Wypowiedzenie umowy o pracę poprzez pracownika - Forum Prawne

 

Wypowiedzenie umowy o pracę poprzez pracownika

Witam, mam zamiar wypowiedzieć umowę o pracę to co się orientuję jest to miesięczne wypowiedzenie. Mam już przygotowane pismo aby je złożyć w kadrach w firmie której pracuję rzecz jasna w 2 egzemplarzach aby potem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
21-06-2022, 23:35  
SHINGO
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Wypowiedzenie umowy o pracę poprzez pracownika

Witam, mam zamiar wypowiedzieć umowę o pracę to co się orientuję jest to miesięczne wypowiedzenie.
Mam już przygotowane pismo aby je złożyć w kadrach w firmie której pracuję rzecz jasna w 2 egzemplarzach aby potem nie było rozczarowań i niedomówień.
Jedno dla firmy a drugie rzecz jasna dla mnie potwierdzające iż zostało ono złożone a nie zaginęło z różnych przyczyn jak wiadomo.
Teraz pytanie do Was.
Czy jeśli mam L4 do 30.06.2022 a choruję od 27.01.2022 ze względu na ciężkie przebycie COVID19 to kiedy mam złożyć wypowiedzenie w firmie osobiście ???
Mam na myśli z datą na nim 30.06.2022 czy 01.07.2022.
Ponieważ jak już wspomniałem obowiązywać mnie będzie miesięczne wypowiedzenie.
Czy jest opcja aby od razu w kadrach zapowiedzieć żeby ten miesiąc potrącili sobie z urlopu z zeszłego roku którego nie wykorzystałem ponieważ Kierownik stwierdził iż mi go nie da ze względów na braki w kadrach.
Mimo iż 3 miesiące wcześniej uprzedzałem telefonicznie i niby było ok a potem gdy termin urlopu się zbliżał 2 tygodnie wcześniej po konsultacji telefonicznej gdzie chciałem go uprzedzić i się przypomnieć aby potem nie było zbędnych nerwów przy edycji grafików, itd. stwierdził on jak wyżej wspomniałem.
Pracuję w Z.P.C.H gdzie mogę podjąć tylko i wyłącznie w takich warunkach ją posiadając orzeczenie z II grupą i stopniem umiarkowanym.
Tak pisze niestety na wydanym właśnie orzeczeniu poprzez M.O.P.S.
Dodając iż przysługuje mi jeszcze urlop z tego rzecz jasna roku.
Jak się orientuję to 20 dni wypoczynkowego i 10 dni chyba tak sądzę rehabilitacyjnego za grupę i symbole specjalne na orzeczeniu, gdyż w życiorysie nie mam przepracowanych ogółem 10 lat gdzie wówczas jak wiadomo miałbym więcej urlopu bo nie 20 a 26 dni wypoczynkowego.
Będę wdzięczny za pomoc gdyż nie zamierzam wracać tam do pracy ze względów między innymi na nieszanowanie pracowników a należę do tych ludzi którzy nie pozwolą sobą manipulować i potrafią się odezwać jak ktoś nadepnie na odcisk a nie tylko w domu do lusterka się wypłakać.
Lecz nie chciałbym tego robić gdyż mógłbym sobie zaszkodzić dostając na przykład zwolnienie dyscyplinarne gdzie jak wiadomo potem ciężko byłoby mi znaleźć pracę.
Dlatego chciałbym to załatwić jak należy prawnie bez problemów i komplikacji późniejszych.
Znajomi odradzają mi abym już takie wypowiedzenie złożył wcześniej, gdyż na L4 raczej to nie wchodzi w grę bo potem pracodawca mógłby tego użyć przeciwko mnie, rzecz jasna.
Mimo iż mam na L4 że nie potrzebuję opieki oraz mogę chodzić a nie leżeć jak to było w przypadku początkowego wypisania L4 właśnie w styczniu typu kwarantanna 10 dni, itd.
Będę wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu wyżej opisanego problemu, pozdrawiam.
SHINGO jest off-line  
22-06-2022, 17:37  
cologniola
Moderator
 
Posty: 17.512
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę poprzez pracownika

Cytat:
Napisał/a SHINGO Zobacz post
Mam na myśli z datą na nim 30.06.2022 czy 01.07.2022.
W mojej ocenie możesz złożyć 30.06 , jeżeli złożysz 1 lipca umowa roziąze sie z ostatnim dniem sierpnia
Cytat:
Napisał/a SHINGO Zobacz post
Czy jest opcja aby od razu w kadrach zapowiedzieć żeby ten miesiąc potrącili
Nie ma , po zakończeniu leczenia czyli 1 lipca pracodawca kieruje Cie do LMP - badania kontrolne jeżeli nie wystąpiłeś o świadczenie rehabilitacyjne
Jak przejdziesz badania istnieje dopiero opcja urlopu o ile na taki wyrazi zgode pracodawca
Może lepiej spróbować rozwiązać umowę za porozumieniem stron , dgyby udało sie z datą lipcową zyskasz jesze dodatkowo 2 lub 3 dni urlopu zależy od wymiaru 20 /26
Cytat:
Napisał/a SHINGO Zobacz post
II grupą i stopniem umiarkowanym.
Z tą grupą można pracować także w " normalnych " zakładach pracy
Cytat:
Napisał/a SHINGO Zobacz post
Jak się orientuję to 20 dni wypoczynkowego i 10 dni chyba
10 LAT LICZY SIE RAZEM ZE SZKOŁĄ , a dodatkowy nalezy mieć rok pracy od dnia komisji która przyznała stopień niepełnosprawności
Przepis prawny:
Art. 19. 1. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

Pismo możesz wysłać też za pomocą poczty lub kuriera za potwierdzeniem odbioru
cologniola jest off-line  
22-06-2022, 19:02  
SHINGO
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę poprzez pracownika

Dzięki za informację, lecz nie chciałbym wracać na ten obiekt gdyż jak już wspomniałem ciężko przeszedłem COVID19 a jest to wysypisko śmieci więc wiadomo smród, itd. zwłaszcza przy teraźniejszej pogodzie.
Lecz gdy prosiłem kierownika aby przerzucił mnie na inny obiekt nie wysypisko stwierdził iż niema takiej opcji.
Mają takie lecz z tamtąd czyli mam na myśli wysypisko uciekają im pracownicy po przekonaniu się na własnej skórze jak jest w realu i wiecznie są braki.
Stąd właśnie ta niechęć ze strony firmy o prośbie przeniesienia na inny obiekt.
Dla mnie ważniejsze jest zdrowie bo pracę z takim orzeczeniem znajdę wszędzie.
Znając podejście firmy do pracowników szczerze wątpię aby była opcja rozwiązania umowy za porozumieniem stron.
Nie chciałbym już chorować gdyż z dniem 22 lipca kończyłoby mi się równe 180 dni L4 a podobno potem są problemy, itd.
Dlatego zdecydowałem się na rezygnację i wypowiedzenie umowy a tym samym znalezienia pracy gdzie indziej na podobnym stanowisku.
Niestety w zeszłym roku się przekonałem jeśli chodzi o urlop niby kierownik powiedział abym tylko złożył swój podpis imieniem i nazwiskiem na karcie urlopowej oczywiście in blanko, niestety.
Dlatego nie chcę już z nimi mieć nic wspólnego.
Jak pracodawca może mnie kierować do LMP skoro nie chcę mieć z nimi nic wspólnego i odejść tym samym składając wypowiedzenie ???
SHINGO jest off-line  
22-06-2022, 20:49  
SHINGO
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę poprzez pracownika

Chyba że zabezpieczę się gdyby nie chcieli dać na okres miesięcznego wypowiedzenia ten urlop który mi przysługuje jak wcześniej wspomniałem i kazali do pracy przyjść.
Wtedy drugie pismo sobie zorganizuję, mam na myśli także wypowiedzenie umowy lecz w trybie natychmiastowym a za urlop z zeszłego roku oraz tego firma będzie musiała zapłacić.
Co sądzicie o takim rozwiązaniu, ewentualnie ???
SHINGO jest off-line  
22-06-2022, 20:55  
Pejotwroc
Stały bywalec
 
Posty: 1.183
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę poprzez pracownika

Nie ma czegoś takiego jak wypowiedzenie w trybie natychmiastowym.
Pejotwroc jest off-line  
22-06-2022, 23:47  
SHINGO
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę poprzez pracownika

Chwila to oni mogą tak robić a pracownikowi nie wolno ???
Wyjeżdżając z tekstem jak się nie podoba to tam są drzwi a pracownik ze spuszczoną głową ma zrezygnować lub się podporządkować ich zasadom ???
To nie czasy niewolnictwa ani PRL-U już raz kierownikowi powiedziałem że nikt nikogo na smyczy nie trzyma jak się firmie nie podoba z korzystania z dofinansowania z P.F.R.O.N i innych profitów to mogę się z nimi pożegnać.
Tym bardziej że mają do czynienia z ludźmi chorymi z różnymi symbolami choroby za których ciężkie pieniądze biorą bo inaczej by im się nie kalkulowało trzymać takiego pracownika z orzeczeniem i rzecz jasna odpowiednimi symbolami na nim.
Czyli rozumiem że mogą wówczas taki numer zrobić strasząc dla przykładu zwolnieniem dyscyplinarnym, itd. ???
Wówczas chyba a zapewne na pewno bym ich do Sądu Pracy podał jak to by nie zdało egzaminu do z powództwa cywilnego osobno sprawę założył z wynajętym prawnikiem walcząc o odszkodowanie.
SHINGO jest off-line  
23-06-2022, 08:22  
karolla0905
Stały bywalec
 
Posty: 9.705
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę poprzez pracownika

Ale nikt cię dyscyplinarnie nie zwolnil. Ty możesz wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym ale tylko w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracodawcę. Tak samo jak w przypadku dyscyplinarki kiedy ty być ciężko naruszył swoje obowiązki.
karolla0905 jest on-line  
23-06-2022, 12:16  
SHINGO
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę poprzez pracownika

OK, tylko jak się rozmawia z kierownictwem to wiecznie są aluzje nawet typu dlaczego nie dzwonię i informuję iż kolejne L4 zostało wystawione i to tylko jego przedłużenie jest.
Pytam po co mam dzwonić i zawracać głowę kierownikowi skoro jest one przesyłane drogą elektroniczną bezpośrednio do kadr ???
To tylko dobra moja wola że zadzwonię i uprzedzę a przecież powinny być od tego kadry.
Gdy zadzwonił do mnie w pewnym momencie prezes firmy odebrałem to jakby jako groźbę że co sobie myślę iż w zeszłym roku chorowałem i teraz w tym także to mu powiedziałem iż przyjmujecie ludzi z grupą inwalidzką i czego oczekujecie ???
Wówczas podniósł na mnie głos i powiedział że jak szybko nie zacznę wracać do zdrowia to mogę się pożegnać z pracą bo tu już miejsca dla mnie nie będzie.
Odpowiedziałem mu grzecznie że to nie ja decyduję tylko lekarz prowadzący i pożegnałem go.
Wrażenie to on sobie może robić na tych co się własnego cienia boją bo ja traktuję ludzi tak samo jak oni mnie i jest mi to obojętne na jakim stanowisku są oraz jaki zawód wykonują.
Jest u mnie zasada kultura za kulturę a chamstwo za chamstwo.
To ich pewnie boli że właśnie jestem wyszczekany i potrafię szybko zareagować układając odpowiednio wyrazy w zdania a nie jak inni wysłuchać i wyjść ze szklankami w oczach nie reagując odpowiednio bojąc się zwolnienia a oni to wykorzystują i potem taki pracownik jest na każde przysłowiowe pstryk u kierownika.
Sam po sobie się przekonałem lecz widzą iż u mnie to nie przejdzie i to ich boli.
Każą podpisywać puste karty urlopowe a potem nawet człowiek nie dostaje urlopu który się prawnie należy gdyż kierownictwo tłumaczy się iż są braki w kadrach i nic z tym nie zrobią a ktoś musi pracować.
Lecz przysłowiowe jak to się mówi przydupasy za przeproszeniem szefa urlop mają od strzału kiedy chcą.
Zwłaszcza ci którzy strzelają z ucha próbując w ten sposób nabić sobie profitów u niego.
Więc albo się szanujmy nawzajem i wspierajmy albo jak już wspomniałem żegnamy, nic na siłę jak to zawsze mówię.
Traktowanie pracownika jak wyżej wspomniałem jestem wstanie udowodnić a jak, tego już nie będę zdradzał.
Chciałbym tylko widzieć ich miny i rozczarowanie na przykład na sali sądowej bo będą się w żywe oczy zapierać a tu nagle przysłowiowy zong i szok z ich strony.
TO że ktoś ma uszczerbek na zdrowiu i z tego powodu posiada orzeczenie o niepełnosprawności to nie znaczy że jest kompletnie niezrównoważony i nie potrafi myśleć logicznie, prawda ???
SHINGO jest off-line  
23-06-2022, 13:02  
Pejotwroc
Stały bywalec
 
Posty: 1.183
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę poprzez pracownika

To i tak nie zmienia twojej sytuacji. Rozwiązujesz umowę o pracę z miesięcznym okresem wypowiedzenia. I tylko tyle możesz zrobić.
Musisz to zrobić do końca czerwca kiedy chcesz jak najszybciej zakończyć współpracę z tym zakładem.
Pejotwroc jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (odpowiedzi: 5) Witam Państwa, Z racji mojego młodego wieku oraz braku wiedzy odnośnie prawa pracy, zdecydowałem się założyć konto na tym forum celem uzyskania...
§ Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika art. 55 KP (odpowiedzi: 20) Witam wszystkich. Jestem zatrudniony w prywatnej firmie od 2002 roku. Mam umowę na czas nieokreślony. Od około 2 lat pracodawce regularnie spóźnia...
§ Wypowiedzenie umowy o pracę z winy pracownika (odpowiedzi: 14) Witam. Moja przeprawa z pracodawcą trwa od 2 tygodni. Przedstawiłem pracodawcy wypowiedzenie za porozumieniem stron, lecz go nie przyjął....
§ Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie i proszę o pomoc, W firmie zostałam zatrudniona : - okres próbny 11.09.2008 do 9.11.2008 w etacie na 3/4 - potem na czas...
§ Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenie (odpowiedzi: 1) Jestem na umowie na okres próbny na 3 miesiące. Powinnam otrzymać swoje pierwsze wynagrodzenie do 10 marca za miesiąc luty niestety do dnia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:07.