przejęcie pracowników art 23 a ZFŚŚ - Forum Prawne

 

przejęcie pracowników art 23 a ZFŚŚ

Witam, Kilkunastu pracowników zostało przejętych zgodnie z art.23 KP w trakcie roku przez inną spółkę, która zatrudnia ok 19 pracowników. Poprzednia spółka zatrudniała ok.150 osób i miała utworzony ZFŚS. Pytanie: jeśli wszystko powinno zostać tak ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
26-03-2020, 12:05  
komnata
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie przejęcie pracowników art 23 a ZFŚŚ

Witam,
Kilkunastu pracowników zostało przejętych zgodnie z art.23 KP w trakcie roku przez inną spółkę, która zatrudnia ok 19 pracowników. Poprzednia spółka zatrudniała ok.150 osób i miała utworzony ZFŚS.
Pytanie: jeśli wszystko powinno zostać tak samo jak w poprzedniej spółce zgodnie z art. 23 to czy nowa firma powinna utworzyć ZFŚS oraz co z odpisami z poprzedniego roku, jeśli jakaś kwota została. Czy pracownicy, którzy zostali przejęci powinni otrzymać część za poprzedni rok?
Dziękuję i pozdrawiam
komnata jest off-line  
26-03-2020, 19:57  
cologniola
Moderator
 
Posty: 13.464
Domyślnie RE: przejęcie pracowników art 23 a ZFŚŚ

Przepis prawny:

art 7
3a. W razie przejścia zakładu pracy w trybie art. 231 Kodeksu pracy na pracodawcę, który nie jest zobowiązany do tworzenia Funduszu, pracodawca przejmujący przejmuje środki pieniężne, należności i zobowiązania Funduszu pracodawcy przekazującego. Nadwyżka przejętych środków pieniężnych wraz z odsetkami oraz przejętych należności wraz z odsetkami nad przejętymi zobowiązaniami wraz z odsetkami nie stanowi przychodu pracodawcy przejmującego, jest gromadzona na odrębnym rachunku bankowym lub wydzielonym subkoncie i podlega wydatkowaniu na zasadach określonych ustawą dla dokonywania wydatków z Funduszu. Art. 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Cytat:
Napisał/a komnata Zobacz post
czy nowa firma powinna utworzyć ZFŚS
Przepis prawny:
Art. 3. 1. Fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

1a - 1b. (uchylone)

1c. Pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, tworzą Fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

2. Pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą Fundusz, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

3. Pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć Fundusz do wysokości i na zasadach określonych w art. 5 lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe, o którym mowa w ust. 4-6.

3a. Pracodawcy, o których mowa w ust. 3, nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, informacje w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego przekazują pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

3b. U pracodawców, o których mowa w ust. 3, zatrudniających co najmniej 50 pracowników, objętych układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w układzie zbiorowym pracy. Jeżeli u takich pracodawców pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w regulaminie wynagradzania; art. 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

4. Wysokość świadczenia urlopowego, o którym mowa w ust. 3, nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego, określonego w art. 5 ust. 2, 2a i 3 - odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika, z tym że wysokość świadczenia dla zatrudnionych, o których mowa w art. 5 ust. 2 i 3, ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.

5. Świadczenie urlopowe, o którym mowa w ust. 4, wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

5a. Wypłata świadczenia urlopowego następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego, o którym mowa w ust. 5.

6. Świadczenie urlopowe, o którym mowa w ust. 4, nie podlega składce na ubezpieczenie społeczne pracowników.
cologniola jest off-line  
27-03-2020, 06:36  
komnata
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: przejęcie pracowników art 23 a ZFŚŚ

niestety nowa firma nie zatrudnia obecnie 50 pracowników....
natomiast do pierwszego to jest przejęcie tylko części osób - nie wiem chyba tez robi różnicę.
pytania sa dwa:
co z pozostałymi środkami na koncie ZFśS czy powinni dostać część Ci przejęci ?
czy nowa spółka powinna utworzyć ZFŚS nawet jeśli tego nie musi, a w poprzedniej spółce był ZFŚS?
komnata jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przejęcie pracowników (odpowiedzi: 0) Witam Czy ktoś może wie, czy przejęcie pracowników (poprzez aport całego przedsiębiorstwa) przez niezatrudniającą nikogo spółkę jest przejęciem...
§ Przejęcie pracowników? (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, prosiłbym o rozstrzygnięcie następującej kwestii/pytania: Sytuacja: -Firma A podpisała kontrakt na usługę z firmą B (outsourcing) ...
§ Przejęcie pracowników (odpowiedzi: 0) Witam wszystkich :) 10.09.2012 podpisałem umowę z firmą X na prowadzenie stacji paliw jako OPERATOR, umowa była obwarowana wieloma obowiązkami,...
§ przejęcie pracowników (odpowiedzi: 17) witam!!! mam pytanie odnośnie przejęcia pracowników na podstawie art. 23. Czego mogę się domagać jeżeli nowy (były zresztą też) pracodawca nie...
§ przejęcie majątku,przejęcie pracowników, a złożone wypowiedzenie umowy o pracę (odpowiedzi: 6) witam sprawa wyglada tak: firma A - firma przejmujaca firma B - firma przejmowana Dostalem info od pracodawcy /firma B/, ze niebawem nastapi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:16.