ekwiwalent za urlop - Forum Prawne

 

ekwiwalent za urlop

Pracodaawca na świdectwie pracy wpisał, że wypłacił mi ekwiwalent za urlop to samo napisał na pasku z wypłaty jednak ja fizycznie nie dostałam tych pieniędzy do ręki czy z takąnizgodnością w świadectwie pracy też mam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
13-08-2009, 20:02  
pati25
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie ekwiwalent za urlop

Pracodaawca na świdectwie pracy wpisał, że wypłacił mi ekwiwalent za urlop to samo napisał na pasku z wypłaty jednak ja fizycznie nie dostałam tych pieniędzy do ręki czy z takąnizgodnością w świadectwie pracy też mam 7 dni żeby udać sie do sądu pracy?? czy mogę to złożyć w póżniejszym pozwie za nie wypłacone jeszcze nadgodziny??
Z góry dziękuję za pomoc
pati25 jest off-line  
13-08-2009, 20:42  
Noviulka
Użytkownik
 
Posty: 370
Domyślnie RE: ekwiwalent za urlop

kiedy dostałaś świadectwo pracy i jaki do tej pory obowiązywał Cię termin wypłaty wynagrodzenia?
Noviulka jest off-line  
13-08-2009, 20:54  
pati25
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: ekwiwalent za urlop

Swiadectwo pracy razem z wypłata dostałam 10.08 na początku nie zauważyłam braku tej kwoty bo miałam jeszcze odliczny remanent dopiero później zauważylam, że nie została ona wypłacona a były szef nie spiszy się z wyjaśnieniem tej sprawy zwłaszcza, że w sobote wyjeżdża na urlop
pati25 jest off-line  
13-08-2009, 21:10  
Noviulka
Użytkownik
 
Posty: 370
Domyślnie RE: ekwiwalent za urlop

nie wiem czy nie szybszym byłoby zwrócenie się do PIPu
Noviulka jest off-line  
13-08-2009, 21:12  
Jake79
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: ekwiwalent za urlop

Jeżeli świadectwo jest nieprawidłowe, należy wystąpić o jego sprostowanie do pracodawcy, w terminie 7 dni, od daty jego doręczenia (otrzymania). Pouczenie w tym zakresie winno być udzielone przez pracodawcę.

W razie odmowy sprostowania świadectwa, mamy możliwość skierowania sprawy na drogę sądową. Obowiązuje tu również termin 7 dniowy (o którym obowiązek pouczyć ma pracodawca).

Nie należy zatem zwlekać z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy.

Osobną rzeczą będzie roszczenie o zwrot wynagrodzenia.
Jake79 jest off-line  
13-08-2009, 21:22  
Noviulka
Użytkownik
 
Posty: 370
Domyślnie RE: ekwiwalent za urlop

ale chwila... to pracodawca ma poprawić teraz świadectwo pracy, napisać, że nie korzystała z urlopu i nie dostała ekwiwalentu a jak zapłaci (bo musi) to wydać znowu poprawne świadectwo? Kwestią tutaj ważną jest własnie wypłata ekwiwalentu, którego pracodawca nie wypłacił... a w tym szybciej reaguje PIP
Noviulka jest off-line  
13-08-2009, 21:41  
pati25
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: ekwiwalent za urlop

dziękuje jutro pojade do PIPu zloże skarge i przy okazji skorzystam a porady prawnej bo to naprawde troche dziwne, bo przecież pracodawca zawsze może powiedzieć, że zapłacił bo mam na pasku z wypłatą
pati25 jest off-line  
13-08-2009, 21:47  
Noviulka
Użytkownik
 
Posty: 370
Domyślnie RE: ekwiwalent za urlop

ale nie ma podpisu odebrania.
Jeśli przelewem - kwota nie będzie się zgadzać z paskiem
Jeśli gotówką i podpisałaś - to inna sprawa
Noviulka jest off-line  
13-08-2009, 21:54  
pati25
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: ekwiwalent za urlop

niestety jest do wyplaty, ale mam z tyłu paska rozpisaną całą wypłate przez kierowniczkę i nie ma na niej urlopu, trudno jeśli nie da rady w ten sposób złoże do sadu pracy pozew o nadgodziny i urlop nie mam innego wyjscia to dość duża kwota, właściwie najpierw dostałam do podpisania świadectwo i rozwiązanie umowy dopiero później było liczenie wypłaty
pati25 jest off-line  
14-08-2009, 17:50  
Jake79
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: ekwiwalent za urlop

Cytat:
Napisał/a Noviulka Zobacz post
ale chwila... to pracodawca ma poprawić teraz świadectwo pracy, napisać, że nie korzystała z urlopu i nie dostała ekwiwalentu a jak zapłaci (bo musi) to wydać znowu poprawne świadectwo?
A kto? Kodeks pracy, w art. 97 § 2 indeks 1 kp. mówi o tym jasno i wyraźnie. Angażowanie PIP nie zaszkodzi tylko wtedy o ile nie doprowadzi do uchybienia 7-dniowemu terminowi w jakim należy wystąpić o sprostowanie.
Jake79 jest off-line  
14-08-2009, 18:02  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.945
Domyślnie RE: ekwiwalent za urlop

Nie przesadzajcie z tym prostowaniem świadectwa pracy, jest to absolutnie bez sensu.
Jeśli pieniądze nie zostały wypłacone, należy to niezwłocznie zgłosić do PIP.
Ewentualnie pozwać pracodawcę do sądu, ale to długa droga.
Janusz.C.M. jest off-line  
04-09-2009, 08:27  
menia1975
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: ekwiwalent za urlop

mój mąż przez trzy lata pracował na kontrakcie w Niemczech.Po 10-ciu miesiącach zjeżdzał do domu na 2-miesięczną kadencje.
Pytając sie o urlop ,Pani z kadr powiedziała ,że dostaje ekwiwalent doliczany do wypłaty.Mąż nigdy tego nie widział na liście płac I tak było przez trzy lata.
Rozwiązanie umowy jest za porozumienie stron ,które nastąpiło w dniu 25,08,09r.Na umowie pisze :
wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze;za 2009.0dni w tym 0 urlopu wypoczynkowego wykorzystanego na podst. art.167(2) kodeksu pracy za 2009wypłacono ekwiwalent.
Czy można ekwiwalent doliczac do miesiecznej wyplaty i czy jest on osobno zaznaczony?
Jakich papierów żądać ,aby mieć pewność że ekwiwalent został wypłacony?
menia1975 jest off-line  
04-09-2009, 09:02  
menia1975
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: ekwiwalent za urlop

dołączam artykuł z prasy o zakładzie męża;POZNAŃ - Niemieckie związki bronią naszych pracowników

Barbara Wicher

2009-07-06 06:28:00
– Mamy dość! Nie może tak być, byśmy w Boże Narodzenie musieli bezpłatny urlop brać, bo Pekabex chce zaoszczędzić na ZUS-ie?! – nie kryje oburzenia Waldemar Winiarz, który od 20 lat pracuje dla poznańskiej spółki. Protestujący pracownicy zarzucają Poznańskiej Korporacji Budowlanej nagminne łamanie przepisów kodeksu pracy. Chodzi głównie o brak urlopów wypoczynkowych, przymusowe wysyłanie na bezpłatne urlopy i zawieranie umów tylko na rok.

Polscy robotnicy mogą pracować w Niemczech przez 10 miesięcy w roku. Na dwa pozostałe muszą wrócić do kraju. Za te 60 dni Pekabex płacić nie chce i żąda od każdego pracownika podpisania wniosku o bezpłatny urlop. W tym czasie robotnicy, choć formalnie zatrudnieni u poznańskiego pracodawcy, nie dostają pensji i nie są ubezpieczeni. Podobne sytuacje według relacji robotników powtarzają się, gdy ci wyjeżdżają na weekend do swoich rodzin.

– Jadąc w czwartek, musimy wypisywać wniosek aż do niedzieli. Licząc święta i kilka dni w roku, kiedy spotykamy się ze swoimi rodzinami, wychodzi na to, że mamy w ciągu roku około 3 miesiące bez ubezpieczenia. W wieku 60 lat okaże się w ZUS-ie, że zabraknie nam te 3–4 lata do emerytury – żalą się protestujący.

Z postulatami o zmianę na początku czerwca do protestu przystąpiła w Paderborn niemal cała załoga Pekabeksu. O konflikcie zrobiło się głośno, kiedy losami Polaków zainteresowały się niemieckie związki zawodowe i media. – Podczas pierwszej akcji protestacyjnej robotnicy domagali się przejrzystości płac – mówi „Polsce Głosowi Wielkopolskiemu” Holger Kosbab, dziennikarz „Neue Westfälische”. Gazeta jako pierwsza opisała sytuację polskich pracowników z Paderborn. – Okazało się bowiem, że pieniądze dostają oni albo do ręki, albo przelewane są na ich konta. Brakuje natomiast listy płac, bez której robotnicy nie mogą sprawdzić, czy dostali odpowiednio wysoką pensję w stosunku do przepracowanych godzin – mówi niemiecki dziennikarz . Protestujący twierdzą, że Pekabex bezprawnie zaniża im pensję, a lista przepracowanych godzin jest fałszowana.

Pytany o to prezes spółki nie zaprzecza. – Nasza firma musi pracować w systemie zadaniowym. Nie sposób sobie wyobrazić, by pracownicy zostawili betonowe elementy, bo minęło akurat 8 godzin pracy – mówi Przemysław Borek, prezes Pekabeksu. Jednocześnie nie potrafi powiedzieć, czy za takie nadgodziny jego firma płaci pracownikom, czy daje w zamian wolne. Przyznaje się jednak do obniżenia wcześniej zakontraktowanej płacy. Jak zapewnia Borek, wyniknęło to z zarządzenia niemieckiej firmy, która nakazała cięcie kosztów. Bremer AG miało zażądać obniżenia kosztów o 20 proc. Połowę z tego na swoje barki miał wziąć Pekabex, a połowę pracownicy. Tej wersji zaprzeczają robotnicy oraz druga poznańska firma, która pracuje dla Bremer AG.

– Niemożliwe, by chodziło o 20-procentowe cięcie kosztów, to przecież ten sam zleceniodawca – mówi Zenon Kapciński, prezes Inbudeksu. Jego firma obniżyła pensje o 5 proc., biorąc drugą część cięć na siebie. Robotnikom Pekabeksu zabrano z pensji po 10 proc.

Na pomoc Polakom przyszły ogólnokrajowe niemieckie związki zawodowe IG Bau. – Ci robotnicy pracują u nas uczciwie. Trudno im walczyć za granicą o swoje prawa. Chcemy im pomóc w negocjacjach dotyczących przestrzegania prawa i regulaminu – mówi nam Benno Gabriel, sekretarz związku IG Bau.
Zarząd Pekabeksu nie wierzy w intencje IGBau: – Związki ze względu na rosnące za granicą bezrobocie próbują osłabić konkurencyjność polskich firm na niemieckim rynku, żeby „chronić miejsca pracy” – przypuszcza Przemysław Borek.

Benno Gabriel nazywa takie domysły bzdurami i zapewnia bezinteresowną walkę o uczciwe wynagrodzenie dla Polaków.

Mimo wizyt kierownictwa Pekabeksu w niemieckiej filii, ciągle nie udało się zawrzeć porozumienia ze wszystkimi robotnikami. Część zgodziła się na stawiane przez pracodawcę warunki i wróciła do pracy. Reszta zapowiada dalszy protest i grozi sądem pracy. Dziś ma się odbyć kolejna tura rozmów z zarządem Pekabeksu.
menia1975 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zwolnienie lekarskie, urlop rodzicielski a ekwiwalent za urlop (odpowiedzi: 2) witam, od 2009 roku pracowałam w firmie na umowę o pracę. we 09 2013 roku urodziłam Córkę ale od stycznia 2013 byłam już na zwolnieniu lekarskim...
§ urlop a ekwiwalent za niewykorzystany urlop (odpowiedzi: 1) Witam. Mam takie pytanie: 15 listopada skończyła mi się umowa o pracę. Od 06.11 do 22.11 przebywałam w szpitalu. Po skończonej umowie o pracę zostało...
§ Czy ekwiwalent za urlop liczy się jako urlop wykorzystany? (odpowiedzi: 4) Witam, Mój były pracodawca w świadectwie pracy umieścił taką informacje: "Wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 4,00 dni/32,00h za rok 2013 (w...
§ Zaległy urlop / Urlop który przepadł / Zwolnienie z winy pracodawc / Ekwiwalent (odpowiedzi: 19) Witam wszystkich, mam trudne putanie. Szukam już od kilku dni odpowiedzi na różnych forach ale nie znalazłem odpowiedzi na następujące pytanie: ...
§ Nie wypłacony ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop urlop (odpowiedzi: 2) Witam. Byłam zatrudniona na pełny etat w sklepie spożywczym. Po 3 miesiącach pracy poszłam na zwolnienie lekarskie ponieważ byłam w ciąży. 14.07.11...
§ Badania kontrolne a urlop wypoczynkowy. Ekwiwalent za urlop (odpowiedzi: 5) Witam, może ktoś wie jak przedstawia się sprawa badań kontrolnych pracownika po chorobie dłuższej niż 30 dni i urlopu wypoczynkowego zaraz po tejże...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:35.