Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określony??? - Forum Prawne

 

Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określony???

Witam, Mam spory problem. Na początku pazdziernika rozpoczęłam prace na umowę o pracę na czas określony tj. 12 miesięcy. Końcem miesiąca chciałam złożyć wypowiedzenie umowy. szefostwo nie przyjęło tego wypowiedzenia. Na umowie o pracę nie ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
06-11-2013, 12:44  
agusia1717
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określony???

Witam,

Mam spory problem. Na początku pazdziernika rozpoczęłam prace na umowę o pracę na czas określony tj. 12 miesięcy. Końcem miesiąca chciałam złożyć wypowiedzenie umowy. szefostwo nie przyjęło tego wypowiedzenia. Na umowie o pracę nie mam wpisanego okresu wypowiedzenia, podpisywałam jakiś dokument na którym okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące. Praca jest na tyle stresująca, że psychicznie i fizycznie nie jestem w stanie tego znieść, mam tu na myśli pracę kasjerki w jednej z agencji bankowych. Obecnie mam problem z żołądkiem i jestem na l4. Wczoraj zadzwoniłam i poinformowałam szefową o tym fakcie, która mało nie wyszła z siebie podczas rozmowy tel. Ona wie, że nie chcę tam pracować, że się boję tej odpowiedzialności związanej z pieniędzmi. Powiedziała mi, że jak odejdę z pracy to będzie musiała zamknąć jedną z agencji i obciąży mnie kosztami 3 miesięcznego utrzymania takiej agencji.
Pytanie: czy może coś takiego zrobić? Nie pamiętam, żebym podpisywała takie dokumenty.
Już nie wspomnę o tym, że podczas rozmowy usłyszałam cytuję: "mam nadzieję, że ma pani dobrego lekarza", "potrafię być złośliwa". Dała mi wybór 1)czy po l4 wracam do pracy do momentu aż wyszkoli sobie nowego pracownika co będzie oznaczało dla mnie 3 miesiące męczarni, bo to jest w którym pracownik będzie mógł zostać sam; 2)umowa jest zerwana z mojej przyczyny i ponoszę koszty 3mc utrzymania agencji.
Pytałam się ją w takim razie jaki mam okres wypowiedzenia, bo pamiętam, że podpisywałam na oddzielnej kartce(nie mam kopi) 3 mc okres wypowiedzenia, powiedziała mi, że na umowie nie ma nic o okresie wypowiedzenia; w KP obowiązuje mnie 2 tygodnie. Dzisiaj mam dać odpowiedz co dalej.
BŁAGAM POMÓŻCIE!!!!
agusia1717 jest off-line  
06-11-2013, 12:52  
magnet
Stały bywalec
 
Posty: 2.765
Domyślnie RE: Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określon

Jeśli w Twojej umowie o pracę na czas określony nie ma klauzuli o dwutygodniowym okresie wypowiedzenia, to umowy takiej wypowiedzieć nie możesz ani Ty, ani Twój pracodawca.

Cytat:
Napisał/a agusia1717 Zobacz post
jak odejdę z pracy to będzie musiała zamknąć jedną z agencji i obciąży mnie kosztami 3 miesięcznego utrzymania takiej agencji.
- głupoty.

W kodeksie pracy wyodrębniono dwa reżimy pracowniczej odpowiedzialności materialnej:
- odpowiedzialność na zasadach ogólnych (art. 114-1211 K.p.) oraz za umyślne wyrządzenie szkody (art. 122 K.p.), której podlegają wszyscy pracownicy bez względu na rodzaj umowy o pracę i zajmowane stanowisko,
- odpowiedzialność szczególną za mienie powierzone (art. 124-127 K.p.) dotyczącą tylko tych pracowników, którym powierzono mienie z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się.
magnet jest off-line  
06-11-2013, 13:03  
agusia1717
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określon

Dziękuję za szybko odpowiedz.
To co w takim wypadku mogę zrobić nie wyobrażam sobie, żebym miała tam wrócić do pracy? Nie chcę znowu mieć depresji do czego powoli dochodzi
agusia1717 jest off-line  
06-11-2013, 13:11  
magnet
Stały bywalec
 
Posty: 2.765
Domyślnie RE: Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określon

Cytat:
Napisał/a agusia1717 Zobacz post
co w takim wypadku mogę zrobić
albo prosić o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron,
albo pracować do końca umowy,
albo chorować.
magnet jest off-line  
06-11-2013, 13:15  
agusia1717
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określon

no i dyscyplinarka

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedz.
agusia1717 jest off-line  
06-11-2013, 13:26  
magnet
Stały bywalec
 
Posty: 2.765
Domyślnie RE: Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określon

Dyscyplinarka jest możliwa, ale pod pewnymi warunkami.

Z kodeksu pracy:

Art. 52.
§ 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
§ 2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
magnet jest off-line  
06-11-2013, 13:41  
agusia1717
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określon

tak wiem, właśnie to czytam
tego to nie rozumiem:
nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.?

na mocy porozumienia stron nie pójdą na to na pewno, a nawet jak popracuję do czasu wyszkolenia nowego pracownika to już coś wymyślą, żeby dać mi dyscyplinarkę; wiem, że będą musieli to udowodnić
agusia1717 jest off-line  
06-11-2013, 13:44  
magnet
Stały bywalec
 
Posty: 2.765
Domyślnie RE: Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określon

Cytat:
Napisał/a agusia1717 Zobacz post
tego to nie rozumiem
- jeśli ciężko naruszyłaś jakiś swój obowiązek, a pracodawca dowiedział się o tym 10 października, to z tego powodu może Cie zwolnić dyscyplinarnie w ciągu 30 dni, czyli np. 15 listopada już nie.

Cytat:
Napisał/a agusia1717 Zobacz post
eby dać mi dyscyplinarkę; wiem, że będą musieli to udowodnić
- tak. Ale jeśli ciężko nabroiłaś, to nie będzie to zbyt trudne.
magnet jest off-line  
06-11-2013, 13:48  
agusia1717
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określon

Cytat:
Napisał/a magnet Zobacz post
- jeśli ciężko naruszyłaś jakiś swój obowiązek, a pracodawca dowiedział się o tym 10 października, to z tego powodu może Cie zwolnić dyscyplinarnie w ciągu 30 dni, czyli np. 15 listopada już nie.



- tak. Ale jeśli ciężko nabroiłaś, to nie będzie to zbyt trudne.
teraz rozumiem
agusia1717 jest off-line  
06-11-2013, 14:11  
agusia1717
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określon

a jeśli podpisałam dokument na, którym było napisane okres wypowiedzenia 3 miesiące lecz to nie było sporządzone w dwóch jednobrzmiących kopiach???
Jak mam się do tego odnieść?
agusia1717 jest off-line  
06-11-2013, 14:31  
magnet
Stały bywalec
 
Posty: 2.765
Domyślnie RE: Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określon

Nie w
Cytat:
Napisał/a agusia1717 Zobacz post
w dwóch jednobrzmiących kopiach???
- raczej egzemplarzach.

Gdybanie nt. dokumentu, którego nie ma:
ponieważ 3-miesięczny okres wypowiedzenia jest mniej korzystny niż okres 2-tygodniowy (zakładam że tak było przy podpisywaniu przez Ciebie ewentualnego dokumentu), to taki dokument jest nieważny.
magnet jest off-line  
06-11-2013, 14:49  
agusia1717
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określon

[QUOTE=magnet;2534386]Nie w

- raczej egzemplarzach.

tego słowa mi brakowało
agusia1717 jest off-line  
08-11-2013, 12:24  
agusia1717
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określon

Pomocy!!!
Co jeśli nie zostałam zgłoszona do ZUS-u w ciągu 7 dni, nie dostałam formularza ZUA od pracodawcy? W NFZ nie widnieję jako ubezpieczona, jestem na l4 i prawdopodobnie będę dalej na l4. A jeśli we wtorek nie pojawię się w pracy to pracodawca będzie mi robił problemy, bo to już mi zapowiedziano. A we wtorek mam wizytę u lekarza.
agusia1717 jest off-line  
08-11-2013, 12:27  
magnet
Stały bywalec
 
Posty: 2.765
Domyślnie RE: Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określon

Cytat:
Napisał/a agusia1717 Zobacz post
nie dostałam formularza ZUA od pracodawcy?
- to poproś o wydanie formularza i nie rób problemu.

Błąd wynika najprawdopodobniej z systemu e-WUŚ (czyli jest to problem NFZ, a nie pracodawcy).
magnet jest off-line  
08-11-2013, 12:30  
agusia1717
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określon

ok bardzo dziękuję jak zwykle za szybką odpowiedz
agusia1717 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony przez pracownika (odpowiedzi: 202) Witam, chciałabym złożyć wypowiedzenie umowy o pracę natomiast mam obawy czy właściciel firmy ma prawo w świdectwie pracy napisać o mnie coś co...
§ Zerwanie umowy o pracę na czas określony i zwrot kosztów szkolenia (odpowiedzi: 2) Witam Państwa. Chciałabym się dowiedzieć czy muszę zwrócić koszty szkolenia mojemu szefowi,jeżeli zerwałam wcześniej umowę? Moja sytuacja wygląda...
§ Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony przez pracownika (odpowiedzi: 11) Witam Na początku zaznaczę że jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia pobierającą rentę i jest to moja pierwsza praca. Zostałem zatrudniony...
§ Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony przez pracownika. (odpowiedzi: 2) Witam, mam bardzo ważne pytanie odnośnie mojej umowy. Pierwszą umowę na okres próbny zawarłem od 01.08.2012 do 30.09.2012. Następnie od pracodawcy...
§ Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony przez pracownika (odpowiedzi: 1) Witam . Chciałem dowiedzieć jak dokładnie sformułować takie wypowiedzenie , może wydać się to śmieszne , umowa na okres miesiąca z możliwością jej...
§ Zerwanie umowy o pracę na czas określony (odpowiedzi: 3) Witam, na początek chciałbym przybliżyć wszystkim swoją sytuację, mianowicie kilka dni temu tj. 12-12 podpisałem umowę o pracę na czas określony 3...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:57.