Pensje po skończeniu umowy - Forum Prawne

 

Pensje po skończeniu umowy

Witam! Sytuacja wymaga dość długiego wyjaśnienia, bo nie chciałbym aby jakiś istotny szczegół został pominięty... Z dniem pierwszego października zostałem zatrudniony na umowę o pracę w miejscu pracy jako pomoc kuchenna. Właścicielem restauracji gdzie pracowałem, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
02-01-2015, 15:47  
wojtanowsky
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Pensje po skończeniu umowy

Witam!

Sytuacja wymaga dość długiego wyjaśnienia, bo nie chciałbym aby jakiś istotny szczegół został pominięty...

Z dniem pierwszego października zostałem zatrudniony na umowę o pracę w miejscu pracy jako pomoc kuchenna. Właścicielem restauracji gdzie pracowałem, była wtedy firma A (mniejsza o jej nazwę, była to spółka jawna zarządzana przez 3 osoby. Wcześniej byłem w tym miejscu zatrudniony na umowę o dzieło. W okolicy połowy listopada jedna z trzech zarządzających firmą osób postanowiła rozpocząć samodzielną działalność, założyła własną spółkę i na zasadzie umowy z pozostałą dwójką właścicieli lokal w którym pracowałem został własnością owego Pana właściciela-secesjonisty.

Nowy właściciel wprowadził nowe zasady w pracy, jednych z ich elementów był fakt, że wszystkie decyzje podejmowane były przez jego "pionków" jednym z nich była jego matka. Skutkiem tego było podjęcie przeze mnie decyzji o złożeniu wypowiedzenia, co zrobiłem niniejszym 15 listopada.

Umowa o pracę była podpisana na czas określony do dnia 30 września 2016 roku, z możliwością wcześniejszego rozwiązania za 2 tygodniowym okresie wypowiedzenia. Warunki zamierzałem oczywiście spełnić, do pracy chodziłem. Pierwszym problemem jest to, że nie mam pojęcia, czy pracodawca zapoznał się z wypowiedzeniem. Przekazałem je matce właściciela, która potwierdziła, że został on poinformowany i przyjął to do wiadomości, ale nie jest to w żaden sposób udokumentowane. Pracować miałem do końca listopada, jednak pech chciał, że w ostatni tydzień uległem wypadkowi w pracy i miałem L4 aż do końca listopada. Do pracy poszedłem tylko ostatniego dnia po pensję i zamknąć rozdział. Wszystko obeszło się bez problemów i komplikacji, pieniądze dostałem.

Ku mojemu zdziwieniu dwa dni później (ponieważ koniec listopada przypadał na weekend, w weekend nie księgują przelewów) otrzymałem należne mi wynagrodzenie na konto (mimo iż wcześniej dostałem je do ręki). Oczywiście wszystko oddałem pracodawcy i sprawę wydawało mi się zamknąłem.

Jednak 31 grudnia, jadąc na sylwestrową zabawę odkryłem iż... ponownie na moje konto wpłynęła pensja. Prawdę powiedziawszy jest to dla mnie nieco niekomfortowa sprawa, bo uczciwość uczciwością, ale nie moją winą jest burdel w księgowości firmy, a ponadto, jak dobrze rozumiem, skoro został od tej kwoty odprowadzony podatek, to jest to potem liczone do PIT'u. 2 Miesiące pracy na najniżej krajowej nie przekracza kwoty wolnej od podatku, ale 3, czy 4 już tak. Dlatego mam kilka pytań:

1. Czy oddawanie tych pieniędzy to tylko moja dobra wola, czy mój obowiązek
2. Czy grozi mi jakaś odpowiedzialność za ich wydanie
3. Czy te pensje liczą się potem do moich zarobków w kontekście podatku dochodowego? Pytam, ponieważ aktualnie jestem bez pracy, a jakoś nie chciałbym płacić PIT'u jeśli zgodnie z prawem nie przekroczyłem kwoty wolnej od podatku?

Z góry dziękuję za odpowiedź
wojtanowsky jest off-line  
02-01-2015, 21:24  
wojtanowsky
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Pensje po skończeniu umowy

Byłbym wdzięczny za możliwie szybką odpowiedź. Sprawa nagli, ponieważ istnieje możliwość, że pojadę do Anglii, a to oznacza, że nie będę w stanie kontrolować ewentualnych problemów które mogą się wywiązać z tytułu tych nieprawidłowości.
wojtanowsky jest off-line  
02-01-2015, 21:25  
gmarcing
Stały bywalec
 
Posty: 2.600
Domyślnie RE: Pensje po skończeniu umowy

Bezpodstawne wzbogacenie, należy zwrócić.
gmarcing jest off-line  
02-01-2015, 21:27  
wojtanowsky
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Pensje po skończeniu umowy

A co z kwestią podatków burdelu podatkowego który może się w wyniku tego wytworzyć?
wojtanowsky jest off-line  
02-01-2015, 21:33  
gmarcing
Stały bywalec
 
Posty: 2.600
Domyślnie RE: Pensje po skończeniu umowy

To już problem pracodawcy/zleceniodawcy.
gmarcing jest off-line  
02-01-2015, 21:36  
wojtanowsky
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Pensje po skończeniu umowy

A co z zapłatą podatku dochodowego? Jeśli podstawa od której liczony jest podatek będzie zawierała również pieniądze z "bezpodstawnego wzbogacenia" to automatycznie mój podatek będzie wyższy, czyli zostanę zobligowany do zapłaty zbyt wysokiego podatku, a nie spodziewam się, że urząd skarbowy z pocałowaniem ręki przyjmie moje wyjaśnienia dotyczące błędów w księgowości pracodawcy.
wojtanowsky jest off-line  
02-01-2015, 21:44  
cologniola
Moderator
 
Posty: 19.276
Domyślnie RE: Pensje po skończeniu umowy

Korektę PIT to chyba można złożyć
cologniola jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Paszport po skończeniu studiów (odpowiedzi: 1) Chciałabym spytac, czy paszport, który wyrabiam jeszcze jak jestem na studiach (ze zniżką 50% czyli zniżką studencką) będzie ważny jeszcze po...
§ odesłanie L4 przez pracodawcę po skończeniu umowy o pracę (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie otóż 31.12.2013r. skończyła mi się umowa o pracę, natomiast od dnia 12.09.2013r. jestem na długotrwałym zwolnieniu lekarskim....
§ czy po skończeniu mi sie umowy o prace przysługują mi jakiś czas świadczenia Zus? (odpowiedzi: 2) witam mam pytanie tego typu czy jak mi sie skończyła umowa o prace przysluguje mi przez jakiś czas swiadczenia zus? czy np. moge isc do lekarza ?
§ renta rodzinna po skończeniu liceum (odpowiedzi: 2) W tym roku skończyłam liceum, a w październiku idę na studia. Renta rodzinna przysługuje mi do końca sierpnia i aby ją przedłużyć, muszę donieść...
§ Koniec umowy w ciąży i nie stwienie się w pracy po skończeniu się umowy (odpowiedzi: 6) Witam Chciałabym się zapytać o sytuację koleżanki. Umowa jej się skończyła 31 sierpnia , szef wiedział o ciąży i miała dostać nową umowę ale...
§ Kara za brak dowodu po skończeniu 18 lat? (odpowiedzi: 4) Pół roku temu skończyłam 18 lat. Z powodu braku pieniędzy nie wyrobiłam jeszcze dowodu, choć minęło już pół roku. Czy w związku z tym czeka mnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:25.