Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody spor - Forum Prawne

 

Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody spor

Witam ! W szkole, w której pracuję dyrektor często "prosi" nauczycieli o przewożenie prywatnym samochodem młodzieży na konkursy i zawody sportowe? Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody sportowe? Kto i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § umowa zlecenie
    Witam :) Dostałam propozycje umowy zlecenia, ale firma chce abym wysłała im skan dowodu. Czy maja podstawę prawną...
  • § Pracodawca odmawia wolnego na ...
    Witam, jestem obecnie na okresie wypowiedzenia i jak ustaliłem przysługują mi dwa dni wolnego na poszukiwanie pracy....
  • § Rozliczenie urlopu umowa zlece...
    Witam, Czy będąc zatrudniony na umowie zlecenie przysługuje mi rozliczenie tego urlopu niewykorzystanego po...

Odpowiedz
 
10-12-2013, 16:15  
kiper
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody spor

Witam ! W szkole, w której pracuję dyrektor często "prosi" nauczycieli o przewożenie prywatnym samochodem młodzieży na konkursy i zawody sportowe?
Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody sportowe?
Kto i jaka ponosi odpowiedzialność w razie wypadku ?.
kiper jest off-line  
10-12-2013, 20:55  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.457
Domyślnie RE: Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody

Może, kierujący pojazdem.
AnJay jest off-line  
11-12-2013, 07:39  
kiper
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody

Czy ten tekst to prawda?
Jeśli dyrektor szkoły wyrazi zgodę na przewóz uczniów prywatnym samochodem nauczyciela, to w razie wypadku odpowiedzialność za szkodę spowodowaną tym wypadkiem spada na szkołę. Umowa OC jaką ma zawartą nauczyciel może okazać się niewystarczająca. Dodatkową sankcją – obok odpowiedzialności cywilnej może być odpowiedzialność karna i dyscyplinarna.
Z ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69) jasno wynika, iż to dyrektor ponosi odpowiedzialność za zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. A skoro tak, to ani nauczyciele, ani rodzice nie mogą przewozić dzieci swoimi prywatnymi samochodami. Nie są oni zawodowymi kierowcami (a nawet jeśli są, to nie są nimi w pracy). Odpowiedzialność za przewóz osób leży po stronie zawodowego kierowcy, natomiast obowiązkiem nauczyciela jest sprawowanie opieki nad uczniami w czasie podróży.
kiper jest off-line  
11-12-2013, 08:06  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.457
Domyślnie RE: Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody

Czy konkursy i zawody sportowe są zajęciami pozalekcyjnymi, czy dodatkową działalnością placówki na rzecz wybranych uczniów?
AnJay jest off-line  
11-12-2013, 15:34  
kiper
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody

Uczeń reprezentuje szkołę w zawodach i konkursach. Są to imprezy ściśle związane ze szkołą. Pracownik w tym wypadku nauczyciel wiezie dzieci własnym samochodem, uczniów uczennice na zawody lub konkurs. Nie są to zajęcia pozalekcyjne prowadzone np. przez klub sportowy lub miejskie koło miłośników fizyki. Wyjazd odbywa się na podstawie delegacji. Nauczyciel jest zarówno kierującym jak i opiekunem.
kiper jest off-line  
11-12-2013, 21:48  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.457
Domyślnie RE: Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody

Nie znalazłem definicji legalnej zajęć pozalekcyjnych. Przyjmuje się jako wykładnię definicję Wincentego Okonia o treści:
Cytat:
nieobowiązkowa wykonywana w czasie wolnym działalność uczniów w obrębie szkoły obejmująca zajęcia w organizacjach młodzieżowych, kołach zainteresowań, świetlicy, sali gimnastycznej lub na boisku czy w ogrodzie szkolnym.
Jak widać zawody, czy też konkursy nie mieszczą się w tej definicji. Reprezentacja szkoły wynika z obowiązku szkolnego dla konkursowiczów, a nie wybitności placówki.
AnJay jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Delegacja prywatnym samochodem (odpowiedzi: 7) Czy pracodawca ma prawo zmusić mnie do zabierania innych współpracowników do mojego samochodu w czasie delegacji? Czy w przypadku kiedy spowoduje...
§ Odpowiedzialność za podwożenie prywatnym samochodem (odpowiedzi: 4) WITAM Mam pytanie. Zaistniała taka sytuacja, że zobowiązałem się do podwożenia uczniów do szkoły własnym samochodem (godziny lekcyjne oraz treningi...
§ delegacja prywatnym samochodem i jego uszkodzenie (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie w takiej kwestii: zostalem wyslany w delegacje moim prywatnym samochodem (firma nie posiada sluzbowych, delegacja byla nagla,...
§ Praca prywatnym samochodem (odpowiedzi: 1) Witam czy mogę podać do sądu pracodawce jeśli wykonywałem prace swoim prywatnym samochodem na swoim paliwie??
§ kolizja samochodem prywatnym właściciela firmy (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie, Mam pytanie..., dzisiaj byłem sprawcą kolizji drogowej. Jechałem samochodem prywatnym właściciela firmy, w której pracuję....
§ [Pytanie] Przewóz dzieco prywatnym samochodem (odpowiedzi: 6) Jestem nauczycielem, szkoły podstawowej i gimnazjum. Chciałem si dowiedzieć jak w świetle prawa ma się następująca sytuacja: Przykładowo wybieram się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:26.