Pomówienie, utrata pracy i zatrzymanie prywatnego komputera przez pracodawcę
Witam Serdecznie Forumowiczów i proszę o podpowiedź co dalej...
Na wstępie przedstawię swoją sytuację.
W skutek problemów małżeńskich zostałem posądzony przez moje współpracownika a prywatnie teścia o przechowywanie na komputerze poufnych danych pracodawcy - w szczególności list płac.
Komputer był moim prywatnym sprzętem jednak znalazł się w miejscu pracy bez wiedzy mojego kierownika. Został po prostu przyniesiony przeze mnie z domu do pracy w celu "grzebania" w nim w wolnym czasie. Zaznaczę, iż regulaminy wewnętrzne nie regulowały kwestii zakazu przynoszenia prywatnego sprzętu do pracy.
Ale przejdÄ™ dalej...
Podczas mojej nieobecnosci w pracy 13 września br. (przebywałem na urlopie wypoczynkowym) wspomniany prywatny komputer został zabrany przez mojego kierownika i przekazany szefostwu instytucji w której pracuję wraz z informacją, ze służy on do wynoszenia poufnych informacji. Mój kierownik oraz szefostwo instytucji zostało poinformowane przeze mnie niezwłocznie na piśmie, że sprzęt jest prywatny oraz, że nie służył do gromadzenia i wynoszenia jakichkolwiek danych związanych z pracą. Na dowód tego zobowiązałem się do udostępnienia haseł do komputera oraz przeszukanie komputera ale wyłącznie w mojej obecności.
W tym celu władze instytucji powołały specjalną doraźną komisję, która to miała sprawdzić zasadność podejrzeń.
Byłem przesłuchiwany przez komisję, był także przesłuchiwany mój współpracownik oraz kierownik sekcji, w której pracowałem. W komisji znalazło się też czterech specjalistów z zakresu informatyki,
Komisja nic nie znalazła na komputerze. Był na nim tylko system operacyjny i trochę prywatnych danych - zdjęć, poradników, szkoleń on-line.
Komisja zakończyła pracę i sporządziła protokół ze swoich prac pod koniec listopada.
Mimo moich wielokrotnych próśb do chwili obecnej nie został mi udostępniony protokół z prac komisji - chociażby do wglądu. PYTANIE:
1.) Czy pracodawca miał prawo odmówić mi wglądu do protokołu z przeprowadzenia czynności w mojej sprawie ?
Do dnia dzisiejszego nie został mi wydany mój prywatny komputer. Z tego co wiem nie został sporządzony żaden protokół z zatrzymania komputera a ja w piśmie o zwrot domagam się zwrotu sprzętu zgodnego ze stanem z dnia zatrzymania co powinno być potwierdzone stosownym protokołem. PYTANIE:
2. Czy mam prawo domagać się zwrotu sprzętu i sprawdzenia zgodności ze stanem z dnia zatrzymania ? Jeśli pracodawca nie ma takiego protokołu to co dalej ?
Ponadto w dniu 30 listopada br. zakończyła się moja umowa o pracę ze wspomnianym pracodawcą. Po prostu była zawarta na czas określony do tego własnie dnia. Mimo, iż jeszcze przed całą sprawą miałem obietnicę przedłużenia tej umowy. To prawda - ustną nic nie znaczącą ale na rozmowie z moim pracodawcą kilka dni przed końcem umowy powiedziano mi wprost, że brak zgody na przedłużenie umowy jest skutkiem wynikającym z decyzji komisji powołanej w mojej sprawie.
Z tego co wiem komisja nie wniosła żadnych zastrzeżeń co do zawartości komputera i ewentualnego wynoszenia przeze mnie poufnych danych - z drugiej strony przewodniczący komisji a także władze instytucji, w której pracuje nie chcą mi udostępnić tego protokołu - jak wspomniałem wcześniej.
Chciałbym się całkowicie oczyścić z zarzutów, chciałbym aby poniosły konsekwencje osoby, które mnie pomówiły bo chciały się na mnie zemścić.
Nie liczę na wskóranie czegokolwiek odnośnie zawarcia umowy o pracę chociaż nie zamierzam się poddawać. Chcę pójśc do sądu i teraz kolejne pytania. 3. Czy jeśli będę chciał uzyskać protokół z prac komisji zakończonych kiedy jeszcze byłem związany umową o pracę (teraz już nie jestem) to powinienem się udać do sądu pracy czy cywilnego ? 4. Czy jeśli będę chciał wystosować pozew o pomówienie przez współpracownika to powinienem to zrobić w sądzie cywilnym ? (tu chyba sąd pracy nie ma nic do rzeczy). 5. Czy mogę spróbować powalczyć przed sądem pracy o przedłużenie umowy o pracę jeżeli faktycznie w protokole z prac komisji nie ma żadnych zarzutów przeciwko mnie a rzekome zarzuty miały wpływ na przedłużenie mi umowy o pracę ? |