Odpowiedzialność materialna - Forum Prawne

 

Odpowiedzialność materialna

witam Jestem obecnie zatrudniony w sklepie jako sprzedawca i tylko tyle. Do moich obowiązków i kolegi należy sprzedaż i przyjmowanie towaru. Wprowadza go na stan szefostwo (my nie mamy uprawnień w programie do tego), właściciele ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
03-09-2019, 20:25  
kitachi
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie Odpowiedzialność materialna

witam
Jestem obecnie zatrudniony w sklepie jako sprzedawca i tylko tyle. Do moich obowiązków i kolegi należy sprzedaż i przyjmowanie towaru. Wprowadza go na stan szefostwo (my nie mamy uprawnień w programie do tego), właściciele mieszkają blisko i często zostają po naszym wyjściu i przyjeżdżają do firmy gdy nas nie ma. Jednym słowem mają nieograniczony dostęp do towaru.
W maju otrzymaliśmy dostawę wielopaczkową na jednej FV. 2 paczki w poniedziałek odebrałem i rozliczyłem ja, w środę jedną kolega, w piątek tuż przed wyjściem kurier przywiózł ostatnią część. Odebrał ją kolega i została w firmie. W poniedziałek nie było już towaru (był rozłożony na półki) i dokumentu PZ.
W czerwcu okazało się, że brakuje towaru (całej jednej pozycji ok 30 szt. czyli jednej paczki z dostawy) z ostatniej partii dostawy. Weryfikacja PZ wykazała, że ktoś odhaczył brakującą pozycję jako dostarczoną, jednak nikt dokumentu nie podpisał. Są na nim moje haczyki i kolegi (na tym co jest) tego feralnego ostatniego innego niż wszystkie nikt nie rozpoznaje. Czas też zrobił swoje.
Wg. nas towar rozłożył ktoś z właścicieli, ale nie mamy na to dowodów. Oni obarczają nas za niedopełnienie obowiązków. Dodatkowo wg. listów przewozowych były dwie paczki. My jesteśmy przekonani, że przyszła jedna. Normą było, że kurier wpisywał jako odbierającego ostatnią osobę, która mu kwitowała. Teraz to zdecydowanie tępimy i domagamy się pokazania ile paczek i kto kwituje (wiem, musztarda po obiedzie, mądry po szkodzie).
Ogólnie sytuacja jest niejasna i zagmatwana. Dodatkowo szefowa to mistrzyni wykorzystania przestrzeni. Niejednokrotnie przenosi nam towar z jednej części magazynu gdzie indziej lub zgoła zastawia innym aby tylko upchnąć ile się da.
Są więc dwie dominujące wersje :
1. szefowa upchnęła towar i nie pamięta w którym kącie (parę razy już to się zdarzało) i może kiedyś wypłynie
2. Wyrolował nas kurier dostarczając 1 paczkę zamiast 2
Oczywiście szefostwo to mało interesuje, obarcza nas 100% odpowiedzialności i kosztów.
Wiem, że odpowiadam materialnie do 3 pensji. Jednak na pewno nie poczuwam się do takiej odpowiedzialności i nie zamierzam wyrazić zgody na potrącenie w wymiarze narzucanym mi przez pracodawcę.
To on odpowiada za organizację pracy, a ta jak widać ma duże braki. Dopiero teraz trwają prace konceptualne jak to zorganizować abyśmy to my w pełni odpowiadali za stany magazynowe (przypomnę, że właściciele mają swobodny dostęp do towaru i dokumentacji magazynowej). Zwroty niejednokrotnie kilka tygodni nie są wprowadzane na stan, a reklamacje zdejmowane. Stany sobie życie sobie.
Wiem, że na bank mogę zapomnieć o premii, ale nawet kilka ich nie wyrówna należności za towar. Wychodzi ok 500 zł na mnie i tyle samo na kolegę.
Przy moim przyjęciu nie było remanentu czy przyjęcia odpowiedzialności etc.

Pytania :
1. Po jakim czasie od wykrycia braków możemy zostać nimi obciążeni ?
2. Jak wygląda nasza sytuacja w takim stanie rzeczy ? Czego możemy się spodziewać ? Jak to powinno się odbyć zgodnie z przepisami ?
Pozdrawiam
kitachi jest off-line  
05-09-2019, 17:32  
kitachi
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Odpowiedzialność materialna

witam
Może jednak ktoś coś napisze ?
Chociaż ogólnie o odpowiedzialności i postępowaniu w przypadku jej wystąpienia ?
Pozdrawiam
kitachi jest off-line  
05-09-2019, 19:01  
cologniola
Moderator
 
Posty: 13.244
Domyślnie RE: Odpowiedzialność materialna

Roszczenia w prawie pracy przedawniają się po 3 latach
Dopóki właściciele bedą mieć dostep kiedy was nie ma , oraz bedą odbierac paczki i rozkładać towar to nie mogą was obciążać za braki - chyba że wam udowodnią wine
cologniola jest off-line  
05-09-2019, 19:58  
kitachi
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Odpowiedzialność materialna

Witam
Właśnie tak mi się wydawało, jednak nie miałem pewności.
Czy mógłbym dostać na to jakąś podstawę prawną tj. paragrafy lub wyroki ?

To nie jest tak, że chcę się wymiksować od odpowiedzialności. Do tej pory popełniłem kilka drobnych pomyłek i za zwrot i ponowną dostawę do klienta płaciłem. To nie jest problem, że unikam odpowiedzialności. Byłem winien co mi przedstawiono więc bez jakiś dramatów płaciłem. Jednak w tej sytuacji nie czuję się winny. Cyba nikt nie jest w stanie na 100% powiedzieć co się stało, zapewne zbyt wiele naraz. Jeśli już mamy płacić to nie 50/50 z kolegą, ale szefostwo też tu jest winne więc co najwyżej na 3.

Wiem, że na premię uznaniową nie mam wpływu, co jeśli szef wejdzie mi na pensję bez mojej zgody (bo jej nie dam na taki wymiar jak chcą) ?
Tylko skarga do PIP czy mogę (po jakim czasie od niepełnej wypłaty) wypowiedzieć umowę z winy pracodawcy (niepełna wypłata) ?
Pozdrawiam
kitachi jest off-line  
05-09-2019, 20:26  
cologniola
Moderator
 
Posty: 13.244
Domyślnie RE: Odpowiedzialność materialna

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4.10.1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10.10.1975 r. w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu

ART 114- 127 KP

Jak szef potrąci kase beż Twojej zgody na piśmie pozostaje PIP
cologniola jest off-line  
05-09-2019, 20:29  
kitachi
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Odpowiedzialność materialna

witam
Bardzo serdecznie dziękuję za udzielone odpowiedzi i pomoc.
Pozdrawiam
kitachi jest off-line  
08-09-2019, 16:51  
kitachi
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Odpowiedzialność materialna

Witam
Widzę, że sytuacja uległa pewnej zmianie. Szefostwo odstąpiło od przyjmowania dostaw, nakazując nam przyjmowanie i rozliczanie dostaw. Zapewne ma to spowodować pełną odpowiedzialność naszą za towar i stany. Czy ten fakt coś zmienia w naszej sytuacji, przy pełnym dostępie do towaru przez szefostwo ?
Dodam, że to oni wprowadzają i zdejmują towar ze stanów w komputerze. Przykład z piątku, wyszła reklamacja do dostawcy 30 szt. w 12 asortymentach, stany w kompie zostały. Bo towar wróci kiedyś z reklamacji i po co mieszać stanami. Jednak niezgodność towar stan komputerowy jest. Kto to zapamięta za miesiąc czy dwa, a tyle czasem to trwa ?
Druga sprawa była gadka o kamerach aby dokumentować nasze pomyłki. Jednak nie obejmie to wszystkich pomieszczeń. Podobno kamera z nagrywaniem dźwięku, bo za dużo rozmawiamy. W zasadzie nie mam nic przeciw, tyle że powinny być wszędzie nie tylko w naszej pakowalni/magazynie.
Co to wnosi do naszej odpowiedzialności i jak powinno się odbyć, aby było jak trzeba ?
Zapewne będzie próba powierzenia mienia tj. zrzucenia pełnej odpowiedzialności na nas za wszystko. Czy to jest realne w takiej sytuacji, jak powinno się odbyć i czy mogę odmówić. Wolę zrezygnować z pracy bo za mało zarabiam aby ponosić taką odpowiedzialność materialną przy takim chaosie i braku mojego wpływu i kontroli nad sytuacją.
Pozdrawiam
kitachi jest off-line  
10-09-2019, 20:37  
kitachi
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Odpowiedzialność materialna

Witam
No i stało się. Czyli jestem bez premii uznaniowej (trudno, aż 100 zł netto) ale dostałem i po pensji 150 zł. Bez mojej zgody, bez dochodzenia kto i dla czego jest winien, oraz oczywiście bez przedstawienia kosztorysu strat pracodawcy.
Mam trzy lata na zastanowienie. Zobaczę czy to koniec "potrąceń" w następnym miesiącu.
Jeśli ktoś mógłby minie doinformować czy i jak jest możliwe powierzenia nam mienia w takiej sytuacji jak opisałem byłbym bardzo zobowiązany. Bo chyba działania szefostwa do tego dążą.
Bardzo ładnie proszę
Szczególnie proszę szanowną cologniola
Pozdrawiam
kitachi jest off-line  
10-09-2019, 21:59  
cologniola
Moderator
 
Posty: 13.244
Domyślnie RE: Odpowiedzialność materialna

Zeby powierzyć pracownikowi mienie do wyliczenia się należy zawrzeć z nim umowe na pismie ( art 125 kp )
Prawidłowe powierzenie mienia to takie kiedy pracownik będzie w stanie to minie sprawdzić czy rzeczywiście się zgadza ze stane,m faktycznym , do tego potrzebne jest przeprowadzenie spisu z natury (inwentaryzacja ) tak aby na początku wykluczyć nieprawidłowości - sporządza sie protokół
Druga sprawa to pracownik musi mieć mozliwość kontrolowania stanu i ilości mienia przez cały okres powierzenia , czyli musi mieć stworzone warunki aby mógł mienie zabezpieczać przed osobami nieobjętymi umową o powierzenie mienia = szefosto nie powinno mieć dostepu
Cytat:
Napisał/a kitachi Zobacz post
Dodam, że to oni wprowadzają i zdejmują towar ze stanów w komputerze.
W takim razie szefostwo nie może wam przekazać mienia skoro ma dostęp do kompa i to ono tak naprawdę robi zapisy
Wy jako pracownicy możecie odmówić podpisania umowy o odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie
W razie odmowy pracodawca może choć nie musi wypowiedzieć wam umowe o prace
Odmowa również nie zwalnia was z odpowiedzialności za szkode wyrządzoną pracodawcy , ale do kwoty max 3 pensji
Pracodawca musi udowodnić wine pracownikowi aby mógł się domagać kasy za wyrządzona szkode
Na każde potrącenie musi mieć waszą zgode na piśmie
Należy zapoznać się z art 114 – do 127 KP

Cytat:
Napisał/a kitachi Zobacz post
ale dostałem i po pensji 150 zł
Możez zlożyć skarge do PIP
cologniola jest off-line  
11-09-2019, 17:45  
kitachi
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Odpowiedzialność materialna

Witam
Za wszystkie odpowiedzi bardzoooo serdecznie dziękuję.
Wnoszę z nich, że szefowi pomieszało się odpowiedzialność za mienie powierzone z szkodą.
Nie miałem problemu z płaceniem (nie jest to fajne) za swoje błędy. Choć przy skali ok 1500 - 2000 operacji sprzedaży na osobę w miesiącu 2-5 błędnych wysyłek jest w mojej ocenie i panujących warunkach akceptowalne. Tym bardziej, że najczęściej trzeba zapłacić za zwrot i ponowną wysyłkę lub dosłanie brakującej pozycji. Nie są to duże kwoty. Nie mylimy się (na razie) na setki czy tysiące złotych.
Zresztą do tej pory była lista co kto źle wysłał, podliczane i po akceptacji czy wyjaśnieniach płacone.
W tej sytuacji pierwsza wersja : szefowa sama powiedziała do nas, że widziała ten towar i wyniosła do 2 magazynu abyśmy nie pomylili z innym asortymentem. Po tym jak się nie odnalazł wersja zmieniła się na nasz błąd przyjęcia towaru od kuriera.
Dziś miałem sytuację : przeniosłem zamówienie do oczekujących na dostawę. Szefowa je zobaczyła i pyta dla czego. Odpowiedziałem w kompie ten towar jest na minusie. Ona na to jest na magazynie, był zwrot od klienta i wrócił więc można nowe zamówienie zrealizować. Stany są nieaktualne, szef nie miał czasu ich skorygować (3 dni).
Tyle w temacie.
Ponieważ praca mi się podoba, poczekam. Odsetki są lepsze niż w banku. Mam trzy lata na wypłatę.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam
kitachi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odpowiedzialność materialna (odpowiedzi: 5) Witam, od 11 sierpnia do końca października byłem zatrudniony w firmie media expert. Kilka dni temu czyli praktycznie po roku czasu otrzymałem takie...
§ Odpowiedzialność materialna (odpowiedzi: 2) Witam Pracuję w sklepie odzieżowym, pracodawca dał nam - 11 osobom - do podpisania odpowiedzialność materialną. Odpowiedzialność jest za dosłownie...
§ Odpowiedzialność materialna (odpowiedzi: 0) Witam. Pracuję na magazynie jeszcze z dwoma osobami,jesteśmy w trójkę od ponad 30 dni na zwolnieniu lekarskim,mamy odpowiedzialność materialną,wiem...
§ odpowiedzialność materialna - brak wyrażenia zgody na pracę bez odpowiedzialności mat (odpowiedzi: 4) Witam W firmie w której pracowałem, wszyscy pracownicy podpisywali odpowiedzialność materialną. Zwykle gdy następowała rotacja w zakładzie, była...
§ Zdjęta odpowiedzialność materialna, a faktyczny brak tej odpowiedzialności. (odpowiedzi: 1) Witam!! Mam dość nietypowy problem. Od momentu podjęcia pracy (2007 r) podpisałem odpowiedzialność materialną. W połowie grudnia 2010 r....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:51.