozumiałam szef może mnie zwolnić z 2 tygodniowym wypowiedzeniem bez podawania przyczyny co byłoby najlepszym rozwiązaniem dla mnie, a jeśli się na to nie zgodzę to on ma wyjście dać mi jeszcze dyscyplinarkę? Bo jeżeli się zgodzę na porozumienie stron to oczywiście bezrobocie mi przepada, tak? Nie chciałabym żeby tak wyszło bo jak już mnie mają zwalniać "za karę" to niech to zrobią, a nie wymuszają na mnie podpisanie, że sama rezygnuje.
Mam jeszcze pytanie odnośnie nagany. W razie gdy nowy pracodawca dzwoni do poprzedniego o opinie, to wtedy jak już podejrzewam może on się dowiedzieć o tym, że dostałam naganę? I jakie ma konsekwencje odwołanie się od nagany? Czy to już od razu jest sąd czy jak to się wtedy rozwiązuje?
Jeśli chodzi o podanie do sądu, to absolutnie jest to na ostatniej z możliwych opcji bo stanowczo chcę czegoś takiego uniknąć, ale jednocześnie na ile mogę i mam prawa chciałabym zawalczyć o swoje, a nie chować głowę w piasek tak jak inni, którzy właśnie podpisywali ze strachu dokumenty na swoją niekorzyść.
Kalia1 jest off-line  
11-09-2013, 13:23  
gocha.gov1
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Nagana, zwolnienie z pracy.

Nie spotkałam się jeszcze z tym, żeby nowi pracodawcy dzwonili do poprzedniej firmy z prośbą o takie informacje. Przypominam, że firmę obowiązuje ochrona danych osobowych. Ja osobiście nie podałabym takiej informacji.
gocha.gov1 jest off-line  
11-09-2013, 18:40  
Kalia1
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Nagana, zwolnienie z pracy.

A czy mógłby mi ktoś jeszcze powiedzieć jak wygląda sprawa z dyscyplinarką. Ona już jest widoczna na świadectwie pracy? Bo jeśli faktycznie szef mi postawi ultimatum albo się zwalniam sama, albo mam "nabrudzone w papierach" to jakie ma możliwości? Dyscyplinarka jest jedyną rzeczą, która może mi zaszkodzić czy jest coś jeszcze co on może zrobić?
Kalia1 jest off-line  
11-09-2013, 19:18  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Nagana, zwolnienie z pracy.

Tak na prawdę nie ma czegoś takiego jak dyscyplinarka.

Jest po prostu rozwiązanie umowy z Art. 52. kp czyli z winy pracownika.
I ewentualnie to będzie na świadectwie pracy.
 
11-09-2013, 20:11  
Kalia1
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Nagana, zwolnienie z pracy.

Dziękuje za odpowiedź. Nie wiedziałam, że tak to wygląda. A czy mogą mi dać rozwiązanie umowy z winy pracownika za taką sprawę: kwestia jest tego typu, że po umyciu podłogi klient się poślizgnął teraz chce odszkodowanie bo noga złamana. Chociaż nie jestem jedyną osobą, która myje podłogę to winą obarczono akurat mnie. Nie czuję się winna bo to należy do moich obowiązków jak i całej obsługi aby utrzymać porządek. Poszkodowany powołuje się na to, że nie było tabliczek ostrzegających ale my po prostu ich nie posiadamy. Czy wedle przepisów to wszystko faktycznie moja wina? Czy cała obsługa miała nie myć podłóg i nie wywiązywać się z umowy bo nie ma tabliczek? Bo wszyscy "dostali" za to, że tabliczek nie ma więc jak mogliśmy myć (przez 3 lata), a ja mam ponieść konsekwencje zwolnienia albo nagany. Czy to faktycznie jest w kompetencji obsługi aby takie tabliczki zapewnić?
Kalia1 jest off-line  
15-09-2013, 08:34  
Kalia1
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Nagana, zwolnienie z pracy.

Czy naprawdę nikt nie wiem jak się ma do takiej sytuacji "dyscyplinarka"? I czy wedle przepisów mogę ponosić, aż takie konsekwencje jak zwolnienie w takiej sytuacji?
Kalia1 jest off-line  
15-09-2013, 09:37  
Piffko
Stały bywalec
 
Posty: 2.963
Domyślnie RE: Nagana, zwolnienie z pracy.

Dać mogą Ci nawet za krzywe spojrzenie i jest rozwiązanie umowy jest skuteczne.

Jeżeli nie zgadzasz sie z treścią rozwiązania umowy bez wypowiedzenia składasz odwołanie do sądu pracy ( masz na to 14 dni ) i to sąd oceni zasadność .

NIkt na forum nie ma szklanej kuli i nie wie co siedzi w głowie pracodawcy ani co zdecyduje sąd
Piffko jest off-line  
16-09-2013, 13:31  
Kalia1
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Nagana, zwolnienie z pracy.

Dziękuje, chociaż chciałam zauważyć, że obeszłoby się bez insynuacji o szklanej kuli bo nie oczekiwałam odpowiedzi "co siedzi w głowie pracodawcy ani co zdecyduje sąd" tylko czy regulują to jakieś przepisy. Tak jak już pisałam, jestem laikiem w tych sprawach i nie miałam zielonego pojęcia o tym, czy jest to w przepisach i stąd było moje wcześniejsze pytanie.
Kalia1 jest off-line  
16-09-2013, 17:06  
Piffko
Stały bywalec
 
Posty: 2.963
Domyślnie RE: Nagana, zwolnienie z pracy.

w razie odwołania do sądu pracy to pracodawca będzie musiał udowodnić twoje ciężkie naruszenie obowiązków a nie ty swoją niewinność.

Pracodawca nie musi wypowiadać umowy przy użyciu tzw "dyscyplinarki" może wręczyć normalne wypowiedzenie jeżeli w umowie masz zapis o okresie wypowiedzenia . Jeżeli jest to umowa na czas określony to nie musi nawet podawać przyczyny
Piffko jest off-line  
18-09-2013, 11:02  
gocha.gov1
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Nagana, zwolnienie z pracy.

Tak naprawdę pracodawca powinien zapewnić Ci wszystkie potrzebne do pracy narzędzia. Wg mnie nie powinien Cię karać za coś takiego. Ale pracodawcy są różni. W sądzie sprawa powinna być wygrana jeśli udowodnisz, że nie otrzymałaś od pracodawcy tabliczek ostrzegawczych.
gocha.gov1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nagana a zwolnienie z pracy?! (odpowiedzi: 1) Witam jestem na 3-miesięcznym wypowiedzeniu ( sprawa będzie w Sądzie) w trakcie wypowiedzenia dostałem naganę, moje pytanie brzmi czy po tej naganie...
§ Nagana pisemna-zwolnienie z pracy (odpowiedzi: 5) Witam! Mam ogromna prośbę,a mianowicie pytanie zostałam zwolniona z pracy z art.30 par.1 pkt 2 kp wszystko wydawało by się w porządku lecz przed...
§ Nagana a zwolnienie dyscyplinarne? (odpowiedzi: 1) Witam Panowie czy po otrzymaniu nagany i wręczeniu pracownikowi kolejnej jest to równoznaczne ze zwolnieniem dyscyplinarnym ? Czyli 2 nagana i...
§ Nagana + zwolnienie się z pracy (odpowiedzi: 8) Witam. Mam zapytanie odnośnie nagany i chęci zmiany pracy. Mam umowę na czas nieokreślony. Pracuję kilka lat w pewnej firmie. Niedawno uszkodziłem...
§ Zwolnienie dyscyplinarne a nagana (odpowiedzi: 4) witam Mam duży problem i mam nadzieje ze mi pomożecie. W zakładzie w którym pracuje mój przyjaciekl własciciel robi co chce , dzis dostał...
§ nagana i zwolnienie (odpowiedzi: 4) Zostalem ukarany nagana na pismie ktora podpisalem. Po tygoniu dostalem wypowiedzenie dyscyplinarne z pracy bez okresu wypowiedzenia za te same...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:15.