Praca w Soboty - Forum Prawne

 

Praca w Soboty

Dzień dobry, ja się chciałem dowiedzieć czy pracodawca ma prawo żądać ode mnie bym chodził w każda sobotę do pracy ? Pracuje na 3 zmiany(1 tydzień Poniedziałek - wtorek od godz. 06-14, 2 tydzień poniedziałek ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
08-11-2013, 08:01  
Rybi_51
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Praca w Soboty

Dzień dobry, ja się chciałem dowiedzieć czy pracodawca ma prawo żądać ode mnie bym chodził w każda sobotę do pracy ? Pracuje na 3 zmiany(1 tydzień Poniedziałek - wtorek od godz. 06-14, 2 tydzień poniedziałek - wtorek od godz. 14-22, 3 tydzień Niedziela - czwartek od godz. 22-06 ), on pozbierał zamówienia których nie jest w stanie wyprodukować w terminie i stworzył kartkę np,: z napisem, "zlecenie do pracy w dniu 9.11.2013" która trzeba podpisać gdyż jak się nie podpisze to będzie zwolnienie dyscyplinarne w pracy, ludzi podpisująca, bo nie ma pracy w moim mieście, ten koleś jest i czuje się wręcz Bogiem, robi co chce, wywiesza kartki gdzie sa paragrafy kp i pisze tam ze jak sie pracownik nie stawi na wezwanie pracodawcy to nawet może go zwolnic dyscyplinarnie z pracy, każe pracować za darmo wręcz ponieważ nadgodzin nie wypłaca, soboty są niby do wybrania których nie można wybrać kiedy chce, jak wezmę urlop to mi zabiera za sobotę godziny lub z wypłaty wartość przepracowanych 8 godzin.
Twierdzi ze od września kodeks pracy mu na to wszystko pozwala, ze on może tak robić.

1. Czy naprawdę tak jest ?
2. Czy jak robię sobotę, które są już jako nadliczbowe, ponad to co mam w umowie o prace(40 godzin tygodniowo), to czy nie powiano być za to oddane 12 godzin ?
Nadgodziny sa płacone 50% lub 100% wiec jak ja idę w sobotę to powinno mi się to liczyć jako 12 godzin do wybrania/zapłaty, a nie 8, tak ?
3. Czy naprawdę muszę robić w każda sobotę wręcz za darmo (tylko na papierku widnieje ze bylem i tylko fikcyjnie mogę ją wybrać kiedy mi się podoba) bo on tak chce.
4. Czy naprawdę nie musi mi za to wszystko zapłacić ?
5. Czy nie mam prawa mu odmówić i po prostu nie przyjść w sobotę bez podawania kłamliwej przyczyny, ja tez mam rodzinę tak jak i on, tez chce z nimi spędzać czas wolny, nie chce robić na jego pieniądze, ja dostaje ochłapy, a koleś miliony i jeszcze w weekendy nie pracuje(a przynajmniej go nie ma na zakładzie) tak samo jak i biuro które tez weekendy ma wolne, tylko produkcja jest zarzynana do granic możliwości
Mam umowę o pracę, na 40 godzin w tygodniu z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia.

Z góry dziękuje za ewentualna pomoc czy wyjaśnienie.
Pozdrawiam.
Rybi_51 jest off-line  
08-11-2013, 08:14  
cologniola
Przyjaciel forum
 
Posty: 8.015
Domyślnie RE: Praca w Soboty

Cytat:
Napisał/a Rybi_51 Zobacz post
Twierdzi ze od września kodeks pracy mu na to wszystko pozwala, ze on może tak robić.
Bzdury mowi Twoj pracodawca
Napisz jaki masz okres rozliczeniowy i grafik na cały okres- rozumiem ze pracujesz na umowe
cologniola jest off-line  
08-11-2013, 08:23  
Rybi_51
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Praca w Soboty

A gdzie mam napisane jaki mam okres rozliczeniowy, wiem tylko ze raz dostałem kartkę do podpisu gdzie pisało iż nadgodziny w sierpniu mogę wybrać w okresie rozliczeniowym wrzesień - grudzień.
A grafik listopada mam taki:
od 4 do 8 listopada - 2 zmiana i jutro (9.11.13) tez mam iść na 2 zmianę (własnie dzięki groźbom wyrzucenia dyscyplinarnie)
później od 10 do 14 listopada - 3 zmiana ale ze 11 jest pon i mamy wolne to zaczynamy 3 zmianę od 11 do 14 listopada (z podpisaniem kartki zlecenia pracy na 15.11.13 pod groźba dyscyplinarnego zwolnienia)
od 18 do 22 listopada - 1 zmiana
i od 25 do 29 listopada 2 zmiana i tak w kólko
Rybi_51 jest off-line  
08-11-2013, 09:15  
cologniola
Przyjaciel forum
 
Posty: 8.015
Domyślnie RE: Praca w Soboty

Cytat:
Napisał/a Rybi_51 Zobacz post
dostałem kartkę do podpisu gdzie pisało iż nadgodziny w sierpniu mogę wybrać w okresie rozliczeniowym wrzesień - grudzień.
To jest okres rozliczeniowy-4 m-ce
Czas wolny za godziny nadliczbowe powinien byc oddany do końca okresu rozliczeniowego, nie można ich przenosić do następnego okresu rozliczeniowego(blad pracodawcy)
W tym grafiku nie ma nic niezgodnego. Niestety pracodawca ma prawo zlecac godziny nadliczbowe-a Ty nie mozesz odmowic pracy w godzinach nadliczbowych.
Jednak za czas przepracowany nalezy Ci sie dzien wolny lub dodatkowe wynagrodzenie
W sytuacji opisanej w pytaniu pracodawca w pierwszej kolejności powinien udzielić dnia wolnego( art. 151.3 )
Stałe polecanie wykonywania pracy w nadgodzinach jest niedopuszczalne. Pracodawca powinien tak organizować pracę pracowników, aby wykonywanie jej po godzinach było wyjątkiem, a nie regułą.Skoro przyjal dodatkowe zamowienia to powinien tez pomyslec o dodatkowych pracownikach.
Przepis prawny:
Art. 151.1
§ 1. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
1) 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
a) w nocy,
b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
2) 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.
§ 2. Dodatek w wysokości określonej w § 1 pkt 1 przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w § 1.
Art. 151.2. § 1. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.
§ 2. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.
§ 3. W przypadkach określonych w § 1 i 2 pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
Art. 151.3 Pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Cytat:
Napisał/a Rybi_51 Zobacz post
każe pracować za darmo wręcz ponieważ nadgodzin nie wypłaca, soboty są niby do wybrania których nie można wybrać kiedy chce, jak wezmę urlop to mi zabiera za sobotę godziny lub z wypłaty wartość przepracowanych 8 godzin.
Takie postepowanie pracodawcy powinno byc zgłoszone do PIP jak najszybciej
cologniola jest off-line  
13-11-2013, 13:49  
Rybi_51
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Praca w Soboty

Jeszcze jedno pytanie :
Jak powinien się rozliczyć ze mną za dzień 11.11.13, 11 lis było święto narodowe, a ja musiałem iść do pracy i zaczynać o 22 (nocna zmiana), czy w zw. z tym ma to oddać jako dodatkowy dzień wolny? zapłacić jakoś extra?
Rybi_51 jest off-line  
13-11-2013, 16:41  
cologniola
Przyjaciel forum
 
Posty: 8.015
Domyślnie RE: Praca w Soboty

Oddać dzień wolny do konca okresu rozliczeniowego, lub w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - dodatek do wynagrodzenia
W okresie rozliczeniowym wrzesień-grudzień(4 m-ce) jest 83 dni pracujące i 39 dni wolnych.
Pewnie ten dzień jest juz wyznaczony jako dzień wolny w grafiku.
Prosze policzyć swoje dni pracy
Przepis prawny:
Art. 151.11. § 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadkach, o których mowa w art. 1519a ust. 3 i art. 15110 pkt 1-9, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:
1) w zamian za pracę w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli,
2) w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego.
§ 2. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 1 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 151.1 § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w niedzielę.
§ 3. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 2 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w święto.
§ 4. Do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.
cologniola jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Praca w soboty (odpowiedzi: 7) Witam temat pewnie był nie raz poruszany ale nie mogę znaleść jednoznacznej odpowiedzi . Wiec tak pracuje na pełen etat wynagrodzenie najniższa...
§ Praca w soboty (odpowiedzi: 1) Witam. Bardzo proszę o odpowiedź w poniższej sprawie. Znajomy zatrudniony jest na umowie o pracę, pracując od poniedziałku do piątku, księgowa...
§ praca w soboty (odpowiedzi: 10) Pracuje w uslugach. Jakis czas temu udalo mi sie dogadac z szefem jesli chodzi o dzien wolny poniewaz wczesniej pracowalam od poniedzialku do soboty....
§ Praca oraz postojowe na delegacji (praca także w soboty i niedziele) (odpowiedzi: 2) Witam. Pracuje na cały etat na umowie o pracę. Jestem na delegacji 2-gi tydzień. Z powodu awarii na zakładzie, na którym miałem wykonywać pracę,...
§ Praca w soboty. (odpowiedzi: 3) Mam pytanie dotyczące pracy w weekendy, ponieważ mąż pracuję w polskiej firmie, która wysyła ludzi do pracy za granicą. W miejscu pracy został...
§ praca w soboty (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich, Pracuję w pełnym wymiarze czasu pracy(od poniedziłku do piątku) na podstawie umowy na czas nieokreślony od 1.07.2006 r. i w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:28.