Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4 - Forum Prawne

 

Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

Od trzech miesięcy jestem na L-4 (wypadek w pracy) dziś własnie byłem u lekarza po kolejne zwolnienie, gdy przyjechałem do domu z zapukał pan z poczty i dostarczył mi przesyłkę z firmy (za potwierdzeniem odbioru) ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
16-06-2009, 01:41  
M Collins
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

Od trzech miesięcy jestem na L-4 (wypadek w pracy) dziś własnie byłem u lekarza po kolejne zwolnienie, gdy przyjechałem do domu z zapukał pan z poczty i dostarczył mi przesyłkę z firmy (za potwierdzeniem odbioru) okazało się, że jest to dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Powodem było niby moje uczestnictwo w jakim spotkaniu z firmą konkurencyjną w którym uczestniczyli też przedstawiciele mojej firmy (nigdy na takim spotkaniu nie byłem choć wiem że faktycznie miało miejsce), którego celem było przeciągnięcie ich do innej firmy za oczywiście większe pieniądze (dodam, że nie są i nie byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę). w związku z tym mam pytanie?
- odwołam się do sądu pracy jak wykazać, że mnie na takim spotkaniu nie było (przedstawiciele pewnie to potwierdzą i organizator pewnie też) czy powołać ich na świadków czy też wystarczą pisemne oświadczenia?
- nie zamierzam rządać przywrócenia do pracy, ale rozwiązania umowy o pracę w normalnym trybie i zmianę tego nieszczęsnego paragrafu 52 (w tym oczywiście wypłaty wynagrodzenia za okres wypowiedzenia) czy jest to możliwe.
- i jeszcze jedno czy istnieje mozliwośc rządania wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny jeżeli w umowie o pracę mój czas pracy okreslany był jako zadaniowy? i co jest tu potrzebne aby to zostało potwierdzone (czy wystarczą świadkowie czy np sms-y z tele słuzbowego lub też zeznania byłych i aktualnych pracowników?)
Proszę o szybką odpowiedź
M Collins jest off-line  
16-06-2009, 01:56  
M Collins
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

Dodam, że jezeli chodzi o powód zwolnienia jaki podali to opierali sie oni na plotkch, lub domysłach, gdyż organiatorem spotkania był mój dawny współpracownik, który pracuje w tej chwili dla innej firmy i chyba stąd to całe zamieszanie.
M Collins jest off-line  
16-06-2009, 06:12  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.519
Domyślnie RE: Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

1. Kiedy niby miało miejsce to spotkanie?
2. Czy w piśmie o rozwiązaniu umowy jest napisane, kiedy pracodawca dowiedział się o Twoim rzekomym uczestnictwie w tym spotkaniu?

Proszę o odpowiedź na te pytania - w zależności od odpowiedzi może się okazać, że pracodawca nie miał prawa zastosować takiej formy rozwiązania umowy o pracę.

Według mnie samo uczestnictwo w takim spotkaniu, a nawet skorzystanie z oferty firmy konkurencyjnej, nie jest wystarczającym powodem, aby z pracownikiem rozwiązać umowę z art. 52 Kp, jako że ani uczestnictwo w takim spotkaniu, ani zmiana pracodawcy nie jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracownika. Z dwoma ewentualnymi wyjątkami: jeśli w trakcie tego spotkania zostałyby wyjawione tajemnice dotychczasowego pracodawcy albo jeśli pracownik ma podpisaną umowę o zakazie konkurencji. W takich przypadkach moim zdaniem dyscyplinarka byłaby uzasadniona (w pierwszym niewątpliwie, w drugim z większą wątpliwością).
akuma_Nakago jest off-line  
16-06-2009, 06:46  
Gorom
Stały bywalec
 
Gorom na Forum Prawnym
 
Posty: 761
Domyślnie RE: Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

Myli się Koleżanka UP.

Osoby na zwolnieniu lekarskim, nawet jeśli mają odnośnik, że "chory może chodzić" nie odnosi się do tego, że może sobie chodzić gdzie chce. Odnosi się to do chodzenia na rehabilitację, wizyty lekarskie i wszystko inne zwiazane z chorobą A nie chodzić na spotkania, tym bardziej do firmy konkurencyjnej.

Co do postu. Skoro nie było Pana na spotkaniu to znaczy, że Pana nie było. Proszę złożyć pozew do Sądu. Co najważniejsze: to pracodawca będzie musiał udowodnić, że był Pan uczestnikiem takiego spotkania, a nie Pan. Co oczywiście nie oznacza, że nie może Pan przedstawić swoich świadków, dowodów na to, iż nie był Pan na tym spotkaniu.
Gorom jest off-line  
16-06-2009, 08:03  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.519
Domyślnie RE: Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

Może coś źle przeczytałam, ale w poście z pytaniem nie doczytałam się informacji, aby owo spotkanie z firmą konkurencyjną odbyło się w czasie choroby. Między innymi dlatego pytam, KIEDY się odbyło. Jeśli w czasie zwolnienia, to nie ma najmniejszych wątpliwości, że zwolnienie z art. 52 Kp było zasadne. Nie chciałam jednak z góry wysnuwać aż tak daleko idących wniosków, toteż poprosiłam o uściślenie danych tej konkretnej sytuacji.

Przegapiłam coś w treści pytania?...
akuma_Nakago jest off-line  
16-06-2009, 09:31  
M Collins
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

Z tego co wiem to spotkanie odbyło sie w czasie mojej choroby ok 3 tyg temu. Wiem o nim bo poinformowali mnie moi przedstawiciele którzy zostali na nie zaproszeni, zresztą otrzymałem potem telefonicznie propozycję podjecia pracy w tej firmie (w tej sytuacji w jakiej postawiła mnie firma pewnie z niej skorzystam) wraz z informacją którzy konsultanci zdecydowali sie zmienić pracodawcę a którzy czekają na to co ja zrobię. Nie ukrywam, że zaproponowali znacznie lepsze warunki.
Ale bardziej chodzi mi już o zmiane paragrafu wypowiedzenia.
W związku z tym mam pytanie czy konieczne jest składanie pozwu do sądu czy mogę jeszcze spróbować porozumiec sie z dyrekcja celem zmiany trybu rozwiązania umowy. L-4 mam do pierwszego lipca i na tym zakończę leczenie, a potem chcę pracować, ale juz nie w tej firmie niestety. Szczerze mówiąc nie mam czasu ani ochoty chodzic po sądach, ale jeżeli zostanę do tego zmuszony na pewno to zrobię! Chcę zaproponować firmie rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 1 lipca i wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop na rok 2009 czyli jakieś 13 dni, czy darować sobiew to i złozyć wniosek do sądu
M Collins jest off-line  
16-06-2009, 10:09  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.519
Domyślnie RE: Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

Rozumiem, że w tym spotkaniu rzeczywiście NIE uczestniczyłeś. Jeśli w tym względzie się nie mylę, to na Twoim miejscu wystosowałabym do pracodawcy pismo z informacją, że w czasie choroby w żadnym spotkaniu nie uczestniczyłeś, w związku z czym uważasz rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia za bezzasadne i żądasz przywrócenia do pracy, albo oddasz sprawę do sądu. Daj im na odpowiedź jakiś określony, krótki termin, a jednocześnie najlepiej przygotuj pismo do sądu i pilnuj terminu, żeby go nie przegapić. Jeśli pracodawca nie odpowie przed terminem albo odmówi, złóż pismo do sądu. Tak powinno być oficjalnie.

Nieoficjalnie możesz z pracodawcą rozmawiać o wycofaniu rozwiązania umowy bez wypowiedzenia i późniejszym jej rozwiązaniu na mocy porozumienia stron, ale nie ma to żadnej mocy prawnej.
akuma_Nakago jest off-line  
16-06-2009, 12:04  
Gorom
Stały bywalec
 
Gorom na Forum Prawnym
 
Posty: 761
Domyślnie RE: Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

PRIMO: Pan już dostał wypowiedzenie dyscyplinarne od którego może się odwołać tylko i wyłącznie na warunkach określonych w KP, czyli odwołanie się do Sądu Pracy.

Obecnie porozumiewanie się z pracodawcą jest tylko stratą czasu.
Gorom jest off-line  
16-06-2009, 12:14  
M Collins
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

Nie uczestniczyłem w tym spotkaniu! Firma opiera sie na jakis pogłoskach niczym konkretnym nie potwierdzonych. Potwierdzi to kazdy z konsultantów, którzy w nim uczestniczyli a nawet organizator. W związku z tym chcę zadzwonic do dyrektora i zaproponowac mu zmianę tego wypowiedzenia w formie ugody na zasadach które podałem oczywiście z terminem do końca tygodnia na przysłanie tej zmiany
M Collins jest off-line  
16-06-2009, 12:24  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.519
Domyślnie RE: Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

Dzwonić sobie możesz, tylko lepiej zdobądź to na piśmie (unieważnienie pisma o rozwiązaniu umowy z przyczyn formalnych) zanim minie termin oddania sprawy do sądu...
akuma_Nakago jest off-line  
17-06-2009, 13:08  
M Collins
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

zadzwoniłem i przekazałem dyrektorowi propozycje unieważnienia tego wypowiedzienia ze wzgledów formalnych na pismie do poniedziałku i rozwiązania umowy na moich warunkach czyli rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 1 lipca (koniec mojego zwolnienia) i wypłaceniu ekwiwalentu za urlop za pół roku czyli jakieś 13 dni. Myślę, że chyba nie bedę musiał sie włuczyć po sadach, zresztą odniosłem wrażenie, że oni tez nie mają na to ochoty
M Collins jest off-line  
24-06-2009, 14:26  
M Collins
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

No niestety okazało się, że dyrektor to tylko z nazwy jest dyrektor, a prezes zadecydował że nie odstąpią. Dziś składam pozew do sądu i chcę tylko zmiany trybu rozwiązania umowy z dyscyplinarnego na porozumienie stron.
Mam w związku z tym pytanie
- czy potem moge jeszcze dochodzić wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny? i ile mam na to ewentualnie czasu.
- czy mozliwy jest pozew zbiorowy do sądu pracy od ok 20 osób o wypłatę wynagrodzenia za nadgodziny i jakie dowody wchodzą w grę, czy wystarcza zeznania swiadków w tym przełozonych, współpracowników i podwładnych, czy konieczne są też dane z tel kom(np sms)?
I jeszcze jedno otrzymałem od firmy jakies wezwanie do zapłaty NA KWOTĘ 42 TYŚ ZA SZKODY KTÓRE RZEKOMO SPOWODOWAŁEM (niby z mojej winy zwolnili sie konsultanci i to sa koszty ich szkolenia i pracy której nie wykonali, dodam, że konsultanci nie byli związani z firmą umową o pracę tylko umową o współpracę zwolnili się nie z mojego powodu tylko poszli pracować za lepsze pieniądze, choć może i w tym troche mojej winy jest , konsultanci twierdzili, że bezemnie nie będą juz dla tej firmy pracować) firma rząda wpłaty tych pieniedzy w ciagu 14 dni albo wystapi na drogę sądową, informuje mnie jeszcze, że zastanawia sie nad złożeniem zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestepstwa z art 23 i 26 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. przeczytałem i nic takiego nie miało miejsca zastanawiam się tylko czy czasem nie staraja się mnie zastraszyć, żebym czasem nie zaczął pracować w konkurencji ( nie mam w umowie zapisu o zakazie działalności konkurencyjnej) I TU JESZCZE JEDNO PYTANIE CZY WYCIĄGNĄĆ TEN DOKUMENT W TRAKCIE SPRAWY PRZED SĄDEM PRACY CZY ZGODNIE Z SUGESTIĄ JEDNEGO Z PRAWNIKÓW CZEKAĆ NA KROK Z ICH STRONY (może jest to faktycznie straszak)
M Collins jest off-line  
24-06-2009, 14:32  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.519
Domyślnie RE: Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

Cytat:
Napisał/a M Collins Zobacz post
- czy potem moge jeszcze dochodzić wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny? i ile mam na to ewentualnie czasu.
Możesz. Masz na to trzy lata od dnia, kiedy wynagrodzenie stało się wymagalne.Też podejrzewam straszak. Nie płać, czekaj, aż założą sprawę w sądzie. Z prokuraturą tak samo - ile spraw jest tam umarzanych, to głowa mała. Nie wyciągałąbym tego dokumentu przed sądem, bo do zmiany trybu rozwiązania umowy ma się nijak. A w każdym razie nie świadczy ma Twoją korzyść, raczej wręcz przeciwnie.
akuma_Nakago jest off-line  
25-06-2009, 19:58  
M Collins
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

No i dokładnie to samo powiedział mi mój adwokat. ale jeszcze jedno pytanie? Jeżeli wygram w sądzie pracy to czy zarzuty przedstawione w drugim piśmie przysłanym przez firme będa miały rację bytu są co prawda nieco inne ale suma sumarum dotyczą tego samego? i czy w związku z tym firma będzie mogła mi wytoczyć proces w tej sprawie? Są tak zacietrzewienie, że nie licząc sie ze skutkami będą się starali udowodnić że białe jest czarne
M Collins jest off-line  
25-06-2009, 20:05  
Gorom
Stały bywalec
 
Gorom na Forum Prawnym
 
Posty: 761
Domyślnie RE: Zwolnienie Dyscyplinarne na L-4

Tylko, że sądy widzą wszystko w kolorach. U nich nie ma Czarnego koloru w odcieniach bieli
Gorom jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwolnienie lekarskie a zwolnienie dyscyplinarne (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich. Postaram sie opisać moj problem jak najkrócej i jak najbardziej zwięźle. Pracuje w firmie od kilkunastu miesięcy. Moja praca...
§ zwolnienie dyscyplinarne a zwolnienie lekarskie (odpowiedzi: 1) Witam. mam problem, ponieważ zwalniany zostaje pracownik dyscyplinarnie i zostało mu już wysłane rozwiązanie umowy, a wcześniej otrzymaliśmy jego...
§ dyscyplinarne zwolnienie- ucieczka na zwolnienie chorobowe (odpowiedzi: 8) aby uniknąć zwolnienia dyscyplinarnego pracownik "uciekł" na zwolnienia chorobowe , czy po mino tego można go zwolnić?
§ Zwolnienie dyscyplinarne-komu oddać zwolnienie lekarskie ? (odpowiedzi: 2) Witam.Otrzymałem 13 grudnia w trakcie zwolnienia lekarskiego zwolnienie dyscyplinarne.L4 kończy się 14 grudnia 2012-istnieje konieczność leczenia...
§ Zwolnienie dyscyplinarne ciąża i Zwolnienie lekarskie (odpowiedzi: 1) Witam proszę o pomoc w interpretacji: w dniu 31.10. zostałam zwolniona dyscyplinarnie, okazało sie ze jestem w ciąży ale niestety pracodawca nie...
§ zwolnienie dyscyplinarne a zwolnienie lekarskie (odpowiedzi: 5) mam pytanie czy jesli jestem na zwolnieniu lekarskim i pracodawca wysle mi zwolnienie dyscyplinarne to czy moge ciagnac dalej zwolnienie czy ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:43.