Czy ciążę w kadrach moze potwierdzić tylko zaświadczenie o ciąży? - Forum Prawne

 

Czy ciążę w kadrach moze potwierdzić tylko zaświadczenie o ciąży?

Witam, mam taki problem: Jestem zatrudniona na etat (staż podyplomowy) i jestem w ciąży. W szpitalu w którym pracuję nie jest możliwe odbywanie dyżurów medycznych przez kobiety w ciąży, co jest tłumaczone odpowiednimi przepisami prawa ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
30-09-2014, 13:09  
Einn
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Czy ciążę w kadrach moze potwierdzić tylko zaświadczenie o ciąży?

Witam,
mam taki problem: Jestem zatrudniona na etat (staż podyplomowy) i jestem w ciąży.
W szpitalu w którym pracuję nie jest możliwe odbywanie dyżurów medycznych przez kobiety w ciąży, co jest tłumaczone odpowiednimi przepisami prawa pracy (zakaz pracy w godzinach nocnych, nadgodzin).

Kadry w mojej pracy dowiedziały się nieoficjalnie o mojej ciąży (niestety ode mnie, wymagałoby to dłuższego tłumaczenia, ale było w danej chwili niezbędne), ale nie dostały ode mnie ani L4 na B ani zaświadczenia o ciąży. Dzisiaj poinformowano mnie w kadrach, że jeśli przepracuję wyznaczoną dla mnie ilość godzin dyżurowych to nie zostaną one "uznane" w kadrach, ponieważ kadry wiedzą o ciąży.

Czy dopóki nie doniosę do kadr zaświadczenia o ciąży, to czy mają one prawo nie uznać mi godzin dyżurowych i jeśli tak, to na jakiej podstawie? Z tego co rozumiem, to nie ma konsekwencji prawnych dla pracownicy która informuje pracodawcę o ciąży z opóźnieniem, czy to prawda?

Z góry dziękuję za pomoc. Starałam się przeszukać forum w poszukiwaniu podobnego tematu ale niestety sytuacja jest dość specyficzna.
Einn jest off-line  
30-09-2014, 13:11  
laura22
Stały bywalec
 
Posty: 629
Domyślnie RE: Czy ciążę w kadrach moze potwierdzić tylko zaświadczenie o ciąży?

Co na to wszystko kierownik specjalizacji? dopuszcza do pracy na dyżurach (są to godziny nocne?)
laura22 jest off-line  
30-09-2014, 13:14  
2zona
Zbanowany
 
Posty: 8.050
Domyślnie RE: Czy ciążę w kadrach moze potwierdzić tylko zaświadczenie o ciąży?

W większości zakładów pracy, które znam ciążę potwierdza stosowne zaświadczenie - póki go pracownica nie dostarczy nie jest traktowana jak pracownik w ciąży (chyba, że ciąża już widoczna).
2zona jest off-line  
30-09-2014, 13:15  
Einn
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czy ciążę w kadrach moze potwierdzić tylko zaświadczenie o ciąży?

1. To nie specjalizacja, tylko staż podyplomowy (nie ma kierownika specjalizacji, jest tylko koordynator stażu, będący jednym z lekarzy pracujących w tym samym szpitalu)
2. Od mojego koordynatora stażu wiem, że wszystkie dyżury które zrobię (do momentu doniesienia zaświadczenia o ciąży) zostaną przez niego podpisane
3. Nie są to godziny nocne, ale przekraczające 8h pracy w ciągu dnia.
4. Czy ciąża jest widoczna, można się kłócić - jestem w 5 miesiącu ciąży (z tym, że umowa o pracę została zawarta od dzisiaj, to nie tak że sobie chodzę i udaję, ze nic nie wiem od 5 miesięcy, więc jeszcze nie jest widoczna, ale niebawem będzie.
Einn jest off-line  
04-10-2014, 17:21  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 3.598
Domyślnie RE: Czy ciążę w kadrach moze potwierdzić tylko zaświadczenie o ciąży?

Nie ma znaczenia "widocznosc" ciąży. Ciąża - aby zobowiazywala pracodawcę do przestrzegania przepisow dotyczących kobiet w ciąży - musi byc potwierdzona stosownym zaswiadczeniem lekarskim.
Dopoki nie jest - "nie ma" ciąży.
(Tyle, ze mądry pracodawcaumie sobie z tym poradzic i przestrzega przepisow, jesli widzi, ze "coś jest na rzeczy")
Na pewno nie moze jednak nie zaplacic za pracę, na ktorą pozwolił/tolerował/akceptował.
Nie mozna jednoczesnie wiedziec i nie wiedziec o ciazy.
Tzn. - z jednej strony pozwalac na prace w nocy i w nadgodzinach (bo nie ma zaswiadczenia o ciąży) a z drugiej - nie placic za to (bo "wie" o ciąży).
Ewania jest off-line  
05-10-2014, 19:48  
Einn
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czy ciążę w kadrach moze potwierdzić tylko zaświadczenie o ciąży?

Dziękuję za pomoc
Mam jeszcze jedno pytanie: z tego co rozumiem, to nie ma konsekwencji prawnych dla mnie w przypadku poinformowania pracodawcy o ciąży z opóźnieniem, czy to prawda?
Zaznaczam od razu, ze moim celem nie jest oszukanie pracodawcy w żaden sposób, a jedynie odrobienie "swojej porcji" dyżurów zgodnie z planem stażu, żeby uniknąć niepotrzebnego przedłużania umowy stażowej, co jest niekorzystne zarówno dla mojego pracodawcy jak i dla mnie.
Einn jest off-line  
05-10-2014, 22:33  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 3.598
Domyślnie RE: Czy ciążę w kadrach moze potwierdzić tylko zaświadczenie o ciąży?

Cytat:
Napisał/a Einn Zobacz post
nie ma konsekwencji prawnych dla mnie w przypadku poinformowania pracodawcy o ciąży z opóźnieniem, czy to prawda?
Tak.
Prawnych nie ma.
Mogą byc zdrowotne. Dla Ciebie lub/i Twojego dziecka.
Moja rada zawsze jest jednakowa: poinformowac pracodawcę o ciąży jak najszybciej i dbac o zdrowie swoje i swojego dziecka.
Decyzja jest oczywiscie zawsze w rękach kobiety - przyszłej matki.
Ewania jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy mieszkanie moze byc na 2 osoby po 50%, a kredyt tylko na mnie? (odpowiedzi: 3) Chce kupic mieszkanie na kredyt na 30l. Kredyt bylby tylko na mnie ale chcialbym zeby mieszkanie bylo w polowie na mnie a w polowie na moja...
§ Czy kierownik moze ustawic tylko 2-zmiany (odpowiedzi: 7) Witam Jestem Młodą osoba i chciała bym się dowiedzieć czy kierownik może ustawić w grafiku ciągle drugie zmiany będąc na 0,75 etatu czy tak...
§ Zaświadczenie o dochodach, czy tylko w jednym US? (odpowiedzi: 1) Witam, mam krótkie pytanie. Potrzebuję do zasiłku rodzinnego zaświadczenia o dochodach. Ostatni raz rozliczałam się w US w Zielonej Górze ale teraz...
§ Czy publikacja tylko imienia danej osoby moze być nielegalna (odpowiedzi: 4) Witam. Gdybym chciał opublikowć czyjś samochód i podać imie wlasciciela . Czy mogę to zrobić na forum internetowym bez konsekwencji prawnej.
§ czy policja moze zabrac komputer czy tylko pamiec? (odpowiedzi: 15) 8 miesiecy temu policja po przeszukaniu domu zabrala mojej mamie i szwagierce komputer oraz drukarke- w zwiazku z podejrzeniem falszowanie przeze...
§ Becikowe - zaświadczenie tylko z NZF ??? (odpowiedzi: 3) Witam chciałabym sie zapytać kogoś kto dobrze się na tym zna czy zaświadczenie do becikowego po 1 listopada musi być tylko z NZF czy może być też...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:05.