świadectwo pracy - art. 97 KP - Forum Prawne

 

świadectwo pracy - art. 97 KP

Cześc, Art. 97 § 1 [1]. W przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
21-04-2020, 12:04  
dyni
Użytkownik
 
Posty: 188
Domyślnie świadectwo pracy - art. 97 KP

Cześc,

Art. 97
§ 1 [1]. W przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej; wniosek może być złożony w każdym czasie i dotyczyć wydania świadectwa pracy dotyczącego poprzedniego okresu zatrudnienia albo wszystkich okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.

Jak rozumieć 'w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedneigo stosunku pracy'?
Czy to znaczy, że mam 7 dni na zawarcie nowej umowy, ale umowa musi być od 1.05 czy nowa umowa musi mieć datę rozpoczęcia do 7.05 czyli np. 4.05?
na przykładzie
Mamy pracownika, któremu kończy się umowa 30.04 i kolejną pracodawca chce zawrzeć od 4.05. Czy w tej sytuacji mam wystawić świadectwo pracy? Według mie tak, bo następuje zakończenie zatrudnienia i ponowne zatrudnienie i musze przygotować ZWUA i ZUA.
Czy dobrze myśle?
dyni jest off-line  
21-04-2020, 12:54  
Latrommi
Stały bywalec
 
Posty: 518
Domyślnie RE: świadectwo pracy - art. 97 KP

Świadectwo pracy i tak powinno być wystawione. Możesz je dać pracownikowi teraz lub możesz przy zakończeniu stosunku pracy, który nastąpi w przyszłości. Niemniej, świadectwo pracy wystawić trzeba.
Zauważ, że w przytoczonym przez Ciebie przepisie jest napisane "wydać świadectwo", a nie wystawić.
Latrommi jest off-line  
21-04-2020, 13:02  
dyni
Użytkownik
 
Posty: 188
Domyślnie RE: świadectwo pracy - art. 97 KP

Abym mogła wydać świadectwo to najpierw musze je wystawić. Jedno wynika z drugiego, przynajmniej dla mnie.
Jasna sprawa, jesli osoba zakończy zatrudnienie to bede musiała przygotować świadectwo pracy od początku zatrudnienia, ale nie bede rozbijać świadectw pracy na umowy tylko przygotuje jedno. Nie ma już obowiązku przygotowywania świadectw pracy po każdej umowie, chyba, ze na wniosek pracownika, ale nie zdażyło mi się jeszcze, żeby pracownik zawnioskował o świadectwo pracy, jeśli nadal pozostaje w zatrudnieniu.
Moje pytanie brzmi jak rozumieć 'w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy'?
Czy to znaczy, że mam 7 dni na zawarcie nowej umowy, ale umowa musi być od 1.05 czy nowa umowa musi mieć datę rozpoczęcia do 7.05 czyli np. 4.05?[/I]
I czy w przytoczonym przykładzie świadectwo pracy powinno być przygotowane?
dyni jest off-line  
22-04-2020, 07:09  
Latrommi
Stały bywalec
 
Posty: 518
Domyślnie RE: świadectwo pracy - art. 97 KP

W ciągu 7 dni to znaczy w ciągu 7 dni - czyli do 7.05. Nowa umowa może mieć datę 1.05., może mieć 4.05. a równie dobrze może mieć 7.05.

Świadectwo bym przygotowała. Wydanie nastąpi dopiero na wniosek pracownika.
Latrommi jest off-line  
24-04-2020, 14:20  
dyni
Użytkownik
 
Posty: 188
Domyślnie RE: świadectwo pracy - art. 97 KP

Przepraszam, ale to nadal jest dla mnie niejasne. Mam rozumieć, że jesli jedna umowa zakończy się 30.04 i kolejną zawrzemy z pracownikiem np. 4.05 to świadectwo pracy bede musiała wydać tylko na wniosek pracownika? Dla mnie to nie jest logiczne. Przecież to jest zakończenie zatrudnienia i ponowne zawarcie zatrudnienia, wygenerowanie ZWUA i ZUA. A co w przypadku jesli pracownik nie wystąpi z wnioskiem i ja mu nie wydam świadectwa pracy, kolejna umowa jest np. od 4.05 i przykładowo postanowi odejść z firmy 30.09, w takiej sytuacji ile i na jakie okresy musze wydać świadectwo/a?

Art. 97
§ 1 [1]. W przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek,

Ja rozumiałam ten przepis, że jesli umowa zakończy się 30.04 to ja mam 7 dni na zawarcie nowej, ale nowa umowa musi być od 1.05 i wtedy nie musze przygotowywać ani wydawać świadectwa. Teraz już się pogubiłam.
Latrommi napisała: 'Świadectwo bym przygotowała. Wydanie nastąpi dopiero na wniosek pracownika.' Co jesli pracownik nigdy o to nie wystąpi? gdzie mam trzymać to świadectwo?
dyni jest off-line  
24-04-2020, 19:25  
cologniola
Moderator
 
Posty: 13.855
Domyślnie RE: świadectwo pracy - art. 97 KP

Nic nie przygotowuj , nie musisz w takim przypadku wystawiać świadectwa
Dlaczego nie przedłużacie umowy z 01.05 ? i robicie sobie pod góre
cologniola jest off-line  
28-04-2020, 16:34  
dyni
Użytkownik
 
Posty: 188
Domyślnie RE: świadectwo pracy - art. 97 KP

Ja przedłużyłabym umowę od 1.05, ale przełożony uparł się na 4.05. I czy w tej sytuacji musze czy nie musze wystawić i wydać świadectwo pracy? A co z ZUA i ZWUA?
dyni jest off-line  
29-04-2020, 22:29  
cologniola
Moderator
 
Posty: 13.855
Domyślnie RE: świadectwo pracy - art. 97 KP

Nie musisz
Cytat:
Napisał/a dyni Zobacz post
A co z ZUA i ZWUA?
Składasz
cologniola jest off-line  
08-05-2020, 15:44  
dyni
Użytkownik
 
Posty: 188
Domyślnie RE: świadectwo pracy - art. 97 KP

Nie musze teraz wystawiać świadectwa pracy, rozumiem, że w przyszłości jesli pracownik zakończy zatrudnienie będe musiała wystawić z całego okresu czyli np.
1.09.2019 - 30.04.2020 oraz 4.05.2020 - 31.08.2020?
Uważam to rozwiązania za mylące, ponieważ jest zakończenie zatrudnienie 30.04, więc wole wystawić świadectwo i w przyszłości nie będe musiała o tym pamiętać.
dyni jest off-line  
08-05-2020, 16:37  
cologniola
Moderator
 
Posty: 13.855
Domyślnie RE: świadectwo pracy - art. 97 KP

Cytat:
Napisał/a dyni Zobacz post
Uważam to rozwiązania za mylące,
Źle uważasz lub nie rozumiesz
świadectwo ma 3 okresy w których można zapisać od kiedy do kiedy jest zatrudniony PKT 1
cologniola jest off-line  
20-05-2020, 10:03  
dyni
Użytkownik
 
Posty: 188
Domyślnie RE: świadectwo pracy - art. 97 KP

Rozumiem, że w świadectwie pracy wpisuje się okresy od kiedy do kiedy pracownik jest zatrudniony. Bardziej mam na myśli, że w moim programie kadrowym będą to dwa oddzielne okresy zatrudnienia:
1-09.2019 - 30.04.2020 i od 4.05.2020 do .....

Jesli pracownik zakończy zatrudnienie np. 31.08.2020 to będe musiała pamiętać o tym, że nie przygotowałam świadectwa za okres 1.092019 - 30.04.2020, ponieważ system wystawi mi je tylko od 4.05.2020 i przy liczbie pracowników, których obsługuje nie jest możliwe, zeby to zapamiętać. Logiczne jest dla mie, że pracownik zakończył zatrudnienie 30.04.2020, wystawiam ZWUa, rozliczam urlop, wystawiam świadectwo pracy. Od 4.05.2020 traktuje go jak nowego pracownika i mam porządek w dokumentach.
dyni jest off-line  
20-05-2020, 10:05  
dyni
Użytkownik
 
Posty: 188
Domyślnie RE: świadectwo pracy - art. 97 KP

I jeszcze pytanie, co z urlopem pracownika w przypadku przerwy w zatrudnieniu jak powyżej: rozliczam i wypłacam ekwiwalent czy mogę 'przesunąć' urlop na nowe zatrudnienie?
dyni jest off-line  
20-05-2020, 12:19  
cologniola
Moderator
 
Posty: 13.855
Domyślnie RE: świadectwo pracy - art. 97 KP

Należy zawrzeć porozumienie w sprawie wykorzystania urlopu w naturze w ramach kolejnej umowy o pracę. Porozumienie należy dołączyć do akt osobowych.
cologniola jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy po 2 latach pracy u rodziców mogą mi wystawić świadectwo pracy (odpowiedzi: 2) Witam tak jak w temacie, Pracowałem 2 lata bez umowy w sklepie rowerowym należącym do moich rodziców jako sprzedawca. Mało tego sklep mieści się na...
§ świadectwo pracy + świadectwo szkoły - obowiązkowe ? (odpowiedzi: 1) Witam, trafiłem na forum całkiem przypadkowo ale mam nadzieje, że ktoś udzieli mi rzetelnych informacji. Jestem zatrudniony od czerwca 2014 roku w...
§ świadectwo pracy oraz podjecie pracy w okesie przyjmowania odprawy (odpowiedzi: 13) Witam, Zwolniono mnie z pracy umowę posiadałam stała powodem zwolnienia były problemy w firmie, zapewniono mi 3 miesięczna odprawę (będę dostawać...
§ świadectwo pracy a prawo do zasiłku - problem w Urzędzie pracy (odpowiedzi: 9) witam chodzi o to że w świadectwie pracy mam napisane: "3. Stosunek pracy ustał w wyniku: a) rozwiązania art. 30 § 1 pkt 2 " i tylko to,...
§ Zwolnienie lekarskie w 1 mies. pracy a świadectwo pracy (odpowiedzi: 4) Pracownik został zatrudniony 24.01.2011 r. w dniach 02-08.02.2011 zwolnienie lekarskie (7dni robocze) 16-18.02.2011 zwolnienie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:47.