Odpowiedzialność pracodawcy a odpowiedzialność pracownika - wypadek prywatnym sam.
Dzień dobry,
Z jednej strony w kodeksie pracy jest zapisane: Art. 120. § 1. W razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca.
Z drugiej strony zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych Art. 34. § 1. Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.
Załóżmy, że podpisałem z pracodawcą umowę na używanie samochodu prywatnego w celach służbowych i pracodawca służbowo wysłał mnie w godzinach pracy załatwić jakaś sprawę. Parkując samochód uszkodziłem inny zaparkowany pojazd.
Pytanie: jak uważanie, czy pracownik będzie mógł skutecznie przekierować roszczenie do pracodawcy zgodnie z zapisami KP czy pracodawca będzie mógł skutecznie się bronić zapisami z UoUO?
Pozdrawiam
Tomek
|