inwentaryzacja w niedzielę - Forum Prawne

 

inwentaryzacja w niedzielę

Problem jest tego typu. Jakieś 3 miesiące temu odbyła się inwentaryzacja w firmie X. Było to po godzinach pracy w piątek, sobotę i niedzielę, która w tej firmie jest dniem wolnym. Nikt nie dostał wynagrodzenia ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
02-06-2007, 15:06  
Lewanna
Przyjaciel forum
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 13.385
Domyślnie inwentaryzacja w niedzielę

Problem jest tego typu.

Jakieś 3 miesiące temu odbyła się inwentaryzacja w firmie X. Było to po godzinach pracy w piątek, sobotę i niedzielę, która w tej firmie jest dniem wolnym. Nikt nie dostał wynagrodzenia za nadgodziny ani dnia wolnego za ową niedzielę.Żaden z pracowników nie podpisywał też protokołu z tej inwentaryzacji.
Teraz firma znów przeprowadza inwentaryzację magazynów i sytuacja się powtarza-piątek po godzinach, sobota i niedziela. Natomiast teraz firma podsunęła pracownikom magazynowym protokół ale z datą tej wcześniejszej inwentaryzacji ( 3 miesiące wsteczną )

Mam więc pytania:
- jak rozliczana jest praca po godzinach i czy kodeks dopuszcza inwentaryzację w niedzielę, która jest dniem wolnym?
-czy podpisanie dokumentu z inwentaryzacji z wsteczną datą jest dopuszczalne ?
-czy inwentaryzacja jest ważna jeśli jeden z pracowników, który ma odpowiedzialnośc finansową jest na zwolnieniu lekarskim po przebytej operacji ?


Bardzo proszę o pomoc.
Lewanna jest off-line  
02-06-2007, 17:39  
olka531
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

Nie masz zadnej odpowiedzi i pewnie przeniosa twoj post w zakresie pyt. 2 i 3 tylko nie wiem gdzie, bo to sprawa rachunkowosci i sprawozdawczosci przedsiebiorstw.
Jako osoba prywatna, ale ksiegowa i z praktyka w tym zakresie moge Ci napisac, ze:
1. ad. pyt. 2 - takiej inwentaryzacji nie powinny uznac komorki rachunkowosci w Twojej firmie. Dla zrozumienia: stan zapasow magazynowych w czasie 2 inwentaryzacji napewno byl inny niz podczas 1 niepodpisanej. Jako komisja inwentaryzacyjna czy zespol spisowy nie powinniscie godzic sie na skadanie podpisow z data wsteczna.
2. ad. pyt. 3 - mozna, a nawet nalezy przeprowadzic inwentaryzacje podczas dlugotrwalej choroby magazyniera (osoby materialnie odpowiedzialnej) i takie powinno byc uzasadnienie inwentaryzacji na pismie podpisanym przez Kierownika jednostki. To okreslaja przepisy ustawy o rachunkowosci i kp.
Jesli magazyniera dlugo nie ma to kto i na jakiej podstawie wydaje materialy czy towary z magazynu? To powinno byc okreslone na pismie (moze ktos jeszcze ma prawo i umowe o wspolodpowiedzialnosci materialnej, o ktorej mowa w przepisach kp). Szczegoly odpowiedzialnosci materialnej są okreslone w dz. IV I V kp. A moze macie jakiej przepisy wewnetrzne?
To wszystko co moge podpowiedzieć, ale j
olka531 jest off-line  
02-06-2007, 18:24  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.920
Domyślnie

Nie będziemy tego tematu przenosić, bo po co?
Co do pytania o to, czy można przeprowadzać inwentaryzację w niedzielę, to odpowiadam, że prawo pracy nie zabrania tego. Czasami jest to konieczność.
Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest, aby prawidłowo rozliczyć pracę w godzinach nadliczbowych, oraz w dni ustawowo wolne od pracy.
Co do podpisywania dokumentów z datą wsteczną, to już jest poświadczenie nieprawdy, czyli przestępstwo.
Janusz.C.M. jest off-line  
02-06-2007, 19:19  
Lewanna
Przyjaciel forum
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 13.385
Domyślnie

Dziękuję Panie Januszu za odpowiedź.. A co z moim pytaniem nr.3 ?
[cytat:31eevu53]
-czy inwentaryzacja jest ważna jeśli jeden z pracowników, który ma odpowiedzialnośc finansową jest na zwolnieniu lekarskim po przebytej operacji ?
[/cytat:31eevu53]
Odpowiedzialnośc materialną ma czworo pracowników magazynu,w tym jeden z nich jest właśnie na zwolnieniu. Co w tej sytuacji? Czy on nie powinien byc przy inwentaryzacji obecny? Operację miał 2 maja i od tej pory jest na zwolnieniu lekarskim.
Lewanna jest off-line  
02-06-2007, 19:39  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.920
Domyślnie

Odpowiedź dała olka 531
Janusz.C.M. jest off-line  
04-06-2007, 14:15  
Lewanna
Przyjaciel forum
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 13.385
Domyślnie

Ja przejrzałam kodeks pracy i suche paragrafy nic mi nie mówią. Zapytałam czy osoba, która ma odpowiedzialnośc finansową za towar w magazynach musi byc przy takim remanencie obecna wraz z innymi pracownikami współodpowiedzialnymi ???
Do tej pory było tak, że jeśli któregoś z pracowników nie mogło byc przy inwentaryzacji to wyznaczał kogoś z firmy - jako upoważnionego na swoje zastępstwo. Teraz tak nie było, dlatego pytałam o konkretną sytuację nie zawartą w kodeksie.
Lewanna jest off-line  
04-06-2007, 14:29  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.920
Domyślnie

Nieobecność podczas spisu osoby materialnie odpowiedzialnej uniemożliwia potraktowanie spisu z natury jako podstawy do rozliczenia danej osoby z powierzonego jej majątku. Jedynie w uzasadnionych i wyjątkowych przypadkach ( np. długotrwała choroba ) można prowadzić inwentaryzację pod jej nieobecność. Jednakże nawet wówczas powinna ją zastąpić inna osoba zaufana np. ktoś z rodziny. W takiej sytuacji komisja powinna liczyć nie mniej niż trzy osoby.
Janusz.C.M. jest off-line  
04-06-2007, 21:58  
Lewanna
Przyjaciel forum
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 13.385
Domyślnie

Wielkie dzięki
Lewanna jest off-line  
27-12-2007, 20:51  
Kondzio21
Użytkownik
 
Posty: 276
Domyślnie

[cytat="Janusz M."]Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest, aby prawidłowo rozliczyć pracę w godzinach nadliczbowych, oraz w dni ustawowo wolne od pracy.[/cytat] u mnie sytuacja wygląda inaczej, mianowicie inwentaryzacja przeprowadzona będzie w poniedziałek, po zamknięciu sklepu. Czyli z tego co Pan napisał, rozumiem iż każda godzina spędzona w czasie inwentaryzacji powinna być zaliczona do nadgodzin i odpowiednio rozliczona?
Kondzio21 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Inwentaryzacja w sklepie w niedzielę (odpowiedzi: 23) Zdarza się, że inwentaryzacje są robione w sklepach w niedziele. Kodeks Pracy Art. 151 (indeks 9a). . § 3. Praca w niedziele jest dozwolona w...
§ Praca w niedzielę... (odpowiedzi: 1) Witam Mój ojciec jest zatrudniony ,,na stałe'' w Urzędzie Miejskim jako pracownik fizyczny. Obowiązuje go 40 godzinny tydzień pracy. Ostatni...
§ szkolenie w niedzielę (odpowiedzi: 1) Ile godzin lub dni przysługuje mi do odebrania jeżeli pracując na pół etetu byłem na szkoleniu zorganizowanym przez pracodawcę poza miejscem...
§ Praca w niedzielę (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich jako, że to mój pierwszy post tutaj. Jeżeli jestem zatrudniony od pon-pt w godzinach 6:00-14:00, to co mi przysługuje w wypadku...
§ Praca w niedzielę (święto) (odpowiedzi: 1) Witam, Z tego co mi wiadomo kodeks pracy mówi, że: - za pracę w niedzielę (8godz.) należy się DZIEŃ WOLNY + wynagrodzenie zasadnicze za 8godz....
§ Praca w niedzielę (odpowiedzi: 1) Czy istnieje przepis chroniący pracownika,który chce świętować np. w niedzielę,a każe mu się w ten dzień pracować?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:25.