Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia, za późno?? - Forum Prawne

 

Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia, za późno??

Witam, Sprawa wygląda tak. Jestem pracownikiem firmy X, posiadam umowę na czas nie określony. Pracodawca w grudniu nie zapłacił wypłaty za listopad. Mimo ciągłych zapewnień sytuacja powtórzyła się w styczniu i lutym. Mowa więc o ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
13-02-2020, 22:09  
carlosb666
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia, za późno??

Witam,

Sprawa wygląda tak. Jestem pracownikiem firmy X, posiadam umowę na czas nie określony. Pracodawca w grudniu nie zapłacił wypłaty za listopad. Mimo ciągłych zapewnień sytuacja powtórzyła się w styczniu i lutym. Mowa więc o trzech wypłatach. Od końca grudnia całą firma przestała pracować w związku z brakiem wypłat, brakiem kontaktu z pracodawcą, brakiem warunków do wykonywania pracy mimo ciągłej gotowości do pracy. Tak wiem minęło bardzo dużo czasu no cóż człowiek się uczy na własnych błędach. Sprawa na początku lutego została zgłoszona do PIP. Zaraz po tym zostało wysłane rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy w związku z nie płacenie wypłat za 3 miesiące. Teraz pytanie czy nie jest za późno na takie wypowiedzenie? Wiem że gdzieś istnieje termin jednego miesiąca od informacji od pracodawcy że nie zapłaci. Z tym że przez cały ten okres informował droga smsowa że wypłatą będzie jutro za dwa dni i tak w kółko. Sprawa została również zgłoszona do sądu pracy - pozew o wypłacenie zaległych wynagrodzeń. Pracodawca oczyn się dowiedziałem nie dawno był płatnikiem ZUS ale składek nie opłacał. Dlatego myślę o zgłoszeniu tego grupowo do prokuratury.

Co w tej sytuacji z tym rozwiązaniem umowy które wysłałem? Jeśli jest za późno to w jaki sposób inny to wypowiedzieć bo na dzień dzisiejszy ciągle jestem pracownikiem w ciągłej gotowości do podjęcia pracy. Proszę o jakąś poradę w tej sytuacji. Dodam iż sytuacja dotyczy wszystkich pracowników tej firmy tj. 8 osób. Wszyscy równocześnie zgłaszany to do Pipu itd.
Z góry wielkie dzięki za odpowiedź
carlosb666 jest off-line  
14-02-2020, 08:13  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia, za późno??

Samo wypowiedzenie jest skuteczne zawsze. Sąd nie może stwierdzić bezskuteczności wypowiedzenia. Sąd może jedynie podważyć powód wypowiedzenia co może się wiązać z odszkodowaniem dla pracodawcy. Nie ma natomiast opcji żeby sąd przywrócił do pracy pracownika który złożył wypowiedzenie.

Niby jest przepis o tym że pracownik ma 30 dni od dnia w którym dowiedział się o ciężkim naruszeniu, ale w praktyce sądy uznają że spóźnienie z wypłatą nie jest ciężkim naruszeniem i musi to być właśnie sytuacja braku kilku wypłat. Więc spokojnie, w przypadku gdyby pracodawca poszedł z tym do sądu to wygrasz. Szczególnie że brak jeszcze składek na ZUS co też się kwalifikuje jako ciężkie naruszenie a mogłeś się o tym dowiedzieć tydzień przed złożeniem wypowiedzenia.

Co do bycia pracownikiem to przestałeś nim być w momencie złożenia wypowiedzenia. Rozumiem że masz potwierdzenie jego złożenia? Domagaj się zatem wystawienia świadectwa pracy. W razie problemów zgłaszaj do PIP. Kwestie niepłacenia ZUS też do PIP.
Zarejestruj się w UP żeby mieć ubezpieczenie i jakieś pieniądze i szukaj kolejnej pracy. Jak pracodawca nie ma kasy to sprawa się szybko nie rozwiąże i nie masz co czekać na szybki wpływ zaległych pieniędzy. Ja się z taką sytuacją bujam ponad rok.
 
14-02-2020, 10:19  
carlosb666
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia, za późno??

Dziękuję Panowie za wyczerpujące odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie. Co w przypadku kiedy mam stu procentową pewność że pracodawca nie odbierze listu. Chodzi o to że siedziba firmy to biuro wirtualne jest tam tylko skrzynka pocztowa, z której już wysypują się wezwania sądowe. Osobiście wręczyć się nie dało że od czasu braku wypłaty nie mamy z pracodawcą możliwości spotkania.
carlosb666 jest off-line  
14-02-2020, 10:22  
carlosb666
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia, za późno??

Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi. Jeszcze jedna sprawa. Co w przypadku kiedy mam stu procentową pewność że pracodawca listu nie odbierze. Siedziba firmy to sama skrzynka pocztowa z której się wysypują listy z sądu skarbówki itd. Oni nic kompletnie nie odbierają. Dobrze myślę że on nie musi tego odebrać ani podpisać?
carlosb666 jest off-line  
14-02-2020, 12:23  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia, za późno??

No nie. Pracodwaca musi mieć możliwość się z nim zapoznać. Wyślij za potwierdzeniem odbioru. Musi być 14 dni awizowane wtedy będzie się liczyć jako dostarczone. Nie ma innego biura, sekretariatu czy kadr?
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia (odpowiedzi: 1) Przebywam od dnia dzisiejszego do 15 czerwca na L4. Nie jestem w stanie dłużej pracować w obecnym zakładzie (fabryka, linia produkcyjna, nie za dobre...
§ Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia (odpowiedzi: 0) Witam, szukam pomocy w dosyć skomplikowanej sytuacji. Byłem na stażu w firmie X której szefem jest Pan A. Po 6 miesiącach dostałem umowę na 3...
§ rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia (odpowiedzi: 1) Witam, Jestem osoba zatrudniona jako PH od 7 lat w jednej firmie na czas nieokreslony. Chcialabym zrezygnowac z pracy w marcu tego roku i...
§ Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia (odpowiedzi: 1) Główny Księgowy posądzony jest przez Radę Nadzorczą o nieuczciwość i brak wiarygodności, w związku z czym chce rozwiązać umowę o pracę bez zachowania...
§ Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia... (odpowiedzi: 1) Witam. Mój dobry znajomy chce się zwolnić z pracy, gdyż znalazł inną - lepszą. Problem w tym, iż pracodawca w uniesieniu złości nie chce go puścić -...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:09.