Czas Pracy - podroz - delegacja - Forum Prawne

 

Czas Pracy - podroz - delegacja

Witam, Przeczytalam kilka tematow nt. czasu pracy, jego rozliczania podczas delegacji i mam kilka pytan. Chcialabym sie upewnic czy dobrze rozumiem moja sytacja, zaczne wiec od poczatku. Jestem zatrudniona na umowe o prace na czas ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
24-03-2014, 19:30  
kasia1980l
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Czas Pracy - podroz - delegacja

Witam,
Przeczytalam kilka tematow nt. czasu pracy, jego rozliczania podczas delegacji i mam kilka pytan.
Chcialabym sie upewnic czy dobrze rozumiem moja sytacja, zaczne wiec od poczatku.
Jestem zatrudniona na umowe o prace na czas nieokreslony z miejscem wykonywania pracy w siedzibie firmy w miejscu A, praca od poniedzialku do piatku w godzinach 10-18.
Chcialabym przedstawic nastepujaca sytacje. we wtorek wieczorem (po godzinach pracy) wyjechalam w delegacje zagraniczna do miejsca B, nastepnie pracowalam w normalnych godzinach (zgodnie z harmonogramem) w srode i czwartek. Powrot mialam zaplanowany na piatek rano (samolot) lot od 9:40 do 11:40. po wyladowaniu udalam sie do siedziby firmy w celu dokonczenia mojej pracy w tym dniu.
mam nastepujace pytania:
a) czy dobrze rozumiem ze czas podrozy we wtorek wieczorem (na lotnisko i pozniej lot), z racji tego ze byl poza moimi normalnymi godzinami pracy nie jest czasem za ktory moge dostac wynagrodzenie? (praca na godziny).
b) oraz ze piatkowy czas podrozy - powrotny, z tytulu ze byl w czasie moich godzin pracy bedzie kwalifikowal sie jako czas pracy za ktory pracodawca powinien zaplacic?
Czy dobrze rozumiem nastepujaca wypowiedz:
http://forumprawne.org/prawo-pracy/3...ml#post2469099
jezeli tak, czy moge prosic o artykul kodeksu pracy?
b) za jakie dni przysluguje mi dieta? i jak ja rozliczyc w tym przypadku

Z gory dziekuje,
kasia1980l jest off-line  
25-03-2014, 09:51  
cologniola
Moderator
 
Posty: 13.470
Domyślnie RE: Czas Pracy - podroz - delegacja

Cytat:
Napisał/a kasia1980l Zobacz post
a) czy dobrze rozumiem ze czas podrozy we wtorek wieczorem (na lotnisko i pozniej lot), z racji tego ze byl poza moimi normalnymi godzinami pracy nie jest czasem za ktory moge dostac wynagrodzenie? (praca na godziny).
Tak ,nie jest czasem pracy
Cytat:
Napisał/a kasia1980l Zobacz post
b) oraz ze piatkowy czas podrozy - powrotny, z tytulu ze byl w czasie moich godzin pracy bedzie kwalifikowal sie jako czas pracy za ktory pracodawca powinien zaplacic?
Tak, od godz.10.00 (czas pracy w firmie 10.oo do 18.oo)
Cytat:
Napisał/a kasia1980l Zobacz post
b) za jakie dni przysługuje mi dieta? i jak ja rozliczyć w tym przypadku
Dieta będzie przysługiwać od momentu wyjazdu we wtorek(zakładamy wyjazd o 22.00) do powrotu w piatek do zakładu pracy co daje 2 pełne doby i 14 godzin w trzeciej dobie - wychodzi wiec dieta za 3 doby (w 3 powyżej 12 h)

Przepis prawny:
§ 12. Czas podróży zagranicznej liczy się w przypadku odbywania jej środkami komunikacji:
2) lotniczej - od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju;
§ 13. 1. Dieta w czasie podróży zagranicznej jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki.
2. Dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży zagranicznej. W przypadku podróży zagranicznej odbywanej do dwóch lub więcej państw pracodawca może ustalić więcej niż jedno państwo docelowe.
3. Należność z tytułu diet oblicza się w następujący sposób:
1) za każdą dobę podróży zagranicznej przysługuje dieta w pełnej wysokości;
2) za niepełną dobę podróży zagranicznej:
a) do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,
b) ponad 8 do 12 godzin - przysługuje 50% diety,
c) ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
4. Wysokość diety za dobę podróży zagranicznej w poszczególnych państwach jest określona w załączniku do rozporządzenia.
§ 14. 1. Pracownikowi, któremu zapewniono w czasie podróży zagranicznej bezpłatne, całodzienne wyżywienie, przysługuje 25% diety ustalonej zgodnie z § 13 ust. 3.
2. Kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:
1) śniadanie - 15% diety;
2) obiad - 30% diety;
3) kolacja - 30% diety.
3. W przypadku korzystania przez pracownika z usługi hotelarskiej, w ramach której zapewniono wyżywienie, przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4. Pracownikowi, który otrzymuje w czasie podróży zagranicznej należność pieniężną na wyżywienie, dieta nie przysługuje. Jeżeli należność pieniężna jest niższa od diety, pracownikowi przysługuje wyrównanie do wysokości należnej diety.
§ 16. 1. Za nocleg podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, w granicach limitu określonego w poszczególnych państwach w załączniku do rozporządzenia.
2. W razie nieprzedłożenia rachunku za nocleg, pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 25% limitu, o którym mowa w ust. 1. Ryczałt ten nie przysługuje za czas przejazdu.
3. W uzasadnionych przypadkach pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot kosztów za nocleg, stwierdzonych rachunkiem, w wysokości przekraczającej limit, o którym mowa w ust. 1.
4. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli pracodawca lub strona zagraniczna zapewniają pracownikowi bezpłatny nocleg.
§ 21. W przypadku odbywania podróży zagranicznej w połączeniu z przejazdem na obszarze kraju, przepisy rozdziału 2 stosuje się odpowiednio.
Rozdział 2
§ 7. 1. Dieta w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi 30 zł za dobę podróży.
2. Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego w następujący sposób:
1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
a) mniej niż 8 godzin - dieta nie przysługuje,
b) od 8 do 12 godzin - przysługuje 50% diety,
c) ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości;
2) jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
a) do 8 godzin - przysługuje 50% diety,
b) ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Wysokość diety za dobę podróży zagranicznej oraz limitu na nocleg w poszczególnych państwach. Rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży słu
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29.01.2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej

Obowiązuje jak Pani jest zatrudniona w sferze budżetowej, w innym przypadku warunki wypłacania i rozliczania delegacji powinny byc określone w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania jeżeli nie sa określone wtedy obowiązuje rozporzadzenie
cologniola jest off-line  
26-03-2014, 06:38  
kasia1980l
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Czas Pracy - podroz - delegacja

cologniola dziekuje serdecznie za pomoc

Czy moglabym prosic o podstawe prawna dla punktow a) oraz b)?
kasia1980l jest off-line  
26-03-2014, 18:54  
cologniola
Moderator
 
Posty: 13.470
Domyślnie RE: Czas Pracy - podroz - delegacja

Artykuły powiązane z delegacja 128 do 133 KP
Cytat:
SN
23.06.2005r. (II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76),
Sąd Najwyższy stwierdził, iż czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 k.p.), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku.
Mozesz przeczytac też
Czy czas dojazdu do miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej należy uznać za czas pracy? | Strona Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie
cologniola jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Delegacja jednodniowa a czas pracy (odpowiedzi: 5) Witam, czy w takim przypadku: Delegacja jednodniowa, wyjazd WAW-->KRA na kilka godzin ale podróż zajęła dużo więcej i cały wyjazd trwał 7-23....
§ Czas pracy / delegacja / nadgodziny (odpowiedzi: 5) Witam Znalazłem się w dość niekomfortowej sytuacji gdyż firma nie wypłaca mi nadgodzin od dłuższego czasu i chciałbym ta sprawę zgłosić do sądu...
§ Delegacja a czas pracy?? (odpowiedzi: 16) Witam, pewnie wiele było taich tematów a ja jestem nowy, wiec mogłem wszystkiego nie znależć ale mam takie pytanie: Jak ma sie wyplacanie...
§ Delegacja, a czas pracy. (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich. Mam jedno pytanie: Pracuję w firmie XXX jako kierowca pojazdem do 3,5T. Nie rzadko zdarza się że każą nam jechać nawet 20 godzin...
§ Delegacja - czas pracy (odpowiedzi: 1) Witam. Prosze o pomoc w takiej kwestii. Pracownik otrzymał delegację na jednodniowe szkolenie (w ramach czasu pracy - 8 godzin). Czy wlicza się tą...
§ Delegacja - czas wyjazdy, pracy, przyjazdu (odpowiedzi: 1) Witam Pracuję ma umowę o pracę od 6:00 do 14:00. Pracodawca chce żebym pojechał w delegację z 2 pracownikiem (2 pracownik będzie kierowcą i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:23.