Niewypłacenie wynagrodzenia. - Forum Prawne

 

Niewypłacenie wynagrodzenia.

Witam. Otóż podjąłem pracę w jednej z Łódzkich firm jako kierowca furgona. Wyglądało to tak, że w aplikacji "praca za rogiem" pojawiło się ogłoszenie, zaaplikowałem i 10 minut później zadzwonił do mnie pracodawca. Był to ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
18-11-2018, 21:02  
Bajzercik
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Niewypłacenie wynagrodzenia.

Witam.

Otóż podjąłem pracę w jednej z Łódzkich firm jako kierowca furgona. Wyglądało to tak, że w aplikacji "praca za rogiem" pojawiło się ogłoszenie, zaaplikowałem i 10 minut później zadzwonił do mnie pracodawca.

Był to piątek to chciał się ze mną umówić w sobotę na spotkanie, ale nie mogłem i zapytałem o niedziele. Zgodził się i miał do mnie dzwonić, ale jak on to powiedział, że ma dużo na głowie i zapomniał o mnie to spotkaliśmy się o 22 jakoś. W poniedziałek miałem z nim jechać do Warszawy zobaczyć co się z czym je( to mi powiedział jeszcze w piatek). Jednakże powiedział mi, że w poniedziałek pojadę sam, że to nie jest ciężka praca. Do tego zapytał czy potrzebuje umowy, bo on by zobaczył jak mi idzie i w połowie miesiąca czyli po około 2 tygodniach przepracowanych podpisałbym umowę, zgodziłem gdyż też chciałem zobaczyć jak to wygląda i czy dam radę, bo to dość brzydliwa praca i zapachy są różne. I nie ukrywam, że taka opcja była dla mnie dobra. Czyli podjąłem pracę na czarno.

I tak też się stało wytłumaczył mi co i jak i w poniedziałek pojechałem. Dodam, że w niedziele jak już dotarłem do domu musiałem usiąść i ustalić sobie trasę zajęło mi to około 2h.

W poniedziałek zrobiłem co trzeba i chciałem już odpuścić, ale namówił mnie jeszcze na wtorek.
Dostałem papiery, oczywiście nie te co trzeba ( straszne zamieszanie w tej firmie, wszystko na wariackich papierach). I byłem 2 h w plecy z jeżdżeniem do punktów. Dodam, że w rozmowie telefonicznej była mowa o pracy od 7-8 (zależy jak punkty otwarte) do 15-16. W poniedziałek cała praca zajęła mi 14 h., We wtorek 11. I to było też jednym z powodów rezygnacji.

W trakcie pracy, zdzwoniliśmy się i powiedziałem, że nie chce już jeździć i że dzisiejszy dzień dokończę, ale to jest mój ostatni dzień. Tak też się stało zrobiłem 45 punktów z 46. Czyli prawie wszystko i był zadowolony.

Później telefonicznie ustaliliśmy jak ma mi zapłacić za te 2 dni pracy. I ustaliliśmy, że przelewem.


I tutaj zaczynają się schody,ponieważ kiedy chciałem zapytać co z moimi pieniędzmi to nie odbierał jak dzwoniłem, odpisał mi na niektóre smsy. Między innymi żebym podał numer konta to podałem. Jednakże pieniędzy nie wysłał wcale. Wiem, że przede mną była osoba której nie wypłacił za 3 dni pracy. Ale nie dało mi to do myślenia.

Kolejny z smsów na który dostałem odpowiedź to była na ten gdzie dałem mu do zrozumienia, że mam z nim nagrane rozmowy ( z przed rozpoczaecia pracy, podczas pracy, na zakończenie, dosłownie każdą rozmowe), iż mam w telefonie aplikacje dla samego siebie, która nagrywa rozmowy ( gdy np zadzwoni ktoś z czymś ważnym i nie usłyszę dokładnie to później sobie odtwarzam to). Do tego mam SMSY które wysyłaliśmy. I powiedziałem, że zgłosze to do sądu pracy.

Moje pytanie jest takie: Jakie kroki mogę poczynić aby dostać zarobione pieniądze, może 280 zł nie jest dużo. Ale Cenie sobie swój czas i do tej pracy podchodziłem sumiennie. Jednakże bardziej chodzi mi o to, aby zrozumiał, że z ludźmi nie można tak postępować. Smsy z mojej strony są lekceważone. Dostałem jedynie sms, że nagrywanie rozmów bez uprzedniego poinformowania nie może służyć jako dowód. I co mogę zrobić czy mogę to wykorzystać czy jedynie smsy ? Bo z tym dobrze wiedział, że wysyła ja go nie zmuszałem do niczego.
Bajzercik jest off-line  
19-11-2018, 08:29  
Latrommi
Stały bywalec
 
Posty: 827
Domyślnie RE: Niewypłacenie wynagrodzenia.

Nikt tutaj nie popiera pracy na czarno. Nie radzę postępować w ten sposób w przyszłości. Rozpoczynanie pracy bez jakiegokolwiek potwierdzenia na piśmie - sam Pan widzi jak się może skończyć.

Nagrywanie rozmów, w których uczestniczymy, nie jest przestępstwem, o którym mowa w art. 267 k.k. (nagrywanie rozmów osób trzecich). W Pana przypadku i niedoszłego pracodawcy/zleceniodawcy nie można mówić o naruszeniu dóbr osobistych osoby nagrywanej - tak więc nie ma on racji.

280 zł za 25 godzin pracy? Skoro i tak miał panu zapłacić najniższą krajową netto, to tym bardziej nie rozumiem braku umowy.

Może Pan tego niedoszłego pracodawcę/zleceniodawcę straszyć sądem pracy... może to coś da.
Może Pan iść z tym do PIP i a PIP po ustaleniu, że faktycznie pracował pan na czarno, może w Pana imieniu wnieść skargę do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy. Wtedy będzie Pan mógł dochodzić zapłaty zaległych odsetek na ubezpieczenia społeczne i niewpłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Jednak, jeśli był pan zarejestrowany jako osoba bezrobotna i nie zgłosił pan zatrudnienia w ciągu 7 dni to Panu grozi grzywna w wysokości od 500 zł do 5000 zł.
Latrommi jest off-line  
19-11-2018, 09:57  
Bajzercik
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Niewypłacenie wynagrodzenia.

Rozumiem. Nigdzie nie byłem zarejestrowany jako bezrobotny. Studiuje jeszcze zaocznie ostatni rok i chciałem zarobić sobie na studia.

W tej pracy była mowa o 140 zł dniówki, co mnożąc przez 20 dni daje 2800 na rękę. Nie wiem, dlaczego zgodziłem się też na taką pracę na czarno. Ale czasu nie cofnę i teraz będę mądrzejszy o to doświadczenie.

Czyli mogę pójść do PIP i naświetlić tam sprawę i oni poczynią dalsze kroki ? I ja jako osoba pracująca na czarno nie będę miał z tego większych problemów ?
Bajzercik jest off-line  
19-11-2018, 10:16  
Jeremypitbull
Stały bywalec
 
Jeremypitbull na Forum Prawnym
 
Posty: 1.108
Domyślnie RE: Niewypłacenie wynagrodzenia.

Zgłoś do PIP-u. To pracodawca jest winny, iż nie zgłosił zatrudnienia do ZUS i US. Zawsze można stać na stanowisku , iż świadczenie miało charakter zlecenia na podstawie ustnej umowy zlecenie. Wówczas nie ma żadnego rygoru co do formu zawarcia tej umowy, z kolei na zleceniodawcy ciąży obowiązek nie tylko wypłacania ci wynagrodzenia tytułem wykonanych opisanych przez ciebie zleceń, ale również uiszczania okreslonyc składek do ZUS i US, czego uporczywe zaniechanie z kolei jest przestępstwem.
Na rozgrzewkę zacząłbym od PIPu i wskazałbym, iż świadczenia miały charakter stosunku pracy, którą pracodawca zaniechał potwierdzić pisemnie. Daj znac jak wyszło
Jeremypitbull jest off-line  
19-11-2018, 10:52  
Bajzercik
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Niewypłacenie wynagrodzenia.

Dziękuje bardzo, za odpowiedzi. Teraz już wiem jakie kroki rozpocząć
Bajzercik jest off-line  
24-11-2018, 11:11  
Bajzercik
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Niewypłacenie wynagrodzenia.

@Jeremypitbull Pisałeś żeby dać znać, także sprawa się już zakończyła. Pracodawca wypłacił mi pieniądze.

Jednakże przez ten ostatni tydzień dokładniej we wtorek, to on się skontaktował ze mną po tym, jak napisałem SMS o treści (tak w skrócie) żeby się więcej ze mną nie kontaktował bo nie mamy już po co i że zgłaszam sprawę tam gdzie go informowałem, krótko i na temat. Po czym po jakichś 2/3 h telefon od niego że moje SMSy (Bo groziłem mu inspekcją pracy - to była informacja dla niego co zrobię, żeby odzyskać pieniadze) i przelew który robił są na policji ( chyba chciał mnie nią postraszyć, jednakże mam styczność z tymi służbami, znam kilku policjantów i tym mnie nie przestraszył).

W trakcie rozmowy nawet mi pogroził, żebym się oglądał za siebie po czym dodał bo mogę wpaść w dziurę. I na sam koniec zaczął być łagodny jak baranek, na koniec rozmowy powiedział, że niby przelew zrobił o 18 ale na drugi dzień czyli środa o 12 mi wyśle potwierdzenie przelewu. Oczywiście nie dostałem nic

Nie kontaktowałem się z nim. Zadzwoniłem do PIP w czwartek i tam dostałem numer do komórki prawnej, która zajmuje się bezpośrednio poradami prawnymi, kto zna numer to początek 459 .... I na drugi dzień miałem dzwonić bo tam było zamknięte już. Ale zadzwonił on i powiedział, że w piątek będzie przelew i tak też było

Jeszcze raz dziękuje wszystkim za odpowiedzi
Bajzercik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niewypłacenie części wynagrodzenia (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie Przez okres trzech miesięcy pracowałem na umowę zlecenie w firmie która wymagała ode mnie stroju w postaci garnituru, nie...
§ Niewypłacenie wynagrodzenia (odpowiedzi: 4) Witam, byłam zatrudniona na umowe o pracę na okres próbny od 18.02.2015 roku. Mój pracodawca zamknął nasz sklep z dnia na dzień 2.04.2015 roku. W...
§ Niewypłacenie wynagrodzenia (odpowiedzi: 1) Witam mamy ze znajomymi problem a więc pracowaliśmy przez agencję pracy na umowę o prace tymczasową 2 tygodnie,no i pracodawca powinien nam wypłacić...
§ niewypłacenie wynagrodzenia (odpowiedzi: 2) pracowałem na umowe zlecenie przepracowałem ustawowy miesiac i poszłem do innej pracy .firma w której pracowałem nie chce wypłacic mi pensji za...
§ niewypłacenie wynagrodzenia (odpowiedzi: 1) Witam Mój problem wygląda nastepująco: zostałem zatrudniony na okres próbny do firmy budowlanej bez żadnej umowy poza ustną, przepracowawszy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:41.