Umowa szkoleniowa a kara finansowa - Forum Prawne

 

Umowa szkoleniowa a kara finansowa

Witam, Podpisałem umowę szkoleniową wraz z umową próbną o pracę na 3 miesiące jak zaczynałem w firmie. Później gdy się kończyła umowa to podpisałem nową umowę o pracę na 6 miesięcy. Pytanie czy mogę odejść ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
09-09-2019, 10:41  
zbyszek0101
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Umowa szkoleniowa a kara finansowa

Witam,

Podpisałem umowę szkoleniową wraz z umową próbną o pracę na 3 miesiące jak zaczynałem w firmie. Później gdy się kończyła umowa to podpisałem nową umowę o pracę na 6 miesięcy.

Pytanie czy mogę odejść z pracy bez ponoszenia kary finansowej?

Mam takie zapiski na umowie szkoleniowej:

1.Pracownik zobowiązuje się do pozostawania w zatrudnieniu u pracodawcy przez okres 3 lat licząc od dnia zakończenia szkolenia, przy czym za dzień zakończenia szkolenia strony uznają datę wskazana w 1 ust.1.
2. Pracownik podnoszący swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniu:
- który bez uzasadnionych przyczyn nie weźmie udziału w szkoleniu albo przerwie w nim udział.
- z którym pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, lub za wypowiedzeniem podając przyczynę wypowiedzenia w trakcie szkolenia bądź po jego zakończeniu w terminie o którym mowa w 3 ust.1 umowy.
- który w okresie wskazanym w 3 ust.2 umowy rozwiaze stosunek pracy za wypowiedzeniem lub samowolnie porzuci prace
- który w okresie wskazanym w 3 ust.2 umowy rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie Art.55 kodeksu pracy.
- jest zobowiązany do zwrotu kosztów szkolenia, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu szkolenia lub okresu zatrudnienia w czasie trwania szkolenia.
3. Pracownik zobowiązuje się do zwrotów kosztów, o których mowa w 3 ust, 2 umowy, na rachunek pracodawcy w terminie 14dni od dnia wezwania pracodawcy, chyba że ten zwolni to z tego obowiązku.

Czy jest szansa odejść z firmy omijając tą karę finansową, czy tylko wtedy jesli moja obecna umowa 6 miesieczna wygasnie?
Dodam że to szkolenie to było przyuczenie z asortymentu firmy żebym mógł zacząć pracę. Chciałbym zmienić prace, ale nie jestem w stanie splacic przy tym pracodawcy. Okres wypowiedzenia moj to miesiac a umowa konczy mi sie na poczatku grudnia. Podpisalem ta umowe szkoleniowa jak zaczynalem prace, przy umowie na 6 miesiecy juz tego nie podpisywalem, ale spodziewam sie ze nie musialem bo jest dalej wazna. Prosze o jakies porady.
zbyszek0101 jest off-line  
09-09-2019, 17:13  
cologniola
Moderator
 
Posty: 12.309
Domyślnie RE: Umowa szkoleniowa a kara finansowa

Jakie kwalifikacje dodatkowe dało Ci to "szkolenie"
Czy dostałeś jakieś "świadectwo "

Cytat:
Napisał/a zbyszek0101 Zobacz post
który w okresie wskazanym w 3 ust.2 umowy rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie Art.55 kodeksu pracy.
Ten zapis jest nieważny
Jakie koszty poniósł pracodawca ? - poproś o fakturę lub wyciąg z konta „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia” TUTAJ pracodawca powinien umieścić koszty które poniósł
cologniola jest off-line  
09-09-2019, 19:27  
zbyszek0101
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Powiedziałbym że żadnych kwalifikacji, poznawalem asortyment i poszczególne działy firmy i po tym czasie dopuścili mnie do pracy, która miałem wykonywać.

Nie dostałem żadnego świadectwa tylko formularz w jakim dziale byłem i czego się tam uczyłem od pracowników, miałem zebrać podpisy od kierowników że jest to zaliczone i oddać firmie ale tego nie zrobiłem i nie przypominali się.

Chciałbym uniknąć w tej chwili proszenia o takie rzeczy typu potwierdzenie że wydali pieniądze na to szkolenie, ponieważ nie oznajmiłem im że chce odejść, bo chce uniknąć tej kary pieniężnej i dlatego pytam się co najlepiej zrobić.

Siedziba firmy jest w innym mieście niż mieszkam, dlatego zapewnili mi również nocleg przez ten czas szkolenia.

Kwota która jest ustalona to 5 tyś zł więc nie jest to mało, aby im oddać odchodząc z pracy w dodatku. Czy muszę koniecznie czekać do wygaśnięcia umowy? I też jest niepewność czy oni mnie nie zwolnią wcześniej pod jakimś pretekstem, aby właśnie zyskać tą kwotę.
zbyszek0101 jest off-line  
09-09-2019, 20:13  
cologniola
Moderator
 
Posty: 12.309
Domyślnie RE: Umowa szkoleniowa a kara finansowa

Cytat:
Napisał/a zbyszek0101 Zobacz post
1.Pracownik zobowiązuje się do pozostawania w zatrudnieniu u pracodawcy przez okres 3 lat licząc od dnia zakończenia szkolenia, przy czym za dzień zakończenia szkolenia strony uznają datę wskazana w 1 ust.1.
Przegapiony zapis
Ten zapis jest niedopuszczalny . Pracodawca nie może zobowiązać pracownika do pozostania u niego w zatrudnieniu
W mojej ocenie odchodząc nawet w tej chwili pracodawca nie może żadać kasy za takie "szkolenie "
Przyuczenie nowo przyjętego pracownika do pracy na wyznaczonym stanowisku należy do podstawowych obowiązków pracodawcy
Jezeli nie chcesz spierać sie z pracodawca to najlepszym wyjściem jest dotrwanie do końca tej umowy którą zawarłeś na okres 6 m- cy
Sami nic nie mogą Ci potrącić , pewnie gdybyś odszedł będą straszyć sadem
O nieprzedłużeniu umowy nie musisz informować
cologniola jest off-line  
09-09-2019, 20:25  
zbyszek0101
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Właśnie chciałbym zmienić pracę bo to jednak jeszcze 3 miesiące a człowiek się męczy, ale musiałbym być pewien że nie mogą jednak żądać kasy za takie szkolenie.

Mam jeszcze pytania skoro to nie jest pewne.

Czy jeśli by mi pracodawca wypowiedział umowę to wtedy też oddaje pieniądze?

Czy mając miesiąc wypowiedzenia to mogę powiadomić ich załóżmy 2 tyg przed wygaśnięciem umowy żeby być fair i wtedy nic nie mogą zrobić na moja niekorzyść?
zbyszek0101 jest off-line  
09-09-2019, 20:36  
cologniola
Moderator
 
Posty: 12.309
Domyślnie RE: Umowa szkoleniowa a kara finansowa

Żadać zawsze mogą , ale Ty masz prawo odmówić i odesłać ich do sadu , a tam wątpie zeby wygrali
Tylko jeżeli zwolni Cie dyscyplinarnie ( art 52 KP )
Nie musisz ich powiadamiać , ale możesz też powiedzieć dzisiaj że nie przedłużysz umowy
Możesz z umową szkoleniową udać sie do PIP po poradę
cologniola jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kara finansowa, umowa miedzy spolkami (odpowiedzi: 6) Dostalem kare umowna , nie wiem w jakim dziale to umiescic wiec moze moderator pomoze. Zalaczam zdjecie listu ktory dostalem. Kara akurat pokrywa sie...
§ Umowa zlecenie - kara finansowa za jej zerwanie (odpowiedzi: 5) Dzień dobry, Jestem studentem i chciałem bardzo szybko znaleźć sobie jakąś pracę wakacyjną, a terazmam problem ze swoim nowym pracodawcą, z którym...
§ Umowa o pracę kara finansowa za nieprzeszkolenie pracownika (odpowiedzi: 1) Witam mam pytanie odnośnie warunków wypowiedzenia które mam na mojej umowie o pracę. Interesuje mnie czy: 1. Taka kara jest zgodna z prawem (za...
§ Umowa zlecenie i kara finansowa za zerwanie (odpowiedzi: 2) Cześć! Około dwóch i pół miesiąca temu wyjechałem do pracy za granicę, konkretnie do Turcji, jako tak zwany Tour Operator Representative, czyli...
§ KARA FINANSOWA (UMOWA O DZIEŁO) (odpowiedzi: 7) Witam Mam pytanie odnośnie sytuacji jaka ma miejsce w mojej firmie. Problem jest znacznie bardziej skomplikowany, jednak tutaj skupię sie na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:12.