Zwolnienia z pracy a niejasne zapisy w wypowiedzeniu??
Witam. Mam wątpliwości co do prawidłowości zwolnień u mnie w firmie. Grupowe to raczej nie jest bo firma ma wiele sektorów usług i pewnie coś koło 1300 pracowników. Nas kierowców jest około 70 większość idzie do zwolnienia teraz, jakąś część później jeszcze i jakaś marginalna część przenosi się na inne stanowiska. I teraz pytania:
1.Czy zwalniając nas w taki sposób jak opisane poniżej w treści wypowiedzenia należą nam się odprawy? Większość ma umowy na stałe, głównie budzi moje wątpliwości wspomnienie o zwolnieniach L4 i niskiej wydajności pracy- czy to aby nie jest jakaś ,,współwina,, i coś w stylu -podpisujecie ugodę, my wam nic nie placimy?
2.Czy ma znaczenie dla firmy i naszych świadectw pracy taki zapis w wypowiedzeniu ?
3.Czy musimy przyjmować wypowiedzenia z taką formułką?
4.Czy dawając nam wymówienia w grupach po kilka osób oni chcą nas w jakiś sposób zaszkodzić i że tak powiem oszukać ?
5. Czy w razie faktycznych machlojek na naszą niekorzyść my jako pracownicy mamy jakąś szansę w sądzie na wygranie?
Treść wypowiedzenia:
Z przyczyn nie dotyczących pracowników (Dz.U.2018r. poz.1969) rozwiązuję z Panem umowę o pracę zawartą w dniu 30.10.2018 roku z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który uplynie w dniu 31.01.2022 roku. Rozwiązanie umowy o prace następuje na podstawie art. 30 § 1 pkt. 2 Kodeksu pracy i przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U.2018 r. poz. 1969).
Przyczyną wypowiedzenia umowy o prace jest zmniejszenie zatrudnienia w poszczególnych grupach zawodowych w tym m.in. w Wydziale Transportu Drogowego i dostosowanie go do obnizonego zapotrzebowania na uslugi swiadczone przez Spółkę na rzecz (nazwa firmy) m.in. w zakresie zmniejszenia wolumenu transportowanego. Decyzja o rozwiązaniu z Panem umowy z prace poprzedzona była oceną porównawczą pracowników Wydziału (.) świadczących usługe na rzecz (nazwa firmy). Pod uwage brane były takie aspekty jak zaangażowanie w uzyskanie jak najwyższej efektywności powierzonego pojazdu, która miała wplyw na ilość wykonanych przewozów, ilość dni absencji chorobowej oraz prawo do emerytury lub renty. W Pana przypadku decydującym kryterium w porównaniu z innymi pracownikami była niższa efektywność oraz stosunkowo wysoka liczba dni absencji chorobowej. Jednocześnie informuje, iż w terminie 21 dni od daty doręczenia niniejszego pisma przysługuje Panu prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego.
|