postojowe - Forum Prawne

 

postojowe

Witam, -umowa o pracę na czas określony Problem dotyczy wysyłania pracowników na tzw. postojowe (wina pracodawcy -brak detalu potrzebnego do pracy ) Podpisujemy listy obecności i pracodawca po ostatnich paru dniach postojowego kazał nam nic ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
02-11-2019, 21:16  
malami75
Użytkownik
 
Posty: 73
Domyślnie postojowe

Witam,
-umowa o pracę na czas określony

Problem dotyczy wysyłania pracowników na tzw. postojowe (wina pracodawcy -brak detalu potrzebnego do pracy )
Podpisujemy listy obecności i pracodawca po ostatnich paru dniach postojowego kazał nam nic nie wpisywać na liście obecności w te dni. Pod koniec miesiąca personalny sam nam uzupełnił listę obecności, pisząc za te dni czas pracy od 6-11 i kazał nam to podpisać.
Powiedział, że mamy płacone 60% stawki.
Proszę o informację odnośnie tego rozliczania za postojowe bo podobno jeżeli mam określoną stawkę w umowie to musi mi tą podstawową stawkę zapłacić a nie 60%.
Co powinno być wpisane w liste obecności kiedy jest postojowe i siedzimy w domu a zakład pracy jest zamknięty.
Czy jak jestem w domu to wtedy nie jestem do dyspozycji pracodawcy (warunek postojowego) i nie będę mieć za to płacone normalnie ?
Co najlepiej zrobić następnym razem kiedy znów dojdzie to takiej sytuacji ?
malami75 jest off-line  
03-11-2019, 17:24  
cologniola
Moderator
 
Posty: 14.836
Domyślnie RE: postojowe

Cytat:
Napisał/a malami75 Zobacz post
kiedy znów dojdzie to takiej sytuacji ?
Jeśli sytuacja sie powtórzy to należy powiadomić PIP

Za czas postoju z winy pracodawcy (brak detalu potrzebnego do pracy ) należy sie wynagrodzenie wyliczone zgodnie z art 81KP
Przepis prawny:
Art. 81. § 1. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje.

§ 3. Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia ustalonego zgodnie z § 1. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.

§ 4. Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi przysługuje pracownikowi zatrudnionemu przy pracach uzależnionych od tych warunków, jeżeli przepisy prawa pracy tak stanowią. W razie powierzenia pracownikowi na czas takiego przestoju innej pracy, przysługuje mu wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę, chyba że przepisy prawa pracy przewidują stosowanie zasad określonych w § 3.


Tylko w przypadku, gdy stawka taka nie została ustalona przy zatrudnianiu pracownika, przysługuje mu 60% miesięcznego wynagrodzenia.
Jak pracodawca odmówi wypłaty wynagrodzenia wynikającego ze stawkki godzinowej lub stawki miesięcznej należy zwrócić sie do PIP
Pracodawca mogł polecić inne prace np. porządkowe
cologniola jest off-line  
03-11-2019, 18:13  
malami75
Użytkownik
 
Posty: 73
Domyślnie RE: postojowe

Dziękuję za odpowiedź. A sprawa miejsca w którym przebywa pracownik na postojowym ? Jak mam być do dyspozycji skoro siedzę w domu ?
Czy mam przyjechać do firmy (co jeśli będzie zamknięta bo nikt nie pracuje a często tak jest), podpisać się na liście i siedzieć na stołówce ?
Czy postojowe kiedy siedzę w domu jest płatne 60% a w miejscu wskazanym przez pracodawcę 100 ? Bo spotkałam się z taką opinią.
Nie podpisałam swoim podpisem tych wpisanych przez biuro 5h na mojej liście obecności.
Co mam zrobić kiedy się okaże, że nie mam zapłacone za te 3h ? Jak im udowodnię, że było wtedy postojowe a nie praca przez 5h ?
U nas nic nie ma na papierku. Wszystko jest załatwiane "na gębę"
Bardzo prosiłabym o pomoc.
Przy kolejnej takiej sytuacji chcę iść do biura i im wygarnąć. Jak to zrobić. Co powiedzieć.
malami75 jest off-line  
03-11-2019, 19:06  
cologniola
Moderator
 
Posty: 14.836
Domyślnie RE: postojowe

Cytat:
Napisał/a malami75 Zobacz post
Jak mam być do dyspozycji skoro siedzę w domu ?
Miejsce pobytu nie ma znaczenia , ważne zeby pracownik po powiadomieniu przez pracodawce stawił sie do firmy . Jest doba telefonu , internetu .
Po drugie to pracodawca nie każe pojawiać sie w firmie (tak rozumiem) skoro zakład pracy jest zamknięty
Cytat:
Napisał/a malami75 Zobacz post
Przy kolejnej takiej sytuacji chcę iść do biura i im wygarnąć. Jak to zrobić. Co powiedzieć.
Moi zdaniem już teraz należy powiadomić PIP .
Sama sie nie "stawiaj " najlepiej jak sprawe rozwiąże PIP
Cytat:
Napisał/a malami75 Zobacz post
Czy postojowe kiedy siedzę w domu jest płatne 60%
Jest płatne zgodnie ze stawką z umowy
cologniola jest off-line  
03-11-2019, 19:23  
malami75
Użytkownik
 
Posty: 73
Domyślnie RE: postojowe

Dziękuję bardzo - ostatnie pytanie o którym zapomniałam w poprzednim poście - co ma być zapisane na liście obecności za te dni ? Mam wpisać zamiast godzin pracy " postojowe " ?
malami75 jest off-line  
03-11-2019, 19:30  
cologniola
Moderator
 
Posty: 14.836
Domyślnie RE: postojowe

Tak , w kartach czasu pracy powinny być zapisy zgode ze stanem fatycznym , nie pracujecie to zapisujesz postój .Postojowe nie musi trwać całe 8 h wiec powino sie zapisać czas trwania postoju
cologniola jest off-line  
03-11-2019, 19:48  
malami75
Użytkownik
 
Posty: 73
Domyślnie RE: postojowe

Dziękuję bardzo- właśnie wysłałam skargę do PIP.
malami75 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ postojowe (odpowiedzi: 3) Witam. W moim zakładzie pracy trwa remont tzn. malowanie hali produkcyjnej. Kierownik twierdzi że za ten okres będą wypisywane urlopy. Czy...
§ postojowe (odpowiedzi: 0) pracownik pozostaje w okresie wypowiedzenia. pracodawca zdecydował, że pracownik już drugi tydzień pozostaje na tzw "postojowym", mimo, że przez cały...
§ postojowe (odpowiedzi: 2) Witam!! W 15 grudnia 2011roku mialem kolizje z nie swojej winy. Czy po uplywie pol roku moge ubiegac sie wyplate postojowego.
§ Postojowe (odpowiedzi: 1) Witam Dnia 10.05.2010 w zakładzie produkcyjnym nastąpiła przerwa w dostawie energii elektrycznej (konserwacja linii energetycznej). Art. 81....
§ Postojowe (odpowiedzi: 0) Witam. Art. 81 Kodeksu pracy § 1. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:32.