Powrót do pracy po L-4 utrudniony - Forum Prawne

 

Powrót do pracy po L-4 utrudniony

Koronawirus uderzył rykoszetem w moją drugą połowę. A więc do rzeczy. Żona miała zabieg - 22 stycznia tego roku – który spowodował, że była (jest) na 2 miesięcznym zwolnieniu lekarskim. Pracuje na umowę o pracę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
26-03-2020, 02:23  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.460
Domyślnie Powrót do pracy po L-4 utrudniony

Koronawirus uderzył rykoszetem w moją drugą połowę.
A więc do rzeczy.
Żona miała zabieg - 22 stycznia tego roku – który spowodował, że była (jest) na 2 miesięcznym zwolnieniu lekarskim.
Pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony.
Aby wrócić z powrotem do pracy musi jej chirurg wystawić zaświadczenie, że leczenie zostało ukończone aby zakładowy lekarz pracy dopuścił ją do czynności zawodowych.
Niestety, z powodu znanej nam sytuacji specjalista, chirurg zawiesił przyjmowanie pacjentów do odwołania przez co nie może potwierdzić, że owe leczenie dobiegło swego kresu.


Co teraz???


Załóżmy że żona nie dostanie dalej zwolnienia lekarskiego, to co ma zrobić jako pracownica a co ma zrobić pracodawca wobec niej?


Są jakieś przepisy na taką sytuację?


Wyśle ją na przymusowy urlop bezpłatny ( do czasu załatwienia przedmiotowego zaświadczenia)) czy każe wykorzystać płatny urlop do rozwiązania tej przedziwnej sytuacji?


Nikt tutaj nie zawinił, tylko koronawirus a mamy co mamy.


Jest jakieś wyjście, czy może są proste przepisy prawa, które rozwiązują ten gordyjski węzeł?
Kerimus jest off-line  
26-03-2020, 07:32  
Latrommi
Stały bywalec
 
Posty: 643
Domyślnie RE: Powrót do pracy po L-4 utrudniony

Niestety obecnie nikt nie zawiesił art. 229 kodeksu pracy.
Tak więc żona nadal musi mieć wykonane badania zanim przystąpi do pracy. Chyba, że na dniach coś się zmieni - póki co czekamy.

Przymusowo pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop bezpłatny, bo to pracownik o taki urlop wnioskuje - tak samo o urlop wypoczynkowy wnioskuje pracownik. Pracodawca może jedynie wysłać przymusowo na urlop zaległy.
O ile żona nie dostanie zwolnienia lekarskiego od lekarza POZ, może rozważyć wykorzystanie urlopu wypoczynkowego (ale absolutnie nie musi).

Główny Inspektor Pracy wydał zalecenia związane z obowiązkiem wykonywania badań lekarskich: "w przypadku braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego, badanie takie może przeprowadzić i wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie inny lekarz. Orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza traci moc po upływie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo od dnia odwołania stanu epidemii."

Niemniej, to zalecenie, nie przepis prawny, więc to nic zobowiązującego.

Z uwagi na brak możliwości wykonania badań w jednostce, z którą pracodawca ma podpisaną umowę - czas oczekiwania na badania powinien być uznany za usprawiedliwioną nieobecność w pracy i za czas tej nieobecności żonie przysługuje wynagrodzenie.

Tak więc wyjścia są 3, odrzucając opcję pójścia na urlop bezpłatny. Przynajmniej ja takie widzę, póki sytuacja się nie wyklaruje:
1. lekarz POZ, o ile widzi taką potrzebę, wystawia zwolnienie lekarskie i czekacie na zmianę sytuacji
2. żona bierze urlop, idąc na rękę pracodawcy
3. żona nie przychodzi do pracy w oczekiwaniu na możliwość wykonania badań, jest to nieobecność usprawiedliwiona i ma prawo do wynagrodzenia (z czego podejrzewam pracodawca zadowolony nie będzie)
Latrommi jest off-line  
26-03-2020, 07:42  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.460
Domyślnie RE: Powrót do pracy po L-4 utrudniony

Bardzo mocno dziękuję za tą poradę, wszystko jasne.
Jeszcze raz dzięki!

Aha, czy ta opcja trzecia wiąże się z tym, że ma 100% pensji czy jednak tak jak L-4?
Kerimus jest off-line  
26-03-2020, 07:48  
Latrommi
Stały bywalec
 
Posty: 643
Domyślnie RE: Powrót do pracy po L-4 utrudniony

Cytat:
Napisał/a kerimus Zobacz post

aha, czy ta opcja trzecia wiąże się z tym, że ma 100% pensji czy jednak tak jak l-4?
100%
Latrommi jest off-line  
26-03-2020, 07:55  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.460
Domyślnie RE: Powrót do pracy po L-4 utrudniony

No nieźle!

Jeszcze raz dzięki i życzę dużo zdrowia!
Kerimus jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Powrót po urlopie macierzyńskim, a godziny pracy po zmniejszeniu wymiaru czasu pracy (odpowiedzi: 1) Wracam do pracy po rocznym urlopie (macierzyński + rodzicielski). Zmniejszam wymiar czasu pracy do 7/8 etatu, czyli o jedną godzinę + godzina na...
§ Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim a zmiana miejsca pracy (odpowiedzi: 3) Właśnie kończy mi się urlop macierzyński, po którym będę korzystała z zaległego urlopu wypoczynkowego. Prawdopodobnie pracodawca będzie chciał...
§ wychowawcze - powrót do pracy- i powrót na wychowacze? (odpowiedzi: 5) Witam Jestem obecnie na urlopie wychowawczym, mam jeszcze 2 lata urlopu wychowawczego. Planuje wrócić do pracy ale nie wiem czy uda mi się wszystko...
§ powrót do pracy po macierzyńskim, a odwleczenie w czasie zwolnienia z pracy! (odpowiedzi: 9) Witam, Byłam w 12 tygodniu ciąży kiedy mój pracodawca oznajmił mi że likwiduje moje stanowisko pracy ( wtedy nie wiedział o ciąży), sytuacja...
§ powrót po urlopie macierzyńskim do pracy a zwolnienie z pracy (odpowiedzi: 2) czy pracodawca może w pierwszym dniu pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego wręczyć mi wypowiedzenie? czy jestem chroniona przez jakiś czas od...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:03.