Praca w sobotę. Prośba o pomoc. - Forum Prawne

 

Praca w sobotę. Prośba o pomoc.

Moja żona pracuje od poniedziałku do piątku na dwie zmiany na umowę o pracę. W tym tygodniu ma drugie zmiany a więc od 14 do 22. Pracodawca zarządził, że w sobotę będzie praca w nadgodzinach ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
11-09-2019, 09:51  
boleczek2307
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie Praca w sobotę. Prośba o pomoc.

Moja żona pracuje od poniedziałku do piątku na dwie zmiany na umowę o pracę. W tym tygodniu ma drugie zmiany a więc od 14 do 22. Pracodawca zarządził, że w sobotę będzie praca w nadgodzinach na dwie zmiany czyli moja żona skończy pracę w sobotę o 22 a w poniedziałek ma na 6 rano (odpoczynku będzie miała 24 godziny plus 8 godzin) a więc braknie 3 godzin do normy tygodniowego odpoczynku. Czy taka organizacja pracy jest prawidłowa. Z góry dziękuję za pomoc. Jeśli taka organizacja jest poprawna to czy można w sobotę, która jest dla żony zawsze dniem wolnym z tytułu 5 dniowego tygodnia pracy, wziąć urlop na żądanie? Z góry dziękuję za pomoc.
boleczek2307 jest off-line  
11-09-2019, 17:55  
cologniola
Moderator
 
Posty: 13.059
Domyślnie RE: Praca w sobotę. Prośba o pomoc.

Przepis prawny:
Art. 133. § 1. Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

§ 2. W przypadkach określonych w art. 132 § 2 oraz w przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy, tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, nie może być jednak krótszy niż 24 godziny.

§ 3. Odpoczynek, o którym mowa w § 1 i 2, powinien przypadać w niedzielę. Niedziela obejmuje 24 kolejne godziny, poczynając od godziny 600 w tym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.

§ 4. W przypadkach dozwolonej pracy w niedzielę odpoczynek, o którym mowa w § 1 i 2, może przypadać w innym dniu niż niedziela.


Można wystąpic o urlop na żadanie
Jeęli jednak przepracuje tę sobote to pracodawca musi jej udzielić inny dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego
Przepis prawny:
Art. 151.3. Pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.
cologniola jest off-line  
11-09-2019, 18:44  
boleczek2307
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Praca w sobotę. Prośba o pomoc.

Cologniola ja ten przepis znam ale myślałem, że nie dotyczy on nadgodzin np.(pracownik pracuje od poniedziałku do soboty, niedziela jest dla niego ustawowo wolna i powiedzmy wtorek z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Wtedy kończąc prace o 22 w sobotę mógłby iść w poniedziałek na rano. Ale przepracował 5 dni w tygodniu) Tutaj są nadgodziny w sobote a więc pracodawca zaplanował sobie, że pracownik nie będzie miał wystarczająco odpoczynku.
Wiem, że pracownik otrzyma inny dzień wolny za sobote ale ciężko jest iść na wesele np. we wtorek, kiedy wesele jest zaplanowane na sobotę. Urlopu nie można przecież zaplanować na sobote bo jest ona dla żony dniem wolnym. Zreszta u żony urlop otrzymuje sie i tak dzień przed, gdyż kierowniczka musi wyrazić zgodę nawet jak się go zgłosiło miesiąc wcześniej.
boleczek2307 jest off-line  
11-09-2019, 19:48  
cologniola
Moderator
 
Posty: 13.059
Domyślnie RE: Praca w sobotę. Prośba o pomoc.

Cytat:
Napisał/a boleczek2307 Zobacz post
Urlopu nie można przecież zaplanować na sobote bo jest ona dla żony dniem wolnym.
Można wystąpić o urlop na żądanie , o taki urlop mozna wystapić przed rozpoczeciem pracy w danym dniu
Cytat:
W wyroku z 15 listopada 2006 r. (I PK 128/06) SN dokonując wykładni przepisu art. 1672 k.p. stanął na stanowisku, że wniosek o udzielenie urlopu na żądanie powinien zostać zgłoszony w dniu rozpoczęcia urlopu, ale najpóźniej do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika.
https://www.google.com/search?client...60._-wg0llDdt0
cologniola jest off-line  
11-09-2019, 20:17  
boleczek2307
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a cologniola Zobacz post
Można wystąpić o urlop na żądanie , o taki urlop mozna wystapić przed rozpoczeciem pracy w danym dniu


https://www.google.com/search?client...60._-wg0llDdt0
Wystąpimy o urlop na żądanie ale przecież pracodawca może odmówić i podejrzewam, że tak zrobi. Szkoda tylko, że w tym kraju trzeba kombinować aby dostać to co się należy.
boleczek2307 jest off-line  
11-09-2019, 20:30  
cologniola
Moderator
 
Posty: 13.059
Domyślnie RE: Praca w sobotę. Prośba o pomoc.

Jak odmówi pozostanie skarga do PIP
cologniola jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Praca w sobotę - jak liczyć za sobotę wolne? (odpowiedzi: 7) Mam umowę o pracę na pełny etat. Pracuję od poniedziałku do piątku włącznie po 8h, zazwyczaj wychodzi więcej jak 8H gdzieś 8H i 30 minut. Dodatkowo...
§ Praca mgr Status prawny skazanego, prośba o pomoc (odpowiedzi: 0) Witam, piszę pracę na temat statusu prawnego skazanego, proszę o radę co do literatury. co powinna taka praca zawierać, promotor, ze tak napisze ma...
§ Prośba o pomoc-praca (odpowiedzi: 0) Witam Wszystkich. Obecnie jestem na wypowiedzeniu i 2-dniowym urlopie wypoczynkowym. Proszę o podpowiedź co powinienem zrobić kiedy pracodawca...
§ praca magisterska , prośba o pomoc (odpowiedzi: 1) Sąd Najwyższy a Trybunał Konstytucyjny, SN a sądownictwo administracyjne, SN a sądy powszechne i wojskowe. To mój rozdział w pracy mgr o SN w...
§ Prośba o pomoc - praca magisterska (odpowiedzi: 1) Witam, mam taki temat pracy "sposoby zwalczania przestępczości zorganizowanej" Prosiłbym o jakąś pomoc odnośnie materiałów z których można przy tym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:08.