Zwolnienie - Forum Prawne

 

Zwolnienie

Witam serdecznie. Potrzebuję pomocy prawnej. Dostałem wypowiedzenie pisemne z miesięcznym okresem wypowiedzenia (pracuję w zakładzie 6 miesięcy) bez uzasadnienia. Ustnie powiedzieli, że chcą kogoś na stanowisku kto będzie mógł robić nadgodziny i będzie pracował szybciej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
30-04-2021, 17:46  
zalada
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Zwolnienie

Witam serdecznie. Potrzebuję pomocy prawnej. Dostałem wypowiedzenie pisemne z miesięcznym okresem wypowiedzenia (pracuję w zakładzie 6 miesięcy) bez uzasadnienia. Ustnie powiedzieli, że chcą kogoś na stanowisku kto będzie mógł robić nadgodziny i będzie pracował szybciej (Czasem otrzymywałem pochwały w między czasie za to jak radzę sobie z obowiązkami i tempo pracy a kiedy przychodziły problemy związane z organizacją zakładu, przez które nie mogłem pracować to i tak wina była moja według nich). Zaproponowali mi zmianę stanowiska wraz z wypowiedzeniem zmieniającym co wiąże się z niższymi zarobkami. Czy zakład może w ten sposób postąpić z pracownikiem (zwolnić go bez przyczyny) mimo, że ten dobrze radzi sobie na stanowisku, wykonuje wszystkie obowiązki powierzone przez zwierzchnika (za wyjątkiem tych których nie jest w stanie wykonać ze względu na zwiększoną dramatycznie liczbę zamówień), czasem z własnej inicjatywy wykonuje dodatkowe obowiązki jak naprawienie usterki? Przełożony był tak zadowolony, że skrócił mi okres próbny z trzech do miesiąca, po tym jak odnalazłem się już po tygodniu na miejscu pracy.
W ich mniemaniu, jak to powiedzieli na spotkaniu, twierdzą, że szukam nowej pracy bo brałem kilka dni na żądanie, więc nie chcą być zostawieni na lodzie lecz to było 1.5 miesiąca temu. Podczas mojego zwolnienia lekarskiego, 2 tyg, zatrudnili starego pracownika i to on ma się znaleźć na moim miejscu a ja mam być, że tak powiem zdegradowany albo za miesiąc zwolniony. Czy mogę coś zrobić aby pozostać na stanowisku z zachowaniem obecnego wynagrodzenia lub po prostu z zachowaniem obecnej stawki nie koniecznie na tym stanowisku?
Domyślam się, że będę musiał szukać nowej pracy lecz w obecnej sytuacji może być ciężko. Miesiąc może nie starczyć.
Czy jest sens wytoczyć proces zakładowi aby decyzja o zwolnieniu została cofnięta?
zalada jest on-line  
30-04-2021, 19:23  
cologniola
Moderator
 
Posty: 15.926
Domyślnie RE: Zwolnienie

Przy umowie na czas określony nie widze sensu
cologniola jest off-line  
01-05-2021, 06:33  
zalada
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Zwolnienie

Czyli rozumiem, że teraz pracownik to zwykłe popychadło jest i nie ma sensu bo sąd odrzuci mój wniosek ze względu na status prawny?
Czy niewykorzystany urlop mam wykorzystać tak jak napisali na wypowiedzeniu czy muszą mi zapłacić jeśli się nie zgodzę?
Czy w tym okresie wypowiedzenia mogą przenieść mnie na inne stanowisko pracy i czy mogą zmniejszyć mi wynagrodzenie z tego powodu?
Czy mogą zmienić mi godziny pracy na ten ostatni miesiąc?
Czy jeśli do końca kwietnia 2021r uzbierałem/zostało mi 6 dni urlopu to czy pracując do końca następnego miesiąca przysługują mi dodatkowe dni u tego pracodawcy? Jak to wygląda jeśli w tym miesiącu, Maju (ostatnim miesiącu pracy), wezmę ten urlop, czy powinienem mieć więcej niż 6 dni do wykorzystania czy nie?
Czy jeśli na umowie mam premię zadaniową i do tej pory dostawałem pełne wypłaty, mogą mi ją zabrać z jakiegoś powodu?
Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
zalada jest on-line  
01-05-2021, 07:01  
kusse
Zbanowany
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zwolnienie

1) Dlaczego popychadło, najwyraźniej nie podszedłeś pracodawcy, skoro postabowil ci wypowiedzieć umowę. Dlaczego mialby cie trzymać, skoro nie odpowiadasz mu jako pracownik
2) Na okresie wypowiedzenia musisz wybrać urlop, nie mozesz się nie zgodzić
3) mogą oddelegować, nie mogą zmniejszyć pensji
4) moga
kusse jest off-line  
01-05-2021, 12:05  
zalada
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Zwolnienie

1) Dlatego bo to "niepodchodzenie" jest natury osobistej. Pewna osoba nakłamała do zarządu i ta osoba trzyma się dobrze z zarządem. Już nie jedną osobę tak zwolnili. Nie poruszałem tej kwestii bo nie da rady udowodnić, chyba. Obowiązki wykonywałem wzorowo, uczyłem się w zaskakującym dla nich tempie i jak pisałem, sam dyrektor był tak zadowolony, że skrócił mi okres próbny i chwalił za tempo pracy. Kolejna kwestia to taka, że nie mogłem robić nadgodzin a oni notorycznie zmuszali wszystkich a ja nie przychodziłem. W okresie próbnym miałem ich (nadgodzin) dość sporo ale później sytuacja się zmieniła. Wraz z rozwojem i doświadczeniem moja praca stawała się tylko efektywniejsza. Zero nieusprawiedliwionych nieobecności czy spóźnień.

4) Czy jeśli będę wykonywał zadania mi powierzone tak jak trzeba to nie będą mieli podstaw do zabrania tej premii?
Czy sprawa jest do wygrania w sądzie jeśli mi ją zabiorą?
zalada jest on-line  
01-05-2021, 12:22  
ergoerravi
Użytkownik
 
Posty: 262
Domyślnie RE: Zwolnienie

Odmowa pracy w nadgodzinach może być powodem zwolnienia. Czyli nie jest to zwolnienie bez powodu.
ergoerravi jest off-line  
02-05-2021, 17:19  
zalada
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Zwolnienie

Nawet jeśli KP mówi, że są to wyjątkowe sytuacje kiedy pracodawca może zmusić pracownika do nadgodzin i nigdy nie było tych sytuacji w tym zakładzie?

Ale odbiegamy od tematu trochę.
Rozumiem, że wszyscy koledzy mi pomocni jednogłośnie twierdzą, że nie ma sensu się sądzić o przywrócenie na stanowisko i do pracy ze względu na z góry przegraną sprawę?

4) Czy jeśli będę wykonywał zadania mi powierzone tak jak trzeba to nie będą mieli podstaw do zabrania tej premii zadaniowej?
Czy sprawa jest do wygrania w sądzie jeśli mi ją zabiorą?
zalada jest on-line  
02-05-2021, 18:04  
Pan_robotnik
Stały bywalec
 
Posty: 2.128
Domyślnie RE: Zwolnienie

Nie tobie oceniać czy sytuacja wymagała czy nie wymagała nadgodzin.
To decyzja pracodawcy, która może zweryfikować PIP.
Pan_robotnik jest off-line  
03-05-2021, 07:34  
zalada
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Zwolnienie

Jeśli rozmawiamy o szczególnych potrzebach pracodawcy, to sąd już orzekł w podobnej sprawie, że szczególne potrzeby pracodawcy to nie takie, które wiążą się ze zwiększoną liczbą zamówień w danym zakładzie. !!! Ja nadgodziny robiłem przez pierwsze 3 miesiące. Miałem ich bardzo dużo lecz na dłuższą metę było to bardzo męczące i czułem duże zmęczenie organizmu!!!! Jeśli mówimy o naprawie usterek i udzieleniu pomocy to takich nie było. Pracodawca po prostu miał ogromną ilość zamówień i nie zatrudniał nikogo bo twierdził, że zmusi nas do nadgodzin i pracy w soboty. Jeśli nawet zdarzyło mu się zatrudnić kogoś (za mojej kadencji jakieś 8 osób nowych się pojawiło) to okazali się totalnie niezdatni do pracy i byli zwalniani od "ręki". Osoby zatrudnione i tak nie były na stanowiska najbardziej wymagające. Kierownik zespołu mówił Pani prezes, że potrzeba ludzi na dane stanowisko do pracy a zatrudniane osoby to takie które i tak nic nie wnosiły jeśli mówimy o szybkości wykonania zamówienia, bo o to się rozchodziło.

Dodałbym jeszcze kilka kluczowych informacji.

1.Organizacja pracy przez zespół przygotowania zamówienia na moim stanowisku uniemożliwiała mi szybsze wykonanie obowiązków. Mówię tu o wielu dokumentacjach niekompletnych, które to musiałem później konsultować z tzw projektantami. Dokumenty zostały wykonane przez nich więc dowiadywanie się co autor miał na myśli marnowało czas. Dokumenty wykonane przez niekompetentnych ludzi i to proszę mi wierzyć naprawdę niekompetentnych, gdyż ich wiedza była mniejsza od mojej a podstawy na tym stanowisku uczą w szkole. Tych podstaw ci ludzie nie posiadali a sprawowali tak ważną funkcję z punktu widzenia utrzymania ruchu w zakładzie.

2. Przełożony miał pretensje, że wziąłem urlop na żądanie. Mówił, że w tym zakładzie nie zdarzyło się jeszcze aby ktoś wykorzystał taki urlop i był oburzony.

3. Żyli w przekonaniu, że szukam pracy.....

4. Zakład przyzwyczaił się to "niewolniczej" pracy i zarządowi to pasuje jak kilku pracowników ma 100 dni niewykorzystanego urlopu.

5. Proszę mi wierzyć, że zarządzanie produkcją było na bardzo niskim poziomie a wykwalifikowani pracownicy obwiniani za niepowodzenia zarządu. Można by zrobić wywiad środowiskowy albo przesłuchać moje nagrania.

A. Czy można to załatwić sądownie, chociażby odszkodowanie za zwolnienie?
B. Czy jeśli będę wykonywał zadania mi powierzone tak jak trzeba to mogą zabrać mi premię zadaniową i czy sprawa jest do wygrania w sądzie jeśli mi ją zabiorą?
C. Czy mogą zmienić mi godziny pracy na ten ostatni miesiąc?
D. Czy w tym przypadku urlop powinienem liczyć 2.16 dnia za każdy miesiąc czy pełne 2 dni?
E. Czy powinienem doliczyć dodatkowe 2 dni za miesiąc Maj, który to jest ostatnim miesiącem mojej pracy na okresie wypowiedzenia?
zalada jest on-line  
03-05-2021, 21:26  
Rovan
Stały bywalec
 
Posty: 3.058
Domyślnie RE: Zwolnienie

ad. A Nie widzę podstaw do odszkodowania - przy umowie na czas określony pracodawca może wypowiedzieć umowę bez podawania przyczyny.
ad. B Jeśli kryteria przyznawania premii są ściśle określone, a Ty je spełnisz, to pracodawca nie może odmówić wypłaty premii.
ad. E Tak, urlop za maj też przysługuje.
Rovan jest on-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa na rok, zwolnienie lekarskie czego następstwem zwolnienie (odpowiedzi: 3) Witam. Zawodowo pracuje jako kierowca C+E LKW w Niemczech, podpisałem umowę na rok, po 3 miesiącach jazdy musiałem iść na L4, po Tygodniu leczenia...
§ zwolnienie w trakcie świadczenia rehab. a odszkodowanie za zwolnienie grupowe (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie Od października przebywałem na L4, teraz natomiast przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym, które otrzymałem na 6 miesięcy...
§ Zwolnienie,rehabilitacje, powrót do pracy i znowu zwolnienie -pomocy (odpowiedzi: 6) Witam ! Mam dość skomplikowaną sytuacje w pracy : w 2012 roku miałem wypadek przy pracy, został uznany i przebywałem na zwolnieniu 182 dni,...
§ Zwolnienie lekarski. Choruje drugi tydzień przedstawiłem zwolnienie lekarskie za... (odpowiedzi: 5) WITAM, mieszkam i pracuję w UK. Złamałem nogę, choruje drugi tydzień, za który przedstawiłem zwolnienie lekarskie, które potwierdza moją...
§ Zwolnienie z pracy a niezgłoszone zwolnienie lekarskie przez pracodawcę (odpowiedzi: 1) Witam. Mam nietypowe pytanie. Mój znajomy w drodze do pracy uległ wypadkowi samochodowemu. Uszkodzenie kręgosłupa oraz kręgozmyk pourazowy. Dostał...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:28.