Prosze o rade - Forum Prawne

 

Prosze o rade

Mam taki problem otoz moj chlopak pracuje jako majster w pewnej firmie budowlanej (drogi itp) dziwne jest dla mnie to iz jego szef za poczatek pracy liczy godzine przybycia na budowe (a w sumie dojezdza ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
15-04-2009, 15:10  
karolina1987
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Prosze o rade

Mam taki problem otoz moj chlopak pracuje jako majster w pewnej firmie budowlanej (drogi itp)
dziwne jest dla mnie to iz jego szef za poczatek pracy liczy godzine przybycia na budowe (a w sumie dojezdza tam pol godziny z cala ekipa) a nie godzine wyjazdu z bazy. bo wedlug mnie praca zaczyna sie juz od wyjazdu z bazy ale nie moge znalezc nic na ten temat w necie. zabiera mu łacznie godzine pracy dziennie co w miesiacu daje 25 h a to juz jego pieniadze. co o tym myslicie? da sie poprzec to jakims paragrafem z kodeksu?
karolina1987 jest off-line  
16-04-2009, 15:23  
magas07
Użytkownik
 
Posty: 124
Domyślnie RE: Prosze o rade

Witam

Zgodnie z art. 128 Kodeksu Pracy zawierającym, wprawdzie niepełną ale ustawową definicję czasu pracy, jest nim, czas będący wymiernym okresem, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy oznacza, że nie chodzi tutaj tylko o czas efektywnie wykonywanej pracy, ale również czas przeznaczony, zgodnie z właściwymi przepisami, na przerwy [ tzw. przerwy śniadaniowe ], oraz okresy niewykonywania pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, jak i wyjątkowe przestoje powstałe z winy pracownika, jeżeli nie nastąpiło przerwanie możliwości dysponowania przez pracodawcę osobę pracownika. Zatem do czasu pracy w tym rozumieniu zaliczymy w końcu czas podróży służbowej pracownika odbywanej w normalnych godzinach pracy.
Mamy więc tutaj więc do czynienia z tzw. gotowością do świadczenia pracy, której wykorzystanie do efektywnie wykonanej pracy zależy w głównej mierze od pracodawcy.
Pracownik ma pozostawać w dyspozycji pracodawcy w odpowiednim miejscu, którym zgodnie z omawianym artykułem 128 KP jest zakład pracy lub też inne miejsce wyznaczone do wykonywania pracy.
Problematyczna będzie sprawa związana z określeniem innego miejsca wyznaczonego do wykonania pracy. Praca Pani znajomego nie jest wykonywana ciągle w jednym miejscu, zatem czas pracy powinien liczyć się od momentu potwierdzenia obecności w pracy na bazie .

pozdrawiam
magas07 jest off-line  
16-04-2009, 15:50  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: Prosze o rade

Dojazdu na miejsce budowy nie zaliczamy do czasu pracy.
Proszę podać jakie miejsce pracy zapisane jest w umowie, prawdopodobnie "teren kraju".
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ prosze o rade (odpowiedzi: 2) od dłuzszego czasu neka mnie i moja rodzine soasiad wraz corka mszcza sie na nas sama nie wiem za co. przy kazdej okazji nagrywaja nas nawet gdy moj...
§ Prosze o rade (odpowiedzi: 1) Po rozwodzie rodzicow moj ojciec nie zamieszkuje juz w naszym domu ale nadal jest tutaj zameldowany.Przetrzymuje tutaj swoje rzeczy i co jakis czas...
§ Prosze o rade (odpowiedzi: 1) Mam problem, chodzi o mieszkanie po dziadkach, ktore było obiecane mojemu tacie (ze zwgledu na to ze splacil mieszkanie zadluzone swojej siostry i to...
§ Prosze o rade (odpowiedzi: 1) Od dwóch lat pracuję w jednej firmie ,umowę mam podpisana do 2015 r. Umowa określa dwutyg.wypowiedzenie. Czy zwalniajac sie teraz w połowie roku...
§ prosze o rade (odpowiedzi: 12) Mam pytanie nie mieszkam z mężem jestem przed pierwsza sparawa rozwodową jest zaciagniety kredyt na sprzet AGD i RTV czy jest mozliwosc zabrania tych...
§ prosze o rade (odpowiedzi: 7) Witam potrzebuje rad, ja juz nie wiem co mam robic. Kończę studia zaoczne. Mój problem polega na tym ze nie moge odzyskac materiałów. Napisałam prace...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:39.