Umowa o pracę + Umowa o dzieło = Mniejsze składnki ??? - Forum Prawne

 

Umowa o pracę + Umowa o dzieło = Mniejsze składnki ???

Witam obecnie pracuję na umowę o pracę, ale kończy mi się umowa i pracodawca zaproponował, że będę zarabiał na rękę tyle co do tej pory(czyli x zł), ale na podstawie dwóch umów: 1) Umowa o ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
26-03-2009, 20:28  
internauta1
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie Umowa o pracę + Umowa o dzieło = Mniejsze składnki ???

Witam
obecnie pracuję na umowę o pracę, ale kończy mi się umowa i pracodawca zaproponował, że będę zarabiał na rękę tyle co do tej pory(czyli x zł), ale na podstawie dwóch umów:
1) Umowa o pracę na pełen etat na najniższą krajową > na rękę y zł
2) Umowa o dzieło > na rękę x zł - y zł

Chodzi o to, że będę faktycznie zarabiał tyle samo na rękę co wcześniej, tylko pracodawca będzie płacił niższe składki.

Ale nie jestem pewien czy tak można. I stąd moje pytania:

A) W umowie o pracę i w umowie o dzieło będą dwa różne zakresy wykonywanej pracy, to podobno załatwi całą sprawę. Ale czytałem na vat.pl, że jeśli pracuję już u pracodawcy na umowę o pracę, to jeśli podpiszę z nim drugą umowę(umowę o dzieło), to też z umowy o dzieło powinny być odprowadzane składki.
  1. Czyli pracodawca faktycznie będzie płacił takie same składki. Czy to prawda, czy źle zrozumiałem?

B) Wcześniej przy umowie o pracę nie musiałem się troszczyć o podatek, wszystko odprowadzał pracodawca.
Ale teraz gdy będę pracował na dwóch umowach, w tym na jednej umowie o dzieło, to:
  1. Czy będę musiał sam też coś załatwiać?
  2. Czy będę musiał robić jakąś dokumentację?
  3. Czy będę musiał odprowadzać sam co miesiąc podatki?
  4. Czy będę musiał składać co miesiąc do urzędów jakieś zaświadczenia, druki?
  5. Czy na koniec roku podatkowego przy wypłnianiu PIT-37 wyjdzie mi, że będę musiał płacić jakiś dodatkowy zaległy podatek?

C) Umowę o pracę będę miał już bezterminową, bo to już będzie trzecia z rzędu umowa.
  1. A na jaki okres można podpisać umowę o dzieło?

Dodam, że nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej i że w tej umowie o dzieło nie będę miał żadnych kosztów po swojej stronie(praca umysłowa).

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
internauta1 jest off-line  
26-03-2009, 21:32  
internauta1
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Umowa o pracę + Umowa o dzieło = Mniejsze składnki ???

[*]Co jeśli kiedyś będę musiał pójść na zwolnienie lekarskie z umowy o pracę? Czy będąc jednocześnie na zwolnieniu będę mógł pracować na umowę o dzieło(może to być np. praca zdalna)?
internauta1 jest off-line  
27-03-2009, 17:44  
internauta1
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Umowa o pracę + Umowa o dzieło = Mniejsze składnki ???

Proszę o pomoc, chcę, żeby wszystko było legalnie i żebym nie miał później problemów z ZUSem czy Urzędem Skarbowym.
internauta1 jest off-line  
29-03-2009, 14:11  
internauta1
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Umowa o pracę + Umowa o dzieło = Mniejsze składnki ???

Nikt nie chce mi na razie odpowiedzieć więc sam poszukałem sobie odpowiedzi:

Ad. A) Z tego co wyczytałem to mój pracodawca będzie jednak musiał odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne także z umowy o dzieło, czyli nie obniży mu to kosztów zatrudnienia. Wynika tak z następujących artykułów:
Ad. B) Wydaje mi się, że raczej nie będę musiał wystawiać faktur, robić innej dokumentacji, ani płacić dodatkowego podatku z tytułu tej umowy o dzieło ponieważ jestem zatrudniony u tego pracodawcy na umowę o pracę i musi odprowadzać za mnie składki ZUS. Wynika tak z następującego artykułu:
Ad. C) Wydaje mi się, że raczej musiałbym podpisywać taką umowę co miesiąc. Dodatkowo będąc zatrudniony u pracodawcy na umowę o pracę i umowę o dzieło nie mógłbym pójść na zwolnienie lekarskie bo nie można wykonywać umowy o dzieło na zwolnieniu lekarskim.

Z powyższego wynika, że taka podwójna umowa nijak się ma do obniżenia kosztów mojego zatrudnienia i nie jest korzystna ani dla mnie, ani dla mojego pracodawcy.

Jeśli można, to proszę o spawdzenie mnie czy dobrze to rozumiem.
internauta1 jest off-line  
29-03-2009, 14:39  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Umowa o pracę + Umowa o dzieło = Mniejsze składnki ???

Nie rejestrując dziełalnosci gospodarczej nie masz prawa do wystawiania faktur - możesz jedynie wystawić rachunek do umowy o dzieło. "Dodatkowy podatek" - pomyśł sam, czy cos takiego może istniec? Przecież w rozliczeniu podatków istnieje skala - i nic innego!
Składki pracodawca będzie musiał odprowadzać.
W sądzie pracy podobna umowa by nie przeszła, ponieważ obowiązuje pogląd, ze nie jest ważne, jak umowa się nazywa - ważne, jaka jest jej istota. I umowa o działo rzeczywiście powinna być umową o jakieś konkretne dzieło i nie zbiegać się z zadaniami, które się wykonuje będąc zatrudnionym na umowie o pracę.
Zwolnienie lekarskie - chwała Bogu, sam zauważyłeś, czym skutkują umowy cywilnoprawne. Jeżeli jeszcze pomysleć, że umowa o dzieło może jedynie stawiać granicę czasową typu "wykonać do dnia...", nie zaś przewidywać, że dzieło ma być wykonywane codziennie, w określonych godzinach i na dodatek pod kierownictwem i nadzorem osoby wyznaczonej przez zamawiajacego lub niego samego (tzn. nosić oznaki zatrudnienia w ramach umowy o pracę), to staje się jasne, że opłata z tytułu zwolnienia lekarskiego nie przysługuje.
Niestety, pracodawcy niedouczeni w prawie pocztż pantoflową przekazują sobie "przepisy na obniżenie kosztów". A niedouczeni pracownicy, zamiast jak ty poszukać informacji, godzą się na wszystko, co im podepchnie szantazujący ich nieraz pracodawca. A potem są lamenty.
Dobrze wszystko rozumiesz. I robisz poprawne wnioski.
natalie-s1959 jest off-line  
29-03-2009, 15:17  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie RE: Umowa o pracę + Umowa o dzieło = Mniejsze składnki ???

Dodam, że nie jest ważne jak się nazwie umowę. Ważna jest treść umowy i praca jaką ma się wykonać.
Zastępowanie umów o pracę umowami cywilnoprawnymi niektórzy pracodawcy uważają za "robienie oszczędności na składkach". Tu wpadają w pułapkę, gdyż zawieranie tych umów z własnym pracownikiem skutkuje "oskładkowaniem" tych umów.
Janusz.C.M. jest off-line  
29-03-2009, 20:26  
internauta1
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Umowa o pracę + Umowa o dzieło = Mniejsze składnki ???

Dziękuję bardzo za pomoc.

PS. Dziwi mnie, że księgowa się na to godzi i podpisuje się pod takimi głupotami.
internauta1 jest off-line  
29-03-2009, 21:03  
Ninkabb
Użytkownik
 
Posty: 73
Domyślnie RE: Umowa o pracę + Umowa o dzieło = Mniejsze składnki ???

W pełni zgadzam sie z Januszem M.Zawarcie umowy cywilnoprawnej (zlecenie, dzieło) z własnym pracownikiem (zatrudnionym na podstawie umowy o pracę) skutkuje "oskładkowaniem" z tytułu tych dodatkowych umów.
Ninkabb jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa o pracę i umowa o dzieło z innym pracodawcą (odpowiedzi: 4) Witam, jestem prawnikiem, ale nie bardzo orientuję się w kwestiach księgowych/ubezpieczeń społecznych. Mam od 3 lat podpisaną umowę o pracę z jednym...
§ umowa o pracę poniżej średniej krajowej / umowa o dzieło? (odpowiedzi: 6) Witajcie. Od lutego mam zawrzeć z pracodawcą nową umowę - wcześniej 2 umowy o dzieło na okresy próbne. Umowa ma być na czas określony do końca...
§ Umowa o pracę i umowa o dzieło u 2 różnych pracodawców (odpowiedzi: 4) Witam mam pytanie czy da radę mieć 2 umowy z 1 pracodawcą umowę o pracę na 1/4 etatu a z 2 umowę o dzieło tak żeby z umowy o dzieło nie trzeba było...
§ Umowa o dzieło jako zakamuflowana umowa o pracę (odpowiedzi: 5) Witam! Pracuję na podstawie umowy o dzieło od 1.07.2012r. Praca idealnie nadaje się do objęcia umową o pracę. Jest to praca administracyjno-biurowa....
§ Umowa o pracę + umowa o dzieło u jednego pracodawcy, a nieopłacane składki w ZUSie (odpowiedzi: 7) Witam, zatrudniając mnie do pracy, pracodawca zaproponował mi wynagrodzenie miesięczne 2500 zł netto. Pracodawca podpisał ze mną umowę o pracę na...
§ W zgodzie z prawem (umowa o pracę a inna umowa zlecenie lub dzieło) (odpowiedzi: 2) Witam nurtuje mnie następująca sytuacja jestem programista w firmie informatyczne pracuje na cały etat 8 godzin dziennie wykonuje prace dla klientów...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:53.