Firma "widmo" - zero kontaktu, brak świadectwa pracy, brak adresu, brak reprezentanta - Forum Prawne

 

Firma "widmo" - zero kontaktu, brak świadectwa pracy, brak adresu, brak reprezentanta

Witam serdecznie, Potrzebuję Waszej pomocy. Opiszę sytuację... Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim (do 9.11.2016), w trakcie dokładnie 30.06.2016 wygasła umowa o pracę z dotychczasowym pracodawcą. Zasiłek macierzyński wypłacany jest przez ZUS (pracodawca był niewypłacalny). Do ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
10-08-2016, 20:20  
mgpoziomka
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Firma "widmo" - zero kontaktu, brak świadectwa pracy, brak adresu, brak reprezentanta

Witam serdecznie,

Potrzebuję Waszej pomocy. Opiszę sytuację... Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim (do 9.11.2016), w trakcie dokładnie 30.06.2016 wygasła umowa o pracę z dotychczasowym pracodawcą. Zasiłek macierzyński wypłacany jest przez ZUS (pracodawca był niewypłacalny).
Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam świadectwa pracy od pracodawcy. Wysłałam do pracodawcy pismo z prośbą o wystawienie świadectwa pracy listem poleconym priorytetowym za potwierdzeniem odbioru, aczkolwiek otrzymałam zwrot-list nie został odebrany.
Jak się później dowiedziałam dotychczasowy adres firmy został wykreślony z KRS. Co więcej firma została sprzedana za granicę, dotychczasowy Prezes podał się do dymisji.
W podobnej sytuacji są moje dwie koleżanki. Pozostałych pracowników zwolniono przed terminem sprzedaży udziałów. Pozostałyśmy trzy ponieważ chroniło Nas prawo zakazujące rozwiązania umowy z ciężarną ale o sprzedaży firmy nikt Nas nie poinformował.
W chwili obecnej nie mamy możliwości skontaktowania się z firmą "widmo" - nie ma siedziby, nie ma reprezentanta, ma długi ale nie jest w likwidacji (wynika to z KRS), a właściciel prawdopodobnie pochodzi z zagranicy.
Zgłosiłam sprawę do PIP aczkolwiek spodziewam się, że wynik kontroli będzie marny ponieważ pod adresem firmy widnieje jedynie nazwa miejscowości, brak jest dokładnego adresu, więc niczego nie znajdą.
Zamierzam jak najszybciej złożyć pozew do Sądu pracy o świadectwo pracy, należny ekwiwalent pieniężny z tytułu niewykorzystanego urlopu oraz nieodprowadzanie składek do ZUS przez okres 4 miesięcy przez pracodawcę.
Jak się dowiedziałam w chwili obecnej toczy się już postępowanie o ustanowienie kuratora dla spółki z tytułu braku reprezentanta i siedziby i czekamy na merytoryczne rozstrzygnięcie.

Najbardziej zależy mi na uzyskaniu świadectwa pracy, by móc zarejestrować się w UP i uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych, druga kwestia to uzyskanie ekwiwalentu za urlop.

Czy składając pozew do Sądu Pracy powinnam w pozwie również zwrócić się z prośbą o ustanowienie kuratora?

Na jakiej podstawie zostanie wystawione świadectwo pracy i czy w ogóle zostanie wystawione (jeżeli kurator nie dotrze do dokumentacji firmy i obecnego właściciela)?

Czy ewentualnie będę mogła zarejestrować się w UP i uzyskać prawo do zasiłku, uzasadniając w UP fakt nieposiadania świadectwa pracy i przedkładając zaświadczenie z ZUS o składkach na ubezpieczenie społecznie i Fundusz Pracy?

Co do należnego ekwiwalentu za urlop jak to jest po wyroku Sądu, udaje się do komornika, składam wniosek egzekucyjny w celu ściągnięcia wierzytelności (firma ma długi więc nie będzie z czego ściągnąć), więc potem wniosek do Sądu Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Naprawczych o ogłoszenie upadłości (zapewne też zostanie oddalone ze ze względu na niewypłacalność firmy) i kolejno do FGŚP? Ważne bym zmieściła się w terminie 9 miesięcy od terminu wygaśnięcia umowy o pracę tak?

Czy moje koleżanki, które są nadal zatrudnione w firmie na umowie na czas nieokreślony i przebywają na urlopach macierzyńskich wypłacanych przez ZUS, mogą już teraz na drodze sądowej rozwiązać umowę z winy pracodawcy czy muszą czekać do zakończenia urlopu macierzyńskiego?

Z góry dziękuję w imieniu swoim i koleżanek za wszystkie porady i odpowiedzi
mgpoziomka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "Mandat" za brak biletu w MPK Kraków a brak meldunku (odpowiedzi: 24) Witam Musiałem szybko podjechać trzy przystanki autobusem w Krakowie, miałem bilon ale okazało się, że w autobusie jest nowy automat w którym można...
§ Brak PIT 11 firma "zniknęła" (odpowiedzi: 7) W okresie 12.11.2011 do 31.01.2012 miałam umowę zlecenie z firmą X. Wypłata wynagrodzenia ("zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie w wysokości: 5000...
§ opłata "dodatkowa" ZTM, odwołanie, brak odpowiedzi, sprzedaż "długu" (odpowiedzi: 3) Mam problem z ZTM i firmą windykacyjną. Prawie rok temu jechałam z ważnym biletem (tzw. kartą miejską). Na karcie widniał podpis oraz nr dokumentu...
§ Problem z pracodawcą - brak świadectwa pracy, brak kontaktu z nim (odpowiedzi: 2) Moja sprawa jest bardzo skomplikowana - jednak może znajdzie się osoba która udzieli mi jakiejś porady. W pewnej firmie pracowałam od grudnia 2007r.,...
§ Przelew bankowy "za nic" i brak kontaktu (odpowiedzi: 2) Witam, znów mam pewien problem. Właściwie dla mnie to nie problem, ale całkiem miła (pewnie do czasu) niespodzianka. Niestety wpisując w...
§ Brak kontaktu z pracodawcą i brak świadectwa pracy. (odpowiedzi: 10) Witam!! 2 lata pracowałem w firmie prywatnej na umowę o pracę na czas nieokreślony. Już u niego nie pracuję i pojawiło się parę problemów. Pracowało...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:50.