Badania lekarskie - Forum Prawne

 

Badania lekarskie

Czy przychodnia w której robiłem badania przed przystąpieniem do pracy może nie wydać mi wyników badań krwi argumentując to tym, że za badania zapłacił pracodawca i te wyniki należą do niego?...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
13-06-2018, 15:15  
kamilx7
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Badania lekarskie

Czy przychodnia w której robiłem badania przed przystąpieniem do pracy może nie wydać mi wyników badań krwi argumentując to tym, że za badania zapłacił pracodawca i te wyniki należą do niego?
kamilx7 jest off-line  
13-06-2018, 15:40  
CDZ2015
Zbanowany
 
Posty: 1.823
Domyślnie RE: Badania lekarskie

W jakim celu potrzebujesz te wyniki badań?
CDZ2015 jest off-line  
13-06-2018, 15:53  
kamilx7
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Badania lekarskie

Do innej pracy, a ponieważ tamte były robione tydzień temu więc nie widze sensu robienia drugi raz morfologi czy zdjęcia płuc.

Poza tym czy to dla przychodni ważne w jakim celu chce dostać te badania? Czy muszę ich o tym informować? Mogę na przykład chcieć się skonsultować z innym lekarzem bo do tego nie mam zaufania i chyba mam do tego prawo.
kamilx7 jest off-line  
13-06-2018, 16:00  
CDZ2015
Zbanowany
 
Posty: 1.823
Domyślnie RE: Badania lekarskie

Błąd! Przychodnia nie ma prawa wydać Ci wyników.
CDZ2015 jest off-line  
13-06-2018, 16:10  
kamilx7
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Badania lekarskie

Jakieś uzasadnienie? Bo ja czytałem, że wyniki badań są własnością pacjenta na przykład tu:

Wyniki badań są własnością pacjenta, a jednak bywają niedostępne - Prawo
kamilx7 jest off-line  
13-06-2018, 16:27  
CDZ2015
Zbanowany
 
Posty: 1.823
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a kamilx7 Zobacz post
Jakieś uzasadnienie? Bo ja czytałem, że wyniki badań są własnością pacjenta na przykład tu:

Wyniki badań są własnością pacjenta, a jednak bywają niedostępne - Prawo
Zauważyłaś, że rok powstania artykułu to 2014?
CDZ2015 jest off-line  
13-06-2018, 16:39  
kamilx7
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Badania lekarskie

Tak, ale też nie znalazłem żadnego artykułu o tym, że przychodnia nie ma prawa wydać mi wyników.
kamilx7 jest off-line  
14-06-2018, 15:32  
E.
Użytkownik
 
Posty: 101
Domyślnie RE: Badania lekarskie

Kodeks pracy - Dział X - Bezpieczeństwo i higiena pracy

§ 11. Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
1) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;

2) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

§ 12. Przepis § 11 pkt 2 stosuje się odpowiednio w przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.
E. jest off-line  
Dzisiaj, 12:09  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.987
Domyślnie RE: Badania lekarskie

Cytat:
Napisał/a kamilx7 Zobacz post
Czy przychodnia w której robiłem badania przed przystąpieniem do pracy może nie wydać mi wyników badań krwi argumentując to tym, że za badania zapłacił pracodawca i te wyniki należą do niego?
Absolutnie wyniki badań nie są własnością pracodawcy, więcej nawet - pracodawca nie ma żadnego prawa uzyskać od lekarza informacji jakie te wyniki były !
Jedyne co pracodawca otrzymuje i do czego ma prawo to końcowe orzeczenie lekarza medycyny pracy z zaznaczeniem, że pracownik - JEST/NIE JEST zdolny do pracy.
Także nowy pracodawca nie ma prawa ich wymagać - obowiązują te same zasady.
Co nie zmienia faktu, że nawet jeśli te wyniki chcesz mieć "sam dla siebie", to masz do tego prawo.
Chcąc uzyskać pewność co do swoich praw, jako pacjenta (pracownik też jest dla lekarza pacjentem ) - zadzwoń tutaj i dopytaj.
Ewania jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Badania lekarskie (odpowiedzi: 2) Staram się o pracę w danej firmie. Czy mam zasadne prawo żądać skierowania na badania lekarskie przed podpisaniem przedwstepnej umowy o pracę (np....
§ Dwa zwolnienia lekarskie, a badania lekarskie (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie czy muszę wykonywać badania kontrolne po zwolnieniach które trwały dłużej niż 30dni i teraz szkopuł sprawy: miałem 15dni...
§ Badania lekarskie (odpowiedzi: 0) Witam. Dostałem skierowanie na badania lekarskie w wyniku jazdy rowerem w stanie nietrzeźwości. W pouczeniu napisane jest,że mam się na nie zgłosić...
§ Badania Lekarskie (odpowiedzi: 1) Witam w maju 2010r utracilem prawo jazdy na rok za jazde pod wplywem na rowerze czy jest konieczne robienie tych wszystkich badan kiedy od tego roku...
§ Badania lekarskie art. 122 (odpowiedzi: 0) Witam:) Zostalem skierowany na badania w trybie art. 122 ust.1 pkt 3 czyli z powodu kierowania pojazdu (roweru) w stanie nietrzezwosci. Orientuje sie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:54.