Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4 - Forum Prawne

 

Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

Witam! Bardzo proszę o pomoc.Pilne.... Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym 30 maja 2009 powinnam wrócic do pracy. jestem w pierwszym trymestrze ciąży z drugim dzidziusiem lekarz już proponował mi L-4 ciąza zagrożona /pierwsza ciąża zagrożona ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
22-04-2009, 15:37  
elkami
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

Witam!
Bardzo proszę o pomoc.Pilne....
Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym 30 maja 2009 powinnam wrócic do pracy. jestem w pierwszym trymestrze ciąży z drugim dzidziusiem lekarz już proponował mi L-4 ciąza zagrożona /pierwsza ciąża zagrożona i poród przedwczesny/. Na dzień dzisiejszy zwolnienie jest mi nie potrzebe bo i tak przebywam na urlopie wychowawczym, ale co będzie 30 maja???

1. Czy w pierwszym dniu pracy powinam dostarczyć zwolnienie lekarskie jeżeli będzie taka potrzeba?
2. Czy moje chorobowe będzie płatne od pierwszego dnia po urlopie wychowawczym tj. 30 maja?
3. Czy powracając z urlopu wychowawczego potrzebne jest nowe zaświadczenie o zdolności do pracy jeżeli w pierwszej ciązy byłam na L-4 a później urlop wychowawczy który trwał 3lata?
4.Czy jeżeli chorobowe będzie płatne to czy naliczane będzie od mojego wynagrodzenia 1020 zł z przed pierwszej ciąży, czy też od obecnej najniższej krajowej bo jest ona wyższa?

Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam. ELa.
elkami jest off-line  
22-04-2009, 18:24  
magas07
Użytkownik
 
Posty: 124
Domyślnie RE: Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

Witam
Ad -1 jeśli Pani zechce po można przerwać urlop wychowaczy i pracodawcy dostarczyć zwolnienie leakrskie,
Ad- 3 stan ciąży co do zasady powinien być powierdzony zaświadczeniem lekarskim Kodeks Pracy nie mówi jakiej specjalności powonien to być lekarz. Po powrocie z urlopu wychowawczego nie musi być zadnego zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pracy, chyba, że przepisy wewnątrz zakładowe tak stanowią.
Ad-2 przez okres 33 dni za zwolnienie lekarskie płaci pracodawca a dalej ZUS
Ad-4 od Panskiego wynagrodzenia
pozdrawiam
magas07 jest off-line  
15-05-2010, 12:16  
beatka12333
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

witam,

czytam wasze pytania i odpowiedzi na różnych wątkach, ale nie mogę znaleźć konkretów, może jak opiszę moją sytuację tu, to mi ktoś pomoże

przebywam obecnie na wychowawczym od października 2009 i oczywiście nie otrzymuję dochodów, planuję kolejną ciążę, pierwsza zakończyła się poronieniem, druga zagrożona, myślę, że kolejna też będzie cała na zwolnieniu, jak zajdę w ciążę, to zamierzam złożyć podanie o powrót do pracy w ciągu 30 dni i od razu, nie wracając do pracy, złożę L4

dzwoniłam do zakładu pracy i do zusu z pytaniem jak to będzie z wynagrodzeniem na zwolnieniu i potem macierzyńskim, koleżanki mówią, że wyliczą mi wg poprzedniego wynagrodzenia (czyli z ostatnich 12 mcy jak otrzymywałam świadczenia), zus twierdzi, że wyliczą z ostatnich 12 mcy ale od dnia pójścia na zwolnienie, więc wychodziłoby na to, że nie otrzymałabym w ogóle pieniędzy na L4 albo jakieś grosze jeśli by mi się załapał macierzyński w te 12 mcy, w co nie chce mi się wierzyć

proszę o pomoc, jestem zatrudniona w zakładzie państwowym na pełen etat, będąc na zwolnieniu w poprzedniej ciąży i potem na macierzyńskim otrzymywałam ok. 3 tys mcznie netto wynagrodzenia, czy teraz też dostanę jakieś pieniądze i czy to będzie ta sama kwota?

z góry dziękuję za przeczytanie tego długiego posta i odpowiedź
beatka12333 jest off-line  
16-05-2010, 20:17  
beatka12333
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

halo, proszę o pomoc, bardzo jej potrzebuję
beatka12333 jest off-line  
17-05-2010, 10:15  
beatka12333
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

ok, już wiem, podzielę się wieściami żeby nie było

zadzwoniłam do zusu i ściemniłam że już jestem w ciąży, od razu inaczej rozmawiali


liczą średnią z 12 mcy ale wyłączają wychowawczy i macierzyński, tak więc mi jakbym teraz zaszła w ciążę wyliczą średnią z 1 pełnego przepracowanego mca w ostatnim roku tj. z mca kiedy byłam na wypoczynkowym (warunek - musi być pełny mc a ja wykorzystałam zaległy wypoczynkowy, łącznie 38 dni), jakbym teraz wróciła do pracy od czerwca i od września poszła na zwolnienie to by mi wyliczyli wrzesień 2009 + czerwiec-sierpień 2010 podzielić na 4, tak więc wyszłoby co mc 1 pensja

podsumowując nie opłaca się długi wychowawczy jeśli chce się zajść w 2 ciążę, żeby mieć płatne kolejne zwolnienie to trzeba w ostatnich 12 mcach przed zwolnieniem być chociaż 1 mc w pracy lub wykorzystać wypoczynkowy przynajmniej 1 mc

ma ktoś jakieś komentarze?
beatka12333 jest off-line  
06-08-2010, 21:21  
ciamcia
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

Witam

Mam podobny problem. W chwili obecnej przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym do końca 2010 roku. Podczas pierwszej ciąży byłam na zwolnieniu lekarskim gdyż była ona zagrożona. W tej chwili jestem w drugiej ciąży w I trymestrze i również jest ona zagrożona.

Czy możliwe jest żebym przerwała urlop wychowawczy i przeszła na płatne zwolnienie? Na jakiej podstawie ZUS przyznaje świadczenia lekarskie w takim przypadku? Czy jeśli od maja 2009 roku przebywałam na zwolnieniu, od listopada 2009 do kwietnia 2010 roku na macierzyńskim, a teraz jestem na wychowawczym to zwolnienie takie było by płatne?
ciamcia jest off-line  
14-08-2010, 22:45  
MyszkaBe
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

Hej,

We wrześniu minie 12 miesięcy kiedy przebywam na urlopie wychowawczym. Jestem w kolejnej ciąży i chciałabym przejść na zwolnienie lekarskie. Z tego co napisałaś wnioskuję że moje zwolnienie lekarskie będzie bezpłatne z tego powodu ze ostatnie rok był dla mnie rokiem bezskładkowym? Czy dobrze rozumiem?
Będę wdzięczna za szybką odpowiedź bo czas mnie goni.
Pozdrawiam.
MyszkaBe jest off-line  
20-08-2010, 18:49  
MyszkaBe
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

Już wszystko wiem i dzielę się tym z Wami. Byłam w Zusie i poinformowano mnie że po zakończeniu urlopu wychowawczego jeśli dostarczę pracodawcy zwolnienie to będzie ono 100% płatne(pierwszy miesiąc pracodawca a dalej Zus). Wystarczy że przepracowałam 1 miesiąc u danego pracodawcy i zwolnienie będzie płatne w kwocie jaką otrzymuje osoba zatrudniona teraz na moim stanowisku(jeśli nie pracuje taka osoba- otrzymam kwotę taka jak na umowie) . Jeśli wysokość wypłaty jaka otrzymywałam jest niższa niż najniższa krajowa to zostaje wyrównana do krajowej.
MyszkaBe jest off-line  
23-08-2010, 09:54  
ciamcia
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

Fajnie że się czegoś dowiedziałaś, ja jak byłam w ZUSie to nic mi nie powiedzieli, kobieta była mało zorientowana, podała jakąś ustawę w której nic nie ma na ten temat.

Ja mam wychowawczy do końca roku, ale chciałabym go skrócić i przejść na zwolnienie, ze względów finansowych. Zastanawiam się jeszcze nad tym czy musiałabym wrócić na jakiś okres do pracy czy od razu przynieść zwolnienie ( oczywiście prędzej poinformowałabym pracodawcę że skracam urlop wychowawczy). A jak Ty zamierzasz zrobić, od razu przyniesiesz zwolnienie, czy popracujesz jakiś czas?
ciamcia jest off-line  
23-08-2010, 13:27  
MyszkaBe
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

Ja wysyłam zwolnienie od razu po zakończeniu urlopu. Chętnie popracowałabym jeszcze, tym bardziej że pierwsze dziecko idzie już do przedszkola ale straciłam sporo zdrowia przez mojego szefa więc nie zamierzam powtarzać błędów.

W Twoim przypadku wydaje mi się że po prostu trzeba napisać pismo o wcześniejszym powrocie do pracy. Wiesz wszystko zależy jakie tam są relacje u Ciebie w Firmie, czy możesz wprost powiedzieć o co chodzi itd. W każdym bądź razie jest to do załatwienia.

U mnie Pani w Zusie była bardzo miła i wszystko wiedziała
Nie taki Zus straszny.... No ale wcześniej zrobiłam wywiad u znajomej do kogo się udać żeby cokolwiek się dowiedzieć
MyszkaBe jest off-line  
05-09-2010, 17:00  
kinga21
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

Wiadomość do MyszkiBe!
Przeczytałam właśnie Twoją wiadomość i chciałam się upewnić co do obowiązujących przepisów.
Jestem w bardzo podobnej sytuacji jak Ty. We wrześniu minie 12 miesięcy kiedy przebywam na urlopie wychowawczym. Jestem w kolejnej ciąży i chciałabym przejść na zwolnienie lekarskie. Z informacji, które otrzymałaś w ZUSie wynika, że już w pierwszy dzień po przerwaniu urlopu wychowawczego mogę przedłożyć pracodawcy L4 i zasiłek chorobowy w wysokości dotychczasowego wynagrodzenia będzie wypłacany? Czy dobrze rozumiem?
W innych wypowiedziach znalazłam informację, że trzeba przepracować co najmniej 1 miesiąc, aby dostać na L4 wynagrodzenie.
Bardzo proszę daj znać
z góry dziękuję i pozdrawiam
kinga21
kinga21 jest off-line  
05-09-2010, 17:44  
Italia
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

,,Wystarczy że przepracowałam 1 miesiąc u danego pracodawcy i zwolnienie będzie płatne w kwocie jaką otrzymuje osoba zatrudniona teraz na moim stanowisku(jeśli nie pracuje taka osoba- otrzymam kwotę taka jak na umowie)"

Ten jeden miesiac to rozumiem przed wychowawczym?

Było by super, wiadomo, ze troche czasu minęło na wychowawczym i podwyzki były, ktore nas(mamy na wychowawczym) ominęły. Wydaje mi się, że pracodawcy w praktyce za ten 1 miesiac wypłacają to co na umowie W moim przypadku moja nastepczyni na ,,dzien dobry " miała kilkaset złoty więcej, wiec jest to istotny ,,szczegół"
Italia jest off-line  
05-09-2010, 20:19  
MyszkaBe
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

Kinga, tak dobrze zrozumiałaś-taką informację otrzymałam w Zusie. Np. 1 września kończy mi się urlop wychowawczy, od dnia 2 września mogę mieć wystawione zwolnienie. Z tym że ja nie przerywam urlopu wychowawczego, po prostu kończy mi się czas urlopu o który wnioskowałam. W przypadku jeśli chcesz przerwać urlop musisz powiadomić pracodawcę co najmniej 2 tygodnie przed końcem urlopu.
Odnośnie tego 1 miesiąca który trzeba przepracować, to chodzi o czas pracy przed pójściem na urlop wychowawczy, np. pracowałaś w firmie od 1 do 30 stycznia a od 2 lutego jesteś do dzisiaj na urlopie wychowawczym (czyli cały jeden miesiąc u tego pracodawcy przepracowałaś). Pozdrawiam!


Italia, tak to chodzi o ten miesiąc przed wychowawczym.
Byłam w Zusie osobiście ale zadzwoniłam jeszcze do innego oddziału żeby się upewnić.
Odnośnie wynagrodzenia najświeższą informację jaką otrzymałam jest to że firma może mieć swoje wewnętrzne przepisy, aczkolwiek Pani z którą rozmawiałam nie była do końca tego pewna. Zapytałam czy pracodawca może mnie po prostu oszukać i zaniżyć wysokość zasiłku (bo przecież pierwsze 33 dni wypłaca on). Odpowiedź była taka, że takie sprawy reguluje Kodeks Pracy i właściwie to nie może więc nie wiem jeszcze o co chodzi z tymi przepisami wewnętrznymi. Chyba jeszcze raz się skontaktuję bo sama jestem ciekawa jak to jest z tą wysokością zasiłku.
Dam znać jak się dowiem.
Pozdrawiam!
MyszkaBe jest off-line  
06-09-2010, 06:40  
kinga21
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

Dziękuję Ci bardzo za szybką odpowiedź
Co do terminu zawiadomienia o przerwaniu urlopu wychowawczego muszę jednak zachować termin 30 dni, ponieważ wtedy pracodawca nie może się nie zgodzić na mój powrót (zgodnie z art. 186 par 3 pkt 2 KP). A w przypadku ciąży różnie to może być.
Jeszcze raz wielkie dzięki. Pozdrawiam!
kinga21 jest off-line  
10-12-2010, 07:55  
Anna29w
Początkujący
 
Anna29w na Forum Prawnym
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Powrót po urlopie wychowawczym do pracy a L-4

witam serdecznie, ja mam podobny problem . jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim, po drugim urlopie wychowawczym 1. z po urodzeniu córki a drugi po urodzeniu syna , przed wychowawczym syna miałam macierzyński styczeń -maj 2009 i wypoczynkowy czerwiec 2009 , a następnie wychowawczy od lipca 2009- września 2010. po wychowawczym poszłam na zwolnienie lekarskie ,20 grudnia będzie 3 miesiące. czy należy mi się płatny zasiłek chorobowy z zus? z pracy dostałam a z zus jeszcze ani razu mi nie wypłacili. co mam zrobić i czy warto? dzięki
Anna29w jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ powrót do pracy po urlopie wychowawczym (odpowiedzi: 8) Witam Mój szef postanowił mi skrócić urlop wychowawczy i postanowił przywrócić mnie do pracy. Rozmawiałam z nim ale on jest nieugięty i decyzji...
§ powrót do pracy po urlopie wychowawczym. (odpowiedzi: 5) Witam. Chciałam wrócić do pracy po urlopie wychowawczym, będzie mi się kończył w przyszłym roku. Moja praca jest 2-zmianowa od 6-14 i 14-22. Mam...
§ Powrót do pracy po urlopie wychowawczym (odpowiedzi: 1) witam, w tej chwili przebywam na urlopie wychowawczym, ale od kwietnia chcę wrócić do pracy. Mam umowę na cały etat na czas określony do sierpnia br....
§ powrót do pracy po urlopie wychowawczym (odpowiedzi: 7) Witam Moja sytuacja jest następująca: zwolniono mnie z pracy z dniem 31.04.2009 w lipcu 2009 złożyłam wniosek o przywrócenie - przywrócono mnie do...
§ powrót do pracy po urlopie wychowawczym (odpowiedzi: 2) Witam! przebywam obecnie na urlopie wychowawczym,udzielono mi go do dnia 16.06.2011,ale napisałam podanie o przywrócenie mnie do pracy z dniem...
§ Powrót do pracy po urlopie wychowawczym (odpowiedzi: 1) Witam chciałabym się dowiedzieć czy wracając do pracy po urlopie wychowawczym pracodawca musi mnie przyjać i na jak długo. Podkreślam, że powrót do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:38.