Umowa na czas określony a ciąża - Forum Prawne

 

Umowa na czas określony a ciąża 4

Pracodawca nie może w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego pracownicy , a więc w okresie „ochronnym”, wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Zakaz ten dotyczy umów zawartych na czas nie określony oraz umów terminowych. Wyjątek ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Praca na deszczu
    Pracuje na magazynie. (Jest to zakmniety obiekt) lecz czesto ptacodawca zleca mi prace poza zakladem pracy (np...
  • § Czy dobrze obliczono mi urlop?
    Witam. Pracuję na 3/4 etatu od lutego (mam 40 lat stażu). W umowie (umowa o pracę, przedłużana co dwa miesiące)...
  • § wynagrodzenie za zaległy urlop...
    Pod koniec sierpnia br kończyłam urlop macierzyński, ponieważ spodziewałam się zwolnienia z pracy, to dwa tygodnie...

Odpowiedz
 
14-10-2008, 14:17  
hanawlkp
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: Umowa na czas określony a ciąża

Pracodawca nie może w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego pracownicy , a więc w okresie „ochronnym”, wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę.

Zakaz ten dotyczy umów zawartych na czas nie określony oraz umów terminowych.
Wyjątek stanowi umowa zawarta na okres próbny, trwający krócej niż jeden miesiąc. W takim przypadku umowa rozwiązuje się na zasadach ogólnych (art. 30§1 k.p w związku z art177 §2 k.p)

To o co chodzi ??????????????w moim przypadku umowa wygasa kiedy rozpoczynałam 3 miesiac próbny , moja umowa nie trwala krócej niz jeden miesiąc.


Nie rozumiem kazdy inaczej interpretuje te paragrafy , czy ktoś w koncu mi napisze konkretną odpowiedz ?????
hanawlkp jest off-line  
14-10-2008, 16:06  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.934
Domyślnie Re: Umowa na czas określony a ciąża

Pracodawca rozwiązał z Panią umowę o pracę nie będąc przez Panią powiadomiony że jest Pani w ciąży. Pani sama o tym nie wiedziała.
Umowa na okres próbny zawarta była do końca października i nie mogłaby być przedłużona z mocy prawa do dnia porodu, gdyż nie spełnia warunku trzech miesięcy ciąży na dzień 31.10.2008.
Po przedstawieniu przez Panią zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego ciążę, wypowiedzenie winno być cofnięte, a umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z dniem 31 października. Nie będzie przedłużona do dnia porodu.
Janusz.C.M. jest off-line  
14-10-2008, 16:34  
hanawlkp
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: Umowa na czas określony a ciąża

To rozumiem ze jeszcze zostanie mi zapłacone do konca października i co dalej?????? rejesteracja w pup jako bezrobotna czy wysłanie zaswiadczenia do Zusu ?prosze o pomoc !!!
hanawlkp jest off-line  
14-10-2008, 17:25  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.934
Domyślnie Re: Umowa na czas określony a ciąża

Niestety - pozostaje rejestracja w PUP.
Janusz.C.M. jest off-line  
15-10-2008, 14:47  
aga--ta
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: Umowa na czas określony a ciąża

Witam Pana. Mam prośbę o wyjaśnienie pewnej sprawy. Śledziłam posty ale nie znalazłam konkretnej odpowiedzi. Obecnie zaczęłam 9 miesiąc ciąży i przebywam na L4. Mam podpisaną umowę o pracę na czas określony od 02.11.07 do dn. 02.11.2008 r . Termin porodu wypada mi na 9.11.2008r. Czyli pracodawca musi mi przedłuzyć umowę do dnia porodu. I wtedy przysługuje mi zasiłek macierzyński tak ??
A jeśli dzidziuś urodził by się w październiku ( czyli przed wygaśnięciem umowy ) to mogę liczyć na URLOP macierzyński ? Bardzo proszę o odpowiedź.

Chciałabym się jeszcze dowiedzieć jakie dokumenty i gdzie zkładać aby starać się o zasiłek albo o urlop macierzyński. Z góry serdecznie dziękuję i czekam na odpowiedź.
aga--ta jest off-line  
15-10-2008, 16:24  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.934
Domyślnie Re: Umowa na czas określony a ciąża

Jeżeli urodzi Pani dziecko w okresie obowiązywania umowy o pracę tj. do dnia 02.11.2008 r. będzie Pani przysługiwał urlop macierzyński oraz zasiłek macierzyński. Urlop macierzyński będzie trwał jedynie do ostatniego dnia trwania umowy o pracę.
Po tej dacie nadal będzie Pani przysługiwało prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Jeśli poród nastąpi po 2 listopada, to zgodnie z art. 177, § 3 k.p. umowa o pracę ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. W tej sytuacji także będzie przysługiwał zasiłek macierzyński, natomiast nie nabędzie Pani prawa do urlopu macierzyńskiego.
Przewidywaną datę porodu określa zaświadczenie wystawione przez lekarza na zwykłym druku, datę porodu zaś dokumentuje się skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka. Dokumenty należy złożyć do pracodawcy.
Janusz.C.M. jest off-line  
15-10-2008, 17:19  
aga--ta
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: Umowa na czas określony a ciąża

Dziękuję.
A gdy złoże dokumenty do mojego pracodawcy to wtedy on wysyła je do ZUS-u ? I wtedy zostanie mi czekać na pieniążki tak?? Czy będę musiała coś jeszcze zrobić ?
aga--ta jest off-line  
15-12-2008, 09:24  
paprycja001
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie przedłuzenia umowy w ciązy

Witam! Chciałabym sie dowiedziec czy zostanie mi przedłuzona umowa zawarta w dniu 22.09.2008 do 22.12.2008 jestem w 4 miesiacu ciazy, ale badania na ktore skierował mnie pracodawca dotyczace zatrudnienia na okres probnym zrobilam dopiero dzisiaj. Pracodawca nie wie o ciazy i boje sie ze jeseli bedzie mi musial przedluzyc umowe do dnia porodu to przez te badania wykonane za pozno tego nie zrobi. Prosze o porade. Dziekuje i pozdrawiam
paprycja001 jest off-line  
27-01-2009, 08:30  
dorota123456
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Umowa na czas określony a ciąża

witam.Mam umowe o prace na czas określony tj.do 12.03.2009.Jestem w 7 tygodniu ciąży i oczywiście na zwolnieniu lekarskim (ciąża zagrożona).Chciała bym sie dowiedziec czy umowe o prace będe mieć przedłużoną do czasu porodu.
dorota123456 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Trzecia umowa o pracę na czas określony - umowa na czas nieokreślony? (odpowiedzi: 7) Witam serdecznie. Proszę o pomoc w rozwiązaniu następującej sytuacji. Jestem zatrudniony jako barman-kelner w restauracji na podstawie umowy o...
§ zmiana regulaminu - umowa na czas nieokreślony zmieniona na czas określony,czy można? (odpowiedzi: 1) Mam pytanie dotyczące zmiany regulaminu na stronie internetowej, którą prowadzę. Chodzi o to, że sprzedaję dostęp do treści (pewnych informacji...
§ świadectwo pracy i nowa umowa na czas określony zamiast umowy na czas nieokreślony (odpowiedzi: 6) Witam U mojego znajomego w pracy mają miejsce dziwne praktyki. Wydaje mi się że są one niezgodne z prawem ale nie chcę go wprowadzać w błąd więc...
§ Jaka umowa ?czas określony czy nie określony?POMOCY (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie mój problem polega na tym , że najprawdopodobniej pozostanę bez pracy. Jestem nauczycielem kontraktowym moja (moja pierwsza umowa...
§ Umowy na czas określony, a umowa na czas wykonania określonej pracy (odpowiedzi: 5) Witam Spotkałem się z problemem którego wyjaśnienia nigdzie nie znalazłem. Może Ktoś z bywalców tego forum będzie potrafił przybliżyć mi tę sprawę....
§ kiedy umowa na czas określony zmienia się na umowę na czas nieokreślony? (odpowiedzi: 7) Jestem zatrudniona w tej samej firmie od ponad 3 lat, dostałam już 3 umowy (przy czym pierwsza umowa była umową na okres próbny ,ale chyba liczy jako...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:12.