Kodeks pracy młodocianego - Forum Prawne

 

Kodeks pracy młodocianego

Witam, miałbym pare pytań mianowicie chodzi mi o kodeks pracy młodocianego pracownika. Wyjaśniam, szkoła zawodowa (1 klasa) 3 dni szkoły, 2 dni praktyk (czwartek i piątek), w tym przypadku każda sobota. Pytania brzmią. Czy praktykant ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
17-12-2013, 19:44  
Marek154
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Kodeks pracy młodocianego

Witam, miałbym pare pytań mianowicie chodzi mi o kodeks pracy młodocianego pracownika. Wyjaśniam, szkoła zawodowa (1 klasa) 3 dni szkoły, 2 dni praktyk (czwartek i piątek), w tym przypadku każda sobota.

Pytania brzmią.

Czy praktykant jeżeli wymaga od niego pracodawca jest zabowiązany chodzić w nie które dni po zajeciach szkolnych, licząc, że jest w czwartki i piątki plus każde soboty ?

Czy jeżeli trwa miesięczny kurs praktykanta, gdzie jest zwolniony z całego miesiąca musi przychodzić w soboty ?

Jak się ma sprawa urlopów ?
Pracownikowi młodocianemu po roku przysługuje 26 dni, czyli te dni automatycznie przechodzą na drugi miesiąc wakacji? Czy można wykorzystać jakieś dni przed wakacjami nie mając z tego konsekwencji, że np. Później trzeba pracować 2 miesiące.

Proszę o odpowiedź, prosił bym jeszcze aby odpowiedzi były podpierane artykułami z kodeksu pracy młodocianego.
Marek154 jest off-line  
18-12-2013, 18:46  
cologniola
Przyjaciel forum
 
Posty: 8.034
Domyślnie RE: Kodeks pracy młodocianego

Cytat:
Napisał/a Marek154 Zobacz post
Czy praktykant jeżeli wymaga od niego pracodawca jest zabowiązany chodzić w nie które dni po zajęciach szkolnych, licząc, że jest w czwartki i piątki plus każde soboty ?
W soboty nie chodzisz na praktyki (w poniedziałek masz zajęcia w szkole,a oprócz n-li masz mieć jeszcze jeden dzień wolny)
Czas pracy nie może przekraczać
16 lat -6 godzin
18 lat – 8 godzin
i do tego czasu jest wliczana nauka w szkole,dlatego wątpię żeby była możliwa praca po zajęciach w szkole
Po 4,5 godzinie pracy przysługuje Ci 30 minut przerwy
Cytat:
Napisał/a Marek154 Zobacz post
Czy jeżeli trwa miesięczny kurs praktykanta, gdzie jest
zwolniony z całego miesiąca musi przychodzić w soboty ?
A to co? Masz zwolnienie i karze Ci chodzić w soboty?
Prawo do urlopu nabedziesz z końcem lutego (12 dni i z końcem sierpnia 26 dni)
Tak, ale konsekwencje sa bo obniżają ogólny wymiar urlopu
Na wakacje składasz wniosek o urlop bezpłatny –pracodawca nie może Ci odmówić
Przepis prawny:
Art. 202. § 1. Czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę.
§ 2. Czas pracy młodocianego w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę.
§ 3. Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy.
§ 31. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest obowiązany wprowadzić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut, wliczaną do czasu pracy.

Art. 203
§ 3. Młodocianemu przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.

Art. 205. § 1. Młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych.
§ 2. Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Jednakże w roku kalendarzowym, w którym kończy on 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.
§ 3. Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. Młodocianemu, który nie nabył prawa do urlopu, o którym mowa w § 1 i 2, pracodawca może, na jego wniosek, udzielić zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych.
§ 4. Pracodawca jest obowiązany na wniosek młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nie przekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
§ 5. W sprawach nie uregulowanych przepisami niniejszego rozdziału do urlopów przysługujących młodocianym stosuje się przepisy działu siódmego.


Nie ma kodeksu dla mlodocianych
cologniola jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ nadgodziny - kodeks pracy , a kodeks wewnętrzny (odpowiedzi: 7) Witam . Ostatnimi czasy w firmie, w której pracuje dzieje się coraz gorzej. Firma przyjęła świadomie za dużo zleceń , ludzi jest za mało , na...
§ Obecności w pracy pracownika młodocianego (nauka w Szkole Zawodowej + praktyki) (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Potrzebuję informacji nt listy obecności u pracownika młodocianego (praktykanta ze szkoły zawodowej). Mamy małą firmę i w...
§ Prawo pracy młodocianego ucznia-czy musi pracować po godzinach ? (odpowiedzi: 5) Witam. Moja 16 letnia córka w tym roku podjeła praktyki w zakładzie fryzjerskim,jednak nie pokoi mnie to że pracuje od czwartku do soboty i często...
§ Kodeks pracy czy kodeks cywilny (odpowiedzi: 8) Witam, Obecnie jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę, od ponad miesiąca biorę udział w rekrutacji, chcąc zmienić pracodawcę, przymierzam...
§ Czy umowa pracownika młodocianego wlicza się do stażu pracy. (odpowiedzi: 4) Witam mam takie pytanie ,w latach 2004 -2007 chodziłem do zasadniczej Szkoły Zawodowej i tym samym czasie miałem przez ten okres płatną praktykę....
§ Świadectwo pracy pracownika młodocianego... (odpowiedzi: 4) Pracuję w firmie budżetowej zatrudniającej pracowników młodocianych... Jeżeli pracownik młodociany nie wypełnia obowiązków wynikających z umowy o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:47.