RE: ekwiwalent za niewykorzystany urlop
Oczywiście, że należy umieścić informację, czy pracownik wykorzystał urlop czy też otrzymał za niego ekwiwalent. Nie chodzi bynajmniej o podanie kwoty, a jedynie ilość dni lub godzin, za który ekwiwalent wypłacono.
Problematykę obowiązku wydania i ramowej treści świadectwa pracy reguluje art. 97 K.p. Natomiast szczegółową treść oraz sposób i tryb jego wydawania i prostowania określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. (Dz. U. nr 60, poz. 282 z późn. zm.), dalej rozporządzenia.
Odsyłam do stron GOFIN:
Zgodnie z tymi regulacjami pracodawca ma obowiązek zamieszczenia w świadectwie pracy informacji niezbędnych do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy, w tym dotyczących między innymi urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy. Pracodawca informuje o wykorzystaniu przez pracownika uprawnień i świadczeń tylko w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów.
Ważne: W świadectwie pracy należy wpisywać tylko informację o urlopie bieżącym, przysługującym w roku kalendarzowym, w którym dochodzi do ustania zatrudnienia. W świadectwie nie wpisuje się informacji o urlopie zaległym, ponieważ nie jest to informacja mająca znaczenie dla następnego pracodawcy.
Jak wynika z pkt 4 wyjaśnień co do sposobu wypełnienia świadectwa pracy zawartych w załączniku do ww. rozporządzenia, w ust. 4 pkt 1 świadectwa wskazuje się wyłącznie liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za który przysługuje ekwiwalent pieniężny.
|