Zwolnienie dyscyplinarne - Forum Prawne

 

Zwolnienie dyscyplinarne

Witam, Sprawa wyglada tak, że odebrałam dzisiaj z poczty zwolnienie dyscyplinarne. O zamiarze zwolnienia wiedziałam już wcześniej i przy pracodawcy nie wyraziłam zgody na podpisanie dokumentu z racji takiej, ze stawiane mi zarzuty były bezpodstawne. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
21-05-2020, 08:54  
Irmelin
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zwolnienie dyscyplinarne

Witam,
Sprawa wyglada tak, że odebrałam dzisiaj z poczty zwolnienie dyscyplinarne. O zamiarze zwolnienia wiedziałam już wcześniej i przy pracodawcy nie wyraziłam zgody na podpisanie dokumentu z racji takiej, ze stawiane mi zarzuty były bezpodstawne. W powodach zwolnienia szefowa podała
-niewykonywanie powierzonych obowiązków (co łatwo można udowodnić ze jest nieprawda przeglądając choćby nagrania z kamer)
-zagrożenie interesów firmy poprzez brak informacji o towarze z nowościami (sam towar widoczny był na kamerach, informacja nie dotarła do szefowej przez nadmiar pracy w danym momencie a sam fakt informowania o tym szefowej był umowny i często niestosowany)
-naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych tj. Prywatne konwersacje telefoniczne, niestosowanie się do wielokrotnych upomnień pracodawcy (samych telefonów służbowych miałam 6 wiec nie trudno udowodnić na kamerach ze bez przerwy musiałam z któregoś korzystać i to nie w celach prywatnych, natomiast upomnień od pracodawcy nie dostałam w tym czasie żadnych)
Dodam jeszcze, ze z powodu koronawirusa szefowa rozwiązała umowę z niemal każdym pracownikiem, większość z okresem wypowiedzenia. Mnie na początku wysłała na miesięczny bezpłatny urlop tłumacząc to tym ze nie chce mnie zwolnić, natomiast pod koniec tego urlopu złożyła mi wizytę w środku tygodnia o godzinie 21 namawiając bym podpisała aneks do umowy, mówiący o tym ze moja umowa wygasa nie z końcem lipca a z końcem tamtego konkretnego tygodnia. Uzasadniała to moim dobrem i tym ze w takiej sytuacji ostatniego dnia nowej umowy załatwię sobie zwolnienie lekarskie i będę je ciągnęła tak długo jak się da, ponieważ to państwo wypłaci mi pieniądze a nie ona. Nie wyraziłam na to zgody i tydzień później dostałam dyscyplinarkę. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Jakie prawa mi przysługują i czy mam szanse na wygranie tej sprawy?
Irmelin jest off-line  
21-05-2020, 09:00  
Regand
Praktyk
 
Regand na Forum Prawnym
 
Posty: 31.035
Domyślnie RE: Zwolnienie dyscyplinarne

Najwazniejsze to musisz sie zastanowic jaka bedzie twoja linia obrony bo pracodawca nie ma obowiazku udostepniac nagrań.

Podaj date kiedy bylas ostatni raz w pracy i date otrzymania dyscyplinarki pocztą.
Regand jest off-line  
21-05-2020, 10:29  
Irmelin
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Problem z nagraniami jest taki, że szefowa już ściągnęła nagrania prawdopodobnie w celu poparcia swojej decyzji. Niestety nie jestem pewna w jaki sposób mogę udowodnić, ze telefony z których korzystałam nie należały do mnie, ponieważ mając wcześniejszy wgląd w kamery mam świadomość że nie będzie tego dobrze widać.
Informacje o zwolnieniu dostałam 08.05 i był to również mój ostatni dzień w pracy, natomiast list przyszedł 12.05, ale z przyczyn ode mnie niezależnych i faktu, że nie mieszkam już pod tamtym adresem mogłam odebrać list dopiero dzisiaj 21.05.
Irmelin jest off-line  
21-05-2020, 19:20  
cologniola
Moderator
 
Posty: 13.855
Domyślnie RE: Zwolnienie dyscyplinarne

Cytat:
Napisał/a Irmelin Zobacz post
Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
Na odwołanie do sadu masz 21 dni od daty otrzymania wypowiedzenia - przeczytaj pouczenie w pismie które otrzymałaś

Przepis prawny:
Art. 264. § 1. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.

§ 2. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę.

§ 3. Żądanie nawiązania umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy.
cologniola jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwolnienie lekarskie a zwolnienie dyscyplinarne (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich. Postaram sie opisać moj problem jak najkrócej i jak najbardziej zwięźle. Pracuje w firmie od kilkunastu miesięcy. Moja praca...
§ zwolnienie dyscyplinarne a zwolnienie lekarskie (odpowiedzi: 1) Witam. mam problem, ponieważ zwalniany zostaje pracownik dyscyplinarnie i zostało mu już wysłane rozwiązanie umowy, a wcześniej otrzymaliśmy jego...
§ dyscyplinarne zwolnienie- ucieczka na zwolnienie chorobowe (odpowiedzi: 8) aby uniknąć zwolnienia dyscyplinarnego pracownik "uciekł" na zwolnienia chorobowe , czy po mino tego można go zwolnić?
§ Zwolnienie dyscyplinarne-komu oddać zwolnienie lekarskie ? (odpowiedzi: 2) Witam.Otrzymałem 13 grudnia w trakcie zwolnienia lekarskiego zwolnienie dyscyplinarne.L4 kończy się 14 grudnia 2012-istnieje konieczność leczenia...
§ Zwolnienie dyscyplinarne ciąża i Zwolnienie lekarskie (odpowiedzi: 1) Witam proszę o pomoc w interpretacji: w dniu 31.10. zostałam zwolniona dyscyplinarnie, okazało sie ze jestem w ciąży ale niestety pracodawca nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:31.