Pomówienie, utrata pracy i zatrzymanie prywatnego komputera przez pracodawcę - Forum Prawne

 

Pomówienie, utrata pracy i zatrzymanie prywatnego komputera przez pracodawcę

Witam Serdecznie Forumowiczów i proszę o podpowiedź co dalej... Na wstępie przedstawię swoją sytuację. W skutek problemów małżeńskich zostałem posądzony przez moje współpracownika a prywatnie teścia o przechowywanie na komputerze poufnych danych pracodawcy - w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
05-12-2013, 13:12  
kg1977
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Pomówienie, utrata pracy i zatrzymanie prywatnego komputera przez pracodawcę

Witam Serdecznie Forumowiczów i proszę o podpowiedź co dalej...

Na wstępie przedstawię swoją sytuację.

W skutek problemów małżeńskich zostałem posądzony przez moje współpracownika a prywatnie teścia o przechowywanie na komputerze poufnych danych pracodawcy - w szczególności list płac.
Komputer był moim prywatnym sprzętem jednak znalazł się w miejscu pracy bez wiedzy mojego kierownika. Został po prostu przyniesiony przeze mnie z domu do pracy w celu "grzebania" w nim w wolnym czasie. Zaznaczę, iż regulaminy wewnętrzne nie regulowały kwestii zakazu przynoszenia prywatnego sprzętu do pracy.
Ale przejdę dalej...
Podczas mojej nieobecnosci w pracy 13 września br. (przebywałem na urlopie wypoczynkowym) wspomniany prywatny komputer został zabrany przez mojego kierownika i przekazany szefostwu instytucji w której pracuję wraz z informacją, ze służy on do wynoszenia poufnych informacji. Mój kierownik oraz szefostwo instytucji zostało poinformowane przeze mnie niezwłocznie na piśmie, że sprzęt jest prywatny oraz, że nie służył do gromadzenia i wynoszenia jakichkolwiek danych związanych z pracą. Na dowód tego zobowiązałem się do udostępnienia haseł do komputera oraz przeszukanie komputera ale wyłącznie w mojej obecności.
W tym celu władze instytucji powołały specjalną doraźną komisję, która to miała sprawdzić zasadność podejrzeń.
Byłem przesłuchiwany przez komisję, był także przesłuchiwany mój współpracownik oraz kierownik sekcji, w której pracowałem. W komisji znalazło się też czterech specjalistów z zakresu informatyki,
Komisja nic nie znalazła na komputerze. Był na nim tylko system operacyjny i trochę prywatnych danych - zdjęć, poradników, szkoleń on-line.
Komisja zakończyła pracę i sporządziła protokół ze swoich prac pod koniec listopada.
Mimo moich wielokrotnych próśb do chwili obecnej nie został mi udostępniony protokół z prac komisji - chociażby do wglądu.
PYTANIE:
1.) Czy pracodawca miał prawo odmówić mi wglądu do protokołu z przeprowadzenia czynności w mojej sprawie ?


Do dnia dzisiejszego nie został mi wydany mój prywatny komputer. Z tego co wiem nie został sporządzony żaden protokół z zatrzymania komputera a ja w piśmie o zwrot domagam się zwrotu sprzętu zgodnego ze stanem z dnia zatrzymania co powinno być potwierdzone stosownym protokołem.
PYTANIE:
2. Czy mam prawo domagać się zwrotu sprzętu i sprawdzenia zgodności ze stanem z dnia zatrzymania ? Jeśli pracodawca nie ma takiego protokołu to co dalej ?


Ponadto w dniu 30 listopada br. zakończyła się moja umowa o pracę ze wspomnianym pracodawcą. Po prostu była zawarta na czas określony do tego własnie dnia. Mimo, iż jeszcze przed całą sprawą miałem obietnicę przedłużenia tej umowy. To prawda - ustną nic nie znaczącą ale na rozmowie z moim pracodawcą kilka dni przed końcem umowy powiedziano mi wprost, że brak zgody na przedłużenie umowy jest skutkiem wynikającym z decyzji komisji powołanej w mojej sprawie.
Z tego co wiem komisja nie wniosła żadnych zastrzeżeń co do zawartości komputera i ewentualnego wynoszenia przeze mnie poufnych danych - z drugiej strony przewodniczący komisji a także władze instytucji, w której pracuje nie chcą mi udostępnić tego protokołu - jak wspomniałem wcześniej.

Chciałbym się całkowicie oczyścić z zarzutów, chciałbym aby poniosły konsekwencje osoby, które mnie pomówiły bo chciały się na mnie zemścić.
Nie liczę na wskóranie czegokolwiek odnośnie zawarcia umowy o pracę chociaż nie zamierzam się poddawać.

Chcę pójśc do sądu i teraz kolejne pytania.

3. Czy jeśli będę chciał uzyskać protokół z prac komisji zakończonych kiedy jeszcze byłem związany umową o pracę (teraz już nie jestem) to powinienem się udać do sądu pracy czy cywilnego ?

4. Czy jeśli będę chciał wystosować pozew o pomówienie przez współpracownika to powinienem to zrobić w sądzie cywilnym ? (tu chyba sąd pracy nie ma nic do rzeczy).

5. Czy mogę spróbować powalczyć przed sądem pracy o przedłużenie umowy o pracę jeżeli faktycznie w protokole z prac komisji nie ma żadnych zarzutów przeciwko mnie a rzekome zarzuty miały wpływ na przedłużenie mi umowy o pracę ?
kg1977 jest off-line  
05-12-2013, 19:50  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.459
Domyślnie RE: Pomówienie, utrata pracy i zatrzymanie prywatnego komputera przez pracodawcę

Prawo pracy nie zajmuje się takimi kwestiami.
Jeśli ma Pan zastrzeżenie co do zatrzymania sprzętu trzeba zgłosić sprawę na Policję - w końcu przywłaszczono Pana własność.
Pracodawca nie ma obowiązku czegokolwiek Panu pokazywać i udostępniać, umowa uległa rozwiązaniu z upływem czasu na jaki została zawarta, a Pana wiedza o przyczynach braku podpisania nowej umowy mają charakter plotkarski.
AnJay jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zatrzymanie prawka przez pomówienie (odpowiedzi: 6) Witam! Jestem obwiniona o prowadzenie pod wpływem alkoholu po drodze publicznej (art.871 kw art.106) Zarządzenie o zatrzymaniu uprawnień wydano...
§ Pomówienie i utrata klienta (odpowiedzi: 1) Moja sprawa wygląda tak w roku 2011 zarejestrowałem domenę internetową z popularną nazwą(słowo potoczne), gdzie zacząłem tworzyć swoją stronę/bloga,...
§ Garnitur jako strój służbowy PH + używanie prywatnego komputera i internetu do pracy (odpowiedzi: 30) Witam i bardzo proszę o pomoc w dwóch tematach. Niedawno w mojej firmie zmienił się dyrektor pionu sprzedaży i zaczął egzekwować martwy wcześniej...
§ Pomówienie przez pracodawcę. (odpowiedzi: 2) Dzień Dobry. Potrzebuję pomocy w temacie jak niżej. Od wielu lat jestem pracownikiem/handlowcem w dużej firmie. Przez wiele lat realizowałam cele...
§ Pomówienie przez klienta - strata pracy (odpowiedzi: 1) Dobry wieczor, 30.04 dostalem wypowiedzenie umowy o prace. Przełożony przekazał mi list od klienta, który wypowiada umowę z naszą firmą i podaje...
§ Zwolnienie z pracy+pomówienie - jak mam wlczyć z nieuczciwym pracodawcą? (odpowiedzi: 2) Co moge zrobić w takiej sytuacji? Pracodawca chciał ze mną rozwiązać umowę. Zostałem oskarzony o nieetyczne zachowanie, utratę zaufania itp....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:46.