Brak wypłaty z ZFŚS mimo przyznania świadczenia. - Forum Prawne

 

Brak wypłaty z ZFŚS mimo przyznania świadczenia.

Witam Niestety sprawa, z którą chcę się do Was zwrócić jest dosyć skomplikowana i wymaga dłuższego wprowadzenia. W mojej poprzedniej pracy w ramach podpisanej umowy o prace przysługiwał mi szereg obligatoryjnych świadczeń z Zakładowego Funduszu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
09-10-2014, 13:24  
koszydlo
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Brak wypłaty z ZFŚS mimo przyznania świadczenia.

Witam

Niestety sprawa, z którą chcę się do Was zwrócić jest dosyć skomplikowana i wymaga dłuższego wprowadzenia.
W mojej poprzedniej pracy w ramach podpisanej umowy o prace przysługiwał mi szereg obligatoryjnych świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W październiku zeszłego roku złożyłem w pracy złożyłem wniosek o przyznanie za 2013 tzw. "wczasów pod gruszą" czyli dofinansowania do wypoczynku. Warunki wymagane Regulaminem ZFŚS w mojej firmie były spełnione (wykorzystane 5 dni urlopu). Wg. Regulaminu, świadczenie to powinno zostać wypłacone najpóźniej do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek, czyli do końca listopada 2013 r. Ponieważ świadczenie nie zostało wypłacone. W między czasie zmieniła się struktura spólki, w której pracowałem i po rozmowie z prezesem spółki otrzymałem wyjaśnienie, że wstrzymanie wypłat związane jest z brakiem porozumienia ze związkami zawodowymi dot. podziału środków ZFŚS między nowymi spółkami działającymi w obrębie spólki matki.
Porozumienie to zostało podpisane w drugiej połowie grudnia wraz z deklaracją ze strony zarządu spólki, że wszystkie oczekujące wnioski zostaną niezwłocznie wypłacone.
W międzyczasie złożyłem wraz z zaświadczeniem lekarskim wniosek o przyznanie zapomogi (została przyznana) oraz "wczasów pod gruszą" za 2014 r. (również przyznane).
Ponieważ do połowy stycznia 2014, mimo wcześniejszych deklaracji, żadne środki nie zostały nadal wypłacone wysłalem zapytanie (z poczty firmowej) do asystentki prezesa z zapytaniem na jakim etapie jest cała sprawa. Otrzymałem odpowiedź, że wszystkie trzy wnioski zostały przez prezesa podpisane i rozpatrzone pozytywnie oraz bym zapytanie o dokładny termin wypłaty środków kierował w stronę firmy obsługującej księgowość spólki.
W księgowości potwierdzono mi wpłynięcie podpisanych przez prezesa wniosków oraz przygotowanie listy płac, która miała zostać przekazana do wypłaty. Jednocześnie zostałem zapewniony, że srodki na pewno zostaną wypłacone gdyż księgowość w imieniu spólki odprowadziła już do Urzędu Skarbowego podatek dochodowy od tych świadczeń.

W marcu 2014 roku zostałem zwolniony z firmy w ramach zwolnień grupowych. Przyznane mi świadczenia (podpisane przez Komisje Socjalną oraz Prezesa spółki) nigdy nie zostały wypłacone.

Czy mam jakąkolwiek możliwość domagania się wypłaty tych świadczeń na drodze prawnej?

Czy sprawa nadaje się do zgłoszenia do prokuratury z racji odprowadzenia od moich świadczeń podatku dochodowego, co może sugerować, że moje świadczenia zostały jednak wypłacone np. komuś innemu lub po prostu przywłaszczone?


Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc. Walczę z całą tą sytuacją od kilku miesięcy. W międzyczasie była w spółce kontrola PIP, ale nie znam jej wyniku gdyż w spółka zmieniła swoją siedzibę z Warszawy na Kraków i nie mam możliwości uzyskania ze strony krakowskiej PIP jakichś informacji.
koszydlo jest off-line  
09-10-2014, 13:42  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Brak wypłaty z ZFŚS mimo przyznania świadczenia.

Nie
Nie
 
09-10-2014, 13:45  
koszydlo
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Brak wypłaty z ZFŚS mimo przyznania świadczenia.

Cytat:
Napisał/a Regand Zobacz post
Nie
Nie
A mogę zapytać dlaczego? Jeśli świadczenie zostało przyznane, a w firmie obowiązuje podpisany przez ZZ i Zarząd regulamin ZFŚS to dlaczego nie ma żadnego środka, którym można wymusić egzekwowanie podpisanych regulaminów i przyznanych świadczeń?

Czy sam fakt tego, że został odprowadzony podatek dochodowy do US od świdadczenia, którego nie widziałem na oczy nie budzi żadnych wątpliwości prawnych?
koszydlo jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Brak wypłaty z tyt. świadczenia rehabilitacyjnego (odpowiedzi: 5) Witam, Od lipca 2015 do października 2015r.mam przyznane świadczenie rehabilitacyjne przez ZUS. Za żaden z tych miesięcy nie zostały przelane mi...
§ świadczenia świąteczne z ZFŚS - kryteria (odpowiedzi: 3) Witam, Pracuję w obecnej firmie 4 miesiące, ostatnio dowiedziałam się, że świąteczne świadczenia przysługują tylko pracownikom z min. półrocznym...
§ Umorzenie sprawy o pobicie mimo przyznania się do winy podejrzanego (odpowiedzi: 4) Witam, mam taki problem. Jakiś czas temu zostałem zaatakowany (jestem pełnoletni) przez przypadkowego mężczyzne (zupełnie mi obcego, również...
§ zasiłek rehabilitacyjny a świadczenia z ZFŚS (odpowiedzi: 4) Witam, chciałabym się dowiedzieć czy osobie przebywającej na zasiłku rehabilitacyjnym należą się świadczenia Z ZFŚS ( wczasy pod gruszą, bony...
§ Odmowa przyznania stypendium socjalnego przez brak zaświadczenia z MOPSu (odpowiedzi: 3) Hej. Mam nadzieję, że temat nie wyjdzie zbyt długi. Mianowicie moja sytuacja: Jestem mieszkańcem małego miasta na wschodzie, studiuję dziennie...
§ Brak zgody na wypłatę z OC mimo wyceny (odpowiedzi: 3) Witam, Czy to, że Link4 wynegocjował cenę naprawy auta ma jakieś znaczenie dla faktu, że teraz nie chcą wypłacić odszkodowania z OC sprawcy? ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:19.