Praca w firmie męża a ciąża - Forum Prawne

 

Praca w firmie męża a ciąża

Mój mąż prowadzi od niedawna własną działalnośc gospodarczą, jest to działalność produkcyjna. Ja do niedawna prowadziłam sklep z odzieżą. Teraz jestem zarejestrowana jako bezrobotna. Mąż nie zatrudnia do tej pory żadnego pracownika, prowadzi firmę jednoosobową. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Odpowiedzialność za przyjętą p...
    Cześć. Pracuję w salonie dużej firmy telekomunikacyjnej. Do moich obowiązków zalicza się również...
  • § okres wypowiedzenia
    Witam, chciałabym zapytac jaki mam okres wypowiedzenia bo w umowie nie znalazlam go. W tej firmie zatrudnilam sie w...
  • § Różne wynagrodzenia.
    Osoba z mojej rodziny pracuje jako pracownik niepedagogiczny w szkole publicznej podlegającej burmistrzowi miasta....

Odpowiedz
 
22-06-2009, 11:00  
Ciekaw@
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Praca w firmie męża a ciąża

Mój mąż prowadzi od niedawna własną działalnośc gospodarczą, jest to działalność produkcyjna. Ja do niedawna prowadziłam sklep z odzieżą. Teraz jestem zarejestrowana jako bezrobotna. Mąż nie zatrudnia do tej pory żadnego pracownika, prowadzi firmę jednoosobową. Zastanawiamy się nad tym abym mogła zarejestrować się w jego firmie jako pracownik na umowie na czas nieokreślony. I tak mu pomagam,np. przy rozwożeniu towaru, pełnię także rolę zaopatrzeniowca. Problem tylko w tym, że jesteśmy młodym małżeństwem, mamy jedno dziecko i w przyszłości planujemy jeszcze jedno. Obawiam się, że jeżeli zajdę w ciążę to zostanę posądzona o chęć wyłudzenia od państwa tych wszystkich świadczeń, które przysługują pracującym matkom. Proszę o radę czy moje obawy są słuszne, czy mogę spodziewać się jakichś szczególnych kontroli jako pracownica w firmie męża? Czy w ogóle mogę byż tak od razu zatrudniona na czas nieokreślony? Z góry bardzo dziękuję za wszelkie uwagi.
Ciekaw@ jest off-line  
22-06-2009, 22:21  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.519
Domyślnie RE: Praca w firmie męża a ciąża

Nie możesz pracować w firmie męża na umowę o pracę - jest to nielogiczne i niemalże niemożliwe do przeprowadzenia w sposób zgodny z prawem. Nie przy firmie jednoosobowej. Możesz co najwyżej współpracować z mężem przy prowadzeniu działalności gospodarczej, co oznacza miesięczne składki w wysokości prawie 900 zł.
akuma_Nakago jest off-line  
23-06-2009, 01:10  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: Praca w firmie męża a ciąża

No, że niemożliwe to bym nie powiedział. Kodeks pracy w żadnym miejscu nie zabrania zawarcia takiej umowy. W większości przypadków możliwe jest jednak wykazanie pozornego charakteru takiej umowy, a to już tylko krok do posądzenia o próbę obejścia przepisów.
Nawet jeżeli zawrzecie Państwo umowę o pracę, to z punktu widzenia przepisów o ubezpieczeniach społecznych traktowani będziecie jako osoby współpracujące.
Jedyne co Pani może "zyskać" dodatkowo z takiej umowy to możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego.
Dariusz! jest off-line  
23-06-2009, 12:39  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.141
Domyślnie RE: Praca w firmie męża a ciąża

Dodam, że "wynagrodzenia" żony nie można traktować jako kosztów.
Janusz.C.M. jest off-line  
23-06-2009, 14:57  
Ciekaw@
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Praca w firmie męża a ciąża

Wertowałam kodeks i również nie znalazłam przeciwskazań do takiego zatrudnienia. Chcę być zatrudniona, żeby przepracowany okres liczył mi się do stażu pracy, nie chcę tych lat po prostu przesiedzieć bez pracy. Nie podejmę jej gdzie indziej, bo wtedy mój mąż i tak będzie musiał poszukać kogoś do pomocy więc to się minie z celem. Czyli sprawa wygląda tak: mogę być zatrudniona w firmie męża, będzie odprowadzał za mnie wszystkie składki. A gdybym zaszła w ciążę mogę pracować albo w razie komplikacji pójść na zwolnienie, mogę też skorzystać z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, tak?Wtedy nie płacę już za siebie składek a państwo wypłaca mi pensję? Dla mnie to jest tak skomplikowane...Bardzo proszę o pomoc!
Ciekaw@ jest off-line  
23-06-2009, 18:30  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.519
Domyślnie RE: Praca w firmie męża a ciąża

Cytat:
Napisał/a Ciekaw@ Zobacz post
Czyli sprawa wygląda tak: mogę być zatrudniona w firmie męża, będzie odprowadzał za mnie wszystkie składki.
Będzie odprowadzał za Ciebie składki jako za osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, czyli chorobowa jest dobrowolna, reszta obowiązkowa, a minimalna podstawa ubezpieczeń na FUS i FP to 1915,80 zł, zaś na FUZ 2491,57 zł.

Cytat:
Napisał/a Ciekaw@ Zobacz post
A gdybym zaszła w ciążę mogę pracować albo w razie komplikacji pójść na zwolnienie, mogę też skorzystać z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, tak?
Jeśli będziesz miała dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przez co najmniej 90 dni, a mąż będzie opłacał składki w ustawowym terminie, to będziesz miała prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego powinnaś mieć prawo, jeżeli nikt nie zakwestionuje tego, że jest to umowa o pracę.

Cytat:
Napisał/a Ciekaw@ Zobacz post
Wtedy nie płacę już za siebie składek a państwo wypłaca mi pensję?
Państwo nigdy nie wypłaca Ci pensji. Państwo może co najwyżej wypłacać Tobie zasiłek chorobowy i macierzyński - a mąż za Ciebie w tym czasie nie opłaca składek. Z kolei w czasie urlopu wychowawczego moim zdaniem podlegasz normalnym składkom, ponieważ osoba współpracująca nie jest zwolniona z opłacania składek w czasie urlopu wychowawczego.
akuma_Nakago jest off-line  
31-01-2011, 11:51  
goga2183
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Praca w firmie męża a ciąża

Witam!
Mąż prowadzi od 2 lat firmę transportową, ma 1 pracownika i moje pytanie brzmi czy mąż mógłby mnie przyjąć na pół etatu jako pracownik biurowy, czy opłacany za mnie zus może sobie w koszty odprowadzać i jeszcze jedno pytanie...jesteśmy młodym małżeństwem i nie wykluczamy że może pojawić się dziecko i czy w związku z tym będę traktowana tak jak inne ciężarne pracujące nie u "rodziny" czy tez urzędy mogą potraktować moją ewentualną ciąże jako wyłudzenie od Państwa pieniędzy za np. macierzyńskie?
goga2183 jest off-line  
04-10-2015, 08:35  
leonikers
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Praca w firmie męża a ciąża

Czy moze ktos napisac jak to wyglada teraz w rpku 2015? Mam dzialalnosc jednoosobowa i chcialbym zeby zona byla u mnie zatrudniona legalnie. Jakie skladki musze odprowadzac i co w przypaku ciazy? Czy dostaniemy cokolwiek z ZUS?
leonikers jest off-line  
04-10-2015, 08:46  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.141
Domyślnie RE: Praca w firmie męża a ciąża

Cytat:
Napisał/a leonikers Zobacz post
zeby zona byla u mnie zatrudniona legalnie.
Oczywiście, że małżonkę można legalnie zatrudnić. Należy tylko pamiętać, że przez ZUS będzie traktowana jako osoba współpracująca, co wiąże się z opłacaniem "pełnych" składek tak jak prowadzący działalność (bez zniżki). Społeczne od podstawy 2375,40, a zdrowotne 3104,57.
Wynagrodzenie małżonki nie jest kosztem firmy.

Szczegółowe wyjaśnienia dotyczące świadczeń ZUS na stronie: www.zus.pl
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ DG i praca w innej firmie. (odpowiedzi: 3) Witam, od 1,5 roku prowadzę własną działalność i płace preferencyjny ZUS oraz jestem opdatkowana na zasadach ogólnych. Jest to sprzedaż odzieży...
§ Praca w firmie z kat. C (odpowiedzi: 1) Witam, staram się o pracę w firmie która wykonuje sieci energetyczne, tworzenie nowych sieci. Posiadają tam samochód Iveco powyżej 3,5t. Czy aby...
§ praca u męża w firmie (odpowiedzi: 1) Witam, czy mogę pomagać mężowi w prowadzeniu jego działalności gosp. i czy mogę to robić bez wynagrodzenia. Mąż zamierza otworzyć następny punkt...
§ praca u męża w firmie bez umowy (odpowiedzi: 1) Witam, mój mąż prowadzi mały sklepik. Czy jeśli pracowałby dodatkowo w innej formie na umowę o pracę, ja jako żona mogę "pracować" w tym sklepiku...
§ Praca po stażu w Firmie (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Chciałbym się poradzić państwa ponieważ mam nieciekawą sytuacje. Odbyłem właśnie staż z PUP w firmie handlowej. Oczywiście...
§ Praca w firmie zagranicznej (odpowiedzi: 1) Potwierdzenie pracy w firmie zagranicznej - dla celow emerytalnych: W latach 70-tych pracowalam kilka lat w firmie amerykanskiej, dzialajacej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:12.